Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 193981 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #1110 : 05 Şubat 2023, 20:17:42 »
Görüş : Bir  kimsenin  herhangi  bir  durum , olay  veya  nesne  ile  ilgili   henüz  kanıtlanmamış   yargılarıdır.Bu forumda herkes görüşlerini saygı çerçevesinde ifade eder...

Burası tamamen bilimsel-akademik yazıların olduğu bir teknoloji bloğ'u değil ki her yazdığımızın bilimsel-istihbarati doğruluğu kesin kesin kanıtlar sunalım...
Savunma sanayine meraklı insanlar bu foruma üye olur , kişisel bilgi-düşünce birikimi çerçevesinde görüşlerini ifade eder...
Kendi gibi düşünmeyen herkesi ; hain , hükümet düşmanı,iktidarı devirmek isteyen insanlar olarak gören arkadaşlar da gider kendi görüşlerini kutsayan yandaş forumlarda yazar...

Ayrıca , "sen şu tarihte böyle dedin şimdi böyle diyorsun , tutarsızsın " da diyemezsiniz hiç kimseye...İnsanlar mesela ben bu forumdaki arkadaşlardan çok şey öğrendim - hala da öğreniyorum 2 yıl önceki düşüncelerimi-yazılarımı okuyunca "Yahu ben bunları nasıl yazmışım" diye kendimle dalga geçiyorum...Yani görüyoruz,izliyoruz,okuyoruz,seyrediyoruz görüşlerimiz de tabiki değişir , değişmeli de...

Motor konusunda ise ŞİMDİLİK görüşüm şu:

ABD de İngiltere de bize istediğimiz şartlarda  turbofan motor vermeyecekler...Hürjet için F-404 belki (TEİ-GE arasında 80 adetlik F-404 motor anlaşması olduğunu duydum-nereden diye sormayın hatırlamıyorum ; MMU için ise seri üretim için kesinlikle F-110 vermeyecekler ....Ben turbofan motor konusunda dünyada bir klik-gizli oraganizasyon olduğunu düşünüyorum ..Yani GE'nin ,RR'nin ,Snecma,MTU ,PW nİn ortak olarak "OK" vermediği bir işe izin vermezler...RR'ye de bizim için motor geliştirmesine izin vermeyecekler...İngilizler para için motor verirler görüşüne de katılmıyorum...

Motor işini kesinlikle KENDİMİZ yapacağız ama TF-6000 üzerinde geliştire geliştire... Kale-RR işinin olacağını yukarıda belirttiğim gibi düşünmüyorum...

Kızarsınız kızmazsınız benim görüşüm bu...Kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeliyiz...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1111 : 05 Şubat 2023, 20:57:02 »

+1
  Mükemmel yazmışsınız Sn Skywolf üstad elinize sağlık.Bu yazınızı okuduktan sonra olaya ideolojik ve duygusal yaklaşıp saçma sapan yorumlarda bulunanlar kendilerine gelir umarım.Siz haricinde Sn Yaşar üstad ve ben bu konuyu dilimiz döndükçe anlatmaya çalışıyoruz ama anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.Biz diyoruz ki bu projelerin bitmesi zaman alacak acil ihtiyaçlar dışardan alınarak karşılansın bunun ayıp bir tarafı da yok bunu son 25-30 yıl önceye kadar böyle yaptıkson birkez daha yapalım.Dediğimiz bundan ibaret.Şimdi bu uçak 2028 de seri üretime girmezse uçak alımı falan da yapılmazsa o tarihte Türk Hava Kuvvetlerinin hali ne olacak bunun cevabını da bir zahmet versinler.O tarihte yunanın elinde 84 adet Block70 olacak Rafale sayısı belki 40 lı rakamlara ulaşacak daha da kötüsü F-35 leri almış olacaklae belki de.İran SU-35 leri alıyor belki J-10C leri de alacak İsrail 25 adet F-15X siparişi verdi açık ara en güçlü hava kuvveti olduğu halde.Şimdi biz bunların karşısına sadece F-16 Kızılelma ve SİHA ile mi çıkalım olacak şey mi yani.Kimsenin yerlisini üretiyoruz ayağına hava kuvvetlerini zaafa uğratmaya hakkı yok ismi cismi ünvanı ne olursa olsun

Teşekkür ederim. Ancak bahsettiğiniz arkadaşların uyanabileceklerini sanmıyorum. Ne yazık ki nefret siyasetinin kurbanı olmuşlar ve bunun farkında bile değiller. Mantıklı ve haklı bir eleştiriyi bile hakaret olarak algılayıp, konunun özünü anlamadan, eleştiride bulunan arkdaşları,  fi tarihindeki yöneticilerden tutun da konuyla alakası olmayan iş adamlarına kadar herkesi hain ilan ediyorlar. Bırakın taraf olmayı, tarafsız olanları bile aynı gözle görüyorlar. Nefret suçu işlediklerini dahi bilmiyorlar! Çünkü bu şekilde davranmaya yönlendirildiklerini bilincinde bile değiller. Bu zihniyet ülkemizin birlik ve bütünlüğüne büyük zarar veriyor. Herkesin aynı düşüncede olmak zorunda olduğu, farklı düşünenlerin hain ilan edildiği toplumlar ne yazık ki kısa sürede birbirlerini yiyerek parçalanıyorlar. 

En kısa sürede milletçe siyasi fanatizmden kurtulmamızı, uyanmamızı Allah'tan diliyorum. Çünkü daha yapacak çok işimiz ve onları yapmamıza engel olacak olanlar var.

Bazı arkadaşlara küçük bir uyarı notu vermek zorundayım. DefenceTurk forum sitesi dedikodu alanı değildir. Falanca kişi filanca hakkında şöyle demiş, filanca şunu yapmış, bunu yapmamış gibi herhangi somut bir veriye dayandırılmamış iddialarla şahıslar ve kurumlar hakkında suçlamalar ve karalamalarda bulunmakla ilgili kurallarımız arasında bir madde olduğunu hatırlatırım. Açık bir forum sitesinde yazıyorsunuz. Bu forum sitesinde görüşlerinizi ve eleştirileriniz paylaşmanızda sakınca yok. Ancak birilerini hedef alarak ispat edemeyeceğiniz suçlamalarda bulunursanız karşı tarafın yasal yollarla hesap sorma hakkı olduğunu unutmayalım. Bu nedenle sizleri daha dikkatli olmaya, konuları mantık çerçevesinde tarafsız bir gözle değerlendirmeye davet ediyorum.

Sayın @SKYWOLF nefret siyasetinin kurbanı olmuşlar diyerek galiba beni kastettiniz.

Buna cevap vermek isterim. Ben nefret siyasetinin bir kurbanı değilim. Çok şükür neyin yanlış, neyin doğru olduğunu ayırt edebilecek kadar da bilgi ve tecrübeye sahibim.

Selçuk Bayraktar damat olduğu için bu noktaya geldi, rekabet yok, tüm kaynaklar damada akıyor, motoru yerli değil, şuyu ithal buyu ithal bunda abartılacak bir şey yok diyenler nefret siyasetinin kurbanı değil biz nefret siyasetinin kurbanıyız öyle mi?

Her türlü savunma sanayi projesine durduk yere bunlar siyaset malzemesi yapılıyor diye küçümseyenler değil biz nefret siyasetinin kurbanıyız öyle mi?

SİHA'lara dokunacağız, Bizim emperyalist hedeflerimiz yok DKK Komutanı olsam TCG Anadolu gemisini kabul etmem, zorlarlarsa istifa ederim diyenler nefret siyaseti yapmıyor am biz bunlara tepki verince nefret siyasetinin kurbanı olmuş oluyoruz öyle mi?

Dün ifade ettiğim gibi sapına kadar liyakat sahibi adamlar olan Temel Kotil'e, Mahmut Akşit'e, Selçuk Bayraktar'a sırf siyasi görüşleri nedeniyle kulp takanlar orada burada liyakat diye milletin kafasını ütülemiyor mu? Burada isim de veriyorum Sayın @Yasar Temel Kotil'in konuşma tarzından dolayı eleştiri getirmedi mi? 60 küsür yaşındaki adamın yıllardır sahip olduğu mizaçtan ötürü eleştiri dahi getiriliyor. Bu tür şeylere eleştiri getirmek bir nefret siyasetinin kurbanı olmak mı oluyor?

Valla bu adamlar gerçekten vatansever, kulaklarını her şeye kapatmışlar. Ben olsam başlarım böyle işe der alıp başımı giderim Amerika'ya istediğim her şirkette üst düzey yönetici olarak çalışırım. Temel Kotil, Mahmut Akşit bugün Amerika'da istediği her havacılık şirketinde 1 dakikada iş bulur. Selçuk Bayraktar'ı herkes havada kapar. Biz de burada savunma sanayi forumunda 3-5 satır karalayıp uzmanmış edalarında geçinenlerle silahçılık oynarız. Sonra da deriz ya bizim motor vardır ne oldu? MMU ne oldu 25 yıldır geldi gelecek. Millet 6. nesli hizmete alırken biz daha bize 5. nesil verir misin diye yalvarmaya gideriz. Ne isterlerse de veririz. Zira İran Hava Kuvvetleri'nden farkımız kalmaz. Sonra hiç gelip burada motor ne oldu motor çok önemliydi nasıl fetişizm oldu dersin demeyin.

Bunlar olmaz falan demeyin ha. Bu ülkede mühendisler nasıl şehit edildi? Pek çok proje nasıl akamete uğratıldı? SİHA'lar, İHA'lar, Jetler, HSS'ler akamete uğratılmaz mı sanıyorsunuz? Hey yavrum hey öyle bir uğratılır ki sonra gidip dilenirsin. Kürdistan'ı tanıyacaksın derler ilk sen tanırsın. Kıbrıs'ı tamamen terket derler emiri telakki edersin. Doğu Akdeniz'de balıkçı teknesi bile gezdirmeyeceksin derler başüstüne dersin.

Bu ülkede darbeciler can düşmanımız Yunanistan'ı NATO'ya nasıl geri kabul etti? İlk işlerinden birisi buydu.

Tamam kardeşim küstürün adamları. Belki de sonraki hükümetimiz Amerika'dan ithal yönetici getirir bunlara daha da iyi olur 2 video konferans ile bağlanır teknolojiye bak deriz!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1112 : 05 Şubat 2023, 20:58:14 »
Görüş : Bir  kimsenin  herhangi  bir  durum , olay  veya  nesne  ile  ilgili   henüz  kanıtlanmamış   yargılarıdır.Bu forumda herkes görüşlerini saygı çerçevesinde ifade eder...

Burası tamamen bilimsel-akademik yazıların olduğu bir teknoloji bloğ'u değil ki her yazdığımızın bilimsel-istihbarati doğruluğu kesin kesin kanıtlar sunalım...
Savunma sanayine meraklı insanlar bu foruma üye olur , kişisel bilgi-düşünce birikimi çerçevesinde görüşlerini ifade eder...
Kendi gibi düşünmeyen herkesi ; hain , hükümet düşmanı,iktidarı devirmek isteyen insanlar olarak gören arkadaşlar da gider kendi görüşlerini kutsayan yandaş forumlarda yazar...

Ayrıca , "sen şu tarihte böyle dedin şimdi böyle diyorsun , tutarsızsın " da diyemezsiniz hiç kimseye...İnsanlar mesela ben bu forumdaki arkadaşlardan çok şey öğrendim - hala da öğreniyorum 2 yıl önceki düşüncelerimi-yazılarımı okuyunca "Yahu ben bunları nasıl yazmışım" diye kendimle dalga geçiyorum...Yani görüyoruz,izliyoruz,okuyoruz,seyrediyoruz görüşlerimiz de tabiki değişir , değişmeli de...

Motor konusunda ise ŞİMDİLİK görüşüm şu:

ABD de İngiltere de bize istediğimiz şartlarda  turbofan motor vermeyecekler...Hürjet için F-404 belki (TEİ-GE arasında 80 adetlik F-404 motor anlaşması olduğunu duydum-nereden diye sormayın hatırlamıyorum ; MMU için ise seri üretim için kesinlikle F-110 vermeyecekler ....Ben turbofan motor konusunda dünyada bir klik-gizli oraganizasyon olduğunu düşünüyorum ..Yani GE'nin ,RR'nin ,Snecma,MTU ,PW nİn ortak olarak "OK" vermediği bir işe izin vermezler...RR'ye de bizim için motor geliştirmesine izin vermeyecekler...İngilizler para için motor verirler görüşüne de katılmıyorum...

Motor işini kesinlikle KENDİMİZ yapacağız ama TF-6000 üzerinde geliştire geliştire... Kale-RR işinin olacağını yukarıda belirttiğim gibi düşünmüyorum...

Kızarsınız kızmazsınız benim görüşüm bu...Kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeliyiz...

+1
Zaten her zaman diyorsun; öncelik MMU ve özellikle de motoru!

Gelişmiş ülkeler, kendilerini pazarı olan diğer ülkelerin kendi seviyelerine çıkmalarını istemez. Dolayısıyla teknoloji trasferi vs belirli bir seviyeye kadar olur. Kritik teknolojileri paylaşmazlar. Hatta gelişime engel olmaya bile kalkarlar. Aslında doğanın kanunu gibi birşey bu. Biz de yeni teknolojilere sahip olarak yeni ürünler geliştiriyoruz. Artık dünyada SİHA'larımızı duymayan kalmamıştır mesela. Bu güzel bir gelişme. Ancak geliştirmekte olduğumuz diğer yüksek teknoloji içeren sistemlerimizi, kullaıma sokana kadar fazla gün yüzüne çıkarmamamızda fayda var. Olan var, olmayan var. Birilerinin  gözünün için soktukça engellemeye çalışanlar artıyor. En azından hayatını bizim kötülüğümüzü isteme üzerine kurmuş Yunanistan gibi ülkeler, siyasi ilişkilerini bu amaçla da kullanmaktan çekinmeyeceklerdir.

Biraz gizlilik olsun...
Tamamlanınca sürpriz olsun.  ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #1113 : 05 Şubat 2023, 21:01:42 »

+1
  Mükemmel yazmışsınız Sn Skywolf üstad elinize sağlık.Bu yazınızı okuduktan sonra olaya ideolojik ve duygusal yaklaşıp saçma sapan yorumlarda bulunanlar kendilerine gelir umarım.Siz haricinde Sn Yaşar üstad ve ben bu konuyu dilimiz döndükçe anlatmaya çalışıyoruz ama anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.Biz diyoruz ki bu projelerin bitmesi zaman alacak acil ihtiyaçlar dışardan alınarak karşılansın bunun ayıp bir tarafı da yok bunu son 25-30 yıl önceye kadar böyle yaptıkson birkez daha yapalım.Dediğimiz bundan ibaret.Şimdi bu uçak 2028 de seri üretime girmezse uçak alımı falan da yapılmazsa o tarihte Türk Hava Kuvvetlerinin hali ne olacak bunun cevabını da bir zahmet versinler.O tarihte yunanın elinde 84 adet Block70 olacak Rafale sayısı belki 40 lı rakamlara ulaşacak daha da kötüsü F-35 leri almış olacaklae belki de.İran SU-35 leri alıyor belki J-10C leri de alacak İsrail 25 adet F-15X siparişi verdi açık ara en güçlü hava kuvveti olduğu halde.Şimdi biz bunların karşısına sadece F-16 Kızılelma ve SİHA ile mi çıkalım olacak şey mi yani.Kimsenin yerlisini üretiyoruz ayağına hava kuvvetlerini zaafa uğratmaya hakkı yok ismi cismi ünvanı ne olursa olsun

Teşekkür ederim. Ancak bahsettiğiniz arkadaşların uyanabileceklerini sanmıyorum. Ne yazık ki nefret siyasetinin kurbanı olmuşlar ve bunun farkında bile değiller. Mantıklı ve haklı bir eleştiriyi bile hakaret olarak algılayıp, konunun özünü anlamadan, eleştiride bulunan arkdaşları,  fi tarihindeki yöneticilerden tutun da konuyla alakası olmayan iş adamlarına kadar herkesi hain ilan ediyorlar. Bırakın taraf olmayı, tarafsız olanları bile aynı gözle görüyorlar. Nefret suçu işlediklerini dahi bilmiyorlar! Çünkü bu şekilde davranmaya yönlendirildiklerini bilincinde bile değiller. Bu zihniyet ülkemizin birlik ve bütünlüğüne büyük zarar veriyor. Herkesin aynı düşüncede olmak zorunda olduğu, farklı düşünenlerin hain ilan edildiği toplumlar ne yazık ki kısa sürede birbirlerini yiyerek parçalanıyorlar. 

En kısa sürede milletçe siyasi fanatizmden kurtulmamızı, uyanmamızı Allah'tan diliyorum. Çünkü daha yapacak çok işimiz ve onları yapmamıza engel olacak olanlar var.

Bazı arkadaşlara küçük bir uyarı notu vermek zorundayım. DefenceTurk forum sitesi dedikodu alanı değildir. Falanca kişi filanca hakkında şöyle demiş, filanca şunu yapmış, bunu yapmamış gibi herhangi somut bir veriye dayandırılmamış iddialarla şahıslar ve kurumlar hakkında suçlamalar ve karalamalarda bulunmakla ilgili kurallarımız arasında bir madde olduğunu hatırlatırım. Açık bir forum sitesinde yazıyorsunuz. Bu forum sitesinde görüşlerinizi ve eleştirileriniz paylaşmanızda sakınca yok. Ancak birilerini hedef alarak ispat edemeyeceğiniz suçlamalarda bulunursanız karşı tarafın yasal yollarla hesap sorma hakkı olduğunu unutmayalım. Bu nedenle sizleri daha dikkatli olmaya, konuları mantık çerçevesinde tarafsız bir gözle değerlendirmeye davet ediyorum.

Sayın @SKYWOLF nefret siyasetinin kurbanı olmuşlar diyerek galiba beni kastettiniz.

Buna cevap vermek isterim. Ben nefret siyasetinin bir kurbanı değilim. Çok şükür neyin yanlış, neyin doğru olduğunu ayırt edebilecek kadar da bilgi ve tecrübeye sahibim.

Selçuk Bayraktar damat olduğu için bu noktaya geldi, rekabet yok, tüm kaynaklar damada akıyor, motoru yerli değil, şuyu ithal buyu ithal bunda abartılacak bir şey yok diyenler nefret siyasetinin kurbanı değil biz nefret siyasetinin kurbanıyız öyle mi?

Her türlü savunma sanayi projesine durduk yere bunlar siyaset malzemesi yapılıyor diye küçümseyenler değil biz nefret siyasetinin kurbanıyız öyle mi?

SİHA'lara dokunacağız, Bizim emperyalist hedeflerimiz yok DKK Komutanı olsam TCG Anadolu gemisini kabul etmem, zorlarlarsa istifa ederim diyenler nefret siyaseti yapmıyor am biz bunlara tepki verince nefret siyasetinin kurbanı olmuş oluyoruz öyle mi?

Dün ifade ettiğim gibi sapına kadar liyakat sahibi adamlar olan Temel Kotil'e, Mahmut Akşit'e, Selçuk Bayraktar'a sırf siyasi görüşleri nedeniyle kulp takanlar orada burada liyakat diye milletin kafasını ütülemiyor mu? Burada isim de veriyorum Sayın @Yasar Temel Kotil'in konuşma tarzından dolayı eleştiri getirmedi mi? 60 küsür yaşındaki adamın yıllardır sahip olduğu mizaçtan ötürü eleştiri dahi getiriliyor. Bu tür şeylere eleştiri getirmek bir nefret siyasetinin kurbanı olmak mı oluyor?

Valla bu adamlar gerçekten vatansever, kulaklarını her şeye kapatmışlar. Ben olsam başlarım böyle işe der alıp başımı giderim Amerika'ya istediğim her şirkette üst düzey yönetici olarak çalışırım. Temel Kotil, Mahmut Akşit bugün Amerika'da istediği her havacılık şirketinde 1 dakikada iş bulur. Selçuk Bayraktar'ı herkes havada kapar. Biz de burada savunma sanayi forumunda 3-5 satır karalayıp uzmanmış edalarında geçinenlerle silahçılık oynarız. Sonra da deriz ya bizim motor vardır ne oldu? MMU ne oldu 25 yıldır geldi gelecek. Millet 6. nesli hizmete alırken biz daha bize 5. nesil verir misin diye yalvarmaya gideriz. Ne isterlerse de veririz. Zira İran Hava Kuvvetleri'nden farkımız kalmaz. Sonra hiç gelip burada motor ne oldu motor çok önemliydi nasıl fetişizm oldu dersin demeyin.

Bunlar olmaz falan demeyin ha. Bu ülkede mühendisler nasıl şehit edildi? Pek çok proje nasıl akamete uğratıldı? SİHA'lar, İHA'lar, Jetler, HSS'ler akamete uğratılmaz mı sanıyorsunuz? Hey yavrum hey öyle bir uğratılır ki sonra gidip dilenirsin. Kürdistan'ı tanıyacaksın derler ilk sen tanırsın. Kıbrıs'ı tamamen terket derler emiri telakki edersin. Doğu Akdeniz'de balıkçı teknesi bile gezdirmeyeceksin derler başüstüne dersin.

Bu ülkede darbeciler can düşmanımız Yunanistan'ı NATO'ya nasıl geri kabul etti? İlk işlerinden birisi buydu.

Tamam kardeşim küstürün adamları. Belki de sonraki hükümetimiz Amerika'dan ithal yönetici getirir bunlara daha da iyi olur 2 video konferans ile bağlanır teknolojiye bak deriz!
+1
Bu tartışma uzar gider kimse kazanamaz.En iyisi konuya dönelim.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1114 : 05 Şubat 2023, 21:07:34 »

+1

+1
Bu tartışma uzar gider kimse kazanamaz.En iyisi konuya dönelim.

Kesinlikle konuya dönülsün. Ben sadece orada eleştirilerim nedeniyle nefret siyasetinin kurbanı suçlamasına bir cevap verdim. Yorumlar da gerekirse silinsin konuyu dağıttı isek lakin bu işler tek taraflı değil. Ben bu ithamları kabul etmiyorum hepsi bu.

Çevrimdışı keenan

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1115 : 05 Şubat 2023, 21:33:12 »
Birçok kişi tarafından ürettiğimiz platformlara getirilen motorun yerliliği eleştirisi artık neredeyse kalıplaşmış ve her ürün için bir şart olarak aranmaktadır. Bu durum kimi projede fizibilite sabebiyle pek de uygun bir tercih olmuyor. Çünkü unutmamak gerek ki motor konusunda tek problem yalnızca motorun yapılabilirliği değil bakım aralıkları, maliyeti, performansı ve araçiçi hacim kısıtları gibi şeylere dayanıyor. Bu noktada Altay tankında olduğu gibi MMU motoru konusunda da oldukça kendine özgü problemler bulunuyor. Ancak MMU'nun 5. nesil olması hasebiyle motor konusu sadece bir takıntı olarak kalmıyor. Bunun ana sebeplerinden birisi motor kabiliyetinin aynı zamanda sensör kabiliyeti ve kapasitesi için de bir kısıt olmasıdır.  Sonuçta elimizde ne kadar güç varsa sensörlerimizin harcayacağı enerjiyi de bu zarf çerçevesinde planlıyoruz. Ayrıca stealth özelliğinin ısıl görünürlük ayağının en zorlu kısımlarından birisinin motorun ısıl izini gizlemek olduğunu da unutmamak gerek. Bunların çoğunu zaten buradaki herkes benden daha iyi biliyordur ancak bunları ifade etmemin ana sebebi, motor konusunun MMU özelinde "Motoru da yerli ve milli!" diye iftihar etmekten daha fazlası olduğunu iletmek istememdir.

Motor konusuna daha önce başlanabilirdi diyen arkadaşlara katılıyorum. MMU dün ortaya çıkmış bir proje değil. Bu uçağın bir motora ihtiyacı olduğu ve 5. nesil uçakların motor gereksinimleri o dönemlerde ortaya çıkan F-135 motorundan hareketle tahmin edilebilirdi. Yerli bir uçak üretme cüretini gösteren ülkemizin motor konusunda da aynı özgüveni göstermesi ve bunun için eş zamanlı plan yapması gerekirdi diye düşünüyorum. Ancak motor yapmak meselesini motoru tasarlamak olarak ele alırsak eksik ifade etmiş oluruz. Örnek vermek gerekirse Tek Kristal kanatçıkların yeni yeni dökülmeye başlanması ve daha bu sene başında TEİ'nin 3. nesil tek kristal kanatçık üretebiliyoruz demesi, SSB tarafından sürdürülen CEVHER ve KÜLÇE projeleri ile devam eden malzeme geliştirme süreçleri gibi bir çok gelişme var. Eğer motorun istediğimiz tarihlerde yetişmesini istiyorsak en basit hesapla yukarıda saydığım projelere ve süreçlere 10 sene önce sahip olmalıydık. Peki bu olur muydu olabilir miydi? Bu benim de kendime sorduğum ve hepimiz gibi olaylara dışarıdan bakan bir göz olduğum için cevap veremediğim bir soru.

Son kısımda şahsi görüşüme gelecek olursak ben F110 motoruyla uçağın yapılabiliyorsa 2 filo üretilmesi ancak ABD vermezse Rolls Royce ile sürece devam edilerek motorların üretilmesi ve eş zamanlı olarak TEİ'den de bir motor istenmesi taraftarıyım. Evet biliyorum bu bütçeyi çok zorlayacak bir durum ancak ülkemizin kendi çabalarıyla 5. nesil gereksinimleri sağlayan bir motoru üretmesini olmazsa olmaz olarak görüyorum. Ayrıca MMU için F110 vermeyen ABD'nin Hürjet'in hafif taaruz versiyonu için de F404 vermeyeceğini kabul etmek en mantıklı çıkarım olur. O sebeple bir TF20000 de üretmek gerekecek gibi görünüyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1116 : 05 Şubat 2023, 21:38:59 »

İsim vermedim. Ancak sen de onların tipik bir örneğisin. Yazdıklarından da belli ediyorsun zaten. Dur hemen cellalenme.  :)

Ben herhangi bir gruptan bahsetmedim. Genel  durumdan bahsettim. İletilerimde özellikle belirttim hiç bir siyasetçi babamın oğlu değil! Hiç birini sevmiyorum, beğenmiyorum. Çünkü benim gözümde hiç biri ülkemin gerçek potansiyelini kullanmak derdinde değil. Sadece birbirlerinin altını oymakla meşguller. Katılırsınız veya katılmazsınız benim düşüncem böyle.

Şu yazdığın ileti bile kurban olduğunu kanıtlıyor. Sen kendine göre haklısın. Çünkü hayatını belirli bir yöne göre şekillendirmişsin. Okuduğun, izlediğin, düşündüğün her şey seni bu yöne yönlendiriyor. Bir de senin tam aksi düşüncede olanlar var. Onlar da kendilerin göre haklı. Onlar da hayatlarını belirli bir yöne göre şekillendirmişler. Onların da okuduğu, izlediği, düşündüğü her şey onları o yöne yönlendiriyor.

Ben iki gruba da saygı duyuyorum ama asla iki gruba da dahil değilim. Belki inanmayacaksın ama küçükken bile etrafımdaki insanların konuştuklarını anlıyordum. Konuşamıyordum ama anlayabiliyordum. Bunu halen hatırlayabiliyorum. O zaman bile insanların gerçekten ne kadar boş sebeplerle birbirlerini kırdıklarını görüyor ve üzülüyordum. Bugün 40'lı yaşlardayım. Halen aynı duygudayım. Asla hiçbir konuda fanatik olmadım. Olmayı da düşünmüyorum. Her zaman mantığımı kullandım. Her zaman herkesin iyiliğini istedim. Yanlış anlaşılmasın, vurdumduymaz, herşeyi hoş gören bir iyilik meleği de değilim, iyilik için sert davranışlarım da olabiliyor .

Tekrar belirtiyorum. Bana göre bu ülkede siyaset yapmak isteyenin ideolojisi sadece sadece bu ülkenin ve vatandaşlarının çıkarlarını korumak olmalı. Dugularıyla değil, mantığıyla hareket etmeli! Daha önceki iletilerimde de yazdım. Malesef biz toplum olarak henüz böyle bir siyaset anlayışına hazır değiliz. Toplum olarak hayat bizi hangi ortamlar içerisinde yetiştirirse o grubun amaçlarına göre hareket ediyoruz. Sevgimiz de, nefretimiz de her zaman mantığımızın önüne geçiyor. Bu nedenle olmamız gereken seviyeye ulaşamıyoruz.

Ancak gelecek, bizi buna mecbur kılacak!

Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. Umarım sizlerden neden farklı düşündüğümü anlatabilmişimdir.

Artık mantığımızı kullanalım. Farklı düşüncelere sahip olsak bile her birinizi seviyorum. Her birinizi kardeş olarak görüyorum. Ve siz kardeşlerim haklı veya haksız birbirinize kırıcı davrandığınızda üzülüyorum.  :( Oysa herşeye rağmen bir arada olmamız lazım! Hepimiz şöyle yapmayı denesek forumda; birisi hoşunuza gitmeyen birşey söylediğinde onu hemen suçlamak yerine, anlamaya ve neden ona katılmadığımızı nazikçe anlatmaya çalışsak... Burada kaliteyi ve işbirliğini, toplumun geri kalanına örnek olabilecek seviyeye çıkartsak...

Evet bence de artık konuya dönelim.  :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1117 : 05 Şubat 2023, 22:05:12 »
Hani bazı arkadaşlarca sanki gizli bir yerlerde "35000 ibf'lik yerli motor çalışması var" izlenimi yaratılmaya çalışılıyor... TEİ gizli bir proje yürütüyor deniliyor...

Ama daha TS-1400 , TF-6000 motorun üretilmesi bile bitirilememişken böyle bir gizli projenin olması mümkün mü?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1118 : 05 Şubat 2023, 22:16:30 »
Hani bazı arkadaşlarca sanki gizli bir yerlerde "35000 ibf'lik yerli motor çalışması var" izlenimi yaratılmaya çalışılıyor... TEİ gizli bir proje yürütüyor deniliyor...

Ama daha TS-1400 , TF-6000 motorun üretilmesi bile bitirilememişken böyle bir gizli projenin olması mümkün mü?

Bence bir proje üzerinde çalışılıyor. Ancak ne kadar sürede tamamlanır bilemem. Önceki motorların gelişimine bağlı olabilir.
Ve kesinlikle bu aşamada gizli olmalı.
"35000 ibf'lik yerli motor mu? Yok canım öyle birşey.  8)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1119 : 05 Şubat 2023, 23:22:08 »

Bence bir proje üzerinde çalışılıyor. Ancak ne kadar sürede tamamlanır bilemem. Önceki motorların gelişimine bağlı olabilir.
Ve kesinlikle bu aşamada gizli olmalı.
"35000 ibf'lik yerli motor mu? Yok canım öyle birşey.  8)

ABD’nin en iyi savaş uçaklarından Raptor’a sahip olduğunu söyleyen Akşit, , "ABD bu uçakları kimseye satmıyor. Biz Raptorların motorunun itiş gücünü verebilecek seviyeye geldik. Milli Muharip Uçak için 35 bin pound güçte bir motor yapabileceğimize eminiz. Kendimize güveniyoruz."

Buna inanıp , bunu iddia ettikten sonra hâlâ yapmaya başlamadılarsa yuh ki ne yuh.Kim üstüne alınırsa alınsın umurumda değil....Siyasiler de mühendisler de...
 Ama başladılar da bu açıklama kör göze parmak sokar gibi niye yapılır? O da ayrı bir soru işareti...
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2023, 23:24:27 Gönderen: serkan1976 »