Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 193941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #580 : 31 Ağustos 2022, 23:51:42 »
anten olsun olmazin AESA radar  takilinca  muharib jet  denir

Hayır, yine denilemez. Muharip jet isteniyorsa illa, uçak 2 x TEİ TF6000 ard yakıcılı motoru baz alınarak, yeniden tasarlanmalıdır.

Gövdesi baştan navalize olmalıdır. İniş takımları ile gövde güçlendirilmeli ve uçak radar harici bir dolu başka sensörle de desteklenmeli. MİUS+TB3 varken, bu zahmete ve masrafa ben girmezdim açıkçası.

Navalize Atak-2 ve onun altyapısını kullanan 10 tonluk navalize genel maksat helikopteri (navalize T-925) olsa neyse, onlara şiddetle ihtiyaç var; özellikle de navalize T-925'e.

Helikopter pisti olan havuzlu çıkartma gemisi (uçak gemisi değildir bu, dikkat!) yapıyorsun ama ortada helikopter yok! Üstüne de "Bundan nasıl uçak kaldırırım?" diyorsun! Don giymeden pantolon giymek gibi bir şey bu.  ;D
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 02:16:58 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #581 : 01 Eylül 2022, 10:24:52 »
Hürjet i hayal ederken Kore nin jet eğitim uçağı olarak üretilen T50 ve onun neredeyse aynı takvimde hemen üretilen silahlı modeli FA 50 uçağına bu resme bakın arkadaşlar. Bizim uçak endamı ile dünyadaki eğitim uçakları içinde en çok bu uçağa yakındır. Bu uçak Endonezya, Filipinler, Tayland, Irak, Kolombiya ve en son Polonya ya silahlı modelleri ihraç edildi. Polona bu uçağı Mig 29 ların yerine kullanmak için aldı. Dikkat edin Mig 29 yerine
Hürjet doğuştan muharip savaş uçağıdır arkadaşlar sonradan silahlı modeli de üretilen başka jet eğitim uçakları ile bir tutmayın. Ortaya fakirin F16 sı gibi bir uçak çıkınca yakın zamanda göreceksiniz Hürjet in ne olduğunu. Hürjet ile Türkiye gibi kocaman ülkeler savaşır mı? Bal gibi savaşır çokta güzel olur.

FA50

Hürjet fuarlarda böyle sergileniyor siz ona doğuştan muharip değil diyorsunuz

Fabrikanın infografiğine bakın bu uçak doğuştan muharip uçak değil de nedir
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 10:36:43 Gönderen: re »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #582 : 01 Eylül 2022, 11:22:06 »
Hürjetin cift motorlu F404  süper olurdu kendimizin gelistirmekde oldugumuz turbofan motorunu yazmiyorumda

ne mius nede tb3 konusulurdu  hükümet yine karadeniz lobiciligini yapti

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #583 : 01 Eylül 2022, 12:07:04 »
@re;

Velev ki sizin dediğiniz gibi olsun. Gövde en başından savaş jeti standardında üretilmiş olsun. Motor anlaşması ne olacak? Savaş jeti için ABD'nin motor vereceği ne malum? ABD'nin savaş jeti için motor vermeyeceği farz edilerek, Hürjet 2 x TEİ TF6000 kofigrasyonuna göre yeniden tasarlanmalıdır.

ABD motoru gelecek olsa dahi, o motor 1 x GE F404 olmaz; çünkü savaş jeti için takati yeterli değil. Ya 1 x GE F414 olacak ya da @tumucin'in dediği gibi 2 x GE F404 olacak ve bu konfigrasyona göre göre tasarım yine yenilenecek.

O nedenle Hürjet için "Doğuştan savaş jetidir." diyemeyiz.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 12:14:44 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #584 : 01 Eylül 2022, 12:46:16 »

Hürjet muharip olur mu , olur da şöyle olur Merzifonlu hocam  ; çok çok mecbur kalırsak, ABD 'nin ses çıkarmayacağı operasyonları yaparsan olur....

Gidip de adalar üzerinde uçurursan , gidip de Tcg Anadolu üzerine koyacağım dersen, gidip de ypg bombalarsan olmaz çünkü 2 gün sonra   " yahu ABD'dan F-404 parçaları gelecekti, neden gecikti?" diye sorarsın...

Yıllardır söylediğim gibi motor senin olmazsa değil Hürjet'i , MMU'yu bile muharip jet olarak kullanamazsın...Nokta....
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 12:47:37 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #585 : 01 Eylül 2022, 13:08:39 »
F404 takati savs jeti icin yeterli degil dogru

2xF404 yada 1xf414 yeterlidir

1x yada 2x bizim turbofan belirliyici olacaktir

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #586 : 01 Eylül 2022, 13:23:33 »
Benim için AESA radarlı silahlı Hürjet MMU dan bile şu an için daha çok ilgimi çekiyorlar

F404 ün yeterli olacağını sanıyorum çünkü Kore uçağı da aynı motoru kullanıyor performansı gayet yeterli
Ara uçak ihtiyacımızı çift motorlu bir uçak ile çözeceğimize dair bir emare yok. Ben ara uçak ihtiyacının da Hürjet ile çözüleceğini düşünmüyorum bence F16 lar temin edilecek modernizasyon yapılacak öyle çözeceğiz. Benim Hürjet için heyecanım yerli mühimmat ve aviyoniklerin tam verimle kullanılmasına imkan veren tek yerli platformumuz olmasından dolayı. F16 gelse de biz yerli modern mühimmatları uçaktan kullanmak için dikdombalak olacağız mühendislerimizi gerim gerim gereceğiz mevcut F16 mühimmatlarına benzetmek yada uçağı kandırmak için. Oysa Hürjet de füze tasarımcılarımız tamamen özgür çalışacaklar. Ben öyle sanıyorum ki MMU gelene kadar eğer özgür projesi devreye girmez ise Hürjet ler bizim en tehlikeli silahlarımız olacaklar çünkü yerli mühimmatları en iyi onlar kullanabilecekler. Hürjet ile SOM Atmaca kullanmak ile F16 ile aynı mühimmatları kullanmak arasında Hürjet lehinde dağlar kadar fark olacaktır. Yani Hürjet idareten bir uçak değil bizim için büyük bir güç çarpanı olacak farkında değiliz bu detayın. Hürjet'ler F16 lardan çok daha iyi muharip uçaklar olacak belki de anlatabiliyor muyum idare etsin yeter değil mesele

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #587 : 01 Eylül 2022, 14:50:21 »
@re;

Uçak gövdesi, ta en başından, hem jet savaş uçağına uygun ve hem de F414 motoruna uygun şekilde planlandıysa ve de en önemlisi, ABD F414 motorunu sorunsuz şekilde teslim edecekse, o zaman Hürjet'ten bu haliyle ara çözüm olur.

F404 bile seçilse, ki seçilmez çünkü onda istenilen takat yok, iş yine dönüp dolaşıp ABD iznine kalıyor.

Ne kadar mantıksız durduğunun farkında mısınız? Ara çözüm uçağı F414/F404 motorlu olacaksa, istemem kalsın. F16 Viper almak daha mantıklı olur.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2022, 14:51:35 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #588 : 01 Eylül 2022, 15:38:19 »
Sn Merzifonlu haklı. Bu uçak tasarım olarak eğitim uçağı. Asli görevi o.
Bu uçaktan savaş uçağı görevi beklemek bu aşamada fazla iyimserlik olur.
Hürjet’in kullanacağı F404 motoru 17700lbf itkiye sahip. Gripen-C uçağındaki f404 RM12 ise 18100lbf itki üretiyor.
Bu motor bu uçağı 2 mach hıza çıkardığı gibi, 5300kg faydalı yük taşımasına da olanak kılıyor. MTOW değeri 14000kg.
Hürjet için 1.4mach hız ve 2700kg faydalı yük kapasitesi veriliyor. Bu arada Sn Kotil bir proğramda ağzından kaçırıp “bu uçak 5 ton silah taşıyacak” dedi. Hürjet’in MTOW değeri de henüz verilmiş değil.

Uçağın yapısal tasarımı (airframe design) doğru şekilde yapılıp ona göre silahlandırılırsa, Hürjet hafif bir savaş uçağı olarak kullanılabilir. Bunun gerçekleşmesi için 2027 sonrasını görmek gerekir. Mutlaka bu alternatif de düşünülüyor. Zaten 2025’den sonra Silahlı Hürjet uçacak deniyor. Ama bu uçak hiç bir zaman bir F16 alternatifi olamaz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #589 : 01 Eylül 2022, 15:41:18 »
Çok ileri seviyede modern mühimmatlarımız ortaya çıktığı için ve bu mühimmatlar artık uçak- mühimmat ilişkisini gerektirdiği için bize bir tane yerli görev bilgisayarlı ve AESA radarlı muharip uçak lazım. Hürjet bu yüzden çok önemli. Bugün uğraştığımız mühimmatlar mesela Atmaca füzesi ni Viper den atmaktansa Hürjet den atmak çok daha taktik zenginlik sağlar bize. Hürjet in yerini dolduracak MMU ya kadar bir imkan görünmüyor şu anda. ABD bize Viper de verse Hürjet bizim için çok önemli olacak. JDAM ı taklit eden HGK ini uçaktan atarız F16 onun Türk malı olduğunu anlamaz JDAM attığını sanır yada TEMREN i Pawevay zanneder ama Atmaca gibi silahlarımızda bu dolambaçlı çözümler  yetmeyecek bize bu mühimmat çok fazla taktik kullanım şekli olan bir mühimmat onu kendi taktiklerimiz ile atmak isteyeceğiz buda görev bilgisayarına tam hakimiyet ister oda yetmez radara da tam hakimiyet ister. Hürjet bu yüzden bizim için ara çözümdür dünyadaki bütün F16 ları bize verseler yine bize Hürjet lazım olacak. Aksi halde MMU gelene kadar geliştirdiğimiz yeni mühimmatları layığı ile kullanamayacağız. F16 ya bir tane AESA radar takalım birde Özgür modernizasyonu yapalım o zaman Hürjet lazım demem mesela. Bu yüzden yok motor o olsun bu olsun demeye gerek yok Hürjet Aselsan radarı ve yerli görev bilgisayarı olsun bize yeterli