Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 198883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1400 : 17 Temmuz 2023, 22:51:43 »
Bu projenin başına birşeyler gelebilir motor kaynaklı

Uçağa murad radarı takmayı düşünüyoruz.
Uçağın burnu F16 ile aynı ebatta olacak aynı radarı taşıyabilmesi için...

Temel Kotil buna benzer açıklama yapmış....

Umarım ABD f414 ge102 motorunu verir...

Ne diyeyim ki al önce motorları sonra radar konusunu konuş..
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2023, 01:31:24 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1401 : 18 Temmuz 2023, 11:51:02 »
Hep söylüyorum ama Abd ile İsveç pazarlığında bu hususlar (Kaan, Hürjet motorları, Atak2 ve T 925 e motor) gündeme getirilmiştir umarım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1402 : 18 Temmuz 2023, 18:14:19 »
Kimse kimseye motor felan vermeyecek bunu aklınıza koyun...Motor işini TEİ çözmek zorunda...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1403 : 18 Temmuz 2023, 18:19:46 »
Kimse kimseye motor felan vermeyecek bunu aklınıza koyun...Motor işini TEİ çözmek zorunda...

+10000000000000000000000000

Doğru söze ne hacet
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1404 : 18 Temmuz 2023, 18:49:33 »
Yahu arkadaşlar, Amerika neden silahlı Hürjete motor vermesin ki? Bana mantıklı bir sebep söyleyin. Adam "silahlı Hürjet'e" motor vermeyecek olsa "silahlı Kaan'a" vermez. Önce Kaan'ı baltalar, Hürjet ne ki...

Hürjet ha silahlı olmuş, ha silahsız. Amerikaya ne ki? Adam sonuçta bu işin ticaretini yapıyor, motoru bir kere yapıp aynı motor üzerinden yıllarca tonla para kazanıyor. Yok yedek parçası, yok bakımı, yok eğitimi falan filan.

Sonuçta adam bu motoru turşusunu kurmak için yapmadı. Satmak için yaptı. Zaten 30 yıllık eski bir motor. Adam yıllardır bu işin ekmeğini yiyor. Sen Hürjet'i Kaan'ı geliştirmek için yıllarca çabalıyorsun, ter döküyorsun, adamın taş atıp kolu bile yorulmuyor "buyur motor" diyor.

Sen silahlı Hürjet'i satmak için ihalelere giriyorsun, ülkeleri zar zor ikna etmek için "benim uçağımı alın" diye kulisler yapıyorsun, çalışıp çabalıyorsun, ikna ediyorsun, sırtından ter geliyor. Amerika parmağını bile kımıldatmadan girmedği bu ihale üzerinden 30-40 yıl ekmek yiyor, Hürjet satışı yapılan ülkeyi kendine bağlıyor. Ohh.. mis gibi iş.

Bu motoru sattığı ülkeyi 30-40 yıl hem askeri, hem siyasi kendine bağlıyor. Ders vermek istediği ülkeye silah ambargosu üzerinden ayar veriyor. Politikasını dikte ediyor. Böyle bir motor satışını neden istemesin ki? Amerika için bal üstü kaymak gibi bir şey.

Haa çok zıtlaştığı bir ülkedir, onu da yola getirmek için "Hürjet'i benim motorumla XX ülkeye satamazsın" der olur biter. Atak'ın Pakistan örneğindeki gibi...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1405 : 18 Temmuz 2023, 18:49:39 »

Enseyi karartmayın

Eğitim modeli ve Türk yıldızları hürjet ile uçacaktır onda sıkıntı olacağını sanmam

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1406 : 18 Temmuz 2023, 19:06:03 »
İnşallah sizin dediğiniz gibi olur ama ben motor vereceğini zannetmiyorum mevcut konjektürde...

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1407 : 18 Temmuz 2023, 23:13:38 »
Hürjet motoru için Güney Koreyle bir ortaklığa gidilemez mi?Geliştirme masrafları beraber sırtlanılır.Adamlar T50 , FA50 , KF21 de bu motoru kullanıyorlar.Biz kısa vadede Hürjet'te ve orta vadede daha büyük bir Kızılelma'da kullanırız.Hem masrafların bölüşülmesi hem de motorun yaygın kullanılması gibi büyük avantajları olur.Güney Kore'nin de Kuzey Kore'ye Japonya'ya satmaya çalışmassak bize bir sorun yaratacağını düşünmüyorum ihraçta.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1408 : 18 Temmuz 2023, 23:46:26 »
G. Kore maliyet etkinlik bakımından bize belki faydalı olabilir, ama teknolojik olarak pek yardımlarının dokunacağını zannetmiyorum. Jet motoru konusunda bir Japonya olmaktan baya uzaktalar.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1409 : 19 Temmuz 2023, 01:14:58 »
G.Kore güzel fikir ama dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama belki ben dikkatli incelememişimdir...

G.Kore'nin ambargoya maruz kalmaması yada istediği motor için ihracat sıkıntısı yaşamadığı için hava araçlarına özellikle sabit kanatlı araçlar için motor projeleri yok...gerek duymuyorlar..

Örnek:
Biz tf6000-tf10000 mock-up yaparken g.Koreli dostlarımızın böyle bir derdi yok.

Böyle projeye girişmek onlar için siyasi baskıya neden olabilir..yoksa bizde g.Korede kazanır 18-22 k librelik motordan