Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 197176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #1160 : 25 Mart 2023, 16:25:02 »
İhracatı bırak Amerikalılar uçağın hafif taarruz amacıyla kullanılmasına bile müsaade etmiyorlar. Geçenlerde General Electric'ten bir uyarı almışlardı bizimkiler. HÜRJET'in sadece eğitim uçağı olduğu için motorun verildiğini başka amaçlarla kullanılırsa motoru vermeyeceklerini söylemişlerdi bakalım ne olacak.
Sn Fırtına06,
Bu sözünü ettiğiniz uyarının kaynağını paylaşabilirmisiniz?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1161 : 25 Mart 2023, 19:09:25 »
İhracatı bırak Amerikalılar uçağın hafif taarruz amacıyla kullanılmasına bile müsaade etmiyorlar. Geçenlerde General Electric'ten bir uyarı almışlardı bizimkiler. HÜRJET'in sadece eğitim uçağı olduğu için motorun verildiğini başka amaçlarla kullanılırsa motoru vermeyeceklerini söylemişlerdi bakalım ne olacak.
Zaten önceliği eğitim, önemli olan bu şimdilik, hava k. pilot eksiği de var diye biliyorum. Mmu üretime geçtikçe daha da yeni pilotlar gerekecektir, uçak sayımızı eskiye nazaran baya arttırmalıyız bence. İleride yerli motor olursa, zaten hafif saldırı versiyonu plan, proje ve prototipleri çoktan hazırlanmış olur.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2023, 19:15:31 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1162 : 25 Mart 2023, 19:27:20 »
Bakalım envantere girecek mi kolay kolay.Yıllardır HvKK neden Hürkuşa üvey evlat muamelesi yapıyor diye kendimizi parçaladık.Envantere adam akıllı alınamadı alınanlar da sonradan Afrika ülkelerine satıldı malum.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2023, 19:29:34 Gönderen: Bürküt »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1163 : 25 Mart 2023, 21:52:07 »
Bakalım envantere girecek mi kolay kolay.Yıllardır HvKK neden Hürkuşa üvey evlat muamelesi yapıyor diye kendimizi parçaladık.Envantere adam akıllı alınamadı alınanlar da sonradan Afrika ülkelerine satıldı malum.
Çünkü Hürkuş 1 becerilemedi. Hürkuş 2 ile  bu çok konuşulan konuda halledilecektir. İsterler farklıydı veya acemilik eseri diyelim.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2023, 21:55:12 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1164 : 25 Mart 2023, 22:40:14 »

Halbuki uçuş eğitimi için Hürkuşlar ne kadar vazgeçilmez önemli uçaklar. Yetişen pilotlar  uçuş hisleriine ve manevra alışkanlığına önemli katkı sağlıyor.

Bu motor ehliyetlerini alanlar hemen R7 Yamaha’ya atlamaya benziyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1165 : 25 Mart 2023, 23:02:02 »
Hürkuş'un ilk üretimleri ağır bulunmuştu. Hafifletmek için tasarım ve malzemede değişiklik yapıldığı söylendi.... Ben yeni Hürkuş'un da gayet verimli olacağını , iyi de satış rakamları tutturacağını düşünüyorum...
PT-6 alternatifini bulmalıyız veya kendi motorlarımızdan devşirerek üretmeliyiz zira Akıncı da aynı PT-6'ları iyi verim alarak özümsedi...

F-404 seçimini baştan beri hatalı bulduğumu söylüyordum gittik yine ABD'nin eline düştük.
MMU da F-110 tercihi çok doğru bu motor gücünde alternatif bulmak zordu ama Hürjet için ihtiyacımiz olan güçte alternatif motor bulabilirdik...
« Son Düzenleme: 25 Mart 2023, 23:06:04 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1166 : 25 Mart 2023, 23:15:58 »
Türkiye Amerika dan vazgeçse de vazgeçemez, Amerika Türkiye den vazgeçse de vazgeçemez. Motorlar geliyor mu çok karıştırmamak lazım gerisini ve çok geç kalmadan kendi motor endüstrimizi geliştirmeliyiz...

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1167 : 25 Mart 2023, 23:56:16 »
Hürkuş'un ilk üretimleri ağır bulunmuştu. Hafifletmek için tasarım ve malzemede değişiklik yapıldığı söylendi.... Ben yeni Hürkuş'un da gayet verimli olacağını , iyi de satış rakamları tutturacağını düşünüyorum...
PT-6 alternatifini bulmalıyız veya kendi motorlarımızdan devşirerek üretmeliyiz zira Akıncı da aynı PT-6'ları iyi verim alarak özümsedi...

F-404 seçimini baştan beri hatalı bulduğumu söylüyordum gittik yine ABD'nin eline düştük.
MMU da F-110 tercihi çok doğru bu motor gücünde alternatif bulmak zordu ama Hürjet için ihtiyacımiz olan güçte alternatif motor bulabilirdik...

Hocam Hürkuş nasıl ağır kaçıyor ya anlayamadım. Şimdi baktım internetten. 3100 kg mtowu olan kt-1ler PT6A-62 kullanıyor 950 bg.Bizim Hürkuşşun mtowu 3750 kg civarı ve PT6-68 kullanıyor 1600 bg....

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1168 : 26 Mart 2023, 02:02:37 »
Hava kuvvetlerinin istediği Hürkuş ile TUSAŞ'ın ürettiği Hürkuş farklıydı. Kuvvet o nedenle soğuk baktı. Kuvvet, acemi pilotlarca idaresi kolay olacak bir temel eğitim uçağı istedi. Üretilen uçak, sadece usta pilotlara hitap eden, yakın hava desteği uçağı oldu.

Uçağı neden hafifletiyorlar, açıkçası onu anlamadım. Neyse, eğitim uçağı mı olacak, yoksa kompozit gövdesi nedeniyle performansı daha da yukarıya çekilen yakın hava desteği uçağı olarak mı kalacak, onu göreceğiz.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2023, 02:28:09 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1169 : 26 Mart 2023, 03:10:07 »
İlk partiler eğitim uçağı olarak kullanırız. Motorları versinler. Sonrasında TF20000 devreye girince silahlandırırız olur biter.

Yerli motorun ne kadar önemli olduğu ortada. İnşallah 10 yıl sonra motor sorunumuz falan olmayacak. Kendi göbeğimizi kendimizin kesmesi şart.