Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 193878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #590 : 01 Eylül 2022, 16:37:03 »
Bu yüzden yok motor o olsun bu olsun demeye gerek yok

Nasıl gerek yok? Adam, "GE F404 motorunu sadece eğitim uçağında kullanman için verdim." demişse, o uçağı kafana göre silahlandıramazsın ki! Bu basit gerçeği kabullenmek bu kadar mı zor?

Anladım; yerli muhimmatlar için yerli savaş jeti lazım ama o savaş jeti bu Hürjet değil!! Başka bir motorla tasarlanmış başka bir zamanın Hürjeti o.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #591 : 01 Eylül 2022, 16:56:56 »
Nerden çıkarttın motoru şartlı verdiklerini durduk yerde. MMU için motor verilirken aynı dönemde eğitim uçağını silahsız yapacaksın mı diyecek ABD. Zamanı gelince ben motor vermiyorum diyebilir ama şu anda motor vermekte sakınca görmemişler iken kendi kendine ihtimalleri zorlayıp kesin Hürjet i silahsız ürettirecekler diye akıl okumamanın anlamı yokki. Tamam sen öyle sanıyorsun kendince sebeplerin vardır bizde mi öyle sayalım fol yok yumurta yok. TAI nin Hürjet i nasıl üreteceği boy boy görsellerden belli fuarlarda altına bombaları koyup sergiliyorlar km dedi ABD silahsız şartı koydu diye yokki öyle bir şey.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #592 : 01 Eylül 2022, 17:19:37 »
Hocam ona kalsa Almanya'nın
" Altay tankı için MTU motoru vermeyeceğiz " gibi bir açıklaması da yok
 " İnceliyoruz hâlâ" diyorlar.  Ama 7 senedir inceliyorlar, vermiyorlar🤣🤣🤣

Senin Hürjet için seri üretim için ABD ve GE ile bir anlaşmanın var mı? Yok... 3-5 tane prototip için
" muharip görevlerde kullanılamaz" diye bir madde olmayabilir peki seri üretim yapacağım 60 motor ver dediğinde ABD'nin bir numara çekmeyeceğinin garantisi var mı?

Ben yıllardır Hürjet motoru için kesinlikle ABD-Avrupa dışı bir motor olmalı diye yazıyorum herhalde nedenim anlaşılmıştır.
Elimizde en azından Batı'dan bağımsız bir uçağımız olacaktı ama yine gidip ABD motorunü seçti saftorikler...
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 17:20:20 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #593 : 01 Eylül 2022, 17:39:14 »
konuştuğumuz konu ne bu ne böyle tartışma olmaz her soru cevapta ayrı bir dala atlıyor sunun ona cevap buna cevap bu işi çözemeyiz böyle daldan dala atlayarak ben vazgeçtim

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #594 : 01 Eylül 2022, 22:20:56 »
konuştuğumuz konu ne bu ne böyle tartışma olmaz her soru cevapta ayrı bir dala atlıyor sunun ona cevap buna cevap bu işi çözemeyiz böyle daldan dala atlayarak ben vazgeçtim

Hürjet'in tüm sistemleri yerli olacağı için en az F-16 kadar etkili bir muharip uçak olacağını söylüyorsunuz...
Ok katılırım. Ama motor konusunun dışa bağımlılığını  fazla hafife aldığınızı , motor temininin düşünülenden daha çok başımızı ağrıtacağını , Hürjet'in verimli kullanma şansını azaltacağını söylüyorum şahsen...

100 adet F-404 motorlu seri üretim antlaşma garantisini önümüze koyun size tamamen katılayım...

Bir de şunu anlamadım ; her tartışma sonucunda herkesin sizin dediğiniz görüşe katılmasını ya da her tartışmanın sizin belirlediğiniz düzlemde ilerlemesini mi bekliyorsunuz?
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 22:23:34 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #595 : 01 Eylül 2022, 22:44:14 »
analitik hata yapılıyor ona kızdım ben. Örnek vereyim bir tane öyle tartışıyorlar

ahmet : Arabanın motoru küçük araba ondan gitmiyor
mehmet: motoru küçük değil teybi bozuk
ahmet: arabann gitmemesi ile teybin ne alakası var?
mehmet: satarken fiyatı ona göre oluyor
ahmet : nerden çıkarttın satmayı
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 23:22:50 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #596 : 02 Eylül 2022, 00:02:09 »
analitik hata yapılıyor ona kızdım ben. Örnek vereyim bir tane öyle tartışıyorlar

Abartmayın hocam ; uçağın motoru olmadıktan sonra yerli Aesa radarı, yerli füzeler hiçbir şey ifade etmez ki biz o kadar da analitik hata yapmadik...Örneğiniz harika bu arada  👍

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #597 : 02 Eylül 2022, 00:58:53 »

Abartmayın hocam ; uçağın motoru olmadıktan sonra yerli Aesa radarı, yerli füzeler hiçbir şey ifade etmez ki biz o kadar da analitik hata yapmadik...Örneğiniz harika bu arada  👍

Analitik hata falan yok bizde @serhan1976. Her şeyini (motor dahil) kontrol etmediğin bir uçakla, milli mühimmatları kullanabileceğini sanmak asıl "analitik hata"dır.

F16'yı kandırmak çaresizlikten yapılan bir iş ve ayrıca ABD'yi de ciddi irrite eden bir durum. Keza Özgür Projesi de öyle...

Sinirlenmiş bir ABD'nin de F404'ün savaş jetinde kullanılmasına izin vermeyeceğini düşünmek için dâhi olmaya gerek yok. Daha geride Irak+Suriye meselelerindeki anlaşmazlıklar var, onları saymadım bile.

Hürjet'ten savaş jeti mi istiyorsunuz? TEİ TF6000'i bekleyin. Bu kadar açık ve net.

Tolga Özbek ile yaptığı ve bugün yayınlanan söyleşisinde, Prof. Akşit, TF6000'in olgunlaştırılmasının ve seri imalata geçilmesinin 7-8 yıl süreceğini söyledi. Onu da ek bilgi olarak bırakayım buraya.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2022, 05:42:40 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #598 : 02 Eylül 2022, 01:02:57 »
abd vermesede olur kendi Tf6000 turbofan motorumuz var gelistiriliyor

art yakiciylan nereye kadar evrelicegini görecegiz

unutmayalimki tek motorlu hürjet  cift motorlu  olmaya yakindir yapilanabilir

suan icin hazir da olabilir iskelet kisim olarak

Tf X ucagimizdan örnek anilabilir

« Son Düzenleme: 02 Eylül 2022, 01:06:16 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #599 : 02 Eylül 2022, 01:19:35 »
Türkiye'nin ilk turbofan motor TF6000 TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Akşit anlatıyor

https://www.youtube.com/watch?v=LgD52Oh3H2M&t=302s

TF6000  15 cm büyüttügümüzde  35000 lb cikiliyormus

TFX motoru  Tf6000 gelistirelecek  TFX motoru cikacak

« Son Düzenleme: 02 Eylül 2022, 01:25:29 Gönderen: tumucin »