Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 197636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #780 : 30 Ekim 2022, 18:25:53 »
Arkadaşım senin Snecma dediğin firma (1945: Fransız uçak motoru üreticisi Gnome & Rhône kamulaştırıldığında Snecma kuruldu) Rafale ve M88 motoru yapmadan önce onlarca uçak ve yüzlerce motor yapmış bir firma...

Fransa 1945'den bu yana motor ve uçak yapıyorken 2022 yılına geldiğimiz halde biz Türkiye olarak halen uçak ve motor yapamıyorsak, bunun hesabını, 1940'lı yıllarda uçak fabrikası kuran Nuri DEMİRAĞ'a hayatı zehir eden ve kurduğu ilk uçak fabrikasını istimlak edip tarlaya çeviren, mevcut uçakların ihracatını yasaklayan kanun çıkartan, sipariş olarak üretilen uçakları hurdacıya satan, bugün "sihalar hevalleri vuruyor, TSK kimyasal silah kullanıyor" diye şanlı Türk Ordusuna iftira atan, mazallah bir imkan bulsa TUSAŞ'ı, BAYKAR'ı toprağa gömmeye yemin eden, "istikbal göklerdedir" diyen Atatürk'ün kurduğu istikametten ülkeyi saptıran zihniyetten sormalısın.

Yoksa son 20-30 yılda taşın altına elini koyan, savunma sanayiinde bir şeyler yapmaya çalışan teknik ve idari kadrodan değil.

Nuri DEMİRAĞ'ın hikayesini merak edersen şu linkten okuyabilirsin:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nuri_Demira%C4%9F
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2022, 18:54:13 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #781 : 30 Ekim 2022, 20:16:22 »
Arkadaşım senin Snecma dediğin firma (1945: Fransız uçak motoru üreticisi Gnome & Rhône kamulaştırıldığında Snecma kuruldu) Rafale ve M88 motoru yapmadan önce onlarca uçak ve yüzlerce motor yapmış bir firma...

Fransa 1945'den bu yana motor ve uçak yapıyorken 2022 yılına geldiğimiz halde biz Türkiye olarak halen uçak ve motor yapamıyorsak, bunun hesabını, 1940'lı yıllarda uçak fabrikası kuran Nuri DEMİRAĞ'a hayatı zehir eden ve kurduğu ilk uçak fabrikasını istimlak edip tarlaya çeviren, mevcut uçakların ihracatını yasaklayan kanun çıkartan, sipariş olarak üretilen uçakları hurdacıya satan, bugün "sihalar hevalleri vuruyor, TSK kimyasal silah kullanıyor" diye şanlı Türk Ordusuna iftira atan, mazallah bir imkan bulsa TUSAŞ'ı, BAYKAR'ı toprağa gömmeye yemin eden, "istikbal göklerdedir" diyen Atatürk'ün kurduğu istikametten ülkeyi saptıran zihniyetten sormalısın.

Yoksa son 20-30 yılda taşın altına elini koyan, savunma sanayiinde bir şeyler yapmaya çalışan teknik ve idari kadrodan değil.

CeHaPe zihniyetine taş attınız galiba ?

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #782 : 30 Ekim 2022, 22:42:43 »
Chp akp mhp aslına bakarsanız buz dağının görünen kısmı

Buz dağının altında ise bizim yüce milletimiz vardır. Beğenin ya da beğenmeyin. Ben gene herşeye rağmen yeni nesilden umutluyum hiç olmazsa biraz daha pozitif düşünebilirler

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #783 : 30 Ekim 2022, 22:45:13 »
Chp akp mhp aslına bakarsanız buz dağının görünen kısmı

Buz dağının altında ise bizim yüce milletimiz vardır. Beğenin ya da beğenmeyin. Ben gene herşeye rağmen yeni nesilden umutluyum hiç olmazsa biraz daha pozitif düşünebilirler

+1
Yeni nesil mantıklı düşünebiliyor. Bu savunma projeleri artarak devam edecektir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #784 : 30 Ekim 2022, 23:49:02 »
cehape  20 civarinda alacak 20 fazla alirsa istifa ederim

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #785 : 31 Ekim 2022, 01:12:37 »
Türkiya bir devrim tecrübesi geçirdi. Devrim dediğin entelektüel azınlığın inandığı kendi doğrularını çoğunluğa dayatmadır doğası gereği. Dayatma gerekiyor çünkü değişim azınlığın başlattığı bir olgudur az ile başlar tüm değişimler. Bizim toplum değişime direniyor maalesef bu işleri zorlaştırıyor maalesef. Cumhuriyet devrimcileri bu yüzden dayatmacı olmak zorunda kaldılar. Buda tabi birilerini değişirken kırmış küstürmüş incitmiş olabilir öfkede yaratmış olabilir. Buna yapacak bir şey yok değişince anlayacaklar kızacak bir şey olmadığını.  Gelelim chp nin hikayesine. Bu hareket bir ideoloji üretmemiştir her ne kadar Kemalizm filan dense de aslında tüm dünyanın yeni doğrularını bize dayatan bir harekettir. Biz Kemalist isek Kanada da Kemalist dir Japonya da Kemalist dir. Gün gelecek bütün dünya Kemalist olacak bir anlamda.  Kemalizm CHP lilik filan Kominizim gibi filan enteresan bir ideoloji değil bildiğin çağdaşlıktır. Bize ağır gelmesi onu ideoloji gibi gösteriyor olabilir bu bizim sorunumuzdur kabahatimizdir Kemalizm in bir enteresanlığı değildir.

Gelelim günümüzdeki duruma;
Bu güne kadar CHP ile ifade edilen bu hareket lütfenlik oy alabildi hep. 1956 mıydı çok partili sisteme geçtik geçeli sadece çok aşırı krizlerde CHP iktidara gelebildi oda en uç en olmayacak koalisyonlarla olabildi. Bu bizim hissiyatımıza bir Türkiya realitesi gibi kazınmış olabilir ama oda gerçek değil. Eğitim düzeyi arttıkça şehirleşme oranı arttıkça insanlar sola meylediyor. Dikkat edin solcu oluyor demiyorum daha sola kayıyorlar. Yani aşırı sağdaki merkez sağa kayıyor buda sola kaymadır merkez sağdakilerde merkez sola kayıyor.

Peki Türkiya ne kadar şehirleşiyor ve ne kadar eğitim seviyesi artıyor?

Kentleşme eğitim seviyesi ve refah artışı hep hayatı sekülerleştiriyor buda tabi ki sola oy olarak yansıyor. Yani şu sol kıçını yırtsa bu ülkede oy alamaz öz güvenine çok güvenmemek gerek. Son dönemdeki kıpırdanmayı bir çok kişi ekonomik gerekçelere dayandırıyor olabilir bu çok ca doğru tabi ki ama arka planda emin olun ekonomiden bağımsız olarak da sola bir kayma var Türkiye de. Sola kayma solcu olduk anlamına gelmez elbette. Bu gelişmenin kaçınılmaz bir yansımasıdır tüm gelişmiş ülkeler sola doğru kayarlar.

İki şey çok belirleyicidir biri köy kent nüfus değişimi öbürü de eğitim artışı.
Türkiye de köy kent nüfus değişimi için bu grafiğe bakın. Bu değişimin sağ sol yansımasını az çok herkes öngörebilir. Köylülük tüm dünyada Amerika'da bile sağ için çantada keklik beleş oydur. ( bu grafiklerde köylerin mahalle statüsüne geçmesi ile yanlış oran verilme ihtimali var ama buna rağmen yine de şehirleşme her durumda çok dramatik şekilde arttı Türkiye de)

Eğitim ise grafiğe gerek bile yok. Bu iktidar geldiğinde zorunlu eğitim ilk okuldu şimdi lise zorunlu eğitim oldu. Şu anda Türkiye de 20 yaşındaki neredeyse herkes lise mezunu. Bununda bir yansıması olacak siyasi anlamda.

Bunların ötesinde birde internet gerçeği var. Şu anda 20 yaşındakiler ile seçime gidilse dünyanın hiç bir Müslüman ülkesinde sağcılar iktidarı alamazlar Afganistan da bile Sol parti iktidara gelir. Böyle bir gümbür gümbür hayat değişimi var.

Buna aslında sol parti demek doğru değil çağdaş insanlar iktidara gelir demek gerek. Almanya'nın Hristiyan demokratları ona bakarsanız bizim en solcuyu cebinden çıkartır demokratlıkta. Öyle sağcılar gelir ki CHP liler bile üzülmez o anlamda sol diyorum yoksa sosyal demokratlar gelir anlamında değil çağdaş insanlar gelir solcular bile üzülmezler anlamında diyorum

Dayatma neden gerekti Cumhuriyetimizde bu iki video ile hissetmeye çalışın. Değişmeye kızanlar becerememişler ki bir şeyleri fark bu derece açılmış. Kızıyorlar dayatmaya ama önceki yüzlerce yıl senindi neden bu kadar fark yedin

1920 Newyork u. CHP devrim yaparken etrafından böyle bir dünya akıp gidiyordu keyfinden devrim yapmadı panikten yaptı hayat akıp gidiyordu gümbür gümbür o yıllarda

Error 404 (Not Found)!!1

1920 İstanbul
Error 404 (Not Found)!!1

Türkiye sosyolojisindeki değişimi yakalamak için bir kaynak Konda nın on yılda bir yaptığı araştırmadı
Bu araştırmaya göre 2011 ile 2021 arasında yani bu iktidarın en muktedir döneminde Türkiye de Ateist oranı iki katına çıktı. Bu birilerinin kolaycı çıkarımı ile tepkisel bir değişim filan değil emin olun Afganistan Suudi Arabistan da da aynı oranlar vardır.
Bu araştırmada eğitim şehirleşme sekülerleşme dindarlık gibi değişimi hissettirecek bir çok başlık var ama ben en aykırı en aşırı örneği seçtim son on yılda Ateist oranının iki katına çıktığını ölçen dindarlık başlığını incelemenize sunuyorum. Yani bu iktidarda bu değişim oluyor ise gelecekte ne durdurabilir ki değişimi.

Kentleşmenin Türkiye Sosyolojisine Ölçülmüş Etkileri
Error 404 (Not Found)!!1

Türkiye Sekülerleşiyor
Error 404 (Not Found)!!1

« Son Düzenleme: 31 Ekim 2022, 02:25:47 Gönderen: re »

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #786 : 31 Ekim 2022, 13:08:10 »

+1
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2022, 13:09:02 Gönderen: TCG Dumlupınar »

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #787 : 01 Kasım 2022, 06:44:22 »
+1

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #788 : 01 Kasım 2022, 13:07:40 »
Nuri Demirağ a yapılanlar bugün mesela Koç a yapılmıyor mu aynı şey. Koç dan artık Cobra bile alınmıyor tank yaptırılmadı gemi yaptırılmadı. Siyasi duruşunu hissettirdi çünkü hemen cezası kesildi biliyoruz bunu hepimiz. Belliki Nuri Demirağ ında siyasi görüşü aykırıydı. Üstelik o yıllar diken üstünde devrim yıllarıydı. Devrimin kendi öncelikleri var uçak muçak sonraki meselelerdir. Şimdi ama başka bir daha öz güvenli bir dönemdeyiz buna rağmen benzer şeyleri tersinden yaşıyoruz asıl bugün yapılanlar daha affedilmezdir. 1940 ların Türkiye sinin hassasiyetlerini kendimizi zorlarsak anlarız ama 21 yy ın anlamak imkansız. 1940 da korkular vardı şimdi öfkeler nefretler var motivasyon kaynağı olarak.

Ayrıca şuda var gelişmek Türkiya devleti için bir teferruattır. Biz hep arka plan meselelerimizi önceledik eskidende öyleydi şimdide öyle. Şimdi muhalif hür müteşebbise hayat şansı eşit diyebilirmiyiz. Türkiye canı istediği zaman önündeki 25 yılda gelişmiş bir devlet olabilir bugün isterse 2050 de olur 1950 de istese 75 de olurdu. Ama gelişmek bizim hep sonraki meselemiz oldu. Devrimciler devrimin derdine düştü karşıtları kendi mevzularına düştüler. Şu andada olan şey aynı gelişmek hala ikinci mesele öyle değilmi. Hala tüm enerjimizi gelişmeye harcayamıyoruz bu 1940 da 50 de bin beterdi.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #789 : 01 Kasım 2022, 14:12:35 »
Nuri Demirağ a yapılanlar bugün mesela Koç a yapılmıyor mu aynı şey. Koç dan artık Cobra bile alınmıyor tank yaptırılmadı gemi yaptırılmadı. Siyasi duruşunu hissettirdi çünkü hemen cezası kesildi biliyoruz bunu hepimiz. Belliki Nuri Demirağ ında siyasi görüşü aykırıydı. Üstelik o yıllar diken üstünde devrim yıllarıydı. Devrimin kendi öncelikleri var uçak muçak sonraki meselelerdir. Şimdi ama başka bir daha öz güvenli bir dönemdeyiz buna rağmen benzer şeyleri tersinden yaşıyoruz asıl bugün yapılanlar daha affedilmezdir. 1940 ların Türkiye sinin hassasiyetlerini kendimizi zorlarsak anlarız ama 21 yy ın anlamak imkansız. 1940 da korkular vardı şimdi öfkeler nefretler var motivasyon kaynağı olarak.

Ayrıca şuda var gelişmek Türkiya devleti için bir teferruattır. Biz hep arka plan meselelerimizi önceledik eskidende öyleydi şimdide öyle. Şimdi muhalif hür müteşebbise hayat şansı eşit diyebilirmiyiz. Türkiye canı istediği zaman önündeki 25 yılda gelişmiş bir devlet olabilir bugün isterse 2050 de olur 1950 de istese 75 de olurdu. Ama gelişmek bizim hep sonraki meselemiz oldu. Devrimciler devrimin derdine düştü karşıtları kendi mevzularına düştüler. Şu andada olan şey aynı gelişmek hala ikinci mesele öyle değilmi. Hala tüm enerjimizi gelişmeye harcayamıyoruz bu 1940 da 50 de bin beterdi.
+1
Güzel bir analiz