Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 193877 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #670 : 02 Ekim 2022, 14:15:16 »
hocam,  inanıp inanmamak  veya kurmaylık  gibi hususlarda tabiki söylenecek çok şey vardır;  fakat,  her şeyin de  bunlarla açıklanamayacağını düşünüyorum.
tek bir örnek üzerinde duracağım,  Rusya  havacılık ve yazılım gibi konularda,  hiç te öyle fena durumda olan bir ülke değil,  ellerinde kurulu bir sanayi mevcut.
koca Rusya'da,  işe yarayacak kamikaze iha yapabilen tek bir kişinin çıkamamış olması,  hiç inandırıcı gelemiyor bana.
Filistin'de,  Yemen'de,  İran'da  bile yapılabilen  bir şeyi  Rusya'da yapabilen bir kişinin dahi  çıkmamasını  iyi düşünmek gerek.
biz lisedeyken,  milli güvenlik dersi vardı,  o derste  "milli güç"  denilen bir kavram  hatırlıyorum.
Rusya,  milli gücünü kullanamadı,  milli gücünü kullanmış olsaydı,  emin olun her ay yeni bir kamikaze  tanıtırdı Rus ordusu.
yenilmiş veya yenilmemiş tartışması değil bu, ben Halep'ten beri Rus  ordusunun çok abartıldığını yazar dururum,  genelde de yazdığım her yerde tepki aldım bu  konuda.
  su bayır  aşağı akıyorsa kimse  niye aşağı doğru aktığını sormaz;
ama,  bu savaşta,  bazı noktalarda su resmen bayır yukarı akıyor,  bunun altında başka bir şey ararım ben.
belli ki Rus devletinde,  bağırsak temizliğinin vakti gelmiş te geçmiş bile.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #671 : 02 Ekim 2022, 15:20:33 »
Dünyada motivasyon sorunu var görece barış dönemi gevşekliği var. Koskoca Almanya Fransa filan ülkelerini bir kaç yüz tank ile depolardaki soğuk savaşım milan ları tow larıyla filan ülkelerini koruyorlar. Ama akılları başlarına geldi bundan sonra seyreyle dünyayı biz bu hobi sahipleri ne eğleniriz bundan sonra askeriye işlerini takip ederken. Mesela en merak edilmesi gereken Ukrayna ölmezde sağ kalırsa on yıl içinde o etkileyici mühendislik kabiliyetleri ile neleri başarır görürüz hepimiz. Türkiye İran filan birazda köpeksiz köyde değneksiz dolaştık bu görece barış döneminde ondan böyle ürünlerimiz parladı bir anda. Tüm Avrupa ülkeleri birer İsrail olunca biraz daha gerçekçi oluruz o zaman.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #672 : 02 Ekim 2022, 17:20:12 »
F 35 rüyanizda görürsünüz

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #673 : 02 Ekim 2022, 21:01:24 »
Hissiyaten buluyorum. Ben yazılımcıyım içselleştirdiğim bir kabiliyetim var her şeyi ileriye dönük koşul komutlarından geçiririm yüz adım sonraya kadar "eğer öyleyse bu olur değilse şu olur"  akış diyagramından geçirebiliyorum bunu beynim bir saniyede yapıyor hayatın her şeyini analiz ederek yorumluyorum. Programcı olanlar anlar beni. Siz bir şehir düşünce Rusya yenildi diyorsunuz çünkü kabak gibi haber ortada tanklar girmiş ama ben onu geriye ileriye yüz tane sorgudan geçiriyorum sonrada bu olacak iş değil diyorum. Analitik düşünme denen şey bu işte ben icat etmedim sadece uyguluyorum. Öğrenmek için uğraşmadım yazılım ile para kazanmak zorunda kalınca zamanla mesleki deformasyon nedeniyle bunu içselleştirdim. Zararı faydasından çok onuda söyleyim
Analitik düşünme nedir ? bakınız
https://www.google.com/search?q=analitik+d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnme+nedir&oq=analitik+d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnme+nedir&aqs=chrome..69i57j0i512l5j0i22i30l4.5476j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8
    +1   Çok güzel bir kardeşimizsin

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #674 : 02 Ekim 2022, 22:26:12 »
Bana şimdi ABD'den ne ne istersiniz deseler ... Sadece F110 motor isterim başka da bir şey lazım değil bize...

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #675 : 03 Ekim 2022, 11:30:47 »
Arkadaşlar konuyu dağıtmadan sadece Hürjet'mi konuşsak ?  :)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #676 : 03 Ekim 2022, 17:28:02 »
Hürjet'e F-110 gücünde bir motor takarsak ard yakıcısiz supercruise yeteneği kazanabilir mi?

Demem o ki MMU'ya F-110 veya her ne motoru takılacaksa Hürjet'e de aynı motoru takmalıyız lojistik,eğitim kolaylığı açısından...

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 34
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #677 : 03 Ekim 2022, 17:35:28 »
Hürjet'e F-110 gücünde bir motor takarsak ard yakıcısiz supercruise yeteneği kazanabilir mi?

Demem o ki MMU'ya F-110 veya her ne motoru takılacaksa Hürjet'e de aynı motoru takmalıyız lojistik,eğitim kolaylığı açısından...

takarız takmasına da f110 motoru f404'e nazaran çok daha büyük. bütün arkayı komple yeniden tasarlamak gerekir. dolayısıyla test ve sertifikasyon süreçlerini de sil baştan yapmak gerekir. gereksiz vakit kaybederiz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #678 : 03 Ekim 2022, 17:44:39 »
Arkadaşlar 2 motor takalım Hürjet'e diyor ya , bu da tasarım değişikliği gerektiriyor.
Madem tasarım değişecek hiç değilse 2 ana muharip uçağımızın da motorunun aynı olacağı bir tasarım değişikliği yapılsın...
Para,lojistik,eğitim açısından harika olmaz mı?
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2022, 17:45:37 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #679 : 03 Ekim 2022, 17:46:07 »

Motor boyutlarındaki farklılık nedeniyle tasarımın değişmesinin yanı sıra, daha büyük motor daha fazla yakıt sarfiyatı demektir. Bu yakıt küçük bir uçakta nasıl taşınır bu bir soru işareti. Diyelim ki harici tanklarla taşıdınız. Bu defa da faydalı yükten kısıtlama demektir. Yani biraz sorunlu gibi.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2022, 17:48:51 Gönderen: buraktunahan »