Gönderen Konu: TEİ MOTOR PROJELERİ  (Okunma sayısı 164897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Ynt: TEİ MOTOR PROJELERİ
« Yanıtla #240 : 28 Eylül 2021, 17:13:27 »
Bu motordan 2 tane taksak , Hürjet ebatındaki bir uçağa yeterli gücü vereceğine şüpheliyim..
Tabi  TF6000 , bizim İlk turbofan motorumuz başlangıç için idare eder...

Yok, yeterli itkiyi veriyor. F404 ile yaklaşık olarak başabaş itki üretir 2 adet TF6000 motoru. Belki biraz daha fazlasını bile üretebilirler. Mesele, motorun henüz hazır olmayışı.

Ve evet, turbofan motor geliştirme anlamında, TF6000 başlangıç için hiç fena değil. Hatta MİUS özelinde düşünülürse, çok önemli bir sıçrama tahtası olacaktır. Motorları dahil tümüyle bize ait olacak bir MİUS, Fransa gibi bir devleti dahi irrite etmeye yeter.

Bize F404 itkisini verecek yerli bir tane ve F110 itkisini verecek yerli bir tane daha olmak üzere 2 motor modeli lazım. Diyelimki adları TF12000 ve TF30000 olsun. TF6000 ve bu iki model ile sanırım set tamamlanır, kafamız da rahat eder.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2021, 17:15:39 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #241 : 28 Eylül 2021, 17:56:47 »
Forumda yüzlerce kez sordum;
sanki kamuoyunda trmotor MMU için yerli turbofan motor tasarımını yapıyor gibi bir hava estiriliyor...
Trmotor genel müdürü Osman Dur sık sık her yerde "5.nesil motor çalışmalar devam ediyor , mühendisler tasarımda ilerliyor" açıklamalarını yapıyor

Gerçekten TEİ dışında bir yerlerde , birileri 5.nesil turbofan motor tasarlıyor mu?
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2021, 17:58:18 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #242 : 28 Eylül 2021, 18:16:22 »
Gerçekten TEİ dışında bir yerlerde , birileri 5.nesil turbofan motor tasarlıyor mu?

Ben bilmiyorum. Forumda da bilen olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 28 Eylül 2021, 18:41:08 »
Bir ara forumda ; aslında Trmotor'un içi boş, tabela bir firma olduğu ; motoru (ki bu motor da büyük oranda F-110'un klonu olacak) bu bilgi-birikime sahip tek firma olan TEİ mühendislerinin yapacağı, telif-kopyalama-GE/TEİ ortaklığının zarar görmemesi için böyle bir formül buldukları konuşulmuştu...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #244 : 29 Eylül 2021, 17:08:58 »
Forumda yüzlerce kez sordum;
sanki kamuoyunda trmotor MMU için yerli turbofan motor tasarımını yapıyor gibi bir hava estiriliyor...
Trmotor genel müdürü Osman Dur sık sık her yerde "5.nesil motor çalışmalar devam ediyor , mühendisler tasarımda ilerliyor" açıklamalarını yapıyor

Adresine bakarsanız, Ankara’da bir sanayi sitesinin bir binasında ilk 3 kata yerleşik bir şirket , TRMotor. İşi tasarım. Bir motor tasarımı yapıyorlar görünüyor. Hatta yaptıkları tasarım f110GE132 benzeri ; Long-Chord-Blisk-Fan yapısıyla.
TEİ genel müdürü ise tfx için herhangi bir motor üzerine çalıştıklarına dair bir bilgi vermiyor. İstenirse yaparız diyor.
Ya gizli bir çalışma var, ya da birileri birilerini aldatmaya çalışıyor.
Ancak memleketin bekasını ilgilendiren bir projenin en önemli parçasını oluşturan motorun, hele Altay örneği de ortadayken, muallakta bırakılması normal olamaz. Bu konuda yalan söyleyen siyasetçinin ve profesyonel yöneticinin siyaset ve yöneticilik hayatı biter.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #245 : 29 Eylül 2021, 17:22:26 »
Tasarımı Trmotor yapıyor diyelim. Üretimini yapacak kurum  kim var? Sadece TEİ. Varsa kapasitesi olan başka bir  kurumsöyleyin...
Trmotor ; dediğiniz gibi 3 katlı binada kurulan bir tasarım bürosu.
O tasarımı kim metalurji ,3d kesim vb hayata geçirecek...?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 30 Eylül 2021, 14:02:45 »
Veeee günün bomba haberi geliyiii... CB RTE der ki; Uçak motorları konusunda Rusya ile işbirliği olacak! Kaynak: BloombergHT

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #247 : 30 Eylül 2021, 16:01:02 »
Veeee günün bomba haberi geliyiii... CB RTE der ki; Uçak motorları konusunda Rusya ile işbirliği olacak! Kaynak: BloombergHT

Insallah S400 tipi bir işbirliği değildir diyorum, uzatmiyorum...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #248 : 30 Eylül 2021, 18:07:06 »

Ben kaynağı bulamadım

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #249 : 30 Eylül 2021, 18:37:31 »

Ben kaynağı bulamadım

Canlı yayın bandında geride kaldı. Bu da diğer bir kaynak: https://www.savunmasanayist.com/erdogan-savunmada-sanayii-rusya-is-birligi/

“Hatta uçak motorları yapımında ne gibi adımlar atacağız, savaş uçaklarıyla ilgili ne gibi adımlar atacağız; bunları da yine etraflıca konuşma imkanımız oldu. Allah nasip ederse uçak motorları konusunda da aynı adımı atacağız. Bir diğer konu, gemi inşasında da yine beraber birçok adım atabiliriz. Denizaltılara varıncaya kadar, burada da yine Rusya ile müşterek adımlarımız inşallah olacaktır. Çalışacağız. Durmak yok yola devam.”

Denizaltı meselesine gelirsek; anlaşılan Hükumet, REİS sınıfı denizaltılarda Almanya'nın tıpkı Altay güç paketinde olduğu gibi davrandığını düşünüyor. Yani, kesin bir hayır cevabı vermeden, işi uzattıkça uzatarak projeyi kadük bırakmak istediğini düşünüyor.

Oradaki hataya düşmeden peşin peşin alternatifini hazırlama niyetinde. Bu arada NATO kadük olmuş olmamış, AKP Hükumetinin pek umurunda değil gibi!
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2021, 18:50:02 Gönderen: merzifonlu »