Gönderen Konu: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde  (Okunma sayısı 7849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2014, 23:20:17 »
TUNUS SEÇİMLERİ  MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Tunus Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun demokratik teamüllere uygun bir şekilde icra edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bakanlık açıklamasında ayrıca seçimin uluslararası bir komisyonca denetlenmesinin olumlu bir gelişme olduğuna işaret edilerek, “Cumhurbaşkanlığı seçiminden ve hükûmet kurulduktan sonra bu demokratik dönüşüm aşamasının Tunus’ta başarıyla tamamlanacağına inanıyoruz.” denildi.

TUNUS SEÇİMLERİ  MEMNUNİYETLE KARŞILANDI
Yayın Organı : El Şark
Yayın Tarihi : 22 Aralık 2014
Ülke : Katar
Çeviri Şekli : Özet
Görsel Kaynak : AA
     Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Tunus Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun demokratik teamüllere uygun bir şekilde icra edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

     Bakanlığın beyanında, Tunus halkının iradesinin hür ve adil seçimler yoluyla bir kez daha tecelli etmesi, Tunus için güvenlik, istikrar ve refah dolu bir geleceğin yolunu hazırlayan  ve bütün bölge için örnek teşkil eden bir gelişme olarak değerlendirildi.

     Bakanlık açıklamasında ayrıca seçimin uluslararası bir komisyonca denetlenmesinin olumlu bir gelişme olduğuna işaret edildi ve “Cumhurbaşkanlığı seçiminden ve hükûmet kurulduktan sonra bu demokratik dönüşüm aşamasının Tunus’ta başarıyla tamamlanacağına inanıyoruz.” denildi.

     Açıklamada ayrıca “Türkiye, kardeş ve dost Tunus ile her alanda iş birliğini güçlendirmeye devam edecektir. Genel seçimlerde olduğu gibi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de oy sandıklarına demokratik bir olgunluk içinde giden Tunus halkını tebrik ederiz.” ifadeleri de yer aldı.

     Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Konseyi, bugün, görevi sona eren bağımsız aday el Munsıf el Merzuki karşısında yarışan Nida Tunus Partisi adayı el Baci Kaid Sibsi’nin yüzde 44,32'ye karşılık yüzde 55,68 oy oranıyla Cumhurbaşkanı seçildiğini ilan etmişti.

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/turkiye-tunus-cumhurbaskanligi-secimlerinin-demokratik-bir-sekilde-yapilmas/73979

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2014, 23:22:58 »
AYEK TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Kremlin'de 23 Aralık'ta Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının bir araya geldiği Avrasya Yüksek Ekonomi Konseyinin (AYEK) toplantısı düzenlendi.Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, "son 500 senenin en parlak dönemini yaşıyor." Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 15. ve 16. yüzyıllarda Altın Orda Devleti’nin çöküşü, Moskova’nın Cucilerin hükümranlığından çıkması ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselmesiyle bağlantılı tarihî olayları kastederek bugünkü durumu bu şekilde açıklıyor: "Biz bugünkü durumda o dönemde bugünkü Avrasya'nın neredeyse tamamını içine alan Cuci ulusunda yaşananları yeniden canlandırmıyoruz sadece Türk siyasetçilerin Avrasya politikasına temel oluşturulması bakımından tarihî konuların yeniden anlamlandırılmasına ilişkin yaklaşımını belirtiyoruz."

AYEK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Yayın Organı : Regnum
Yayın Tarihi : 24 Aralık 2014
Ülke : Rusya
Yazar : Stanislav Tarasov
Çeviri Şekli : Özet
Görsel Kaynak : AA
     Kremlin'de 23 Aralık'ta Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının bir araya geldiği Avrasya Yüksek Ekonomi Konseyinin (AYEK) toplantısı düzenlendi. Avrasya Ekonomi Komisyonu Çalışma Grubu Başkanı Viktor Hristenko'nun da katıldığı forumda Avrasya Ekonomi Birliği ve bünyesindeki organların işleyişiyle ilgili konular ele alındı. Ermenistan 2 Ocak 2015'ten itibaren AYEK'in tam üyesi olacak. Kırgızistan ise birliğe girmek için anlaşma imzaladı bile. Sovyetler Birliği sonrası coğrafyada ülkeler arasındaki entegrasyon süreçlerinin coğrafi kapsamını genişletebilecek devletlerarası bir yapı çalışmaya başlıyor.

     Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in söylediklerine göre "Viyetnam ile serbest ticaret anlaşmasının hazırlık çalışmalarında son aşamaya girildi. Türkiye, Hindistan ve İsrail ile de benzer anlaşmalar üzerinde çalışılıyor." Güneydoğu Asya Ülkeleri İşbirliği Örgütü (ASEAN) ve Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR) ile de karşılıklı anlayış memorandumları hazırlanıyor. Ayrıca Avrasya Birliğinin şu aşamalı adımları atması planlanıyor: 2016'da ortak eczacılık ve 2019'a doğru ortak elektrik pazarının oluşturulması, 2025'e doğru ise ortak gaz, petrol ve petrol ürünleri pazarının oluşturulması. AYEK üyeleri 10 sene sonra birliğin finans pazarını düzene sokacak bir organın da çalışmaya başlamasını planlıyor.

     AYEK aşamalı bir şekilde olgunlaştı. Bu örgütün katılımcıları entegrasyon bağlarının geliştirilerek bundan kazanç sağlanmasını ön plana koydu. Ancak Ukrayna'daki gelişmeler bu süreci siyasileştirdi. Batı bu gelişmeleri, Sovyetler Birliği sonrası coğrafyada tam bir birliğin şekillenmesini geciktirecek finansal ve ekonomik yaptırımlar uygulamak için bahane saydı. Deutsche Welle'de yazılanlara göre "hasıl olan durumda AYEK'in işlemeye başlaması, Batı'da Rusya'nın AB'nin kendinden uzaklaşmasına karşı yaptığı hamle olarak algılanıyor. Ancak liberal demokratik Avrupa için tehdit teşkil eden şey hiç de bu proje değil."

     Interntaional Herald Tribune, Batı, Rusya'ya karşı bugünkü politikasını sürdürürse "ara çizgisi Ukrayna'nın doğusuna kayacak, merkezi sadece Brüksel ve Moskova’da değil, İstanbul da olan iki kutuplu Avrupa’nın oluşacağı tahmininde bulunuyor.

     Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, "son 500 senenin en parlak dönemini yaşıyor." Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 15. ve 16. yüzyıllarda Altın Orda Devleti’nin çöküşü, Moskova’nın Cucilerin hükümranlığından çıkması ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselmesiyle bağlantılı tarihî olayları kastederek bugünkü durumu bu şekilde açıklıyor. Biz bugünkü durumda o dönemde bugünkü Avrasya'nın neredeyse tamamını içine alan Cuci ulusunda yaşananları yeniden canlandırmıyoruz sadece Türk siyasetçilerin Avrasya politikasına temel oluşturulması bakımından tarihî konuların yeniden anlamlandırılmasına ilişkin yaklaşımını belirtiyoruz.

     Davutoğlu, daha 2012'de Avrasya'da bugün kurulan AYEK'e karşı bir proje teşkil edecek, Avrupa Birliği benzeri bir birlik kurma çağrısında bulundu. Gördüğümüz gibi durum değişti. Türkiye AB'ye girerse sadece egemenliğinin bir kısmıyla vedalaşmak zorunda kalmayacak, aynı zamanda "herkesten birisi" olacak. AYEK ile iş birliği ise Türkiye'nin Avrasya'nın lider devletlerinden biri olarak statüsünün çizecekti. 170 milyon tüketicinin olduğu, ürün, hizmet, sermaye ve iş gücünün bir yerden başka bir yere özgürce götürüldüğü bir pazar açma imkânına kavuşmasından hiç bahsetmiyorum bile. Hele de AYEK’in kendini AB ile yan yana koymadığını, Türkiye'nin önüne "ya ben, ya o" şeklinde bir tercih koymadığını düşünürsek.

     Ancak Ankara'nın bir tercih yapması gerekecek. Mevzubahis olan AYEK üyesi Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesi ihtimalidir. Örneğin Türkiye, Kafkasya'da yeni bir güvenlik sisteminin en uygun müttefiki olabilir. Bunun yanı sıra NATO üyesi olmaya devam edebilir, tabii kendi menfaatlerini gözeterek hareket ederse. Ermenistan'ın AYEK'e alınması söz konusu olduğunda Kazakistan da aynı şekilde davrandı. "

Savas kismiyla yok ama Siyaset ve ticaretle ilgili...

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/kgao-ile-turkiye-is-birligi-yapmaya-hazirlaniyor/74039
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2014, 23:30:37 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2014, 23:25:26 »
Bunun konuyla alakası ne?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 4815
 • 125
 • DefenceTurk.com
Alıntı
Turkihracat'a göre Türkiye'nin en fazla savunma ve havacılık ihracatı yaptığı ilk 10 ülke.


https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #14 : 02 Kasım 2021, 08:10:28 »
En fazla ABD'ye mi yapıyormuşuz. Bence bir CATSA uygulayalım sevgili müttefikimize  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 4773
 • 282
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #15 : 02 Kasım 2021, 11:26:59 »
Abd bizden ancak uğraşmaya , vakit kaybetmeye değmeyecek parçalar alır ya da bize kazık atıp sattığı silah sistemleri için şart koştuğumuz iş payı için ürettiği ekipmanı geri alır...

Bizim koyunlar bu sıralamayı görmesin , ABD ordusunu biz donatıyoruz sanır...

"Üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik."   Çevrimdışı Gökbörü

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 751
 • 64
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #16 : 02 Kasım 2021, 12:01:42 »
Bildiginiz gibi ABD'de peynir ekmek gibi silah almak mumkun siradan vatandas icin..(eyaletler arasinda epey bir fark olsa da)

Yanilmiyorsam bizim cogu silah firmasi epey bir ihracat yapiyor bu alanda (tabanca, pompali tufek, yari otomatik silah, cephane,durbun vs)..

Hesaplarin icinde o da vardir diye dusunuyorum..

ABD ordusunu degil belki ama ABD halkini donatiyoruz orasi kesin :)
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2021, 12:03:03 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı カメせ

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 4815
 • 125
 • DefenceTurk.com
Türkiye, dünya genelinde 12'nci silah ihracatçısı.
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2022, 22:08:51 »
Alıntı
Türkiye, dünya genelinde 12'nci silah ihracatçısı oldu.


https://mobile.twitter.com/UretimYerli