Gönderen Konu: MELTEM PROJELERİ  (Okunma sayısı 33198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MELTEM PROJELERİ
« : 13 Mayıs 2010, 12:39:38 »
Projeler her ne kadar sıkıntılı ve yavaş olarak ilerlesede gelişmeler olamaya devam ediyor.Son S&H dergisinde belirtilen görev ekipmanı entegrasyonu,ağırlık ve buna bağlı olarak havada kalış süresindeki azalma problemleri halledilmeye çalışılan projede TAİ ve Thales çalışmalara devam ediyorlar.Aşağıda TAİ tesislerinde CN-235 DKU uçağımız;sanırım kanatlar üzerindeki yüklerin ağırlığa ve kanat yapısının dayanımına olan etkilerini araştırmak için demo olarak konulmuş su bombaları ve torpidolarla yüklü halde görülüyor.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2010, 16:20:55 »
Sayın Avcı , bu tür deniz karakol uçakları denizaltı tespiti sono buoy lar ve denizaltını oluşturduğu manyetik alanı algılayan tarayıcılar kullanıyorlar.Meltem projesi kapsamında hangi tip sonobuoylar kullanılacağı hakkında herhangi bir açıklamayla karşılaştınız mı?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2010, 16:38:28 »
Sonobouy konusunda Tübitak ve Aselsan'ın bazı çalışmaları olduğunu,buradan çıkacak ürünlerin çeşitli suüstü ve hava platformlarında kullanılacağını biliyoruz.Ancak Meltem projesi kapsamaında hangi tür sonobouy kullanılacağı konusunda bilgim yok.Ancak sorunuzdan sonra bende merak ettim bu konuyu bir araştıralım bakalım neler bulacağız.

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2010, 17:00:45 »
Bu görev için cn ucakları yetersiz kalıyor.Zamanında bu ucaklar alınırken yapılan uyarılar dikkate alınsaydı su andaki aksaklıklar ve sorunlar yasanmazdı.Bilğim kadarıyla bu ucaklar alınarak uretici firmaya buyuk kar saglanmıs.

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2010, 18:37:14 »
ATR-72ler yeterli kalıcakmı acaba?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2010, 19:09:52 »
Alıntı
Bu görev için cn ucakları yetersiz kalıyor.Zamanında bu ucaklar alınırken yapılan uyarılar dikkate alınsaydı su andaki aksaklıklar ve sorunlar yasanmazdı.Bilğim kadarıyla bu ucaklar alınarak uretici firmaya buyuk kar saglanmıs.

Uçaların görevin gereklerini yerine getirme konusunda yetersiz kaldığı ve önceden yapılan uyarıların dikkate alınmadığı kısmı doğru ancak şuan ki sorunların ağırlıklı bölümü entegrasyon ile alakalı sıkıntılar.Ayrıca uçakların alınmasıyla hangi firmaya büyük kar sağlanmış anlayamadım;bahsettiğiniz firma Thales ise bu firma sadece görev yükünün entegrasyonundan sorumlu uçaklarla bir ilgisi yok.Uçakları üreten firma İspanyol CASA firması (Üretim Türkiye'de yapıldı zaten,mevcut üretim hattı üzerinden) onlarında uçak maliyetinden başka bir para aldıkları yok.Dahası Thales firması gecikme dolayısıyla daha şimdiden zarar etmiş halde ve gecikmeden dolayıda SSM'ye 28 milyon USD ceza ödemek zorunda.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2010, 19:27:16 »
Meltem II projesinin kapsamını ifade eden aşağıdaki görselde uçaklar üzerinde kullanılacak sonobuoy simgesel olarak gösteriliyor.Burada önemli olan bunların konfigürasyonu nedir kaç tüplü bir yapı uçağa monte edilecekler ve bizim tartıştığımız nokta bunların yerli mi yoksa yabancı bir firmanın ürünümü olacağı.Malesef ben yaptığım aramalara rağmen bununle ilgili bir bilgiye ulaşamadım.

« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2010, 19:38:43 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı ~~İsmaiL~~

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2010, 19:36:37 »
Nedir ve ne işe yarar bu sonobouy

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #8 : 13 Mayıs 2010, 19:47:42 »
Alıntı
Sayın Avcı , bu tür deniz karakol uçakları denizaltı tespiti sono buoy lar ve denizaltını oluşturduğu manyetik alanı algılayan tarayıcılar kullanıyorlar.Meltem projesi kapsamında hangi tip sonobuoylar kullanılacağı hakkında herhangi bir açıklamayla karşılaştınız mı?

Deniz kontrol uçaklarının altına monte edilmiş tüplerden atılan ve dalmış denizaltıları tespit etmek için kullanılan , harekete geçirildiğinde telsiz vasıtası ile bilgi yayan sarfedilebilir sonar cihazıdır diyebiliriz kısaca.Yukarıdaki resimlerden de konuyu az çok anlayabilirsiniz sanırım.Sonuç olarak düşman denizaltılarının yerlerini bulmak ve onları DKU uçaklarından atılacak torpidolarla veya sualtı bombalarıyla imha etmeye yönelik bir sistemdir sonobuoy.

Çevrimdışı ~~İsmaiL~~

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MELTEM PROJELERİ
« Yanıtla #9 : 13 Mayıs 2010, 21:08:52 »
Anladım çok teşekkür ederim.