Gönderen Konu: HAVELSAN.  (Okunma sayısı 27454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: HAVELSAN.
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2015, 16:18:39 »

HAVELSAN QUANTUM3D’NİN VARLIKLARINI ALACAK.

Yayın Organı : Defense News
Yayın Tarihi : 04 Mayıs 2015
Ülke : ABD
Yazar : Burak Ege Bekdil
Çeviri Şekli : Özet
Görsel Kaynak : AA
     Türk yetkililer, Türkiye’nin devlet kontrolündeki askerî yazılım firması HAVELSAN’ın, ABD’de bulunan görsel programlama çözümleri geliştiricisi Quantum3D’nin varlıklarını satın alacağını duyurdu.

Bu sene tamamlanması beklenen anlaşmaya göre HAVELSAN’ın ABD’de bulunan alt kuruluşu, Quantum3D’nin telif haklarını ve ürün yelpazesini elinde bulunduracak. İlk defa bir Türk savunma firması, bir ABD firmasını satın alıyor.
     Hâlihazırdaki Quantum3D ürünleri eskisi gibi Quantum3D markasıyla satılmaya devam edecek.

HAVELSAN Genel Müdürü Sadık Yamaç, “Simülasyon ve eğitim işimiz kayda değer bir büyüme potansiyeline sahip ve Quantum3D’nin ürünleri gerçekçiliğiyle ve yüksek performansıyla biliniyor. Stratejilerimizi Quantum3D’nin ürünleriyle birleştirmemiz birçok yeni fırsat yaratarak Mantis’i (bir Quantum3D ürünü) piyasadaki en yenilikçi çözüm hâline getirmemize imkân sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin, “Quantum3D’nin bu varlıklarıyla beraber yalnızca esas üretim kabiliyetlerimizi dünya çapında artırmakla kalmayıp aynı zamanda ABD içinde ve Kuzey/Güney/Merkez Amerika piyasalarına eksiksiz eğitim çözümleri için daha iyi hizmet vereceğiz. HAVELSAN’ın ABD pazarına girerek Quantum3D ile son teknolojiyi geliştirmesi kesinlikle stratejik bir hamle.” şeklinde konuştu.

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/havelsan-quantum3dnin-varliklarini-alacak/79571
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2015, 23:58:33 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2015, 23:56:47 »
Harekatın müşterek resmi Havelsan’dan gelecek.

Harekatın müşterek resmi Havelsan’dan gelecek

Genelkurmay Başkanlığı’nın ihtiyacını karşılamak ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından icra edilen harekâta ilişkin bilgilerin tek bir sistem üzerinde görsel olarak sunulmasını sağlayacak Müşterek Resim (MR) Projesi’nde Havelsan çalışacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı yaptığı duyuru ile Teklife Çağrı Dosyasının 26 Mayıs 2015 tarihinde HAVELSAN A.Ş. firmasına yayımlandığını ilan etti. Bilgilerin gerçek zamana yakın hassasiyetle takibini sağlayan MR projesi için çalışmalar 05 Ocak 2012 tarihinde başlamıştı. Proje tamamlandığında Genelkurmay Başkanlığı’nda harekata ilişkin detayların takip edildiği sistemler kurulacak.  Kuvvet komutanlıklarının tüm kritik unsurlarının hareketliliği, bu ekrandan gerçek zamanlı olarak takip edilecek. Keşif sistemlerinden gelen bilgilerle operasyonlar canlı izlenecek.  Halen kullanılan sistemde kuvvet komutanlıklarından gelen veri ve istihbaratı ayrı ayrı sistemlerde değerlendiriyor.
https://www.c4defence.com/harekatin-musterek-resmi-havelsandan-gelecek/

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 13 Ekim 2015, 21:40:49 »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Havelsan...
« Yanıtla #14 : 16 Ocak 2016, 19:58:36 »

Havelsan'dan Katar'a helikopter simülatörü.

HAVELSAN'ın, Katar Hava Kuvvetleri için geliştirdiği helikopter simülatörü, pilotlara her türlü hava koşulunda gerçek uçuşlarla birebir örtüşen eğitim olanağı sunuyor.

HAVELSAN'ın, Katar Hava Kuvvetleri için geliştirdiği helikopter simülatörü, pilotlara her türlü hava koşulunda gerçek uçuşlarla birebir örtüşen eğitim olanağı sunuyor.

Askeri havacılıkta pilotların ve teknik uçuş personelinin eğitim ihtiyaçlarını desteklemek üzere anahtar teslimi akademi konseptleri sunan HAVELSAN'ın son ürünlerinden biri Katar için üretildi.

Şirket, Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AW139 helikopteri gereksinimlerini karşılamak için helikopter sistemleri geliştirdi.

Pilot koltuğuna oturulduğu andan itibaren gerçek bir uçuş deneyimi yaşatan simülatörde, havada karşılaşılabilecek hemen her türlü durumu ve operasyon seçeneğini test etmek mümkün. Farklı hava koşullarının yaratılarak pilot kabiliyetlerinin test edilebildiği simülatörde, Katar semalarında kar yağışı altında helikopter kullanımı da deneyimlenebiliyor.

Simülatörde Katar'ın yaklaşık 11 bin kilometrekarelik sınırının yüksek çözünürlüklü, 100 bin kilometrekarelik Körfez Bölgesi'nin de orta çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanılıyor.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, şirketin sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en büyük simülatör üretim merkezine sahip olduğunu ve merkezde hava, kara ve deniz unsurları için eğitim amaçlı simülatörler üretildiğini söyledi.

Pilotların uçmadan önce birtakım eğitimlerden geçirildiğini ve yerdeki eğitimlerin başarıyla tamamlanmasının ardından fiili uçuşlara başlandığını anlatan Atalay, havadaki eğitimlerin hem pahalı hem de riskli olduğunu vurguladı. Maliyetleri ve riskleri asgariye indirmek için eğitimlerin simülatöre kaydırıldığını dile getiren Atalay, gelişen teknolojiyle simülatörlerde, pilotların kullanacağı araçlara yönelik bütün fonksiyonların, tüm fiziksel koşullarda test edilebildiğini ifade etti.

HAVELSAN'ın en üst standartlarda ve en yüksek teknolojik seviyesine sahip simülatörlere imza attığını belirten Atalay, son olarak Katar için helikopter ve tam görev simülatörü ürettiklerini söyledi. Atalay, böylece Katarlı pilotların eğitiminin canlı uçuştaki tüm görevlerin icra edebileceği simülatör aracılığıyla yapılabileceğini kaydetti.

Helikopter bedelinin 2 katı

Katar için üretilen simülatörün, simüle edilen helikopterin yaklaşık 2 katı fiyata sahip olduğuna işaret eden Atalay, şöyle konuştu:
"Helikopterdeki motor ve pervane hariç tüm parçalar simülatörde de var. Simülatörü kullandığınızda gerçek helikopterin içine oturmuş gibi oluyorsunuz. Bir dizi elektronik sistem yardımıyla her türlü hava koşulunda ve istenilen coğrafyada helikopteri uçuruyor gibi hareket edebiliyorsunuz. Helikopterin karşı karşıya kaldığı koşullarda gösterdiği areodinamik özellikler simülatörde aynen yaşanabiliyor. Öyle ki simülatörde gerçek bir helikopterden daha yüksek bir teknoloji kullanılıyor.

Aslında pahalı gibi görünen bu teknoloji hesaplamalara göre yaklaşık 3 yılda kendini amorti ediyor. Çünkü gerçek helikopter üzerinde eğitim vermeye kalkarsanız bunun maliyeti çok daha yüksek oluyor. Karşı karşıya kalınacak maliyetler dikkate alındığında da simülatör üzerinde verilecek eğitim çok daha ucuza geliyor."
http://m.airporthaber.com/read.php?id=57505

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Havelsan...
« Yanıtla #15 : 12 Mart 2016, 01:07:58 »
HAVELSAN ‘BULUŞ FUARI’NDA ÖDÜLLERİ TOPLADI.

HAVELSAN ‘Buluş Fuarı’nda ödülleri topladı.
İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’ndan (ISIF 2016) HAVELSAN’a dört ödül…

İstanbul’da 03 – 06 Mart 2016 tarihlerinde ilki yapılan ISIF 2016’ya dört ürün ile katılan HAVELSAN, tüm ürünlerini ödülle taçlandırdı. Yerli ve yabancı jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda HAVELSAN ürünlerinden IFF Plot Çıkartma Cihazı ve SVDB (Sayısal Video Dağıtım Birimi) Gümüş madalya, NTDS Ethernet Çevirici Cihazı ve Seçim Sandığı Cihazı ise Bronz madalya aldı.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

09.03.2016

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Havelsan’dan siber yaz okulu
« Yanıtla #16 : 30 Mayıs 2016, 12:49:37 »
Havelsan, Türkiye’nin yaklaşık 20 bin siber güvenlik uzmanı açığını kapatmaya yönelik çabalara kısa dönemde katkıda bulunmak için kolları sıvadı.

Şirket, siber güvenlik ve yazılım konusunda ilk kez yaz okulları  açılacak. Yaz okullarından ilerleyen dönemlerde birçok alanda öğrenciler yararlanabilecek.

Genç mühendis adaylarının bilişim sektöründe doğru bir kariyer başlangıcı yapmaları için Havelsan Akademi Yazılım Mühendisliği ve Siber Güvenlik  Yaz Okulları hayata geçirilecek.

Yaz okulu programlarına Türkiye’nin dört bir yanından bilgisayar, bilgisayar bilimleri, endüstri, matematik, sistem, yazılım veya elektrik ve  elektronik mühendisliği bölümlerinden yaklaşık 500 öğrenci başvurdu. Programların ilk dönemi için 50 kişi seçildi. İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den  Elazığ’a, Trabzon’dan Sakarya’ya birçok ilden gelecek öğrenciler 13-24 Haziran arası Havelsan’ın merkezinde eğitimlere katılacak.

http://www.milliyet.com.tr/havelsan-dan-siber-yaz-okulu/ekonomi/detay/2253744/default.htm

Çevrimdışı Paladin

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 27 Haziran 2016, 18:08:47 »
Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, HAVELSAN'ın ABD'nin dünya çapındaki yazılım firması Q-3D'yi satın alınca Pentagon'unun devreye girdiğini yazdı.

İşte Çekirge'nin yazısından satırbaşları:

Olay şu:

- HAVELSAN milli savunma sanayimiz açısından çok önemli üretimleri yapıyor...

- Simülasyonlar geliştiriyor...

- Bu simülasyonların yazılımlarını da ABD’den Quantum 3D şirketinden alıyor... - Hassas yazılımlar... - Hava savunma sistemleri dahil...

Fakat California ve Florida’daki bu üretim tesisi bir süre önce sıkıntıya girdiği için üretimi durduruyor.

Böylece, HAVELSAN kendisi için gerekli olan hassas ürünleri alamaz hale geliyor. Sıkıntı büyüyor... İşler duruyor... Projeler zorlanıyor... Bunun üzerine HAVELSAN yönetimi bir toplantı yapıyor. Öneri şu:

- Madem o tesis sıkıntıda, üretim yapamıyor, biz de yazılımları ve ürünleri alamıyoruz...

Madem projeleri durduracak... O zaman biz de tesisi satın alalım.

Tam bir “Çılgın Türkler” önerisi.. Ve kabul görüyor...

HAVELSAN gidip ABD’nin dünya çapındaki yazılım firması Q-3D’yi satın alıyor. Tesis üretime başlıyor. İşler hareketleniyor. HAVELSAN THY’nin boeing için simülasyon yazılımlarını da yapıyor. Tesis üretimi hızlanıyor. Hatta başka ülkelere ihracat başlıyor.

PENTAGON DEVREDE

İşler bu şekilde yoluna girmişken, HAVELSAN’a bir mesaj geliyor: “Q-3D’nin ürettiği bir tek ürün var ki... O da ABD hava savunma sistemleri için çok hassas bir üründür. Bu nedenle üretim konusunu görüşmemiz ve tescil etmemiz gerekiyor.” Elbette bu bir sıkıntı demek. Çünkü ABD kritik, hassas ve gizli tanımlamasındaki bu üretimi “milli yazılım” konseptinde sorguluyor.

HAVELSAN ise bir yatırımcı olarak hakkını arıyor. Şimdi karşılıklı görüşmeler, avukatlar, danışmanlar devrede. Olay, hava savunma sistemleri ve simülasyon yazılımları açısından uluslararası bir boyut kazanıyor.

TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİ

Yazının başına dönersek... Son dönemde, kendi uçak gemisi için ilk adımı atan... Kendi üretimi İHA’ları geliştiren... Kendi savaş helikopterini ve tankını üreten Türkiye, milli savunma sanayinde önemli atılımlar yaparken... Bu defa dünya çapında savunma sanayi yazılım teknolojisinde hassas üretim yapan bir ABD firmasını satın alıp, devreye giriyor.

İşte bu nedenle HAVELSAN yönetimini kutluyorum. Kutluyorum çünkü... ‘Eyvah ürünü satın alamıyoruz. Projeler durdu’ diye paniklemiyor. Kutluyorum çünkü... ‘Ne yapalım, kaderimize razı olalım’ demiyor. Kutluyorum çünkü... ‘Yahu koskoca Amerika’yla mı uğraşacağız’ diyerek oturmuyor. Kutluyorum çünkü... Atılımcı davranıyor. Cesur davranıyor. Eziklik yerine, cesurca yatırımı seçiyor.

http://m.haber7.com/haberDetay.php?id=2019994
_TURKEY UNITED STATES_

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Havelsan’dan Türk Donanmasına hızlı ve hassas çözüm
« Yanıtla #18 : 02 Nisan 2019, 20:14:47 »
Türk Deniz Kuvvetlerinin harekât sahasındaki hâkimiyet ve etkinliğini en üst düzeye çıkaracak Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS ‘nin Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ile birlikte HAVELSAN tarafından geliştirilen Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS ‘nin Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılarak geliştirilen sistem, ilk kez MİLGEM’in 4. gemisi olan TCG Kınalıada’ya kurulacak. İnşası devam eden ve gelecekte inşa edilecek tüm savaş gemilerinde kullanılacak yeni nesil milli savaş yönetim sistemi, önümüzdeki aylarda suyla buluşması beklenen Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da da kullanılacak.

Komuta heyetinin komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak olan ADVENT SYS, birden fazla birime silahları ve sensörleri ortaklaşa kullanarak harp etme yeteneği kazandıracak. Ani tepki gerektiren durumlarda donanmanın daha hassas ve daha hızlı karar vermesini sağlayacak sistem, tüm donanmanın daha koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/01/havelsandan-turk-donanmasina-hizli-ve-hassas-cozum/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 25 Haziran 2019, 22:40:44 »
Kara Havacılığa ATAKSİM teslimatı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından proje kapsamında, HAVELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T-129 ATAK Taarruz Helikopterleri için pilot yetiştirmede kullanılacak ATAK Simülatörü (ATAKSİM), Kara Havacılık Komutanlığı’na teslim edildi.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAKSİM sayesinde Kara Havacılık Komutanlığı mensubu pilotlar ve bakımcılar, helikopterin her türlü görev misyonuna simülasyon ortamında erişebilecekler. Böylelikle pilotlar, atış ve pilotaj kabiliyetlerini güvenli bir ortamda geliştirerek sahaya daha hazır bir şekilde çıkabilecekler. Aynı zamanda ATAKSİM ile eğitim gören taarruz helikopter pilotları, yine HAVELSAN tarafından geliştirilen S-70 Sikorsky ve AS-532 Cougar simülasyonunda eğitim görmekte olan genel maksat helikopter pilotları ile aynı anda eğitim icra edebilecekler.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAKSİM’in, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından T-129 ATAK Helikopteri ihraç edilen Pakistan ve Filipinler tarafından da tedarik edilebileceği değerlendiriliyor.

https://savunmasanayist.com/2019/06/25/kara-havaciliga-ataksim-teslimati/