Gönderen Konu: FNSS PARS  (Okunma sayısı 52158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
TSK’da “PARS İZCİ” dönemi başlıyor
« Yanıtla #90 : 26 Nisan 2019, 19:28:54 »
Türk Silahlı Kuvvetleri FNSS tarafından geliştirilen PARS İZCİ 8×8 ve 6×6 Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarını envanterine alıyor.FNSS’nin, dünya genelinde farklı ülkelerde hizmet veren PARS Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ailesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de tercihi oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi Sözleşmesi kapsamında FNSS, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na 8×8 ve 6×6 araç sağlayacak.

Projenin ilk aşamasında; yurt içi geliştirme modeliyle 5 farklı konfigürasyonda araç geliştirilip, toplam 100 adet araç üretilecek. Proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Komuta ve Radar Araçları ile Sensör ve KBRN Keşif Araçları,  Jandarma Genel Komutanlığına, Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.PARS İZCİ 6×6 ve 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarında motor, güç aktarma organları gibi temel otomotiv ekipmanlarında ve görev donanımlarında yerli alt sistemler kullanılacak.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, ÖMTTZA projesinde ipi göğüslemelerinin, verdikleri stratejik kararların doğruluğunu gösterdiğin dikkat çekiyor: “ÖMTTZA projesi, 2000’li yılların başında, tekerlekli araç geliştirme konusunda verdiğimiz stratejik kararın doğruluğunu, yurt dışında elde ettiğimiz başarıların ardından, yurt içinde de kanıtlıyor. 8×8 ve 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar, hem dünyada hem de Türkiye’de, rekabetin çok yoğun olduğu bir alan. PARS ürün ailemizin, hem yurt dışında hem yurt içinde yoğun rekabet altında bu başarıları kazanması, araçlarımızın üstün özellikleri hakkında çok şey anlatıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığına, sınıflarının en iyi araçlarını teslim edecek olmanın gururunu yaşıyoruz. ÖMTTZA projesinin, PARS ürün ailesine, dünyada ve Türkiye’deki yeni başarıların kapısını da açacağına inanıyoruz.”

http://defenceandtechnology.com/2019/04/26/tskda-pars-izci-donemi-basliyor/

Çevrimdışı serkan

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1282
 • -116
 • DefenceTurk.com
Ynt: FNSS PARS
« Yanıtla #91 : 28 Nisan 2019, 13:21:39 »
İngiliz parsı
beğen

Çevrimiçi カメせ

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2036
 • 39
 • DefenceTurk.com
Ynt: FNSS PARS
« Yanıtla #92 : 22 Kasım 2019, 07:01:25 »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
PARS’ın Kalbi TÜMOSAN’dan
« Yanıtla #93 : 25 Aralık 2019, 19:31:37 »
FNSS’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı için üreteceği PARS İZCİ 6×6 ve 8×8 Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar gücünü TÜMOSAN motorlarından alacak.Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında 04 Nisan 2019 tarihinde imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi sözleşmesi kapsamında, FNSS’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edeceği 100 adet Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca entegre edilmek üzere, tedarik edilecek Motorlar için TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS  Savunma Sistemleri A.Ş. arasında 25 Aralık 2019 tarihinde Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme 100 adet motor tedariki ve entegre lojistik destek hizmetlerini içermekte olup sözleşme garanti süresi dahil 72 aydır.Motorda TÜMOSAN imzası

İlk defa yerli ve milli bir motorun askeri araçlara entegrasyonunun planlandığı sözleşmede; FNSS’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na sağlayacağı 8×8 ve 6×6 araçlarda TÜMOSAN mühendisleri tarafından tamamen yurt içi imkanlarla geliştirilmiş olan dizel motorlar kullanılacak.

Sözleşmede, TÜMOSAN’ın hazırda geliştirmiş olduğu motorların, proje gereksinimlerine uygun şekilde, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlara entegrasyonu ve kalifikasyonunu içeren bir proje modeli kurgulanmış olup, motorların tamamının uyarlaması, üretimi, entegrasyonu ve kalifikasyonu yurt içinde yapılacak.

TÜMOSAN proje kapsamında azami ölçüde teknolojisini, mühendisliğini, yeteneklerini, güçlü üretim altyapısını, ayrıca yurt içinde mevcut ve ulaşılabilir imkanları kullanacak.Özel görevlere ‘PARS İZCİ’li çözüm

ÖMTTZA Projesi kapsamında, FNSS tarafından özellikle keşif harekâtına yönelik olarak yeni bir PARS ailesi üyesi tasarlandı. PARS İZCİ 6×6 ve 8×8 ; üstün hareket kabiliyeti ile her türlü yol ve arazi koşulunda konforlu ve güvenli sürüş imkanı, düz yollarda yüksek süratlerde dengeli sürüş imkanı ve virajlarda düşük savrulma riski, şeffaf zırh (balistik cam) entegrasyonu ile yüksek durumsal farkındalık sağlamakta ve bu nitelikleri ile keşif harekatı için fark yaratmaktadır.

Proje kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Komuta ve Radar Araçları ile Sensör ve KBRN Keşif Araçları, Jandarma Genel Komutanlığına ise Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.PARS İZCİ 6×6, aracın ön kısmında bulunan, şeffaf zırh (balistik cam) uygulaması ve 230 derece yatay görüş açısı sunan iki kişilik sürücü kabini ile PARS Ürün Ailesinin diğer üyelerinden farklılaşıyor. Bu kabin, görevli personele, yüksek sürüş güvenliği ve durumsal farkındalık sağlıyor. 22bg/ton güç/ağırlık oranına sahip olan PARS İZCİ 6×6, 100km/s hıza ulaşabiliyor; %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebiliyor; 60cm yüksekliğinde dik engeli ve 120cm’lik hendeği geçebiliyor. 6×6 ve 6×4 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları, gerektiğinde kilitlenebiliyor.

Amfibi bir araç olan PARS İZCİ 6×6, suda 8km/s hıza ulaşabiliyor. Aracın gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviye mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı.Kuralları “PARS” belirleyecek

Dizel motorla donatılan 30.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 8X8,100 km/s hıza ulaşabiliyor. Araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendek geçebiliyor. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahip. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetler kazandırıyor. 8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebiliyor.

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Tüm akslardan dönüş sistemi ile PARS III 8X8, 8’m’lik dönüş yarıçapıyla, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahip.Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlıyor. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı veriyor.800 km üzerinde menzili olan PARS III 8X8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahip. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcut. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

PARS III 8X8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyede mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı.

http://defenceandtechnology.com/parsin-kalbi-tumosandan/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
FNSS’ten Özel Kuvvetler’e özel zırhlı: PARS 6×6 KOMANDO
« Yanıtla #94 : 10 Ocak 2020, 19:41:53 »
Dünyanın önde gelen askeri kara platformu üreticisi şirketleri arasında bulunan FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., Özel Kuvvetler Komutanlığı’na zırhlı araç teslimatı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın göreve özgü ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen PARS 6×6 KOMANDO Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Muharebe Aracı, 2020 yılından itibaren Özel Kuvvetler Komutanlığı’na teslim edilmeye başlanacak. İlk etapta 12 adet tedarik edileceği bilinen PARS 6×6 KOMANDO Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Muharebe Aracı’nda; 2 adet Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı elektronik harp sistemi, keskin nişancı atış tespit sistemi ve ek birtakım donanımlar bulunmakta.

Ayrıca FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi kapsamında; 30 adet 6×6 Komuta Aracı, 45 adet 8×8 Sensör Keşif Aracı, 15 adet 6×6 Radar Aracı, 5 adet 8×8 KBRN Aracı ve 5 adet 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.

https://www.savunmasanayist.com/fnss-pars-6x6-komando/


Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
PARS Umman sınırını koruyacak
« Yanıtla #95 : 29 Mart 2020, 22:12:54 »
Kraliyet Umman Ordusu sınır birlikleri envanterine yeni giren araçları düzenlenen törenle sergiledi. Törende FNSS tarafından teslim edilen PARS araç ailesinin en güncel sürümü olan PARS III 8X8 Zırhlı Personel Taşıyıcı da yer aldı.General Matar bin Salem Al Balushi’nin katıldığı askeri geçit töreni Dhofar bölgesinde 18 Mart’ta düzenlendi. General Balushi tören kapsamında sınır birlikleri envanterine katılan askeri araç ve ekipmanları inceledi. Sergilenen araçlar arasında SABER-25 kule ile donatılan PARS III araçları da yer aldı.FNSS ve Umman arasında 20 Eylül 2015’te imzalanan ve toplam değeri, yaklaşık 500 milyon dolar olan sözleşme, 13 farklı konfigürasyondaki toplam 172 aracın; tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve teslimi ile garanti döneminde sunulacak entegre lojistik destek (ELD) hizmetlerini kapsıyor.

Araçlardan 145 adedi, 8 ayrı konfigürasyonda PARS III 8×8; 27 adedi ise 5 ayrı konfigürasyonda PARS III 6×6 olacak. Teslim edilecek PARS III 8×8 İstihkâm Aracı sayısı ise altı. Tüm teslimatların 2020 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

http://defenceandtechnology.com/pars-umman-sinirini-koruyacak/

Çevrimiçi カメせ

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2036
 • 39
 • DefenceTurk.com
FNSS PARS 6x6 MKKA.
« Yanıtla #96 : 02 Eylül 2020, 11:44:41 »
Alıntı
FNSS, PARS 6x6 MKKA araçlarının montajını bitirdi. ÖKK'na 12 adet araç 2021'de teslim edilecek.

https://mobile.twitter.com/Dromercay/status/1301066795529498624

Çevrimiçi カメせ

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2036
 • 39
 • DefenceTurk.com
FNSS PARS 8x8 Tıbbi Nakliye Aracı.
« Yanıtla #97 : 04 Eylül 2020, 14:41:01 »
Alıntı
youtu.be/vcJh_wChfeM
FNSS PARS 8x8 Tıbbi Nakliye Aracı, Pars araç ailesinin bir üyesi olarak 2 ülke envanterinde hizmet vermekte. Bu araç yaraları askerleri düşük ve/veya yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında ilk yardım, tahliye ve tıbbi bakım sağlamak amacıyla geliştirilmştir.
https://mobile.twitter.com/ssomrk_/status/1301814316891615233