Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 197676 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #1070 : 04 Şubat 2023, 20:45:04 »
Heartbang bir beğeni ateşledim ama litografi için sadece

Benim bu projelere karşı bir üst mottom var hissiyatımca
Amaca yönelik her gayret bir faydadır. O eksik bu eksik o olmazsa bu olmazsa bazı şeylerde dememek kervan yolda düzülür demek mecburiyetindeyiz. Ankara'ya gideceksen evden çıkacaksın önce. Her projede bu önü görememe doğru değil tabi ki ama bazı projeler aya insan gönderme projesidir işe sadece başlamak gerekir sonrasını sonra düşünmek gerekir. Uçakta ya yapılamaz ise diye başlanacak bir şey değil bu bir ukte bizim için ticari bir kaygı değil biz bunu yapacağız demek zorundayız. Motor olmazsa onu o zaman düşünürüz bu risk var diye beklemek doğru olmaz. Kervan yolda düzülür projeleri bunlar. Bırak motor tedarikini biz bu işe uçak yapmayı bile bilmeden başladık.

Kıssadan hisse kişisel gelişim için kendinize hep proje bulun onunla meşgul olun. Öğrenmek değil proje başarmak amaçlı olun.
+1 🔫

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #1071 : 04 Şubat 2023, 20:49:07 »
Merhaba,

Projelerin ilerlemesi ile ilgili dışarı verilen mülakatlar ile proje içerisinde ilerlenen seviyeler aynı olmaz.
MMU için yerli motor teknolojisi ciddi şekilde ilerleme sağlamakta fakat bazı noktalarda alınan destekler el altından olduğundan ötürü kamuoyu bilgisinde açıklanmamakta.
Alınan destek tarafı ciddi bir üreticiden gelmekte.
MMU'nun takvim planlamasının geriye çekilmesi sadece motor'ların gelmesinden ibaret değil.
TEI ve Tusaş yukarıdaki konuşulanları zaten senelerdir bildiğinden ötürü A-B-C planları bu konular konuşulmadan önce hazırlandı.
O yüzden 2028 planlamasına güvenmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla
🔫

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1072 : 04 Şubat 2023, 21:04:52 »
Yıllardır İngiltere RR ile MMU için motor görüşmeleri yapılıyor... Ben bu hayatımda birşey öğrendiysem Cumhurbaşkanı,Savunma bakanı bir ülkeyle boşuna gitmez...Heyetler önceden anlaşmaları bağlamadan bu Savunma Bakanları ikide bir başbaşa - yüzyüze görüşmez...

Komplo teorisi gibi gelebilir ama gizliden RR ile TEİ ; MMU ortak motor çalışmasına başlamış olabilirler mi acaba?

Şöyle güzel bir resim bırakayım keyifler gelsin , gerginlikler bitsin ...  :D :D :D

« Son Düzenleme: 04 Şubat 2023, 21:52:56 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1073 : 04 Şubat 2023, 22:21:54 »
Bir Ar-Ge'ci olarak söyleyebilirim ki kervan yolda düzülür mantığıyla plansız programsız yapılan her proje duvara toslar! Ankara'ya gideceksen önce mesela internetten biletini alacaksın! Evden çıkayım demekle Ankara'ya zamanında varmak arasında fark var. Bilet bulamaz da otostopla gidersen yolda başına istemediğin durumlar gelebilir!

Forumda MMU konusunda yapamayız diyen forumdaşlar olduğunu hatırlayamadım. Belki belirtilen sürede yapılamayacağı düşüncesinde olanlar vardır ancak yapamayız diyeni gerçrekten hatırlamıyorum. Tartışmanın konusu bu pojeler için gerekli motorlar. Motor konusunda ALTAY projesininde yaşadığımız fiyasko nedeniyle haliyle bu işe meraklı herkes endişeli! Yıllar önce  Yerli tankımız diye siyasi reklam afişlerinde kullanılırken başbakan olan kişi bugün muhalefette! Her konuyu siyasi reklam malzemesi yapıp, onlardan başarız olanlar eleştirildiğinde eleştirenlere vatan haini muemelesi yapılması bu ülkedeki siyasi ayrıştımanın net göstergesi!

Bugün MMU hazır diyen arkadaşlar, henüz hazır değil! Ne zaman prototipler üzerinde testler tamamlanır, revizyonlar gerçekleştirilir, tüm bileşenlerin tedarik sorunu ortadan kalkar, o zaman hazır olur. O bileşenler arasında en büyük sorun motor. Prototiplerde kullancağımız motor, son yıllarda artan seviyede gerişim yaşadığımız ve bize sürekli sorun çıkaran müttefikimiz ABD'nin ürettiği motor. Çoğunluk, seri üretim aşamasında ABD'nin bize motor konusunda sorun çıkaracağına kesin gözüyle bakıyor. Çünkü yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır! Yerli motorumuzu en kısa sürede geliştirmemiz lazım. Bu çalışmaları yaparken de uçuk kaçık tarhiler vermekten kaçınmalı yetkiller. Hatta tarih bile vermesinler. Bir yandan ülkemize yönelik örtülü ambargolardan bahsedip diğer yandan da bu hiç bir ambargo, sorun vs yokmuş gibi tarih vermenin hiç mantığı yok! Muhtemelen projelerin gecikme olasılıklarından haberdar oldukları için F-16 veya Eurofighter alımı haberleriyle gündemi meşgul ediyorlar!

Konu hep olduğu gibi siyasete kayıyor. Yönetim dindarmış vs ondan saldırılıyormuş. Kendi düşüncemi paylaşayım, yönetenler ister dindar olsun, ister ateist olsun beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren; kendi ideolojilerini, kendi çıkarlarını değil, ülkenin çıkarlarını gözetmeleridir! Arkadaşın biri yazmış, doğru da yazmış, dindarlıkla ahlaklı olmak karıştırılıyor diye. Haklı! Bugün dindar geçinenlerin çocuklara bile tecavüz ettikleriyle ilgli haberleri duyuyoruz. Gerçek dindar zaten ahlaklı olur! Adil olur! Bu ayrımı iyi yapmak lazım!

Mevcut hükümeti sevmiyorum! Muhalefet için de aynı düşünceye sahibim! Mevcut hükümeti destekleyip, vay efendim şunları bunları yaptılar, diğerleri gelirse bu projeleri hepsi iptal olur diye karamsar davrananlar da var. Belki gerçekten olur. Bunu görmeden bilemeyiz. Mevcut durumda yaşadığımız sorunların neredeyse tamamı yıllardır mevcut hükümetin, özellikle dış siyasette yaptığı hataların sonuçları. Bu sorunlar dile getirildiğinde 80 sene öncekileri suçlayıcı söylemlerle cevap vermek artık abes kaçıyor. Çünkü her eleştirdikleri durum kendi başlarına geliyor. Teröristlerin adeta kırmızı halı serilerek karşılanmasından tutun, patates, ayçiçeği vs kuyruklarına, tarihi değerlere ulaşan enflasyona kadar... Yeni nesil zaten bu saçmalığı anlayamıyor. Siyaset bir kısırdöngü içerisine girmiş durumda bundan çıkmanın yolu inatla aynı yöntemleri denemek değil, değişimdir! Bugün hükümet değişirse bile stratejik öneme sahip projelerde değişim veya gerileme olacağını düşünmüyorum. Ki bugün de aksayan projelerimiz var.

Olursa ne olur?

Arkadaş, burada seçimi yapacak olan bizleriz. Biz seçeceğiz. Körükörüne fanatizmle değil, mantığımızı kullanarak seçeceğiz! Hata yapan kim olursa olsun bu seçimde elenir! Yapılabilecek vaadlerde bulunanlar seçilir. Onlar da başarısız olursa onlar da gider. Hiç biri babamın oğlu değil! Hiçbirine fanatikçe bağlı da değilim!

Bir vatandaş olarak siyasetten beklentim, uluslararası arenada çıkarlarımızın korunması, gelirin adil paylaşılması, seçimle gelenlerin millete hükmetmek yerine eşit şekilde hizmet etmesi; adaletin tam olarak uygulanması, Liyakat, eğitimde, tarımda, sanayide, sporda, sanatta ve her alanda sürekli gelişim sağlayacak ciddi adımların atılması vs.

Tırnak içerisinde yazıyorum "içleri boşaltılmış ideolojilerle" biribirlerinin kuyusunu kazmak için devletin olanaklarını kullanmayı düşünenler asla bu görevlere talip olmasınlar! Bunlar, şunlar, onlar, şucular, bucular vs sürekli nefret söyleminde bulunanlar, ülkemizin birlik ve beraberlğine zarar verenler asla bu göreve talip olmasınlar. İdeolojisi sadece; Türk-Kürt, Alevi-Sunni, dinci-laik, sağcı-solcu veya başka çeşitlerde, hiçbir ayrım gözetmeksizin Türkiye'nin, Türk milletinin çıkarlarını korumak olan, bu amaçlar herkese eşit davranan, sürekli gelişmeyi hedefleyenler talip olsunlar!

Yeter! Ülke olarak, saplantılı düşünceler yüzünden çok şey kaybettik! Olmamız gereken seviyenin çok altında kaldık! Eğer bu gerçeği kabul etmezsek, daha da aşağılara düşeceğiz!

Siyasi bakış açınız böyle olursa ancak başarıya ulaşırız. Ancak o zaman birlik içerisinde kalırız. Ancak o zaman milletçe huzur içerisinde oluruz. Forumda bile birbirinizi suçlayıcı ifadeler de bulunmazsınız!
Maalesef daha fazla verdirmiyor sistem onun için
+1
Mükemmel bir yazı. Tebrikler!

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1074 : 04 Şubat 2023, 22:29:23 »
Motor konusu büyük projelerin aşil tendonudur. Bir de ülkemizde artık bir fetişizm oluştu. Motoru yerli mi fetişizmi. En ufak bir projede motor konusu gündeme getirildiği için forumda da sürekli motor konusu gündeme geliyor.

Biz kendi başımıza bu çapta bir motoru daha önce yapmışlığımız yok. Böyle bir motoru dünyada yapan ülke sayısı 1 elin parmağını bile bulmuyor. ABD, Fransa, İngiltere ve Rusya haricinde bu güçlerde çalışabilecek bir motor üreten ülke olmadı. Çinlileri katmıyorum zira J-20 için ürettikleri motor doğrudan Rusların Saturn AL-31-41 motorlarının aynısı. Klonladılar bir nevi.

Şimdi NATO'da müttefik olduğumuzu iddia edenler her gün yeni bir ambargo uygularken, belki de başka ülkeler ABD'nin baskısıyla bizle istemeden de olsa iş yapamazken bizim tek çaremiz kendi göbeğimizi kendimizin kesmesidir.

Temel Kotil ve Mahmut Akşit'in eleştirilmesini de anlamıyorum. Adamların kariyeri ortada, performansları ortada. Varsa yüreği olan ben bunlardan dahi iyi mühendisim bunların 10 yılda yapacağını ben 5 yılda yaparım diyen gitsin iş başı yapsın. Oturduğu yerden adamların konuşma tarzlarına bile sallayanların neler başardığını ayrıca merak ediyorum.

Gülerek konuşuyormuş. Buyur sen geç gülmeden yap işleri.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1075 : 04 Şubat 2023, 22:53:13 »
Yalnız o fetişizm dediğin gerçeğin ta kendisi. Yerli ve milli diye şov yapıyor siyasiler. Neden? Çünkü bize istediğimizi vermedikleri için kendimiz yapmaya çalışıyoruz. O zaman motor da yerli ve milli olmalı, ki motor olmadan araçlar çalışamıyor! Altay örneğinde görüldüğü üzere...

Acı ama net bir şekilde gerçek!

Bir şeyi yapıyorsak tam olarak yapmalıyız. Sonra elimizde patlıyor. Üç kuruşluk işi 10 kuruş daha harcayarak düzeltmeye çalışırız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1076 : 04 Şubat 2023, 23:05:56 »

Şöyle birşey paylaşılmış...ABD-Fransa motorlarına sorunlu derken " bize vermezler , ilişkiler sorunlu" demek istemiş galiba...
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2023, 23:06:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1077 : 04 Şubat 2023, 23:17:32 »

Şöyle birşey paylaşılmış...ABD-Fransa motorlarına sorunlu derken " bize vermezler , ilişkiler sorunlu" demek istemiş galiba...

Evet öyle demek istemiş.
İngiltere ile bir olasılık var. Ne kadar güvenilir tartışılır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1078 : 04 Şubat 2023, 23:24:06 »

Hürjet  General Electric F404-102
T-7 Red Hawk ise  General Electric F404-103     

ABD'nin seçtiği 103 serisi motorlar , Hürjet motorundan verilere göre daha az itki üretiyor...Acaba daha az güç üretmesine rağmen ABD'nin eğitim jetinde bu modeli kullanma nedeni ne olabilir? Farklı-üstün bir özelliği mi var 103 serisinin?
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2023, 23:25:09 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1079 : 04 Şubat 2023, 23:27:38 »
Altay kaç sene gecikti , mesela ?
MMU da da henüz hiçbirşey hazır değil bunu unutmayın, ne radarı ne olması gereken sensör kabiliyet, motor demekten gına geldiği için onu söylemiyorum bile.
Hayal satmak kötüdür. Kimse 2 günde F-22 ayarında bir uçak çıkarmamızı bekleyemez ama  işin başındakilerin de böyle bir algı yaratması çok büyük sahtekarlık .
Hani Hürkuş nerede en basitinden , herşeyi geçtik, demek ki o kadar kolay değil bu işler.

Hürkuş ile alakalı Hava Kuvvetlerinin isterleriile ilgili değişiklik talebi doğrultusunda yeniden geliştirme sürecine girildiğine dair haberler yapılmıştı. Neticede Hava Kuvvetlerinin teslim almadığı tipteki uçaklar nijere satıldı. Hatta libyaya da satılacak. Altay konusu ise belkide savunma sanayi proje tarihimizin en başarısız projesidir. Tek bir ülkenin ürettiği motora güvenerek yola çıkmanın hazin sonu. Mtu motorunun hacmi yüzünden dengi olan 1500 hpler tanka girmiyormuş, gerçekten başarısızlık.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2023, 23:30:03 Gönderen: kdg »