Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 193864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #1100 : 05 Şubat 2023, 14:41:22 »
Alıntı
Kim sana yapamayız edemeyiz dedi birader saçmalayıp durma burada yazdıklarımızı okumadan anlamadan böyle bir anlam çıkarıp durma kendi kendine.Biz diyoruz ki yapılır yapılmak da zorunda ama belirtilen tarihlerde yetişmez.Sen şimdi 2028'de 35000 lbf lik motorun yetişeceğine inanıyor musun daha onun çok küçüğü TF6000 hazır değilken? Madem yetişecek niye ilk 2 filonun F110 larla uçması planlanıyor? Neymiş uçağı önümüze koymuşmuş.Altay'ı önümüze koyalı kaç sene geçti 2017 de tüm testleri tamamlanmış seri üretime hazırdı hani bugün nerede Altay? Ordunun kullanımına hizmetine sunabildin mi? Kaç sene geçti? Prototip yapmakla herşey oldu bitti mi zannediyorsun? Onun için de birilerinin bildiği var diyorduk değil mi hani ne oldu daha 2 senesi var G.Kore güç grubuyla o da testler başarılı olursa seri.üretime geçmesine.Senelerdir prototipleri dolaşıyor ortalıkta.MMU da da aynısını mı yaşayalım yani? Bak bir daha yazıyorum kimse bu projeler yapılmasın edilmesin veya yapılamaz edilemez demiyor sadece belirtilen tarihlerde sıkıntı var.Biz diyoruz ki önlem alınsın uçak alımı yapılsın hava kuvvetleri takviye edilsin hasımlar deli gibi uçak alımı yapıyor güçleniyor kimse savaş çıkacak olursa senin MMU nun bitmesini beklemez diye.Bana en fazla 5 yıl içinde lazım bu uçak taa 2035 de hazır olacak bir uçağı ne yapayım kardeşim?  Son olarak şunu diyorum eğer bu uçak 35000 lbf lik milli motorlarla 2028 de seri üretime geçecek olursa ölmez sağ kalırsak burada olursak ben çıkar herkesten özür dilerim yanılmışım derim.Ama aksi olursa sen yapacaksın bunu var mısın buna? Umarım ben yanılırım özür dieyen ben olurum bundan da hiiiç gocunmam!

+1

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1101 : 05 Şubat 2023, 14:44:17 »
Alıntı
Zengin oldular çünkü halkın ısrarla başa getirdiği sağ hükümetlerde , devletin içinde işbirlikçileri var, üstelik halen daha var.
Siz bu ülkede bir sol zihniyetindeki iktidarın uzun süreli iktidar olabildiğini gördünüz mü en başta bu kolay paracı adamların baskı grupları alttan alta hükümeti aşındırıp düşürmekle uğraşıyorlar.

Bir diğer konu binlerce zırhlı araç tasarlamış ve üretmiş olan FNSS dururken tank prototipi kalkıp Otokar a veriliyor, kimin zamanında liyakat filan dediğiniz bu hükümetin zamanında , bu işte bir terslik olduğunu kabak gibi ortada değil mi ? Sonra da doğal olan prototipe en hakim şirketi eleyip alakasız bir herife seri üretimi veriyorsunuz , niye ?
Öbür adama motor üret desen neye güvenip milyarlarca lirasını bu işe yatırsın ki, yapılan herşey ortadayken, milgem projesi niye bu kadar gecikti mesela ?Ne kadar çabuk unutuyoruz

Bu ülkede liyakat filan yok, adamının olması var, o nedenle de düşekalka yolalmaya çalışıyor ülke savrula savrula.
 Çoktan Kore gibi bir zenginliğe , en az italya kadar bir bilimselliğe kültüre ulaşmış olmalıydık ama sonuçta halkının %70 nin cahil okuduğunu anlamaktan aciz  , herşeyi din esasına döndürmeye çalışan ortadoğunun idare eder nüfus yoğun ortalama ülkesi olduk kaldık.
+1

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1102 : 05 Şubat 2023, 14:46:37 »
Ama kimileri bu konuda benim gibi hızlıca bu sorunu çözüp motor sorununun sona ermesini isterken kimileri ise dediğim gibi kulp takıp motorunu biz üretmediysek bir kıymet-i harbiyesi yoktur kafasında bakıyor. Benim anlatmaya çalıştığım budur. Ben mi tam anlatamadım yoksa anlaşılamadım mı emin değilim. Umarım net şekilde açıklayabilmişimdir bu kez.

Ben anladım, hak da veriyorum size. Motor konusunda insanlar takıntılı hale geldiler sadece. Hoş görmek lazım.

Motor konusunun aşılmasını ben de çok istiyorum ama genelden farklı bir gerekçeyle istiyorum bunu. Motor konusunda "bağırsaklardaki gaz birikmesi boşalsın", biz ülkecek rahatlayalım azıcık.

Sonra da asıl problemli alanlara odaklanalım.  Arenadaki boğalara gösterilen kırmızı pelerin misali, görüşümüzü motor konusu kapatmış, önümüzü göremez olduk.

Neden ilk 500 içinde üniversitelerimiz yok? Orta öğretimi nasıl adam edeceğiz? Yönetebilen özgürlükçü demokrasiyi nasıl kuracağız? vs vs Bizim bunları konuşmamız lazım asıl.
+1

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1103 : 05 Şubat 2023, 15:42:03 »
uçak motorsuz uçamaz.
belki radar  olmadan veya  başka sensörler yetişmeden de  sağdan soldan aldığın sensörlerle  üretim yapılabilir;  ama motor olmadan seri üretim yapılamaz,  o yüzden bu kadar önemli bir konu.
kulp takmak filan değil.

benim gözümde bu  motor sorunu RR  veya GE  olmadan çözülemez.
zaten  haberlerden okuduğumuz ilk iki filo inşallah GE  motorlarıyla olacak.
ilk iki filo üretilinceye kadar geçecek sürede  inşallah yerli motorları üretip onlarla devam edilecek.
yerli motor için  inşallah RR desteği sağlanacak.

biz bu projeyi duyalı belki on yılı geçti,  uçağın  prototipi ortaya çıktı,  neredeyse fabrika çıkışı  yapılacak.
motor konusu   inşallahtan  maşallahtan öte geçmiş  mi?

durum buyken  birileri gelip  sanki  hiçbir pürüz yokmuş gibi,  yeni  bir hükümet  seçilmesi halinde  bu  projelerin   akıbetinin ne  olacağını sorguluyor.
sorgulamaktan da öte,  açıkça  bu  projelerin   yeni  bir hükümet seçilmesi halinde  kötü sonla neticeleneceğini  ima ediyor.

gören de yeni hükümetin   sihirli deynekle bir hokus pokus yapıp  ortaya 35000 libre gücünde motor  çıkartabileceğini sanır.

büyük devletler istemezse,  bizim bu motor sorununu çözmemiz zor,  yeni hükümetten ne bekliyorsunuz yani?
gökten motor inmesini filan kimse beklemesin.
yeni bir hükümet seçilir mi?  orasına bir şey diyemem;  ama şunu rahatça yazarım.
yeni bir hükümet seçilirse,  motor anahtarını elinde tutan ülkelerle arayı  düzeltmek için   bir  şeyler yapabilirse,  belki  bu  motor sorunu çözülür.
yok  motor anahtarı ülkelerle arayı düzeltmek için   çok hevesli olmazsa,  özellikle Akdeniz  ve mavi vatan konularında  her hangi  bir  farklılık  olmazsa,  o  ülkeler yeni hükümete de motor filan vermez zaten.
bu durumda  2025 veya 2026'ya kadar eldeki prototiplerle   bir şeyler yapılır;  ama en geç 2027'de  çanak çömlek patlar artık.
yeni hükümet buna ne yapsın?

savunma sanayi projelerinin bazılarında  ister istemez aksaklıklar ve değişmeler olabilir;  gönül  hepsinin başarılı  olmasını istiyor tabi;  ama  bu olasılık  zaten ortadayken  tutup   yebni  hükümet mi bunun suçlusu olacak?

hadi oradan.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1104 : 05 Şubat 2023, 16:06:54 »
10 yıl önce o kalibrede motor üretecek firman mı vardı cahil kardeşim. Nasıl bir uçak yapacağın bile belli değildi ki neye başlayacaktın? Ulan yazmayayım şu tartışmaya diyorum don lastiği gibi uzatıyorlar içine çekiliyorsun. Bunlara göre SSB tüm planlamalarını bunların eline verip gün gün, dakika dakika güncellemeli; tek argümanları da altay tankı. TEİ'nin TF-35000 projesini cidden devletten habersiz başlattığına da inanıyordur bunlar. Bu herbokologların hepsi en iyi mühendis, en iyi siyasetçi, en iyi mühendis, en iyi bürokrat... 2 gün sonrasını tahmin edemeyecek tipler en kolay ama en boş ve işlevsiz iş olan geçmişe bakıp ukalaca reddiye çekme işine bayılır: "şöyle yöpölsa böyle ölmözdü"  İşin ilginç kısmı bu boş tartışmalarla bir yere varacaklarına o kadar inanmışlar ki makul düşünmeyi dahi teklif edemiyorsun. Bizim büroktlarda da suç var tabii. İğneyi onlara da batırmak lazım sonuçta konforlu olduğu için ota boka "ambargo yedik yha ondan gecikti" diyor. Sonra gel tedavi et bu motor paranoyaklarını.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1105 : 05 Şubat 2023, 16:10:42 »
adamlar ögrenmis koc koc  uzanlarin Türkiyeye

zarari 7 milyar dolar hic söylenmiyor

7 milyar dolar neler yapilir

bütün ucaklarin motoru izmirden karsa kadar otoban

birde olmazsa olmaz nükler silah

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1106 : 05 Şubat 2023, 16:49:08 »
Bir Ar-Ge'ci olarak söyleyebilirim ki kervan yolda düzülür mantığıyla plansız programsız yapılan her proje duvara toslar! Ankara'ya gideceksen önce mesela internetten biletini alacaksın! Evden çıkayım demekle Ankara'ya zamanında varmak arasında fark var. Bilet bulamaz da otostopla gidersen yolda başına istemediğin durumlar gelebilir!

Forumda MMU konusunda yapamayız diyen forumdaşlar olduğunu hatırlayamadım. Belki belirtilen sürede yapılamayacağı düşüncesinde olanlar vardır ancak yapamayız diyeni gerçrekten hatırlamıyorum. Tartışmanın konusu bu pojeler için gerekli motorlar. Motor konusunda ALTAY projesininde yaşadığımız fiyasko nedeniyle haliyle bu işe meraklı herkes endişeli! Yıllar önce  Yerli tankımız diye siyasi reklam afişlerinde kullanılırken başbakan olan kişi bugün muhalefette! Her konuyu siyasi reklam malzemesi yapıp, onlardan başarız olanlar eleştirildiğinde eleştirenlere vatan haini muemelesi yapılması bu ülkedeki siyasi ayrıştımanın net göstergesi!

Bugün MMU hazır diyen arkadaşlar, henüz hazır değil! Ne zaman prototipler üzerinde testler tamamlanır, revizyonlar gerçekleştirilir, tüm bileşenlerin tedarik sorunu ortadan kalkar, o zaman hazır olur. O bileşenler arasında en büyük sorun motor. Prototiplerde kullancağımız motor, son yıllarda artan seviyede gerişim yaşadığımız ve bize sürekli sorun çıkaran müttefikimiz ABD'nin ürettiği motor. Çoğunluk, seri üretim aşamasında ABD'nin bize motor konusunda sorun çıkaracağına kesin gözüyle bakıyor. Çünkü yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır! Yerli motorumuzu en kısa sürede geliştirmemiz lazım. Bu çalışmaları yaparken de uçuk kaçık tarhiler vermekten kaçınmalı yetkiller. Hatta tarih bile vermesinler. Bir yandan ülkemize yönelik örtülü ambargolardan bahsedip diğer yandan da bu hiç bir ambargo, sorun vs yokmuş gibi tarih vermenin hiç mantığı yok! Muhtemelen projelerin gecikme olasılıklarından haberdar oldukları için F-16 veya Eurofighter alımı haberleriyle gündemi meşgul ediyorlar!

Konu hep olduğu gibi siyasete kayıyor. Yönetim dindarmış vs ondan saldırılıyormuş. Kendi düşüncemi paylaşayım, yönetenler ister dindar olsun, ister ateist olsun beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren; kendi ideolojilerini, kendi çıkarlarını değil, ülkenin çıkarlarını gözetmeleridir! Arkadaşın biri yazmış, doğru da yazmış, dindarlıkla ahlaklı olmak karıştırılıyor diye. Haklı! Bugün dindar geçinenlerin çocuklara bile tecavüz ettikleriyle ilgli haberleri duyuyoruz. Gerçek dindar zaten ahlaklı olur! Adil olur! Bu ayrımı iyi yapmak lazım!

Mevcut hükümeti sevmiyorum! Muhalefet için de aynı düşünceye sahibim! Mevcut hükümeti destekleyip, vay efendim şunları bunları yaptılar, diğerleri gelirse bu projeleri hepsi iptal olur diye karamsar davrananlar da var. Belki gerçekten olur. Bunu görmeden bilemeyiz. Mevcut durumda yaşadığımız sorunların neredeyse tamamı yıllardır mevcut hükümetin, özellikle dış siyasette yaptığı hataların sonuçları. Bu sorunlar dile getirildiğinde 80 sene öncekileri suçlayıcı söylemlerle cevap vermek artık abes kaçıyor. Çünkü her eleştirdikleri durum kendi başlarına geliyor. Teröristlerin adeta kırmızı halı serilerek karşılanmasından tutun, patates, ayçiçeği vs kuyruklarına, tarihi değerlere ulaşan enflasyona kadar... Yeni nesil zaten bu saçmalığı anlayamıyor. Siyaset bir kısırdöngü içerisine girmiş durumda bundan çıkmanın yolu inatla aynı yöntemleri denemek değil, değişimdir! Bugün hükümet değişirse bile stratejik öneme sahip projelerde değişim veya gerileme olacağını düşünmüyorum. Ki bugün de aksayan projelerimiz var.

Olursa ne olur?

Arkadaş, burada seçimi yapacak olan bizleriz. Biz seçeceğiz. Körükörüne fanatizmle değil, mantığımızı kullanarak seçeceğiz! Hata yapan kim olursa olsun bu seçimde elenir! Yapılabilecek vaadlerde bulunanlar seçilir. Onlar da başarısız olursa onlar da gider. Hiç biri babamın oğlu değil! Hiçbirine fanatikçe bağlı da değilim!

Bir vatandaş olarak siyasetten beklentim, uluslararası arenada çıkarlarımızın korunması, gelirin adil paylaşılması, seçimle gelenlerin millete hükmetmek yerine eşit şekilde hizmet etmesi; adaletin tam olarak uygulanması, Liyakat, eğitimde, tarımda, sanayide, sporda, sanatta ve her alanda sürekli gelişim sağlayacak ciddi adımların atılması vs.

Tırnak içerisinde yazıyorum "içleri boşaltılmış ideolojilerle" biribirlerinin kuyusunu kazmak için devletin olanaklarını kullanmayı düşünenler asla bu görevlere talip olmasınlar! Bunlar, şunlar, onlar, şucular, bucular vs sürekli nefret söyleminde bulunanlar, ülkemizin birlik ve beraberlğine zarar verenler asla bu göreve talip olmasınlar. İdeolojisi sadece; Türk-Kürt, Alevi-Sunni, dinci-laik, sağcı-solcu veya başka çeşitlerde, hiçbir ayrım gözetmeksizin Türkiye'nin, Türk milletinin çıkarlarını korumak olan, bu amaçlar herkese eşit davranan, sürekli gelişmeyi hedefleyenler talip olsunlar!

Yeter! Ülke olarak, saplantılı düşünceler yüzünden çok şey kaybettik! Olmamız gereken seviyenin çok altında kaldık! Eğer bu gerçeği kabul etmezsek, daha da aşağılara düşeceğiz!

Siyasi bakış açınız böyle olursa ancak başarıya ulaşırız. Ancak o zaman birlik içerisinde kalırız. Ancak o zaman milletçe huzur içerisinde oluruz. Forumda bile birbirinizi suçlayıcı ifadeler de bulunmazsınız!

+1
  Mükemmel yazmışsınız Sn Skywolf üstad elinize sağlık.Bu yazınızı okuduktan sonra olaya ideolojik ve duygusal yaklaşıp saçma sapan yorumlarda bulunanlar kendilerine gelir umarım.Siz haricinde Sn Yaşar üstad ve ben bu konuyu dilimiz döndükçe anlatmaya çalışıyoruz ama anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.Biz diyoruz ki bu projelerin bitmesi zaman alacak acil ihtiyaçlar dışardan alınarak karşılansın bunun ayıp bir tarafı da yok bunu son 25-30 yıl önceye kadar böyle yaptıkson birkez daha yapalım.Dediğimiz bundan ibaret.Şimdi bu uçak 2028 de seri üretime girmezse uçak alımı falan da yapılmazsa o tarihte Türk Hava Kuvvetlerinin hali ne olacak bunun cevabını da bir zahmet versinler.O tarihte yunanın elinde 84 adet Block70 olacak Rafale sayısı belki 40 lı rakamlara ulaşacak daha da kötüsü F-35 leri almış olacaklae belki de.İran SU-35 leri alıyor belki J-10C leri de alacak İsrail 25 adet F-15X siparişi verdi açık ara en güçlü hava kuvveti olduğu halde.Şimdi biz bunların karşısına sadece F-16 Kızılelma ve SİHA ile mi çıkalım olacak şey mi yani.Kimsenin yerlisini üretiyoruz ayağına hava kuvvetlerini zaafa uğratmaya hakkı yok ismi cismi ünvanı ne olursa olsun

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1107 : 05 Şubat 2023, 18:38:39 »

+1
  Mükemmel yazmışsınız Sn Skywolf üstad elinize sağlık.Bu yazınızı okuduktan sonra olaya ideolojik ve duygusal yaklaşıp saçma sapan yorumlarda bulunanlar kendilerine gelir umarım.Siz haricinde Sn Yaşar üstad ve ben bu konuyu dilimiz döndükçe anlatmaya çalışıyoruz ama anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.Biz diyoruz ki bu projelerin bitmesi zaman alacak acil ihtiyaçlar dışardan alınarak karşılansın bunun ayıp bir tarafı da yok bunu son 25-30 yıl önceye kadar böyle yaptıkson birkez daha yapalım.Dediğimiz bundan ibaret.Şimdi bu uçak 2028 de seri üretime girmezse uçak alımı falan da yapılmazsa o tarihte Türk Hava Kuvvetlerinin hali ne olacak bunun cevabını da bir zahmet versinler.O tarihte yunanın elinde 84 adet Block70 olacak Rafale sayısı belki 40 lı rakamlara ulaşacak daha da kötüsü F-35 leri almış olacaklae belki de.İran SU-35 leri alıyor belki J-10C leri de alacak İsrail 25 adet F-15X siparişi verdi açık ara en güçlü hava kuvveti olduğu halde.Şimdi biz bunların karşısına sadece F-16 Kızılelma ve SİHA ile mi çıkalım olacak şey mi yani.Kimsenin yerlisini üretiyoruz ayağına hava kuvvetlerini zaafa uğratmaya hakkı yok ismi cismi ünvanı ne olursa olsun

Teşekkür ederim. Ancak bahsettiğiniz arkadaşların uyanabileceklerini sanmıyorum. Ne yazık ki nefret siyasetinin kurbanı olmuşlar ve bunun farkında bile değiller. Mantıklı ve haklı bir eleştiriyi bile hakaret olarak algılayıp, konunun özünü anlamadan, eleştiride bulunan arkdaşları,  fi tarihindeki yöneticilerden tutun da konuyla alakası olmayan iş adamlarına kadar herkesi hain ilan ediyorlar. Bırakın taraf olmayı, tarafsız olanları bile aynı gözle görüyorlar. Nefret suçu işlediklerini dahi bilmiyorlar! Çünkü bu şekilde davranmaya yönlendirildiklerini bilincinde bile değiller. Bu zihniyet ülkemizin birlik ve bütünlüğüne büyük zarar veriyor. Herkesin aynı düşüncede olmak zorunda olduğu, farklı düşünenlerin hain ilan edildiği toplumlar ne yazık ki kısa sürede birbirlerini yiyerek parçalanıyorlar. 

En kısa sürede milletçe siyasi fanatizmden kurtulmamızı, uyanmamızı Allah'tan diliyorum. Çünkü daha yapacak çok işimiz ve onları yapmamıza engel olacak olanlar var.

Bazı arkadaşlara küçük bir uyarı notu vermek zorundayım. DefenceTurk forum sitesi dedikodu alanı değildir. Falanca kişi filanca hakkında şöyle demiş, filanca şunu yapmış, bunu yapmamış gibi herhangi somut bir veriye dayandırılmamış iddialarla şahıslar ve kurumlar hakkında suçlamalar ve karalamalarda bulunmakla ilgili kurallarımız arasında bir madde olduğunu hatırlatırım. Açık bir forum sitesinde yazıyorsunuz. Bu forum sitesinde görüşlerinizi ve eleştirileriniz paylaşmanızda sakınca yok. Ancak birilerini hedef alarak ispat edemeyeceğiniz suçlamalarda bulunursanız karşı tarafın yasal yollarla hesap sorma hakkı olduğunu unutmayalım. Bu nedenle sizleri daha dikkatli olmaya, konuları mantık çerçevesinde tarafsız bir gözle değerlendirmeye davet ediyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1108 : 05 Şubat 2023, 18:39:06 »
10 yıl önce o kalibrede motor üretecek firman mı vardı cahil kardeşim. Nasıl bir uçak yapacağın bile belli değildi ki neye başlayacaktın? Ulan yazmayayım şu tartışmaya diyorum don lastiği gibi uzatıyorlar içine çekiliyorsun. Bunlara göre SSB tüm planlamalarını bunların eline verip gün gün, dakika dakika güncellemeli; tek argümanları da altay tankı. TEİ'nin TF-35000 projesini cidden devletten habersiz başlattığına da inanıyordur bunlar. Bu herbokologların hepsi en iyi mühendis, en iyi siyasetçi, en iyi mühendis, en iyi bürokrat... 2 gün sonrasını tahmin edemeyecek tipler en kolay ama en boş ve işlevsiz iş olan geçmişe bakıp ukalaca reddiye çekme işine bayılır: "şöyle yöpölsa böyle ölmözdü"  İşin ilginç kısmı bu boş tartışmalarla bir yere varacaklarına o kadar inanmışlar ki makul düşünmeyi dahi teklif edemiyorsun. Bizim büroktlarda da suç var tabii. İğneyi onlara da batırmak lazım sonuçta konforlu olduğu için ota boka "ambargo yedik yha ondan gecikti" diyor. Sonra gel tedavi et bu motor paranoyaklarını.
O "herbokologların" verdiği örnek sizin için yenilir yutulur olabilir. Başkaları için değil demek ki.
Şu forumda binlerce kez önce uçak motora göre üretilir diye eleştirdiler. Şimdi devran döndü "motor yapacak kapasite mi vardı" oldu. Yarın öbür gün MMU'nun da Altay ile aynı kaderi paylaşmayacağının garantisi nedir? Retorik soru tabi ki cevap vereyim, "HİÇ BİR ŞEY"
Aynı kaderi paylaşacağına dair olasılık var mı? Bakınız Altay, demek ki yenilir yutulur değilmiş.
Bakalım tarih tekerrür edecek mi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1109 : 05 Şubat 2023, 19:28:23 »
uçak motorsuz uçamaz.
belki radar  olmadan veya  başka sensörler yetişmeden de  sağdan soldan aldığın sensörlerle  üretim yapılabilir;  ama motor olmadan seri üretim yapılamaz,  o yüzden bu kadar önemli bir konu.
kulp takmak filan değil.

benim gözümde bu  motor sorunu RR  veya GE  olmadan çözülemez.
zaten  haberlerden okuduğumuz ilk iki filo inşallah GE  motorlarıyla olacak.
ilk iki filo üretilinceye kadar geçecek sürede  inşallah yerli motorları üretip onlarla devam edilecek.
yerli motor için  inşallah RR desteği sağlanacak.

biz bu projeyi duyalı belki on yılı geçti,  uçağın  prototipi ortaya çıktı,  neredeyse fabrika çıkışı  yapılacak.
motor konusu   inşallahtan  maşallahtan öte geçmiş  mi?

durum buyken  birileri gelip  sanki  hiçbir pürüz yokmuş gibi,  yeni  bir hükümet  seçilmesi halinde  bu  projelerin   akıbetinin ne  olacağını sorguluyor.
sorgulamaktan da öte,  açıkça  bu  projelerin   yeni  bir hükümet seçilmesi halinde  kötü sonla neticeleneceğini  ima ediyor.

gören de yeni hükümetin   sihirli deynekle bir hokus pokus yapıp  ortaya 35000 libre gücünde motor  çıkartabileceğini sanır.

büyük devletler istemezse,  bizim bu motor sorununu çözmemiz zor,  yeni hükümetten ne bekliyorsunuz yani?
gökten motor inmesini filan kimse beklemesin.
yeni bir hükümet seçilir mi?  orasına bir şey diyemem;  ama şunu rahatça yazarım.
yeni bir hükümet seçilirse,  motor anahtarını elinde tutan ülkelerle arayı  düzeltmek için   bir  şeyler yapabilirse,  belki  bu  motor sorunu çözülür.
yok  motor anahtarı ülkelerle arayı düzeltmek için   çok hevesli olmazsa,  özellikle Akdeniz  ve mavi vatan konularında  her hangi  bir  farklılık  olmazsa,  o  ülkeler yeni hükümete de motor filan vermez zaten.
bu durumda  2025 veya 2026'ya kadar eldeki prototiplerle   bir şeyler yapılır;  ama en geç 2027'de  çanak çömlek patlar artık.
yeni hükümet buna ne yapsın?

savunma sanayi projelerinin bazılarında  ister istemez aksaklıklar ve değişmeler olabilir;  gönül  hepsinin başarılı  olmasını istiyor tabi;  ama  bu olasılık  zaten ortadayken  tutup   yebni  hükümet mi bunun suçlusu olacak?

hadi oradan.
+1