Gönderen Konu: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı  (Okunma sayısı 20844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
« Yanıtla #40 : 08 Temmuz 2022, 00:59:40 »
Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyorsun yani. Sicili kötü daha evla,.... mı acaba ??? Adamın kendisi kendi uçağını doğru dürüst envantere almıyor, alamıyor.
Okuman yok mu, sana onu mu diyor? Başka bir şey diyor burada arkadaş, zorumuza gidecek bir durum da yok.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 08 Temmuz 2022, 02:29:07 »
Bu Hal Tejas uçağı bayağı eski bir hikaye aslında Hindistan için.
İlk olarak 19000lbf lik f404-IN20 motoru ile çalışan 40+ adet inşa edilmiş. Hatta bazıları uçak gemisine uyumlu olarak imal edilip Vikramaditya gemisine iniş kalkış yapmışlar.
Ardından daha çok faydalı yük taşıyabilmesi ve performansını yükseltmek için 24700lbf itkili f414 motoru kullanan Mk1A versiyonu yapılmış.
Bilhassa deniz kuvvetlerinden gelen istek sonucu TEDBF modeli tasarımı başlamış. Bu uçak ise 2 adet 22000lbf itkili f414 motoru kullanacak. 2026’da ilk uçuşu planlanıyor.
Hali hazırda kullanılan Mk1 uçağını daha geliştirip daha kuvvetli motorla çalışan Mk1A versiyonu için şu an itibariyle uçar vaziyetteki bir platformdan bahsediyoruz.
Hürjet’te kullanılacak f404-102 motorundan 7000lbf daha güçlü motora sahip bir uçak bu. Aesa radarı da var üzerinde.
Bu durumda Malezya neden daha hangardan bile çıkmamış olan Hürjet’i alsın ki?
Şu olabilir:
- Akaer ile öyle mükemmel bir “airframe” geliştirmiş oluruz ki bizim uçak küçük bir Gripen olmaya adaydır. (Gripen’de airframe tasarımı ile 18100lbf itkili f404RM12 kullanılarak 2 mach hız elde edilmişti.)
- Uçağın birçok parçasını Malezya’da üretmeyi garanti etmişizdir. Malezya mühendislerini eğitmeyi kabullenmişizdir.
- Uçağın fiyatı çok daha ehvendir.
- Uçakta ASELSAN aviyonikleri ve Aesa radarı kullanarak elektronik aksamın girdi merkezini azaltmışızdır.
- f404-102 motorunu lisans altında TEİ’de üretecek isek bu da bir avantajdır. Yedek motor ve bakım açısından karşı tarafa bir rahatlık ve fiyat üstünlüğü verebilir.

Ben şartları ortaya koydum karar Malezya’nın!

« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2022, 02:30:58 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 08 Temmuz 2022, 04:55:06 »
Gayet mantıklı duruyor. Üstüne üstlük şimdiki uçak her ne kadar kapasiteli bir uçak olarak gözükse de, sonuçta 40 senelik mazisi ile envantere kaç tane girmiş. Mig-21 on yerini alacaktı, onun yerine yabancı uçak ihalesi açıp, alım yapıp durdular. Evet Hintlilerden ders alıp aynı hatalara düşmemek lazım. Onların hem tankta, hem uçakta motor seçimlerinde teknik problemler, isterlerle uyumsuzluklar olmuş. Özellikle tank motoru problem çıkarmış. Leo-1 motoru seçimi, kitlerle 1500 bg e çıkartılması anlaşılır gözükmüyor. Aslında kendi ayaklarına sıkmışlar, dış alımları için bahaneler yaratmışlar gibi. Biz ise Hurjette zaten öyle bir ileri dogfighter hedefi vs koymuş değiliz. Eğitim uçağı temelli bir fighterden çok hafif saldırı uçağı, iki motorlusu planlı değil , zaten MMU var. Yine yanılmıyorsam radarlarımız, elektronik sistemlerimiz yerli dizayn olsa da, bir kısım parçalarını da, zaten çok miktardaki elektronik parçaları rekabetçi fiyata üreten  Malezya'da halihazırda ürettiriyor olabiliriz. Yani burada Hürjetten, MMU'ya uzanan üretim ortaklığı dışında diğer sistemlerde de bir taşeron ilişkisi teklifi de olabilir.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2022, 10:53:33 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 08 Temmuz 2022, 10:27:28 »
Malezya ihalesinde kısa listeye Hürjet ile Tejas mı kaldı sadece?

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 08 Temmuz 2022, 10:44:27 »
Geliştirmek için yıllarca emek ve para harcadığımız ürünlerin, sadece ihale alabilmek için, önüne gelene ortak üretim teknoloji transferi gibi koşullar altında verilmesine karşı olduğumu bir kez daha belirtmek isterim..

Çok yüksek bedelli bir ihale olacaksa, çok yüksek sayıda alınacaksa, ya da stratejik olarak bize fayda sağlayacak bir ülkeye satilacaksa anlarım.. ama Malezya özelinde bunların hiçbirini geçerli olduğunu sanmıyorum...

Satmayalim demiyorum ama illa da satalım diye çok taviz vermenin anlamı yok

Hintlilerin uçağına gelince...Hurjet mi daha iyi o mu daha iyi teorik tartışmaların bir anlamı yok..kimse iki uçağı kafa kafaya carpistirip sonuçlarını açık etmeyecek..ihale almak açısından degerlendirilerek ise o işin içine o kadar çok farklı etken giriyor ki uçakların hangisini daha iyi olduğunu sırf ona bakarak çıkarmaya çalışmak  anlamsız..

Esas soru, Hurjet bizim istediklerimizi bize nenkadar verebilecek?

Bunu degerlendirirken sadece uçağın teknik özelliklerini değil,  aynı zamanda bizi dışa bağımlıktan ne kadar kurtardığı, sanayi,teknolojik ve bilgi  birikimimize ne kadar katkı yaptığı gibi çeşitli etkenleri de hesaba katmak lazım..

Uzun lafin kisasi elin hintlisi ne yapmış o kadar da umurumda değil
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2022, 10:46:19 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 08 Temmuz 2022, 10:57:48 »
Geliştirmek için yıllarca emek ve para harcadığımız ürünlerin, sadece ihale alabilmek için, önüne gelene ortak üretim teknoloji transferi gibi koşullar altında verilmesine karşı olduğumu bir kez daha belirtmek isterim..

Çok yüksek bedelli bir ihale olacaksa, çok yüksek sayıda alınacaksa, ya da stratejik olarak bize fayda sağlayacak bir ülkeye satilacaksa anlarım.. ama Malezya özelinde bunların hiçbirini geçerli olduğunu sanmıyorum...

Hintlilerin uçağına gelince...Hurjet mi daha iyi o mu daha iyi teorik tartışmaların bir anlamı yok..kimse iki uçağı kafa kafaya carpistirip sonuçlarını açık etmeyecek..ihale almak açısından degerlendirilerek ise o işin içine o kadar çok farklı etken giriyor ki uçakların hangisini daha iyi olduğunu sırf ona bakarak çıkarmaya çalışmak  anlamsız..

Bunu degerlendirirken sadece uçağın teknik özelliklerini değil,  aynı zamanda bizi dışa bağımlıktan ne kadar kurtardığı, sanayi,teknolojik ve bilgi  birikimimize ne kadar katkı yaptığı gibi çeşitli etkenleri de hesaba katmak lazım..

Haklısınız tabi ama burada daha çok F-35 veya Eurofighter gibi bir ortak üretim altyapısı ile pazarlama ağı kurma çabası var gibi. Kime nee verdiğinize çok dikkat ederek belli noktalarda faydalı olabilir. Dünya tek kristal gibi teknik parçaların teknolojsini edinmek için çabalayıp duruyor, 3-5 firma ise etkin teknolojiyi elinde tutuyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #46 : 08 Temmuz 2022, 13:26:02 »
Hintli yetkililer, Tejas’ın seri üretim için planlanan versiyonu Tejas MK1A’nın ilk prototipinin gizlice ilk uçuşunu yaptığını açıkladı.

https://www.savunmasanayist.com/tejas-mk1a-gizlice-ilk-ucusunu-yapti/

Neden gizli!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 08 Temmuz 2022, 15:33:36 »
Hintli yetkililer, Tejas’ın seri üretim için planlanan versiyonu Tejas MK1A’nın ilk prototipinin gizlice ilk uçuşunu yaptığını açıkladı.

https://www.savunmasanayist.com/tejas-mk1a-gizlice-ilk-ucusunu-yapti/

Neden gizli!
MK1 uçağının üzerinde 40’dan fazla geliştirme yapılıp, motorunu çok daha güçlü motorla değiştirip, birçok aviyoniğini yeniledikten sonra uçağı medyaya tanıtmadan önce uçurmuşlar ve başarılı olunca da bilgi medyaya aktarılmış.
Şimdi Hürjet, 18Mart 2023’de uçacak deniyor.
Umarım olmaz ama, ters bir durum tezahür edip uçak düşerse ilk uçuşunda; bu hem Tusaş hem de ülke için yıkım olur. Onun için, medyaya açık “ilk uçuş” öncesi Hürjet mutlaka birkaç defa “gizlice” uçurulacaktır.
Bu da aynı veya benzer bir olay bana göre.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2022, 15:39:28 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 08 Temmuz 2022, 16:16:11 »

Hocam konu başlığı "LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı"... Biz de haliyle bu uçağı konuşuyoruz... Bu uçağın Hürjet ile ihalede yarışacağı içinde karşılaştırma yapıyoruz...
Sizin dediğiniz Hürjet'i "Hürjet" konu başlığında zaten konuşuyoruz...

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #49 : 08 Temmuz 2022, 21:09:02 »
Bu hintlilerin  tejas savaş uçağını bir çok videoda izledim ve hiç bir videoda olumlu anlatan duymadım.Hint hava kuvvetlerinin istemediği bir uçak.
Sürekli geliştirilmesine rağman bir sürü problemi olan ve hala bu sorunların çoğunu çözememişler.Geliştirilen güncel versiyon uçuyor ama yine askerin isterini karşılayamaz ise?Uçmak ile uçmak aradında fark var.Daha önceden olduğu gibi.