Gönderen Konu: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı  (Okunma sayısı 20840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
« Yanıtla #20 : 14 Kasım 2016, 22:48:00 »
  Hindistan gibi bir ülkeye göre yetersiz olduğunu düşünüyorum. Uçak küçük olduğu için taşıma kapasitesi de düşük olacaktır. Bir sürü elektronik ekipmanı dolduracaksın, dahili yakıt dolduracaksın, kanat gövde altlarına bomba roket takacaksın. Her birin de görevine göre fedakarlık yapmak zorunda kalacaklar. Elektronik ekipman harici takılmayanlar hariç sabit olacağından yakıt veya silah miktarında oynama olacak. Menzil de 500km. Seyir hızı 1000km olsa 1 saatte yakıt bitiyor.Hızı artırsan veya it dalaşına girsen daha da azalacak. Yakıtı artırdın, bu sefer silah miktarı daha da azalacak. Neyse vardır bir bildikleri. 
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2016, 01:02:34 Gönderen: kugos »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #21 : 15 Kasım 2016, 08:23:53 »
Adı üzerinde Light Combat Aircraft
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Hindistan 83 Adet Tejas Mk 1A Satın Alıyor
« Yanıtla #22 : 21 Şubat 2020, 23:02:15 »
Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Hava Kuvvetleri'ni (Indian Air Force /IAF) donatmak üzere devlete ait havacılık şirketi Hindustan Aeronautics Ltd'den (HAL) 83 adet Tejas Mk.1A hafif av uçağı satın alma görüşmelerini tamamladı.

Anlaşmanın 5,45 milyar ABD Doları değerine ulaşması bekleniyor.

Tejas Mk.1A, Tejas Mk.1'in bir üst versiyonu. Yeni uçakta AESA radarının yanı sıra, uzun menzilli görüş menzili ötesi havadan havaya füze (Beyond Visual Range Air-To-Air Missiles /BVRAAM) kullanımı, geliştirilmiş aviyonik ve aerodinamik, elektronik harp kabiliyeti, genel tasarımda havadan havaya yakıt ikmali kabiliyeti ve diğer iyileştirmeler yer alıyor.

Uçakta, Tejas Mk.1 ile aynı General Electric F404-GE-IN20 turbofan motoru kullanılıyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-83-adet--tejas-mk-1a-satin-aliyor/9388/1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #23 : 19 Temmuz 2020, 11:11:14 »
Alıntı

TAH Savunma
@TAHSAVUNMA
Hindistan'ın havacılık firması Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) şirketi, Hindistan Hava Kuvvetlerine 83 adet Tejas Mk.1A satışı için nihai izni alıyor. Hindistan'ın yerli imkanlarla geliştirdiği Tesaj Mk.1A, 3 yıl içerisinde Hindistan Hava Kuvvetlerine teslim edilmeye başlanacak.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1284757222761914368
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 19 Temmuz 2020, 11:56:11 »
Sorunları çözdüler mi ki acaba?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Hindistan’dan 6.5 milyar dolarlık Tejas siparişi
« Yanıtla #25 : 13 Ocak 2021, 21:30:15 »
Hindistan Güvenlik Konseyi, 6,56 milyar ABD Doları değerindeki 83 adet Tejas Hafif Muharebe Uçağı (LCA) tedarikini onaylama kararı aldı.

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, “Başbakan Narendra Modi’nin başkanlık ettiği güvenlik kabine komitesinde, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’nin yerli savaş uçağı LCA-Tejas filosunu güçlendirmek için en büyük yerli savunma tedarik anlaşması onaylandı. Bu anlaşma, Hint savunma sanayiinde ezber bozacak ve LCA Tejas, önümüzdeki yıllarda hava kuvvetlerinin bel kemiği olacak” dedi.

Hükümet anlaşma ile, 73 adet LCA Tejas Mk-1A Savaş Uçağı ve 10 adet LCA Tejas Mk-1 Eğitim Uçağı tedarik edecek.

Ayrıca Singht, jetlerin çok sayıda Hindistan’da hiç denenmemiş yeni teknolojiyi içerdiğini belirtti.

Tejas savaş uçağı üreticisi Hindustan Aeronautics Limited (HAL) şirketi, Nasik ve Bengaluru yerleşkesinde ikinci hat üretim tesislerini kurdu. Artırılmış altyapı donanımı ile IAF’a zamanında teslimat için LCA-Mk1A üretimi gerçekleştirilecek.

Mart 2020’de Tejas SP-21’in havadan havaya yakıt ikmali ve görüş ötesi menzilli havadan havaya füze sistemi gibi özelliklere sahip gelişmiş versiyonu ilk uçuşunu tamamlamıştı.

https://www.savunmasanayist.com/hindistan-tejas-siparisi/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 14 Ocak 2021, 08:08:32 »
Forumumuzda veya diğer forumlarda MMU veya Altay tartışmalrı sürerken bazı kişiler  MMU veya Altay gibi çok büyük ekonomik gideri olan projelerle ilgili konuşurken "MMU'ya harcanan  parayla şu kadar F-16 şu kadar F-15 şu kadar EF alınır" gibi yorumlar yapıyorlar ben bu arkadaşların olayı hiç anlamadığını bağımsız savunma sanayi olmadığı zaman bir ülkenin ne kadar haysiyetsiz tekliflere açık hale geldiğini hatırlatmak isterim...

Hava kuvvetleri Su-35 , Rafale ,Mig-29 gibi uçaklardan oluşan Hindistan'ın neden bunlardan çok da iyi olmayacağı bilinen TEJAS'a milyarlarca dolar yatırım yaptığını iyi anlamak gerek...

Savunma sanayiniz dışa bağımlıysa o bağlandığınız ülke zamanı gelir sizden onurunuzu , bağımsızlığınızı yok sayacak şeyler ister siz de mecbur kalırsınız...

MMU'ya da bu şekilde bakmak gerek... MMU olmaz , yapamayız , biz kimiz ki bunu yapabileceğiz  türü yaklaşımlar doğru değil...

« Son Düzenleme: 14 Ocak 2021, 08:39:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 14 Ocak 2021, 09:48:16 »
Hindistan  kendi savas ucagi boyutlari bizim hürjete benziyor

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #28 : 14 Ocak 2021, 10:35:04 »

Hava kuvvetleri Su-35 , Rafale ,Mig-29 gibi uçaklardan oluşan Hindistan'ın neden bunlardan çok da iyi olmayacağı bilinen TEJAS'a milyarlarca dolar yatırım yaptığını iyi anlamak gerek...

Su-35 değil, Su-30...

Haklısın MMU yapılmalı. Altay da öyle. Diğer projelerimiz de...
O kadar paraya şunlar, bunlar alınır diyenler zaten hep hazırcılar. Acil ihtiyaç olmayan hiç bir şeyi hazır almaya gerek yok

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 14 Ocak 2021, 10:42:47 »
Tejas is a single engined, light weight, highly agile, multi-role supersonic fighter.

Tejas Light Combat Supersonic Fighter .

Zaten hafif uçak diye geçiyor...Tüy siklet