Gönderen Konu: MSB 2009 FAALİYET RAPORU  (Okunma sayısı 24556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #30 : 08 Haziran 2010, 20:49:32 »
Aynı fikirdeyim.Geminin vurulduğu nokta kesinlikle çok önemli.Benim dikkat çekmek istediğim nokta tahrip gücü.Sanırım bu konuyu daha iy anlatabilmem için muavenetin vurulduğu noktanın Sea sparrow yerine Harpoon ile vurulduğunu göz önüne getirmenizi rica ederim.Geminin batacağını iddia etmiyorum(ki bir gemiyi su üstünden batırmak sanıldığı kadar kolay değil) ama köprüüstünün altında ki birkaç güverteye büyük zarar verebilirdi...Ki bu bölümlerde savaş yönetim sisteminin bulunduğunu düşünürsek ,vardiya zabitlerinden daha fazla askerin alt güvertede olma ihtimalinin yüksek olduğunu öngörebiliriz...Bu durumda can kaybı veya yaralanmalar da çok daha fazla olabilirdi..

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #31 : 08 Haziran 2010, 20:56:07 »
Bir kere harpoon kötü bir füze olsaydı tüm abd donanması ve müttefikler yıllardır kullanmazdı,yada block II diye yeni bir model geliştirilip kullanılmazdı. 0.8 mach(yaklaşık 1000 km) hızla 150 km ye ulaşması ortalama 9 dakika sürer,bu süreçte max 40 km hızla hareket eden gemi nereye kaçabilir anlamış değilim.(not:harpoon block II 280 km menzile sahip) atmacanın 40 km menzile sahip olması düşüncesine sadece gülerim.Biz penguin benzeri üretmiyoruz.Helipkopterden atılan füze yapalım oldu olacak.Atmaca muhtemlelen exocet benzeri olacak.Sonraki türevleri dahada uzun menzillere ulaşabilir.

Bir savaş gemisinin ASM füzesinin etkilerinden kurtulmak için ,ASM den daha mı hızlı koşması gerekli..9 dakika önlem almak için yeterince uzun bir süre..

Sayın HDS nin de belirttiği gibi ESSM'in hızı ,onun deniz araçları karşısındaki en büyük avantajlarından biri(mach 4 le mach 1 arasındaki fark 4-1=3 kadar ufak değil)..CIWS ,RAM veya SM-1 in Harpoon'a olan etkisiyle ,ESSM karşısındaki etkinliği arasında büyük fark var.4000 km'den fazla hızla giden 2 cismi havada aynı noktada buluşturabilmek yeterince zorlu bir mesele.

Tabiki Hızlı olması ESSM'in deniz araçları karşısında daha etkin olduğu anlamını taşımıyor...Bir ESSM ile savaş gemisine ne kadar zarar verebilirsiniz.Harpoon'un avantajı da burda ön plana çıkıyor..
yukarıda yazılan yorumları tam okuyunuz lütfen,
sn HDS füzeyi 15
kmye ateşledikten sonra karşısında hedef bulamayacağını yazmış bende ona itafen yazdım.Dolayısıyla füzenin gemiyi imha etmesiyle ilgili bir şey yazılmadı.
ESSM ile ilgili; 4 mach hızla uçan füzeyi geminin köprüstüne getirmekde her zaman olacak iş değil.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #32 : 08 Haziran 2010, 21:04:40 »
Sanırım dikkatinizden kaçan nokta sayın hds nin harpoonun hedef bulamayacağını söylememesi.Harpoon elbetteki hede bulabilir ancak doğru hedefi bulabilecek mi belirtmeye çalıştığım nokta bu sayın nightshade.Harpoon füzesinin ticari bir gemiyle askeri bir gemiyi veya bir gemiye benzeyen bir adayı birbirinden ayırıp ayıramayacağı konusunda biraz daha düşününüz lütfen..Bu konuda referans olarak herhangi bir radarın monütörüne bakmanızı öneririm..Ki sahte ekolardan henüz bahsetmiyorum bile...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #33 : 08 Haziran 2010, 21:08:34 »
Alıntı
Dolayısı ile, yanlış anlamalara meyal vermemek için, Atmaca bir Harpoon türevi değil, başka, daha başarılı, daha yetkin bir füze sistemi olarak, TDzK'nin kendi ihtiyaçlarına göre, terziden çıkmışçasına üretilmiş özel bir silah sistemi olacaktır..

Hocam ağzından laf almak için seni maniple ettiğim için kusuruma bakma.Benim asıl merak ettiğim noktaya tam olarak burada cevap vermişsin.Ama senden bununla alakalı olarak başka şeyleride duymayı ümit ediyorum.Soracaklarım var sana bu konuda ama şimdi acilen çıkmam gerekiyor yarın sorarım artık.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #34 : 08 Haziran 2010, 21:19:23 »
Sayın HDS'in bilgi almak(bilgilerinden faydalanmak) için manipülasyon girişimlerini sonuna kadar destekliyorum bende sayın Avcı.. :)

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #35 : 08 Haziran 2010, 21:24:11 »
Sanırım dikkatinizden kaçan nokta sayın hds nin harpoonun hedef bulamayacağını söylememesi.Harpoon elbetteki hede bulabilir ancak doğru hedefi bulabilecek mi belirtmeye çalıştığım nokta bu sayın nightshade.Harpoon füzesinin ticari bir gemiyle askeri bir gemiyi veya bir gemiye benzeyen bir adayı birbirinden ayırıp ayıramayacağı konusunda biraz daha düşününüz lütfen..Bu konuda referans olarak herhangi bir radarın monütörüne bakmanızı öneririm..Ki sahte ekolardan henüz bahsetmiyorum bile...
evet biliyorum ama sn hds ne demek istediğini daha sonraki mesajında açıkladı yani ilk yazdığı mesajda hiçte öyle gözükmüyordu.Ayrıca sizin hangi radarın monitörünü baktığınızı cidden merak ettim??Füzenin neyi ayırıp ayıramadığını biliyorum.Herneyse gereksiz tartışmalarla konuyu saptırmayalım.Kusura bakmayın arkadaşlar...

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #36 : 08 Haziran 2010, 22:02:29 »
Racal Decca,Kelvin Hughes ,Furuno ,JRC,Raytheon,Gem,Sperry...Her neyse önemi yok..

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #37 : 08 Haziran 2010, 22:30:32 »
Racal Decca,Kelvin Hughes ,Furuno ,JRC,Raytheon,Gem,Sperry...Her neyse önemi yok..
çalıştığınız iş gereği galiba?Ne işle meşgulsunüz?

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #38 : 08 Haziran 2010, 22:47:02 »
Belirttiğim gibi önemi yok sayın Nightshade...Bu forumda bilgi paylaşımı(gerek alış gerekse veriş) nedeniyle bulunuyorum.Kimseyi aşağılamak gibi bir niyetim yok.Eğer bir yanlış anlaşılma olduysa ve yanlış anlaşılanın nedeni bensem özür dilerim..

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MSB 2009 Faaliyet Raporu
« Yanıtla #39 : 09 Haziran 2010, 14:51:54 »
Alıntı
Dolayısı ile, yanlış anlamalara meyal vermemek için, Atmaca bir Harpoon türevi değil, başka, daha başarılı, daha yetkin bir füze sistemi olarak, TDzK'nin kendi ihtiyaçlarına göre, terziden çıkmışçasına üretilmiş özel bir silah sistemi olacaktır..

Dünden kalma sorularımı sorayım istersen sevgili HDS.

Senin anlatmaya çalıştığın ya da benim yazdıklarından anladığım : TDK Ege denizi şartlarını düşünerek (sığ sular-irili ufaklı ada ve adacıklar vb eko kaynaklarının bulunduğu karmaşık bir sinyal ortamı) ve bugüne kadar edindiği tecrübeleri kullanarak özel bir silah sistemi geliştirtiyor diyorsun.B

Ege denizinde ortalama angajman mesafesi 40-50 km yi geçmez ve aşırı bir sinyal kirliliği vardır.Bu şartların üstesinden gelecek maliyet etkin ama çeşitli güdüm sistemlerini kombine olarak kullanabilen bir silah sistemi beklentisi var.Buradaki merak ettiğim husus şu NSM biliyoruz anlattığımız bu özellikleri taşıyan bir füze,beklentimiz nsm tarzı bir füzemi ?

Eğer öyle ise ikinci sorum şu : NSM nin max menzili 240 km civarında ve uçaktan atılabilen ve hatta F-35 e sertiye edilmeye çalışılan bir versiyonu (JSM) var.Şimdi benim aklımdaki sorunun can alıcı noktası şu;ilk atmaca füzesi SSM olarak planlanıyor olsa da ve dediğin gibi ortalama 40-50 km menzil hedefleniyorsa bu füzeyi Sea Hawk lardan ATR 72 DKU lardan fırlatmamak için bir sebep göremiyorum.Senin duyduğun ,bildiğin bu projenin böyle bir yönü varmıdır?

Son olarak Atmacanın nasıl bir füze olabileceği yönündeki beklentilerini net olarak yazabilirsen sevinirim.Yani menzil :) şaka şaka,harp başlığı türü-ağırlığı,olası güdüm sistemleri,hücum algoritmaları,booster gerekecek mi, vs aklıma gelmeyen senin düşündüğün neler varsa.