Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 194110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #620 : 03 Eylül 2022, 10:13:25 »
...
Hürjet sadece eğitim uçağı olarak kalsa hafif taarruz görevleri için Hürjet altyapısı kullanılarak 2XTF10000 motorlu ve tek Pilotlu Mius tasarımı daha iyi olmaz mı?

iki önemli sorun olur. Birincisi her üretici motor var ise uçağı çift değil tek motorlu yapmak ister bunun menzil yakıt performans ağırlık gibi avantajları vardır. İkinciside 20000 lb motor yerine iki tane 10000 lb motor koyup aynı performansı sağlayamazsınız çünkü iki motor demek uçağın 2 metre daha uzun olması bir kaç ton daha ağır olması iki kat daha sürtünme yüzeyinin olması anlamına gelir. Tofaş arabaya 90 beygir gücü motorundan bir tane daha takarsanız iki motorla 180 bg motoru olur ama iki katı yakıt tankı gerekir ağırlık hem motordan hem yakıttan 500 kg artar yolcu sayısı azalır performas 180 bg gibi olmaz menzil kısalır başka bir 180 bg araba yanından vıın uzar gider arkasından bakarsın üstelik de senden iki kat menzili olur
Yani özetle çift motoru tek motorlu yapamayanlar yapar ve iki tane 10000 lb motor bir tane 20000 lb motor ile aynı performansta olamaz. u yüzden kimse F135 motoru ile üretilen F35 i taklit edemiyor çünkü uçağın içinde taklit edilemez şahanelikte F135 motoru var onu yarısı güçte iki motorlar aynı performasta benzetilemiyor

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #621 : 03 Eylül 2022, 10:38:48 »
Hocam hele şu Hürjet'i bir uçuralım sonra ilerisine bakarız.
Yani şu tartışmaları görüyoruz sanki onlarca uçak yaptık, onlarca farklı güç aralığında turbofan motorumuz var...Daha ortada ne motor ne aesa radar vb hiçbir şey yok niye çift motor olmamış...
100 yıllık bir ülke ilk defa jet uçağı tasarlıyor hem de elinde motor olmadan.
 Yani önce bir uçsun , görelim , eksiklere bakalım motor projelerimiz olgunlaşsın sonra gereken adımlar atılır...
Emeklemeden koşmak olmaz...

Benim Hürjet konusunda tek eleştirim bu güç segmentinde ABD-Batı dışı bir motor bulabilirdik...MMU için gerekli güçte motoru  ABD-Batı dışı bulmak zor ama 17000 ibf motor bulunup ya da ilk başta 2 motorlu Hürjet'i muharip çevirebilirdik...
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2022, 10:40:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #622 : 03 Eylül 2022, 15:41:38 »
Hocam hele şu Hürjet'i bir uçuralım sonra ilerisine bakarız.
Yani şu tartışmaları görüyoruz sanki onlarca uçak yaptık, onlarca farklı güç aralığında turbofan motorumuz var...Daha ortada ne motor ne aesa radar vb hiçbir şey yok niye çift motor olmamış...
100 yıllık bir ülke ilk defa jet uçağı tasarlıyor hem de elinde motor olmadan.
 Yani önce bir uçsun , görelim , eksiklere bakalım motor projelerimiz olgunlaşsın sonra gereken adımlar atılır...
Emeklemeden koşmak olmaz...

Benim Hürjet konusunda tek eleştirim bu güç segmentinde ABD-Batı dışı bir motor bulabilirdik...MMU için gerekli güçte motoru  ABD-Batı dışı bulmak zor ama 17000 ibf motor bulunup ya da ilk başta 2 motorlu Hürjet'i muharip çevirebilirdik...

Burası bir tartışma platformu olduğu için bu kadar farklı yorumun bir arada bulunması gayet doğal. Bu farklılık ilerideki projelerde yeniliklerin temelini atıyor. Fikir yürütmek ne emeklemeye ne de koşmaya engel değil. Esasen fikir olmasaydı ne emekler, ne de koşabilirdik!

Hoşgeldin Gosform.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
TUSAŞ’a 4+12 adet HÜRJET Siparişi
« Yanıtla #623 : 22 Eylül 2022, 15:10:05 »
TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET, yer testlerine başlamaya hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk milli jet motorlu uçağı HÜRJET’ten ilk etapta 4 adet tedarik edilecek.

Milli imkanlarla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, yer testlerine başlamaya hazırlanıyor. Halihazırda nihai montaj hattında olan HÜRJET prototipinin, 18 Mart 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Şu ana kadar TUSAŞ öz kaynaklarıyla yürütülen HÜRJET Projesi, Ocak 2022’de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesine alınmıştı. 12 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK)’nde, HÜRJET için ilk etap seri üretim kararı çıkmıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; ilk etap seri üretim kararı, 4 adet kesin siparişi içeriyor. Ayrıca, 12 adet de opsiyon bulunuyor.

HÜRJET Projesi için kritik öneme sahip bu kararın ardından TUSAŞ, yoluna daha da emin adımlarla devam ediyor. Halihazırda TUSAŞ teslislerinde, birden fazla HÜRJET prototipinin üretimi devam ediyor. İlk prototipin eğitim uçağı; ikinci prototipinin ise hafif taarruz uçağı konfigürasyonunda olması bekleniyor.

HÜRJET’in bu yılın sonunda yer testlerine başlaması, 18 Mart 2023’te ise ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor. İlk uçakların, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceği tahmin ediliyor. Ancak TCG ANADOLU’ya uyumlu yapıda geliştirilecek HÜRJET konfigürasyonunun, önümüzdeki yıllarda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girmesi hedefleniyor.

https://www.savunmasanayist.com/tusasa-412-adet-hurjet-siparisi/

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #624 : 24 Eylül 2022, 22:03:34 »
Hürjet den ticari gayeler ile askeri silahlı modelini biraz çalışıp kolaya kaçmadan görünmez uçak fakirin F35 i yapmaya çalışsak çok iyi olur. Kızılelma görünmez olur da neden Hürjet olamasın. Hava hava füzesi için F15 silent eagle gibi minik birde dahili istasyonu olabilir. Jet Eğitim uçağından muharip uçak üretme geleneğine yeni bir boyut getiririz. Modern mühimmatların küçülmesi eğilimi göz önüne alınır ise ile bu uçaklar çokta etkili olabilirler aslında. SDB ler mesela 16 tane rahatlıkla taşıyabiliyorlar hata zorlasan daha bile fazla taşır ve bunlar gemileri bile savaş dışı bırakacak mühimmatlar.

F15 oluyor Hürjet neden olmasın.

Hava alığının altında Amraam alacak kadar bir yer var dahili istasyon için
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2022, 22:10:15 Gönderen: re »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRJET
« Yanıtla #625 : 29 Eylül 2022, 12:31:07 »
Alıntı
Milli Jet Eğitim Uçağı HÜRJET'in üretimi devam eden ilk prototipine kanopi takıldı. Ayrıca HÜRJET'in ikinci prototipinin de üretiminin başladı.

https://mobile.twitter.com/M5Dergi/status/1575397243456192513?cxt=HHwWgoCwxcbc99wrAAAA

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #626 : 29 Eylül 2022, 14:22:49 »
Benim biriciğim TFX değil bu uçak. Silahlı modelinde pylon takıp salt silahlandırma ile yetinilmesin yeni bir uçak gibi safkan mini muharip uçak tasarlansın. Tek kişilik olsun ve F35 ciddiyetinde stealth olsun hava alıklarının altındaki köşeye de hava hava füzesi alacak kadar dahili istasyon konsun

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #627 : 29 Eylül 2022, 15:28:10 »
Benim biriciğim TFX değil bu uçak. Silahlı modelinde pylon takıp salt silahlandırma ile yetinilmesin yeni bir uçak gibi safkan mini muharip uçak tasarlansın. Tek kişilik olsun ve F35 ciddiyetinde stealth olsun hava alıklarının altındaki köşeye de hava hava füzesi alacak kadar dahili istasyon konsun

M-o-t-o-r ?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #628 : 29 Eylül 2022, 18:13:52 »

M-o-t-o-r ?

Sn re bukadar güzel hayal kurarken ben de ek yapayım;
RR motoru EJ200-TVC  modeli takılsın.(23000+lbf ) Aesa radarı olsun.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #629 : 29 Eylül 2022, 18:41:30 »
Bugüne kadar her jet eğitim uçağına biraz bomba koyup silahlı modellerini yaptılar ama hep MK82 atan Sidewinder atan uçaklar yaptılar pilot sayısını bile tek kişiye indirmediler o kadar inanmadan yapıldı bu muharip jetler. Oysa SDB ler SOM lar Gökdoğan Bozdoğan ile AESA radar ile muazzam ateş gücü ve etkinlikle kullanabiliriz. En iddialı normal kabul fakirin F16 sını yapmaya çalışmaktır ama ben bunun yerine fakirin F35 ini yapmayı öneriyorum TAI ye.  Kızılelmaya stealth oluyor da Hürjet e neden olmasın
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2022, 18:43:56 Gönderen: re »