Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 199058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #820 : 02 Kasım 2022, 20:12:24 »
Diyelim ki iyi bir motor bulduk veya yaptık ve Hürjet'i silahlandırdık. Hatta bu arada bir tane de uçak gemisi yaptık ve donanma uçağı olarak da kullanmaya başladık.

İyi... güzel...

Peki bu uçak bu coğrafyada Yunan veya Mısır Rafale'larına, Rus SU-35'lerine, İsrail ve Yunan F-35 ve F-16'larına karşı ne kadar etkin olabilir ki? Sizce bu uçakların karşısına Hürjeti çıkartabilir miyiz?

Terörle mücadele deseniz zaten sihalar o işi sırtlandı ve beklenenin çok üzerinde performans sergiliyorlar. O alanda hafif saldırı uçağına zaten ihtiyaç yok.

Yani demek istediğim tamam yapalım... yapalım da... ne işimize yarayacak silahlı Hürjet? Bu coğrafyada kimin karşısına çıkarabileceğiz ki?

Olsa olsa göreceli olarak küçük askeri güçlere sahip, güçlü orduları olmayan, yıkıcı büyük savaşların yaşanmadığı  coğrafyalara (örneğin Afrika'ya Orta Asya'ya vb) ihraç edebiliriz. Bunun için de bu kadar çabaya değer mi bilemiyorum doğrusu.

Bence bu proje eğitim uçağı olarak kalmalı ve bunun ötesinde daha fazla boşa enerji harcanmamalı bu projeye. Bütün enerjimiz MMU'da yoğunlaşmalı. Zaten TUSAŞ bu uçağa kendi öz kaynaklarıyla MMU öncesi tecrübe elde etmek için girmemiş miydi? Bence bu amaçtan sapılmamalı.
Bu mudur yani? Hürjet'e bir radar ve füze koy Rafale ve F16V'den üstün olsun.  Bu kadar basit, saçma sapan dogfight falan ile uğraşmadan. Abartıyorum ama vurucu olsun diye...

Yeter ki Meteor, Amraam, Sidewinder'den iyi bir füze ve o uçakların aesa radarlarından daha iyi bir radarımız olsun.

Bazı ülkelerin F16sı ve Rafalesi olur Hürjet. MMU ile de iyi bir ikili olurdu.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #821 : 02 Kasım 2022, 21:12:26 »
Hürjet hele bir uçsun da...
Kendisinden beklenen öncelik eğitim. Sadece pilot eğitimi değil MMU için kullanılacak elektronik aksam, yazılım vb şeylerin deneyimini de sağlamak. Uçuş, hedefleme, elektronik harp, iletişim, radar vs bir çok şey aynen büyük abisinde kullanılacak, sadece kabuğu ve motoru değişecektir. Sorunsuz bir entegrasyon için adeta test bed

Sayın buraktunahan’a da hak veriyorum. SİHA’lar hafif-yakın saldırı uçağının görev yükünü aldılar. Lazer güdümlü mühimmatı adamın kafasına atmakta ustalaştık. Bu iş için uçakta pilot gönderip risk alamayız. Bir tane hürjet ile pilot kaybedeceğime 10 tane SİHA kaybetmeyi yeğlerim.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #822 : 02 Kasım 2022, 21:21:25 »
Benim neden olmasın ki dediğim bu forumda da yazdığım çocukça bir Hürjet dileğim var. Hürjet den F35 kadar görünmez bir uçak yapmak. Neden bu boyda uçak görünmez olmasın ki F35 den bile daha mümkün olabilir. O zaman iyi kötü bir görünmez uçağımız olurdu. Hep eğitim uçaklarından muharip uçak yapmışlar bizde ilk defa eğitim uçağından görünmez model üretelim.
İşte benim dediğim şey aşağı yukarı şu uçak olmuş olacaktı

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #823 : 02 Kasım 2022, 21:27:22 »
Önce motor... Motor bulamazsak bu uçağın seri üretime girmeyeceğini sanırım hepiniz biliyorsunuz ... Sayın re dediğiniz uçak görünmezlik vs. yine iş motorda biter...

Dünya devleri harıl harıl değişken bypasslı turbofan motor geliştiriyor 100 milyar dolarlık bir yatırımda ABD...

Sayın re'nin bir sayfa önceki yorumuna katılıyorum... 500 olur 1000 olur bir arge yapısı içinde bu motor işine dalmamız lazım...

Çevrimdışı Gosform

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #824 : 02 Kasım 2022, 23:52:34 »
Hürjet hele bir uçsun da...
Kendisinden beklenen öncelik eğitim. Sadece pilot eğitimi değil MMU için kullanılacak elektronik aksam, yazılım vb şeylerin deneyimini de sağlamak. Uçuş, hedefleme, elektronik harp, iletişim, radar vs bir çok şey aynen büyük abisinde kullanılacak, sadece kabuğu ve motoru değişecektir. Sorunsuz bir entegrasyon için adeta test bed

Sayın buraktunahan’a da hak veriyorum. SİHA’lar hafif-yakın saldırı uçağının görev yükünü aldılar. Lazer güdümlü mühimmatı adamın kafasına atmakta ustalaştık. Bu iş için uçakta pilot gönderip risk alamayız. Bir tane hürjet ile pilot kaybedeceğime 10 tane SİHA kaybetmeyi yeğlerim.

+1

Çevrimdışı Gosform

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #825 : 02 Kasım 2022, 23:57:10 »
Benim neden olmasın ki dediğim bu forumda da yazdığım çocukça bir Hürjet dileğim var. Hürjet den F35 kadar görünmez bir uçak yapmak. Neden bu boyda uçak görünmez olmasın ki F35 den bile daha mümkün olabilir. O zaman iyi kötü bir görünmez uçağımız olurdu. Hep eğitim uçaklarından muharip uçak yapmışlar bizde ilk defa eğitim uçağından görünmez model üretelim.
İşte benim dediğim şey aşağı yukarı şu uçak olmuş olacaktı

Error 404 (Not Found)!!1

Bunun için Kızılelma'nın çift motorlu versiyonunun pilotlu hale getirilmesi daha iyi bir yol haritası olur, bana kalırsa Hürjet sadece eğitim uçağı olarak kalsın.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #826 : 03 Kasım 2022, 00:50:33 »
Hürjet 2700 kg yük kapasitesi  var 12  tane MK82 eder bunun neresi hafif saldırı uçağı.

Şu atılan bombaları Hürjet taşıyabilir

Her biri böyle
Error 404 (Not Found)!!1

Sn Re,
MK82 dediğiniz 250kg bomba. KİT olarak 270kg. Salanı ile birlikte 350kg a kadar çıkar. Bunları uç kanat pylonlarında taşıyamazsınız. Tekli olarak 3 adet ancak taşır Hürjet. İkili çoklu salan kullanırsanız da ; zaten toplam 710kg kapasitesi var ve uçağın karın ve iki yan tarafında toplam 6 adet maximum hkg82 taşıyabilirsiniz. Bu bile az değil ama sizin dediğiniz gibi 12 adet değil.
Toplam 7 adet taşıma noktası var Hürjet’in.
Hürjet yerine ik adet KE kaldırın aynı fiyata gelir ve de riski ikiye bölmüş olursunuz. Hatta ileride Çift motorlu KE ile aynı ağırlıkta (3ton) mühimmatı taşıyabilirsiniz. İnsan hayatını da riske atmamış olursunuz.

https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/insansiz-sistemler/gudum-kontrol-sistemleri/akilli-coklu-tasima-salani
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2022, 01:31:22 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #827 : 03 Kasım 2022, 00:55:17 »
Olsun 6 da yeter kalanı da hava hava taşır

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #828 : 03 Kasım 2022, 01:06:37 »
Diyelim ki iyi bir motor bulduk veya yaptık ve Hürjet'i silahlandırdık. Hatta bu arada bir tane de uçak gemisi yaptık ve donanma uçağı olarak da kullanmaya başladık.

İyi... güzel...

Peki bu uçak bu coğrafyada Yunan veya Mısır Rafale'larına, Rus SU-35'lerine, İsrail ve Yunan F-35 ve F-16'larına karşı ne kadar etkin olabilir ki? Sizce bu uçakların karşısına Hürjeti çıkartabilir miyiz?

Terörle mücadele deseniz zaten sihalar o işi sırtlandı ve beklenenin çok üzerinde performans sergiliyorlar. O alanda hafif saldırı uçağına zaten ihtiyaç yok.

Yani demek istediğim tamam yapalım... yapalım da... ne işimize yarayacak silahlı Hürjet? Bu coğrafyada kimin karşısına çıkarabileceğiz ki?

Olsa olsa göreceli olarak küçük askeri güçlere sahip, güçlü orduları olmayan, yıkıcı büyük savaşların yaşanmadığı  coğrafyalara (örneğin Afrika'ya Orta Asya'ya vb) ihraç edebiliriz. Bunun için de bu kadar çabaya değer mi bilemiyorum doğrusu.

Bence bu proje eğitim uçağı olarak kalmalı ve bunun ötesinde daha fazla boşa enerji harcanmamalı bu projeye. Bütün enerjimiz MMU'da yoğunlaşmalı. Zaten TUSAŞ bu uçağa kendi öz kaynaklarıyla MMU öncesi tecrübe elde etmek için girmemiş miydi? Bence bu amaçtan sapılmamalı.
Bu mudur yani? Hürjet'e bir radar ve füze koy Rafale ve F16V'den üstün olsun.  Bu kadar basit, saçma sapan dogfight falan ile uğraşmadan. Abartıyorum ama vurucu olsun diye...

Yeter ki Meteor, Amraam, Sidewinder'den iyi bir füze ve o uçakların aesa radarlarından daha iyi bir radarımız olsun.

Bazı ülkelerin F16sı ve Rafalesi olur Hürjet. MMU ile de iyi bir ikili olurdu.

Hürjet’in F16V70 ile baş edebilmesi için Aesa radarının daha güçlü ve büyük olması lazım. Standart f16V70’deki AN/APG83 radarında 1000 civarında T/R modülü var. Hürjet’in burnu küçük. Bu kadar sayıda modülü barındıramaz. Demekki gücü ve algılama menzili F16’dan düşük olacak. Yani Rafale ve f16V70 Hürjeti daha önce tesbit edip a2a füzelerini ateşleyecekler demektir.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #829 : 03 Kasım 2022, 06:35:22 »
Tüm hava savaşları, ortaçağdaki şövalye düelloları gibi, karşı karşıya   birbirlerinin üstüne sürerek olmuyor.