Gönderen Konu: KAPLAN Medium Tank  (Okunma sayısı 56236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAPLAN Medium Tank
« Yanıtla #120 : 29 Mart 2024, 19:48:19 »
Kaplan ve benzeri hafif tankları tankçı sınıfı tank olarak kabul etmez. Etmesine de gerek yok. Bu ve benzeri araçlar elimizde yok (M-48'leri lütfen saymayın.). Doğrusu ben bunları zırhlı ve mekanize birlikler dışında kalan diğer piyade, komando ve hudut gibi alay/tugay birliklere ek yetenek ve kısmi de olsa personele koruma sağlayacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #121 : 29 Mart 2024, 20:29:06 »
Bravo, sonunda biri yıllardır anlatmaya çalıştığım düz gerçeği yalın bir şekilde yazmış.
Bir şeyin üstüne tank yazmakla tank olmaz , bu şey de tanksımı taklidi yapan aslında toplu ZPT başka birşey değil, bizimkiler bunu tank diye alıp da kadrolandırmazlar en fazla mekanize taburlarda olsa olsa atış destek takımı olarak gruplanır.
Her 105 mm topu olana tank diyeceksek armanın ne suçu var tekerlekli olması mı ? O da tank olsun.
Bir aralar da bir amerikan firması medium tank diye kafa ütülüyordu yıllarca reklam verdi durdu Türkiyede, herhalde kimseye de satamadı o şeyini.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #122 : 29 Mart 2024, 21:35:17 »
Tankı ağırı varken hafifini yapmanın çok bir anlamı yok zaten. İkisine de aynı personeli eğitiyorsun maaş aynı bölüğe yapılan yatırım aynı tank taşıyıcısına hafif tanktan iki tane konmuyor yine bir tane konuyo. İşletme maliyeti düşük desek hafif dediğinde 50 ton sonuçta ne kadar ucuz olur ki işletmesi ağıra göre. Üstündeki elektronikler ağır tank ile aynı sadece ana silah bir tık daha küçük. Fiyata bakınca da cezbedici bir fiyat farkı da yoktur diye tahmin ediyorum 50 yıl kullanacağın tankta birim başına bir kaç milyon dolar tasarruf etmenin bir anlamı yok. Bazı özel durumlarda gerektiği için alınabilir mesela çıkartma için filan gerekiyor olabilir belki o başka bir durum. Bende ağırı dururken hafif tankı anlamsız buluyorum
« Son Düzenleme: 29 Mart 2024, 21:37:01 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 29 Mart 2024, 21:38:43 »
Ne istediniz hafif tank'dan yahu sadece hafif tank dediğiniz daha süratli örnek bir ana muharebe tankı 65-70 km son sürat ise hafif tank 80-90 km hıza ulaşmalı yani mobilitesi daha yüksek olmalı fiyatıda bir ana muharebe tankının %40-45 inin geçmemeli.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #124 : 29 Mart 2024, 21:52:43 »

İnsan fıtratında minimalist şeyleri hükmetme kolaylığı nedeniyle sevme meyili vardır. Boncuğu sever mesela insanlar bir avuç bilye ver yıllarca ona bakar oturur puanlı deseni sever zaptedebilme hükmedebilme konfor hissiyatının bir yanılsaması o. Küçük arabayı sevmek için bir sebep var mı mesela ama sever çoğu insan onunla bütünleşir bişeyler olur orda hissiyat olarak. Küçüğü minimalisti sevme çoğu insan fıtratında olan bir bug dır o hataya düşmeyin.

Bu halı mesela insandaki o hissiyat zayıflığına hitap eden bir tasarımdır puanlı deseni ona ayrı bir çekicilik verir. Miniği sevme buna dayanan bir nevrotik takıntıdır. Estetik seviye yetmezse bu dediğimi anlamazsınız o zaman çok zorlamayın kendinizi. Biraz fakirlik ile de alakası var ama oraya hiç girmek istemiyorum

« Son Düzenleme: 29 Mart 2024, 21:55:32 Gönderen: putty »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 29 Mart 2024, 22:09:36 »
Arkadaşlar, hafif tankı neden istemiyorsunuz, anlamıyorum. Bir kere hafif tank 50 ton vs. değil. 40 tonu geçmemeli, 105 mm top, gerekli aksama yeterince zırhla donatılmalı. Zırhlı ve mekanize birliklere değil diğer birliklere verilmeli. Halen bu birliklerde bu türden sistem olmadığını da dikkate alırsak bu birliklere yeni kabiliyetler ve kısmi ateş desteği sağlayacağı muhakkak.