Gönderen Konu: Türkiye'den yerli uçak hamlesi  (Okunma sayısı 31595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye'den yerli uçak hamlesi
« Yanıtla #40 : 14 Mayıs 2023, 18:38:53 »
Uçağı yaparız ama pazar bulunabilir mi bilmiyorum

Airbus ve Boeing genellikle yasatmiyor böyle girişimleri..

Bombardierin vardı, Airbusa satmak zorunda kaldılar..

Ruslarin var, pek bir yere gidemedi, bu saatten sonra gidemez..

Çinlilerin girişimi vardı ama ne oldu bilmiyorum..

Embraein var bir tek onların modelleri sınırlı şekilde tuttu diye biliyorum E 195 falan

Sırf THY ile masrafını cikartamayiz...
+1
Bu arada, THY, önümüzdeki 10 yıl içinde   (yolcu ayağında dünyanın en büyük tek seferde alım projesi olarak) 600 adet yeni uçak alımı için Boeing ile görüşmekte imiş, Airbus ile de görüşmelere başlıyorlarmış. 600 adet bu iki firma arasında paylaşılacakmış.
Bu alımın karşılığında Batılı üretici ülkelerden ne gibi tavizler alınacak; o önemli aslında.

Örneğin: beraber üretim, yeni motor üretim tesisi yatırımı, borç ertelemeleri, parça üretim tesisleri, siyasal ödünler, Ermeni konusunda Türkiye yanlısı tutum vs vs vs
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 18:48:08 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 14 Mayıs 2023, 19:54:03 »
Uçağı yaparız ama pazar bulunabilir mi bilmiyorum

Airbus ve Boeing genellikle yasatmiyor böyle girişimleri..

Bombardierin vardı, Airbusa satmak zorunda kaldılar..

Ruslarin var, pek bir yere gidemedi, bu saatten sonra gidemez..

Çinlilerin girişimi vardı ama ne oldu bilmiyorum..

Embraein var bir tek onların modelleri sınırlı şekilde tuttu diye biliyorum E 195 falan

Sırf THY ile masrafını cikartamayiz...
+1
Bu arada, THY, önümüzdeki 10 yıl içinde   (yolcu ayağında dünyanın en büyük tek seferde alım projesi olarak) 600 adet yeni uçak alımı için Boeing ile görüşmekte imiş, Airbus ile de görüşmelere başlıyorlarmış. 600 adet bu iki firma arasında paylaşılacakmış.
Bu alımın karşılığında Batılı üretici ülkelerden ne gibi tavizler alınacak; o önemli aslında.

Örneğin: beraber üretim, yeni motor üretim tesisi yatırımı, borç ertelemeleri, parça üretim tesisleri, siyasal ödünler, Ermeni konusunda Türkiye yanlısı tutum vs vs vs

Birim fiyatında indirim, borç  erteleme vs gibi ekonomik şeyler olabilir, siyasi birşey cikmaz derim..

THY Tusasa uçak yap biz bütün tek koridor uçakları senden alacağız derse işte o zaman belki kurtarır...memlekete epey bir döviz kalır (600 uçağın yüzde 60 ya da 70i tek koridoru uçaklar olur büyük ihtimal) ama öncelik savunma projelerinde onun için THY o kadar bekleryebilir mi ayrı konu

« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 19:57:49 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #42 : 01 Kasım 2023, 14:08:02 »
Uçaksan firması yeni uçak yapacakmış

Bölgesel uçak sektöründeki açığı yerli bir uçakla kapatmak isteyen Türkiye, TROY T400 uçağını geliştirdi. Türkiye, muadillerine göre daha geniş gövdeli olan TROY T400 ile yangın söndürme, kargo ve askeri taşımacılık gibi rolleri üstlenebilecek.

Bu kapsamda yolcu taşımacılığı görevi için 19 kişilik kapasiteye sahip uçak tasarlandı. Uçak, bu görevinin yanında yangın söndürme, kargo ve askeri taşımacılık gibi rolleri de üstlenebilecek şekilde planlandı.

Bölgesel yolcu uçağının kanat genişliğinin 15,33 metre, yüksekliğinin 4,58 metre, kanat alanının 25 metrekare olması öngörülüyor.

Maksimum kalkış ağırlığı 7 bin 700 kilogram olacak uçak, 3 bin 700 kilogram yük taşıyabilecek. Saatte 480 kilometre maksimum hıza, 420 kilometre seyir hızına sahip uçak, 2 bin 200 kilometre menzille görev yapabilecek.

https://www.star.com.tr/teknoloji/turkiye-gelistirdi-troy-t400un-kardesi-dengeleri-alt-ust-etmeye-geliyor-haber-1824445/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #43 : 01 Kasım 2023, 14:15:19 »
90'lı yıllarda da HD-19 adında bir model vardı.  ::) ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 01 Kasım 2023, 14:27:10 »
Motoru da ts1400 ün turboprop versiyonu olursa çok güzel olur

Hava dolmuşu 19 hatırlıyorum

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 01 Kasım 2023, 17:15:11 »
bu kaçıncı uçak projesi?
yine de bunların içinden bana en  uygun geleni şu  bölgesel yolcu uçağı projesine önerilen ve sonradan rafa kalkan  projeydi.

neyse,  şu an elimizdeki AESA sertifikalı tek havacılık motoru bildiğim kadarıyla PD170.
yani havacılıkta sadece platformun sertifikası yetmiyor,  motor gibi bir çok parçanın da sertifikasyon sürecinden  geçmiş olması gerekiyor.

TS1400  sertifikasyondan geçiyor da,  şaft motoru olarak geçiyor.
yani o sertifika sadece helikopter motoru için.
eğer  onu turbo prop yapacaksanız tahmin ediyorum ayrı bir sertifikasyondan geçmesi gerekir.
anlayacağınız,   belki uçağın kendisinden daha uzun bir süre ister o dediğiniz.

fakat,  4 veya 6 adet PD170  ile uçan    hafif çapta insanlı ve insansız kargo işinin   oluru var aslında.
iki motorlu Aksungur 750kg  taşıyorsa,  4  motorlu bir kargo  belki insansız tipte 1.5  ton civarında bir yükü  çok düşük bir operasyon maliyetiyle  nakletmeyi sağlar.
altı motorlu bir  uçakla  on belki on beş kişi taşınabilir.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #46 : 01 Kasım 2023, 17:53:41 »
PD 180 nerede ? Hiç kimse değinmiyor bile

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #47 : 01 Kasım 2023, 18:03:22 »
Bunlar elon musk gibi biraz deli insanlar heveslerini kırmamak gerek.

Mesela bu adamlar uydular ile küresel ölçekte starlink gibi geniş bant internet değil ama konum bilgisi gibi küçük verileri uzaydan yollayacak uydu tasarlamışlar birde uzaya yollamışlar çalışıyormuş. Nerden aklına geldi nasıl cesaret ettin nasıl kadro topladın nasıl beceripte uzaya yolladın akıllı adam yapar mı bunu bu ülkede. Biraz deli işi bunlar bize böyle adamlar lazım KOÇ Sabancı gibi market işleten tüpe gaz basan en fazla teknoloji olarak beyaz eşyaya giren oda her eve lazım garanti basit iş diye firmalar la olmuyor. Samsung Hundai gibi deli aileler lazım bizede. 

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 02 Kasım 2023, 01:04:05 »
Bunlar elon musk gibi biraz deli insanlar heveslerini kırmamak gerek.

Mesela bu adamlar uydular ile küresel ölçekte starlink gibi geniş bant internet değil ama konum bilgisi gibi küçük verileri uzaydan yollayacak uydu tasarlamışlar birde uzaya yollamışlar çalışıyormuş. Nerden aklına geldi nasıl cesaret ettin nasıl kadro topladın nasıl beceripte uzaya yolladın akıllı adam yapar mı bunu bu ülkede. Biraz deli işi bunlar bize böyle adamlar lazım KOÇ Sabancı gibi market işleten tüpe gaz basan en fazla teknoloji olarak beyaz eşyaya giren oda her eve lazım garanti basit iş diye firmalar la olmuyor. Samsung Hundai gibi deli aileler lazım bizede. 

Error 404 (Not Found)!!1

Zaten bu ülke bu haldeyse eğitim devlet vs herkesin ve hepimizin bir payı var. Ama bu ülke teknoloji ve ekonomisinin bu durumda olmasının en büyük sebebi Türk Burjuvasıdır. Türk burjuvası kadar para düşkünü , lüks şatafat peşinde koşan ve kolaydan para bulmaya çalışan ve ülke için bir işe yaramayan başka bir burjuva dünyada yoktur herhalde. Atatürk'ün en büyük hayallerinden biride aslında kendi yerli burjuvasını oluşturmaktı. Çünkü kendisi de çok iyi biliyordu ülkelerin gelişimi ve yükselişi için burjuvaya ihtiyacı vardı. Ve Osmanlı'da ki gayrimüslim azınlıkların zenginliği ve Türk halkının bundan dolayı çektiklerini de (başta kapitülasyonlar olmak üzere). O yüzdendir ki İzmir İktisat kongresi bayağı liberal kararları olan bir kongredir. Fakat 1929 ekonomik krizi ve yeterli sanayi ilerlemesi kaydedilmeyince Atatürk'ün meşhur fabrika devrimleri başladı. Bu ülkede hala Turgut Özal'ın liberal atılımları olmasına rağmen İSO 500 de hala ilk 25 şirkette 7-8 tane ya kamunun yada dolaylı yollardan kamunun yönettikleri şirketler var. Birkaç tane Koç grubunun otomotiv şirketi hariç Teknoloji ve Ar-Ge odaklı bir tane ilk 50 de şirket yok neredeyse. Hep savunma sanayi şirketleri başı çekiyor. Geçtim artık yapay zeka otomotiv robotik petrokimya uzay tarım vs. Ülkede bir burjuva çıkıp ya bu ülkenin kullandığı tencerenin paslanmaz kromu ve çelik üretim teknolojisi yurtdışından geliyor. Bu ülke krom ve mangan zengini yüksek mukavemetli ve paslanmaz çelik yapayım diye düşünmedi. Yada bir Allah'ın kulu bu ülke inşaat ve alt donanımlarda büyük eksiği var. İnşaat ve yapı malzemeleri üreteyim demedi. Bu dediğim alanlarda parada var. Hani diğer alanlara hiç girmiyorum. Hele hele yurtdışında diaspora oluşturma ve Türk devletinin menfaati için başka ülkelerde gerek rüşvete gidecek bazı olayları hiç girmiyorum. Menendez denen bir senatör yunanlılardan rüşvet alabiliyor bir Türk burjuvasının böyle alanlarda çalışması yok.   Yerli otomobili bile 5 tane şirket onca finansman desteği ve siyasetin ve medyanın zorlamasıyla yaptık. Bu ülkenin en büyük sorunu gerçekten yerli ve milli olamayan iş adamlarıdır. Ben daha bir iş adamı görmedim. Yaa ben X üniversiteden mezun oldum. Şu üniversiteye bağışta bulunayım da çocuklar proje yapsın vs diyen.(Tabi her alanda olduğu gibi bazı  istisnalar kaideyi bozmaz. Allah o kişilerden razı olsun. )
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #49 : 02 Kasım 2023, 01:24:58 »
Bir beğeni ateşledim çok doğru yazmışsın. Türkiye gibi ülkeler suyunu sıksan anca bir Sabancı bir Koç çıkartır takati daha fazlasına yetmez. Onlarda heyecansız olursa yandık işte böyle .KOÇ ne yapıyor mesela bir bakalım. Hepsi en ama en ballı para işler. Market açıyor millete günlük tüketecekleri ürünleri satıyor. Doğal gaz yoktu her eve ayda bir tane küçük bir tane büyük vergi gibi Tüpgaz satıyordu. Her eve üç tane beyaz eşya bir tan TV bir tane elektrik süpürgesi lazım hopp onu yapmış. Banka kurmuş devletten imtiyazı almış herkes banka kurup paraları toplayamaz. Araba otobüs üretmiş aferin ama ondada bir Hundai Samsung olayım ülkenin arabasını işlemcisini yapayım hiç dememiş FIAT Ford Mercedes ile oh ne güzel karını almış yetmiş. Sabancı ne yapmış oda aynı Banka kurmuş filan. Türkiye Amarika değil ki suyunu sıksan anca bir KOÇ çıkardı onunda bu ülkeyi sırtlayıp götürmesi icap ederdi yapmadılar. Bundan sonra olabilir ama bu seferde gizli gündemlerden öyle kafalar meşgul ki bunları düşünecek zaman kalmıyor insanlara. Bir huzurlu olamadık. 

Ben diyorum bu ülkede her şeyin sebebi A Tipik B Tipik Türkler meselesidir. Bir huzur bulamadık iki tarafta bir birinden beter. Yoksa bu ülke için gelişmek teferruattır bugün karar versek 25 yılda süper güç oluruz her anlamda.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2023, 01:26:52 Gönderen: re »