Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 199854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1340 : 17 Mayıs 2023, 13:50:51 »
Libya da çok zorlandık Afrika ve orta doğuda söz sahibi olmak istiyorsak bu tarz gemilere ihtiyacımız var katar ve somaliyede  personel ve zırhlı  taşırkende zorlandık.
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2023, 13:51:44 Gönderen: malaga »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1341 : 17 Mayıs 2023, 14:10:10 »
TCG Anadolu yerine, üzerinden helikopter kaldırarak ve trg122 ile trg300 ateşleyerek saldırı kabiliyeti kazandırdığımız, Bayraktar/Sancaktar sınıfı LST gemilerinden 4 adet daha inşa etseydik, hem riskleri daha çok bölmüş, hem de çok daha fazla silahlı birimi A’dan B’ye taşıyabilecek kabiliyete %25 tasarrufla ulaşmış olurduk.
İlk iki geminin kontrat maliyeti 370 milyon Euro = ~400 milyon US dollar olduğuna göre, 1 adet TCG Anadolu yerine 6 adet daha Bayraktar Sınıfı LST inşa edebiliyormuşuz.
Üzerindeki 2 adet CWIS, 2 adet 40mm Oto Melara topu, 2 adet twin 20mm top ve 2 adet 12.7mm Stamp ile bu tip bir gemi için oldukça iyi bir silah yükü olan gemiler bu LST’ler.

https://turkishnavy.net/new-type-lst/
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2023, 14:19:32 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1342 : 17 Mayıs 2023, 16:04:42 »
Tcg Anadolu projesi başladığında biz F-35 projesinden atılmışmıydık?

F-35B işi olur diye TCGAnadolu projesi devam etmiş olabilir...Uçak planımız olmasaydı ben TCGAnadolu işinin olmayacağını düşünüyorum...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1343 : 17 Mayıs 2023, 19:06:44 »

F-35B işi olur diye TCGAnadolu projesi devam etmiş olabilir...Uçak planımız olmasaydı ben TCGAnadolu işinin olmayacağını düşünüyorum...
TCG Anadolu ile F35B projesinin bir alakası yok. TCG Anadolu bitmek üzereyken F35B işi gündeme geldi. Resmi olarak ise hiç bir zaman F35B siparişimiz olmadı. ABD’ye bildirimimiz 100+ F35A alma planımız olduğu şeklinde idi.
Türk Dz Kuvvetlerinin aslında böyle bir gemiye ihtiyacı vardı. Ama bu kadar pahalı bir versiyona değil. Ski lifti farklı, bazı helikopterlerin ağır yük altında kalkmasına yardımcı olacak şekilde olan bir gemi düşünülüyordu.
TCG Anadolu yüksek saldırı gücü projeksiyonu için inşa edilmiş bir amfibi platformu. Japon’lar bunları “Destroyer” sınıfına sokuyor.

Her neyse; TCG Anadolu şu anda donanmamızın bir parçası. Şimdi önemli olan bu gemiyi:

1. Nasıl etkin olarak kullanabiliriz?
2. Bu gemiyi nasıl koruruz?
3. İleriye dönük ne yapmamız lazım.

1. Üzerine yeterli sayıda, doğru cins saldırı helikopteri yerleştirmemiz lazım (KKK eskileriyle bu iş olmaz). Seahawk helikopter filomuzu genişletmemiz şart. Ağır sınıf genel maksat helikopterimizi ve Atak-2 navalize saldırı helikopterlerini (hatta navalize Gökbey’i) kısa sürede hazır etmemiz gerekli. Ayrıca TB3 operasyonlarını becerebilmemiz bu geminin hem saldırı hem de savunma kabiliyetine büyük katkı sağlayacaktır.

2. Gemi üzerindeki helikopter ve Drone cinsi uçar platformlar çok etkin uzun mesafe koruma sağlarlar. Ama en az 1er adet I-Sınıfı, G-Sınıfı, ASW için Ada Sınıfı ve 2 adet Reis Sınıfı ile korunmalıdır bu gemi. (İtalyan Cavour gemisindeki gibi ESSM ya da Siper füzesi sepetleri inşa edilebilir güverte kenarlarına).

3. Böyle bir gemiye mutlaka bir eş gerekecektir. Ama bize uçak gemisi değil, bunun eşi Trakya lazım. Bunun içinde ekonomimizi en kısa sürede 1.5 trilyon dolarların üzerine çekmemiz şart.
En son olarakta, ABD ile arayı düzeltip, 12 adet F35B alınırsa, gemi kullanılması gereken şekilde kullanılıyor hale gelecektir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1344 : 17 Mayıs 2023, 19:59:21 »

TCG Anadolu ile F35B projesinin bir alakası yok. TCG Anadolu bitmek üzereyken F35B işi gündeme geldi. Resmi olarak ise hiç bir zaman F35B siparişimiz olmadı. ABD’ye bildirimimiz 100+ F35A alma planımız olduğu şeklinde idi.
Türk Dz Kuvvetlerinin aslında böyle bir gemiye ihtiyacı vardı. Ama bu kadar pahalı bir versiyona değil. Ski lifti farklı, bazı helikopterlerin ağır yük altında kalkmasına yardımcı olacak şekilde olan bir gemi düşünülüyordu.
TCG Anadolu yüksek saldırı gücü projeksiyonu için inşa edilmiş bir amfibi platformu. Japon’lar bunları “Destroyer” sınıfına sokuyor.

Her neyse; TCG Anadolu şu anda donanmamızın bir parçası. Şimdi önemli olan bu gemiyi:

1. Nasıl etkin olarak kullanabiliriz?
2. Bu gemiyi nasıl koruruz?
3. İleriye dönük ne yapmamız lazım.

1. Üzerine yeterli sayıda, doğru cins saldırı helikopteri yerleştirmemiz lazım (KKK eskileriyle bu iş olmaz). Seahawk helikopter filomuzu genişletmemiz şart. Ağır sınıf genel maksat helikopterimizi ve Atak-2 navalize saldırı helikopterlerini (hatta navalize Gökbey’i) kısa sürede hazır etmemiz gerekli. Ayrıca TB3 operasyonlarını becerebilmemiz bu geminin hem saldırı hem de savunma kabiliyetine büyük katkı sağlayacaktır.

2. Gemi üzerindeki helikopter ve Drone cinsi uçar platformlar çok etkin uzun mesafe koruma sağlarlar. Ama en az 1er adet I-Sınıfı, G-Sınıfı, ASW için Ada Sınıfı ve 2 adet Reis Sınıfı ile korunmalıdır bu gemi. (İtalyan Cavour gemisindeki gibi ESSM ya da Siper füzesi sepetleri inşa edilebilir güverte kenarlarına).

3. Böyle bir gemiye mutlaka bir eş gerekecektir. Ama bize uçak gemisi değil, bunun eşi Trakya lazım. Bunun içinde ekonomimizi en kısa sürede 1.5 trilyon dolarların üzerine çekmemiz şart.
En son olarakta, ABD ile arayı düzeltip, 12 adet F35B alınırsa, gemi kullanılması gereken şekilde kullanılıyor hale gelecektir.

F-35 ve Seahawk işlerini bir 5 yıl daha unutabiliriz çünkü seçimleri kimin kazanacağı belli ABD'nin Ve ABD'deki lobilerin hiç istemedikleri birisi. Yaşar hocamın saydığı diğer maddeler elbet bir gün olacak sistemler fakat ne zaman olur belirsiz umarım en kısa zamanda bu sistemler biter.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1345 : 17 Mayıs 2023, 20:10:43 »
Biz daha ölmedik seçimleri kimin kazanacağı belli sözünüzü kabul etmiyorum. 28 inde görüşürüz gümbür gümbür geliyoruz inşallah
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1346 : 17 Mayıs 2023, 20:15:09 »
Biz daha ölmedik seçimleri kimin kazanacağı belli sözünüzü kabul etmiyorum. 28 inde görüşürüz gümbür gümbür geliyoruz inşallah

Türkiye için hayırlısı neyse o olsun hocam siyasete bulaşmayı hiç sevmiyorum fakat savunma sanayindeki gelişmeler bile siyasetle alakalı olunca mecbur kalıyoruz. Neyse biz konumuza geri dönelim uzun tartışmalara gerek yok.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 109
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1347 : 17 Mayıs 2023, 20:52:06 »

;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #1348 : 17 Mayıs 2023, 21:13:14 »

;D ;D ;D ;D ;D

;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1349 : 17 Mayıs 2023, 22:18:20 »
Bence en mantıklısı daha önce Sayın Yaşar'ın yazdığı gibi LHD yerine Bayraktar/Sancaktar LST gemilerine yönelmekti...

Gerçek bir uçak gemisi yapımı-idamesi 5-6 milyar dolar...Nerdeyse bizim tüm savunma bütçemizi emer...

Neyse ağamız böyle istedi böyle oldu...Belki de bizim vizyonumuz yetersiz o da olabilir...

Koruyacak donanmaya sahip olmadan , korunması gereken gemi yapmak bana biraz mantıksız geliyor...Gerçi şu dönemde aranan en son şey mantık...Harala gürele milliyetçilik had safhada...Bakalım nereye-kime toslayacağız...