Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 197746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1320 : 14 Mayıs 2023, 10:32:14 »
Temel Kotil, “”HÜRJET, TCG ANADOLU’ya inecek. 3 ton bomba ile kalkacak. İhtiyaç olan görevi yapıp geri gelecek.” açıklamasıyla HÜRJET’in TCG ANADOLU’da kullanılacak bir versiyonu üzerinde çalışmaların devam ettiğinin de sinyalini verdi.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #1321 : 14 Mayıs 2023, 14:14:33 »
Bu uçağı görünce aklına Alpha Jet  gelen bir tek ben miyim ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1322 : 14 Mayıs 2023, 14:27:17 »
Alphajet çift motorlu ama burun ve kanatların yüksek konumu benziyor...

Ben Hürjet'i ABD 'nin yeni trainer uçağı T-7A'ya benzetiyorum. Çift kuyruk dikmesi yerine 1 tane olsa birebir T-7A😅😅😅

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1323 : 14 Mayıs 2023, 14:51:32 »
HÜRJET’e ASELSAN’dan MURAD AESA radarı!

CNN Turk’te soruları yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, HÜRJET Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı hakkında açıklamalarda bulundu. HÜRJET’e AESA radar entegrasyonuna ilişkin Kotil şu ifadelerde bulundu:

“Buna 100-200 km’yi gören ASELSAN radarını takacağız. Burnu ona göre yapılıyor bu sayede F-16 radarı ile aynı olacak. Üzerine de füzelerimizi yerleştireceğiz.”

Kotil, HÜRJET’in saatlik uçuş maliyeti üzerine sorulan bir soru üzerine “Ortalama olarak F-16’nın uçuş maliyetini 5’e bölebilirsiniz.” yanıtını verdi. Bilindiği üzere HÜRJET’in sınıfdaşları F-16 gibi tam ölçekli savaş uçaklarına kıyasla daha düşük alım ve işletme maliyetleri sebebiyle özellikle Ortadoğu ve Doğu Asya ülkeleri tarafından yoğunlukla tercih edilmeye başlamıştır.

Aynı zamanda Temel Kotil,HÜRJET, TCG ANADOLU’ya inecek. 3 ton bomba ile kalkacak. İhtiyaç olan görevi yapıp geri gelecek. açıklamasıyla HÜRJET’in TCG ANADOLU’da kullanılacak bir versiyonu üzerinde çalışmaların devam ettiğinin de sinyalini verdi. (Defenceturk)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1324 : 14 Mayıs 2023, 14:59:00 »
Temel Kotil, “”HÜRJET, TCG ANADOLU’ya inecek. 3 ton bomba ile kalkacak. İhtiyaç olan görevi yapıp geri gelecek.” açıklamasıyla HÜRJET’in TCG ANADOLU’da kullanılacak bir versiyonu üzerinde çalışmaların devam ettiğinin de sinyalini verdi.
Yukarıdan birisi bu uçak gemisidir diyor. Bu bürokrat tarafı ağır basan profesörler de söyleyenin ve de halkın bıyığına göre soğan doğruyorlar.
Dz Kuvvetleri bu gemiyi amfibi saldırı gemisi olarak kullanmak istiyor. En üst seviyeden zorla talimatla bu geminin tekrar havuza alınıp, güvertesinin bozulup kırılıp tekrar inşa edilerek STOBAR operasyona hazır hale getirilmesine mecbur kalınmazsa, bu gemiye sadece TB3 inebilir. Gerisi hep hikaye ve milletin duymak istediği bir haberden öteye gidemez. O koca asansör orada oldukça da TCG Anadolu’ya TB3’ün inmesi bile sakıncalıdır.
Adam gibi bir uçak gemisi yaparız üzerine herşeyi indirip kaldırırız. Yoksa TCG Anadolu’ya uygun sabit kanatlı tek uçak F35B’dir.

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1325 : 15 Mayıs 2023, 14:33:26 »
Yasar ustam. TCG Anadoluya Kizilelma da inip kalkacak bunu Kozan selçuk erkan hocam TCG Anadolu ziyarrtinden sonra canli YouTube yaninda Baykar mühendisleriyle konutuktan sonra söylemisti.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1326 : 15 Mayıs 2023, 16:41:56 »
Yasar ustam. TCG Anadoluya Kizilelma da inip kalkacak bunu Kozan selçuk erkan hocam TCG Anadolu ziyarrtinden sonra canli YouTube yaninda Baykar mühendisleriyle konutuktan sonra söylemisti.
Sn Selçuk Bayraktar’ın kendisi de söyledi. KE kalkar ama inebilmesi için STOBAR (Short Take Off But Arrested Recovery) , yani kanca halat sistemi olmak zorunda dedi.

O arkadaki asansörü aşağıya inik vaziyette tutup, 150m bir piste iniş yapmayı planlıyor olabilirler. Hal Tejas 85-90 metrede kanca ile durabiliyor.

Kanca/Halat yerleştirmek için güverteyi kesmeleri gerekecek. Güvertenin yapısal dengesi açısından güçlendirilmesi gerekebilir.

Dz Kuvvetleri pek sevmeyecek bu işi. Gemi uçak gemisi olmak için inşa edilmedi. F35B’nin varlığı (ve de daha öncesinde Harrier’in varlığı) bu gemiden uçak kaldırabilmek düşüncesini oluşturdu.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1327 : 15 Mayıs 2023, 17:41:17 »
Seçim bitti ; artık daha ayağı yere basan yorumlar yapma zamanı geldi ... İrrasyonaleden rasyonaliteye geçelim please ....

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1328 : 15 Mayıs 2023, 20:28:49 »
Anadolu'yu gezdim. Hem deniz piyade özel görev kuvveti, hem helikopterler, yakıtları, mühimmatları. TB-3 tamam da, KE dersek, onun da yakıtı, TB-3'den çok daha ağır mühimmatları, Anadolu kapasitesini çok zorlar.

Yine arkadaki asansör insanlı uçaklar için kesinlikle büyük risk. KE otomatik iniş yapacağı için yapay zeka belki sorun yaşamaz ama, gemiye kaç KE sığacak. Attığımız taş, ürküttüğümüz kuşa değecek mi.

Benim düşüncem, Trakya daha uzun ve ağır tonajlı, daha uygun pistli dizayn edilir ise ve kapasitesi daha yüksek olursa  Trakya, KE için daha yerinde bir yuva olabilir.  Hatta stealth jet saldırı kabiliyeti ve belki gerçekleşirse savunma kapasitesi ile , gerçek bir uçak gemisi ve deniz havacılık filosuna kavuşana kadar, deniz filosunun as oyuncusu da olabilir.   
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2023, 21:24:48 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1329 : 16 Mayıs 2023, 08:50:13 »
Anadolu'yu gezdim. Hem deniz piyade özel görev kuvveti, hem helikopterler, yakıtları, mühimmatları. TB-3 tamam da, KE dersek, onun da yakıtı, TB-3'den çok daha ağır mühimmatları, Anadolu kapasitesini çok zorlar.

Yine arkadaki asansör insanlı uçaklar için kesinlikle büyük risk. KE otomatik iniş yapacağı için yapay zeka belki sorun yaşamaz ama, gemiye kaç KE sığacak. Attığımız taş, ürküttüğümüz kuşa değecek mi.

Benim düşüncem, Trakya daha uzun ve ağır tonajlı, daha uygun pistli dizayn edilir ise ve kapasitesi daha yüksek olursa  Trakya, KE için daha yerinde bir yuva olabilir.  Hatta stealth jet saldırı kabiliyeti ve belki gerçekleşirse savunma kapasitesi ile , gerçek bir uçak gemisi ve deniz havacılık filosuna kavuşana kadar, deniz filosunun as oyuncusu da olabilir.
+1
Aklın yolu bir. 260-270 metre boyunda 45-55000ton luk STOBAR kabiliyetli bir gemi yapar üzerine istediğimiz uçağı indiririz.
Tabii böyle bir gemi bize en az 3.5-4 milyar dolara patlar. Yıllık idame masrafı da 500-600milyon dolar arası tutar.