Gönderen Konu: İsrail - Yunanistan İşbirliği  (Okunma sayısı 20347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasin_erdogan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İsrail - Yunanistan İşbirliği
« : 22 Ocak 2010, 22:39:03 »
   İsrail'den Atina'ya üs teklifi

İsrail-Yunanistan askerî yakınlaşması

İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine karşı muhtemel bir hava saldırısı için hazırlanmakta olduğuna fazla şüphe yok.
Nitekim, bu ülkenin son aylarda bu saldırıyla ilgili çeşitli provalar icra ettiği, ülke içinde de muhtemel karşı saldırı halinde devreye sokulacak sivil savunma tatbikatları yaptığı çoktandır biliniyor. Bunlar zaten saklanmayan gelişmeler.

İsrail, muhtemel saldırısı için dostlarının yardımlarından da faydalanıyor. Bu bapta akla ilk gelen şüphesiz Amerika. İsrail bu ülkeyle en son geçen ekim ayında 21 gün süren Juniper Cobra adlı kapsamlı bir ortak tatbikat yapmıştı.

Bu tatbikat o zamanlar da yazdığımız gibi muhtemel İran balistik füzelerine karşı başta Amerikan X-Band radar olmak üzere THAAD, Patriot-3, Aegis sistemleriyle ile İsrail'in ARROW-2 füzesavar sistemlerinin uyum ve koordinasyonunu denemiş, bunların muhtemel savaş durumundaki performanslarını ölçmüştü.

İsrail bu önemli tatbikattan önce de Yunanistan silahlı kuvvetleri ile Ege Denizi'nin doğusunda ve Girit civarında haberlere fazla yansımayan geniş kapsamlı bir ortak tatbikat icra etmişti.

Dünya bu tatbikattan bir Amerikan gazetesi sayesinde haberdar olmuştu. Geçen yıl 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında icra edilen bu tatbikata, söylendiğine göre F-16 ve F-15 tiplerde 100 kadar İsrail savaş uçağı, çeşitli tanker uçakları ve kurtarma helikopterleri katılmıştı. İsrail uçakları bu tatbikatta aşağı yukarı 1.440 kilometrelik menzile ulaşmışlardı. Bu menzil İsrail'den İran'ın Natanz uranyum zenginleştirme merkezi ve diğer nükleer tesislere olan menzil. Bu yüzden de tatbikat İran'a karşı yapılacak uzun menzilli bir hava saldırısının provası olarak değerlendirilmişti o zaman.

Tatbikat sonrasında Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, söz konusu Amerikan gazetesine, 'tatbikatın amaçlarından birisinin uçuş taktikleri, havadan yakıt ikmali ve saldırıyla ilgili diğer hususları pratikte denemek' olduğunu söylerken bir başkası da 'İsrailliler bu tatbikatla hem bize, hem Avrupalılara ve hem de İran'a açık ve güçlü bir mesaj vermek istediler.' diye konuşmuştu.

Diğer yandan, bu tatbikatta İsrail'in ortağı olan Yunanistan ise savunma yetkililerinin ağzından söz konusu tatbikatın İran'a yapılması muhtemel bir hava saldırısıyla bağlantısının olmadığını beyan ederek ilgili haberleri yalanlama yoluna gitmişti. Yunan Savunma Bakanlığı da aynı bağlamda söz konusu tatbikatın Yunanistan-İsrail askerî işbirliği çerçevesinde icra edildiğini, hiçbir düşmanca eylem amaçlamadığını açıklamıştı.

Bu açıklamalar şüphesiz beklenen, normal açıklamalar. Zaten hiçbir ülke böyle bir durumda aksini söylemez. Ancak buna rağmen söz konusu tatbikatın değişik çevrelerde ve de Amerikan basınında şüphelere yol açtığı, tatbikatın Yunan yetkililer ne derse desinler 'İran hazırlığı' çerçevesinde yapıldığı da güçlü bir ihtimal olarak zikredilmişti.

Yunanistan'ın İsrail ile yaptığı bu tatbikat esasen iki ülke arasında son yıllarda güçlenmekte olan askerî işbirliği ve artmakta olan yakınlaşmanın güçlü bir işareti olarak değerlendirilebilir. Bu tatbikat medyaya yansıdığı için biliniyor. Muhtemelen aynı mahiyette başkaları da var ve bunlar bilinmiyor.

Söz konusu işbirliğinin gelişmekte olduğuna dair bir başka önemli işaret de basına pek yansımayan Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral G.Karamalikis'in bu ay başlarında İsrail'e yaptığı gizli resmî ziyaret. Haberlere göre, Yunanlı amirale İsrail Silahlı Kuvvetleri pek az yabancı ziyaretçi için uyguladığı kırmızı halılı muamele uygulamış, İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral El Marum onu Hayfa'daki donanma karargâhında ağırlamış, son yazımızda sözünü ettiğimiz Dolphin denizaltısı ve Saar v sınıfı Elyat korvetini gezdirmiş bulunuyor.

Yunanlı amiral İsrail'de başka neler yaptı, neleri görüştü, bilmiyoruz. Bizim bütün bildiğimiz burada yazdıklarımız. Ama yetkililerin daha fazla bilmeleri gerekiyor elbette. Başta da Yunanistan-İsrail askerî yakınlaşmasını iyi izlemesi gereken Türk diplomasisi ve istihbarat çevreleri elbette.

Bizim söz konusu yakınlaşma konusunda söyleyeceklerimiz bu kadar; gerisi bizim işimiz değil...

KAYNAK: http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=942837&keyfield=66696B72657420657274616E
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2013, 03:47:07 Gönderen: SKYWOLF »
DAGLARIN TEPESINE, ESKIYANIN ALNINA, KIZLARIN KALBINE OLUMSUZ MEHMETCIK YAZACAGIM.90/1 Kral tertip

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İsrail'den Atina'ya üs teklifi
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2010, 22:48:47 »
Yazının kaynağı nedir acaba?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2010, 23:32:28 »
Ben de bu mantığa hastayım kopyala-yapıştır,sözüm meclisten dışarı, genellikle forumlarda kendini kabul ettiremeyen üyeler,tarafından açılır.Bir de  yöneticilerle bu durumda haklılarmış gibi tartışmaları adamı öldürürdü.

Önceden bu birliknette çok olurdu.Trmilitaryde bir konu açılır daha konunun günü dolmadan,birliknette açılırdı daha sonra forum revizyona girip düzeltilmeye çalışdıldıysada istenilen boyuta ulaşılamadı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2010, 23:40:12 »
Kızmayınız sayın FNSG, arkadaşımız herhalde unuttu kaynağı belirtmeyi. Ben yukarıdaki çıkaramadığım küçük resme tıklayınca kaynağın medya zaman olduğunu öğrendim.

Dünya bu tatbikattan bir Amerikan gazetesi sayesinde haberdar olmuştu. Geçen yıl 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında icra edilen bu tatbikata, söylendiğine göre F-16 ve F-15 tiplerde 100 kadar İsrail savaş uçağı, çeşitli tanker uçakları ve kurtarma helikopterleri katılmıştı. İsrail uçakları bu tatbikatta aşağı yukarı 1.440 kilometrelik menzile ulaşmışlardı. Bu menzil İsrail'den İran'ın Natanz uranyum zenginleştirme merkezi ve diğer nükleer tesislere olan menzil. Bu yüzden de tatbikat İran'a karşı yapılacak uzun menzilli bir hava saldırısının provası olarak değerlendirilmişti o zaman.

Bu kadar uçak İsrail'den kalıp Ege'ye geliyor, tatbikat yapıyor ve dünyanın haberi olmuyor öyle mi? Üstelik sürekli Türk radarları tarafından gözlenen, bildiğimiz Ege denizinde. Palavra. Fetonun gazetesinden masallar... ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı yasin_erdogan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2010, 01:20:56 »
Kaynağı göstermeyi unutmadım, okuduğunuzu ön yargıyla okumayın diye belirtmedim. O resmide oraya monte etmek işin bir espirisiydi. Ki, bi çoğu zaman farklı yerlerde de, irtica eğliminde olduğumu zannedenler tarafından hep önyargıya maruz kaldım.

Okudugunuz yazıda TSK yı hedef alınmıyo kimsede idda etmiyo ki türk radarlarının bu kadar hareketlilige göremedigini. Basına yeterince yansımadığıda bir gerçek.

« Son Düzenleme: 23 Ocak 2010, 01:25:38 Gönderen: yasin_erdogan »
DAGLARIN TEPESINE, ESKIYANIN ALNINA, KIZLARIN KALBINE OLUMSUZ MEHMETCIK YAZACAGIM.90/1 Kral tertip

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2010, 16:11:04 »
Yazının kaynağını ekledim. Bu tür eksiklikler her ne kadar önemli olsada birbirimize destek verip sorunları düzeltmemiz lazım. Yetkili olarak burada iş bize düşüyor.  Bu tür yanlışları sık şekilde yapmayan üyelere biraz töleranslı yaklaşmak kanısındayım.

Bu arada Yasin bey, size irtica konusunda bir önyargı ya da başka şekilde bir tutum sergilendiğini göremedim. nereden çıkardınız bunu anlayamadım. Sitemizde irtica ima eden bir şahıs bu güne kadar barınamazdı zaten. herhangi bir görüşünüz ya da sorununuz varsa bizimle paylaşın ki hallolsun..

saygılarımla..

Çevrimdışı fırtına86

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2010, 16:37:13 »
israil'in böyle bir hareket yapması gayet doğal

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2010, 19:16:27 »
israil'in böyle bir hareket yapması gayet doğal

Bence de.

Çevrimdışı doksa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 26 Ocak 2010, 13:54:01 »
Türkiye-İsrail ayrışmasını haklı göstermek için iç politikaya yönelik yazılmış bir yazı olarak algıladım. Yoksa kalkıp 1 yıl önceki sözde tatbikatı konu almazlardı.

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2010, 14:17:46 »
ben bunu sırf egolarını tatmin etmek için yazmış olduğunu anladım  ;D