Gönderen Konu: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı  (Okunma sayısı 20843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2015, 21:06:04 »
Amca yı biliyorum. O iste 5. Nesil ucakları amca yazacaktım yanlıs olmasın diye yazamadım.Amcayı Ruslarlamı gelistireceklerdi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #11 : 18 Ocak 2015, 21:22:32 »
Hayır. Ruslarla beraber çalıştıkları PAK-FA'nın Hindistan versiyorunu.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 23 Ocak 2015, 22:21:09 »
Hindistan’ın yerli savaş uçağı envantere giriyor.

Hindistan Savunma Bakanlığı Amerikan General Electric firmasının F414 motorunu seçerek Tejas'ı güçlendirdi. General Electric, Avrupa konsorsiyumunun teklif ettiği Eurofighter/Typhoon uçağının motoru EJ200′e karşı galip gelmiş oldu.
http://www.c4defence.com/tr/haber/hindistan-in-yerli-savas-ucagi-envantere-giriyor

Bizim Motor olayida bu güzergahi izlermi acaba...
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2015, 23:05:18 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #13 : 23 Ocak 2015, 22:38:09 »
Konuyla ilgili haber zaten bir önceki sayfada var!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hindistan 120 Tejas Daha Üretecek
« Yanıtla #14 : 01 Ekim 2015, 13:14:41 »
Hindistan 120 Tejas Daha Üretecek

Hindistan Hükümeti, Hindistan Hava Kuvvetlerinin savaş uçağı sıkıntısını çözmek için en az 7 filoyu Tejas Mark 1-A hafif savaş uçaklarıyla donatmaya karar verdi. Her bir filoda yaklaşık olarak 16 ila 18 arasında uçak bulunduğu göz önüne alınırsa 120'den fazla Tejas Mark 1-A uçağının üretilmesi söz konusu. Ancak uzmanlara göre uçağın bazı sorunları bulunuyor. Silah taşıma yeteneği hakkında şüpheler, yerli üretim radarının istenilen performansı sağlayamaması bu sorunlar arasında.

Hindistan'ın ulusal denetçisi CAG, daha önce üretilmesine karar verilen ilk 40 uçak için yayımladığı raporda;  yakıt kapasitesi, 7,62 mm mermilere karşı önden pilot koruma, motor itki ve uçakların ağırlığı gibi  parametrelerde ciddi kusurlar bulunduğunu belirtmişti. Ancak Hindistan Hava Kuvvetleri Tejas programını hayatta tutabilmek için uçakları kabul etmişti. Bu eksikliklere karşın uçağın üreticileri Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (DRDO) ve Hindustan Aeronautics Limited (HAL) daha çevik Mark 1-A sözü verdiler. NDTV'ye konuşan yetkililer, yeni tasarlanan iniş takımları ile Mark 1-A'nın; 6500 kg ağırlığından olan önceki modelden yaklaşık 1000 kg daha hafif olacağını belirttiler.

Yetkililere göre Mark 1-A'nın tüm eksiklilerinin giderilmesiyle ortaya çıkacak olan Tejas Mark II, 2024 öncesinde seri üretime hazır olmayacak. Bu nedenle yeni üretilecek olan 120 uçağın sadece yeni iniş takımlarıyla daha hafiflemiş olan yeni Mark A-1 uçakları olması bekleniyor.

Bu yıl üç Mi-21 ve bir Mig-27 filosunu emekliye ayıran Hindistan Hava Kuvvetlerinin çok ciddi seviyede savaş uçağı sorunu bulunuyor. Geriye kalan 10 filo kadar Mig filolarının da çoğu uçuş ömrünü doldurmuş uçaklardan oluşuyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı ATA-Türk

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 03 Ekim 2015, 13:57:56 »
Bu hintliler hic uslanmaz. Bunlara karsi Babur Han´in zamaninda gibi karsilik vereceksin.

Pakistan Hükümeti aslinda Hindistan ile devamli savasta bulunmak zorundadir. Savas Ekonomisi Pakistana yarar, hindistana yaramaz. Baris döneminden sadece hindistan yararlaniyor.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 03 Ekim 2015, 14:36:40 »
Savaş ekonomisi su an Pakistan ı parcalar. Zaten talibanla ve sefaletle ugrasırken savas ekonomisi Afganistan a cevirir Pakistanı. Savas ekonomisinin işe yaraması için abd ve ab ülkeleri gibi savaşı sınırların dısında yürütmelisinki etkilenmeyesin. Saka maka adamlar büyük askeri güc olma yolunda hızla ilerliyorlar...
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2015, 14:38:12 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı ATA-Türk

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 03 Ekim 2015, 15:16:07 »
Savaş ekonomisi su an Pakistan ı parcalar. Zaten talibanla ve sefaletle ugrasırken savas ekonomisi Afganistan a cevirir Pakistanı. Savas ekonomisinin işe yaraması için abd ve ab ülkeleri gibi savaşı sınırların dısında yürütmelisinki etkilenmeyesin. Saka maka adamlar büyük askeri güc olma yolunda hızla ilerliyorlar...

Yok be Kardesim. Hindistani Gavur gösterirsin Talibana, onlar gidip Hindistanla savassin. Niye Pakistan Askerini vursun?

Ancak savas Pakistani ayaga kaldirir. Her Askere bir yögün sicak yemekten fazla bir masrafi olmaz Pakistanin.

Hindistan ne yapabilir? Ekonomileri savasin ilk gününde cöker. Mermileri tükenir.

Pakistanin öyle bir derdi yok. Olasi savasta Cin onlara büyük stocklarla Mühimmat saglar. Bizde elimizdeki eski NATO stocklarini eritiriz bir iyilik yapariz Pakistan Kardeslerimize.

Bugünkü durum Pakistana kann aglatiyor. Taliban basi bos köpek gibi heryere saldiriyor. Yolla hindistanin üstüne orada kursunlar Seriat devletlerini. Kesmirde kursunlar. Ne var Bunda?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Tejas'lara Uçuş Yasağı
« Yanıtla #18 : 15 Ekim 2015, 23:07:07 »
Tejas'lara Uçuş Yasağı

Neredeyse 3000 uçuş saatine sahip Hint yapımı Tejas uçaklarıyla uçmak Hint pilotlar için ayrı bir zevk. Ancak bu ay Hindistan Hava Kuvvetlerine katılması planlanan uçaklardaki iniş takımı sorunu nedeniyle uçuşları durduruldu. Ülkenin sürekli tükenen hava saldırısı gücünü telafi etmek için 120 adet uçağın üretilmesine karar verildiği sırada  bu aksaklık gerçekleşti.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre hava kuvvetleri pilotları Tejaslar ile iki kez iniş takımı sorunu yaşadı. İlki Bengaluru'da ikincisi de Jaisalmer'de silah denemeleri sonrasında gerçekleşti. İkinci kazadan sonra uçağın iniş takımları dağıldı. Şimdi tüm tesaj filosu, deniz türleri, eğitim uçakları ve prototipler de dahil olmak üzere yerde...

Hindustan Aeronautics Ltd.; askeri uçakların uçuşlarınının durdurulmasına neden olan arızanın iniş takımlarından kaynaklandığını tespit ettiklerini ve yakında arızayı gidereceklerini duyurdu.

Tejas, Hindistan Hava Kuvvetlerine ilk defa 17 Ocak 2015 tarihinde kabul edilmişti.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
83 Yeni Tejas İçin Onay
« Yanıtla #19 : 13 Kasım 2016, 17:32:39 »
83 Yeni Tejas İçin Onay

Hindistan Savunma Edinimi Konseyi (DAC), 8 Kasım tarihinde, hava, kara gücü ve gelecekteki muharebe performansını büyük ölçüde artırabilecek 12.3 milyar USD değerinde büyük savunma projelerini onayladı. Onaylanan projeler, 83 Tejas Mk-1A savaş uçağını ve 600 adet mini insansız hava aracının tedarik edilmesini içeriyor.

2006'da Tejas savaş uçakları için ilk toplu sipariş verildi, bunu 2010'da ikinci bir 20 uçak serisi izledi. DAC tarafından onaylanan projeler ile Tejas savaş uçaklarının toplam sayısını 123'e yükselecek.

Tejas Mk-1A, İsrail Elta 2052 AESA radarı, Elektronik Savaş Podu ve Cobham in-flight yakıt ikmal probu gibi önemli gelişmelere sahip olacak. Hindistan Kalkınma Ajansı (AGA) ayrıca ek havadan havaya füzeler ve hassas mühimmatlar düşünüldüğünü açıkladı.

Tejas Mk-1, tek bir General Electric F404-GE-IN20 turbofandan güç almaktadır. 3000 km menzili ve 500 km savaş yarıçapı var. IOC sürümü 2.000 km/s hıza ulaşıyor.

DefenceTurk.com