Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 199088 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #850 : 04 Kasım 2022, 13:49:08 »
Benim kafam hâlâ İha'ların  insansız ; Hürjet'in insanlı olmasında...Ben hala insansızlara güvenmiyorum tam olarak...

Ayrıca İha sistemleri modern bir Batı-Nato ülkesine karşı kullanılmadı. BTO veya Sovyet teknolojisi temmelli ülkelere karşı başarılarını küçümsemiyorum ama bir soru işareti de bırakıyorum...

A

Batı sistemlerine karşı da kullanıldı ve test edildi. pkk'ya Afrinde ve diğer bölgelerde operasyon yapılırken, inanılmaz bir elektronik saldırı ve karıştırma vardı. Sizce bunu pkk yapmış olabilir mi? Amerika ve Fransanın Türk Ordusu karşısında pkk'yı yalnız bırakması zaten olacak iş değildi. Ama güçleri yetmedi.

https://www.dha.com.tr/ekonomi/bayraktar-afrinde-elektronik-savastan-da-galip-ciktik-1598370

Ayrıca, Türkiye'nin ilan ettiği navtex'e uymayan Fransız fırkateyninin doğu Akdeniz'de savunmasız hale getirildiği şu haberi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim:

https://www.sde.org.tr/akdeniz/dogu-akdenizde-buyuk-panik-haberi-18154
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2022, 13:53:12 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #851 : 04 Kasım 2022, 14:05:20 »

ileride tasarım değişikşiği ile bir F16'ya dönüştürülebileceğini, ...

Tamam, teslim oluyorum, sen haklısın.  ;D

Çok güzel cevap teşekkürler, yazdıklarımın  hiçbirine cevap yazmamak, sallamaya devam et sen. Mübalağa nedir onu da öğren.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2022, 14:15:24 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #852 : 04 Kasım 2022, 14:29:39 »

Çok güzel cevap teşekkürler, yazdıklarımın  hiçbirine cevap yazmamak, sallamaya devam et sen. Mübalağa nedir onu da öğren.

"İleride tasarım değişikliği ile Hürjet'in F-16'ya dönüşebileceğini" düşünen birisine söylenecek bir söz yok bende  ;D

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #853 : 04 Kasım 2022, 15:24:01 »

"İleride tasarım değişikliği ile Hürjet'in F-16'ya dönüşebileceğini" düşünen birisine söylenecek bir söz yok bende  ;D
Komediye bak, F16'dan da iyi olabilir hatta tasarım, daha da söz bulama. Bir füze ve bier aesa deyip daha da coşturayım seni.

Sen önce uydurmalarına cevap ver. Akıncı nasıl 10 milyon dolarmış, rahat 50 milyondur.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #854 : 04 Kasım 2022, 15:42:19 »

Komediye bak, F16'dan da iyi olabilir hatta tasarım, daha da söz bulama. Bir füze ve bier aesa deyip daha da coşturayım seni.

Sen önce uydurmalarına cevap ver. Akıncı nasıl 10 milyon dolarmış, rahat 50 milyondur.

Akıncı -----> https://www.sanalsavunma.com/akinci-tiha-fiyati-bayraktar-ozellikleri/

Hürjet Muadili KAİ FA-50 ----> https://aerocorner.com/aircraft/kai-fa-50-fighting-eagle/

Oysa sadece Google'ı kullanman yeterliydi.  8)

Umarım sen haklı çıkarsın ve Hürjet senin dediğin gibi F-16'dan üstün olur. Ülkem adına bu beni gururlandırır.

« Son Düzenleme: 04 Kasım 2022, 15:44:37 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #855 : 04 Kasım 2022, 16:28:05 »

Akıncı -----> https://www.sanalsavunma.com/akinci-tiha-fiyati-bayraktar-ozellikleri/

Hürjet Muadili KAİ FA-50 ----> https://aerocorner.com/aircraft/kai-fa-50-fighting-eagle/

Oysa sadece Google'ı kullanman yeterliydi.  8)

Umarım sen haklı çıkarsın ve Hürjet senin dediğin gibi F-16'dan üstün olur. Ülkem adına bu beni gururlandırır.
10 milyon dolar üzerinde olacağı düşünülüyor demiş, ne tahmin ama, bence de 10 milyon dolar üzeri :D insan bir bakar muadilleri ne kadar diye.  Altta biride yorum yapmış 1 sene önce, 20-30'dan aşağı olamaz diye.

Akıl ve mantık gereği zaten olamaz o fiyatlar altına. Benim tahminim 50 milyon dolar, bir yerlere satılınca görürüz, tabii açıklanırsa, daha fiyatını göremedik.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #856 : 04 Kasım 2022, 16:42:38 »

En başta MMU+F16 diye planlarsan böyle sıçarsın işte. Bu F16'da bok mu var da bir türlü bırakmıyorlar anlamıyorum. Özgür projesi yapabiliyorsan daha iyisini Hürjet'e de eklersin. Hürjet'i F16 yerine ikame edecek şekilde yapsalardı, o aesa'da sığardı.

İşte böyle iha/siha31'cilerin diline düşersin. Salak saçma önerilerde bulunurlar, uyduya bağlı uçan uçağı Hürjet ve MMU ile yarıştırıp, bu uçaklara gerek yok derler.

Yemin ediyorum forumdan soğudum. Alın şu ergeni başımdan.   >:(

Bu kadar saçma sapan ve mantıksız yazılar yazan, küfürlü bel altı mesajlar yazan biri halen nasıl üye olabiliyor bu foruma?  >:(

Ben bu forumu ciddi ve kaliteli bir platform olarak gördüğüm için üye oldum. Lütfen ya bu adamı atın ya beni. Elimden gelse hesabımı kendim kapatacağım >:(

Hay yazmaz olaydım yaa >:(
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2022, 12:48:13 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #857 : 04 Kasım 2022, 16:43:01 »
Size bir fikir vermesi açısından :

Hurkus Trainer: ~$12 million
Anka-B UCAV: ~$60-70 million for 3 aircraft & 1 ground station
Anka-A UAV: ~$35-45 million for 3 aircraft & 1 ground station
Bayraktar UAV System: ~$23.500,000 for 6 aircraft & ground control
Unquote.

https://nation-creation.fandom.com/wiki/Modern_Day_Military_Pricing_List

Anka’nın tanesi 15-20 milyon dolardan satılıyor. (Maliyet işine hiç bakmayın. Satış önemli)
Aksungur bunlardan daha pahalıya gelir. Demekki Akıncı da en az Aksungur , hatta mantıken daha pahalı olmalıdır.
T-129 atak helikopterlerini 45 milyondan satıyoruz. Hürjet’in bunlardan daha pahalı olması gerekir. MMU için 100 milyon rakamı hedefi konmuş durumda şu anda.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #858 : 04 Kasım 2022, 20:19:21 »
Bu soru Tusaş yetkililerince nasıl cevaplandırılıyor acaba?
Yani Silahlı Hürjet'in yapacağı görevleri yapacak platformlarımız varken neden boşa enerji harcıyor Tusaş , MMU'ya harcanmıyor bu enerji diye sorulmuştur herhalde?

Sorduklarını sanmıyorum. Silahlı Hürkuş'dan ders alınmamış gibi duruyor. Çünkü bence aynı durum silahlı Hürkuş için de geçerli. Hava kuvvetleri kaç yıl oldu silahlı Hürkuş'u halen envantere katmıyor. Sadece Afrikaya ihraç edildi silahlı Hürkuş.

Peki neden?

Oysa ki Hürkuş projesini başlattığımızda, Hürkuş'u sadece eğitim uçağı olarak değil, aslında silahlı versiyonunu tasarlıyorduk, asıl hedefimiz buydu. Böylece terörle mücadelede f-16'ların yükünü hafifletecektik, kullanım ömürlerini uzatacaktık.

Sonunda başardık da. Hürkuş'u 7g çeken çok başarılı bir uçak yaptık. Ama hava kuvvetlerimizin envanterinde halen bu uçak yer almadı.

Ve sanırım eğitim versiyonu hariç hiç yer alamayacak.

Aslında bu çok doğal bir sonuç.

Peki hava kuvvetlerimizin envanterinde neden silahlı Hürkuş yer almıyor?

Beğenilmediğinden mi?

Tam istendiği gibi olmadığından mı?

Pahalı mı?

Neden yer almıyor?

Oysa Hürkuş mükemmele yakın bir uçak...

Cevap çok basit: Çünkü artık silahlı Hürkuş'a ihtiyaç duyulmuyor da o yüzden.

Ama hürkuşla aşağı yukarı aynı dönemde başlayan siha projelerimizden yüzlerce siha'yı TUŞAŞ'dan, Baykardan satın alıyor (anka, akıncı, aksungur, tb2 vb.) envanterine katıyor hava kuvvetleri.

Çünkü silahlı hürkuş'dan elde edeceği faydanın onlarca katını siha'lardan elde edebiliyor kolaylıkla. bu nedenle artık hürkuş'a ihtiyaç duymuyor.

Hürkuşa yükleyeceği mühimmatların aynısını ve kat kat fazlasını, günlerce havada kalabilen bu sihalara yükleyip, düşmanı gördüğü anda imha edebiliyor, tepesine biniyor.

Artık fırsat hedefleri bile kaçırmıyor bunlar sayesinde. Sahada kuş uçmuyor hava kuvvetlerinden habersiz.

Üstelik siha denen bu "küçük devler", bırakın teröristleri, suriyede, libyada, karabağda düzenli / düzensiz orduları, ukraynada kızılordu gibi devasa bir orduyu bile perişan edebiliyor.

Bir bakıyorsunuz siha denen bu küçük devler tankları, obüsleri, zırhlı araçları kolaylıkla imha ediyor ve bir f-16'nın, a-10'un yakın hava desteği (cas) görevini üstleniyor.

Bir bakıyorsunuz hava savunma sistemlerini yok ediyor bu sihalar. F-16'nın, F-18'in düşman hava savunmasını baskılama (sead) görevini yerine getiriyorlar.

Bir bakıyorsunuz ileri keşif görevi yapıyorlar, topçu birliklerine koordinat veriyorlar.

Bir bakıyorsunuz moskova kruvazörünün batırılmasında rol üstleniyorlar, küçük hücumbotlara saldırıyorlar.

Üstelik bütün bunları "sıfır can kaybıyla", risksiz yapabiliyor hava kuvvetleri.

Ofisinizde çalışır gibi oturduğunuz koltuktan uydu kontrolüyle yönlendiriyorsunuz bu sihaları.

sanki bilgisayar oyunu oynar gibi...

en önemlisiyse çok ucuz ve uçuş maliyeti çok düşük bu sihaların.

İşte bu sebeplerle, silahlı Hürjet'i silahlı Hürkuş'la aynı kader bekliyor.

aynı kader beklemiyor kardeşim.
sıralama şudur
süper mushak
hürkuş
hürjet
f 16
mmu
pilotlarımız bu sıralamada eğitim görürler yada görecekler.
süper mushak tan f 16 ya hiçbir pilotu geçirmezler.hürjet aynı kaderi o sebeple paylaşmayacaktır.askeri idare silahlı hurkuşta canlı atış yapmış pilotunu güvenle f 16 ya oturtur mmu ya oturtur.
sihalar bunların yerini alamazlar.orası ayrı bir dal ayrı bir eğitim şekli ayrı bir savaş sistematiğidir.pilotlu saldırı yeteneklerinden hiçbir ülke en azından çalışan ve öğrenebilen bir yapay zekaya sahip insansız muharip uçak piyasaya çıkmadıkça vazgeçmeyeceklerdir.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #859 : 05 Kasım 2022, 12:39:08 »

aynı kader beklemiyor kardeşim.
sıralama şudur
süper mushak
hürkuş
hürjet
f 16
mmu
pilotlarımız bu sıralamada eğitim görürler yada görecekler.
süper mushak tan f 16 ya hiçbir pilotu geçirmezler.hürjet aynı kaderi o sebeple paylaşmayacaktır.askeri idare silahlı hurkuşta canlı atış yapmış pilotunu güvenle f 16 ya oturtur mmu ya oturtur.
sihalar bunların yerini alamazlar.orası ayrı bir dal ayrı bir eğitim şekli ayrı bir savaş sistematiğidir.pilotlu saldırı yeteneklerinden hiçbir ülke en azından çalışan ve öğrenebilen bir yapay zekaya sahip insansız muharip uçak piyasaya çıkmadıkça vazgeçmeyeceklerdir.

Bakın burada silahlı Hürjete ihtiyaç olup olmadığını, yani bir eğitim uçağı olan Hürjetin silahlandırılmasına gerek olup olmadığını konuşuyoruz. Yani kastettiğim "silahlı Hürjetin" "silahlı Hürkuş" ile aynı kaderi paylaşacağıdır. Yoksa eğitim konusunda sıralama tabii ki öyle.

Bütün mesajları en baştan okumanızı tavsiye ederim.