Gönderen Konu: Scorpene Sınıfı Denizaltılar  (Okunma sayısı 8459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Scorpene Sınıfı Denizaltılar
« : 07 Mayıs 2010, 13:43:10 »
Scorpene Sınıfı Denizaltılar

Malezya’nın İkinci Scorpene Sınıfı Denizaltısı Yolda

Malezya'nın İlk Scorpene sınıfı denizaltısı Tunku Abdul Rahman

Malezya’nın ikinci Scorpene sınıfı olan denizaltısı Tun Razak, 30 Nisan’da DCNS’nin Fransa Toulon’daki tersanesinden Malezya’ya gitmek üzere ayrıldı. Malezya Lumut’da son bulacak olan yolculuğun yaklaşık olarak 2 ay sürmesi bekleniyor.Bu yolculuğun sonunda Tun Razak, ikinci bakım programı fazına alınmadan önce son zorlu tropikal ortam testlerini gerçekleştirecek.

Haziran 2002’de Malezya hükümeti ve DCNS arasında imzalanan anlaşma 2 adet Scorpene sınıfı denizaltı ve buna bağlı lojistik destek ve eğitimi içeriyordu. İlk denizaltı olan Tunku Abdul Rahman 2009’da Malezya’ya teslim edildi.

67,5 m boya ve 1550 ton deplasmana sahip olan iki denizaltı, 31 kişilik personelleriyle 45 günlük periyotlarla işletilmektedirler. Scorpene konvansiyonel denizaltılarının; 2 Malezya, 2 Şili ve 6 Adet de Hindistan olmak üzere toplam 10 adet siparişi bulunuyor. DCNS tarafından tasarlanan Scorpene, İspanyol Gemi üreticisi Navantia ile ortak geliştirildi.

DEFENCETURK.COM
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 01:33:45 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Brezilya Nükleer Denizaltı Yapacak
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2013, 13:51:42 »
Brezilya Nükleer Denizaltı Yapacak

2.03.2013

Brezilya’da ilk nükleer denizaltının yapılacağı askeri tersanenin açılış töreni Cuma günü Brezilya’da yapıldı. Haberi Breziya’nın Globu televizyon kanalı yayınladı.

Brezilya Parlamenteri, Uluslararası İlişkiler ve Savunma Komitesi üyesi Leonardo Gadelha tersanenin açılışında, "Brezilya milli savunmasını modernize etmeli. Yıllarca bu alana yatırım yapmadık. Ülkemiz, dünyada en uzun deniz kıyısına sahip. Kıyılarımızı denetlemek ve korumak için denizaltıya ihtiyacımız var. ” dedi.

İlk nükleer denizaltı 2023 yılında işletmeye alınacak. 2025 yılında Brezilya Deniz Kuvvetleri emrine geçecek. Denizaltı, Fransız projesine göre inşa edilecek olup Brezilya bilim adamları tarafından geliştirilmiş reaktör kullanacak.

http://turkish.ruvr.ru/2013_03_02/brezilyada-nukleer-denizalti-yapilacak/
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2018, 01:36:41 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Brezilya Nükleer Denizaltı Yapacak
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2013, 21:19:19 »
tebrik etmek lazim

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Brezilya Nükleer Denizaltı Yapacak
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2013, 03:22:57 »
Nükleer Denizaltıda Brezilya Fransa İşbirliği

Ülkenin ilk nükleer güçlü alt Fransa ile işbirliği içinde inşa edilmesi için Rio de Janeiro eyaletinde bir donanma tersanesi açıldı. Metalik Yapılar İnşaa Birimi olarak bilinen, Rio de Janeiro yakınlarındaki Itaguai şehrindeki fabrika 2008 yılında başlatılan iddialı ProSub programının bir parçasıdır. 7.8 milyar Reali (3,95 milyar $) ProSub programı; ülkenin (5.280 mil) 8.500 kilometrelik sahil şeridi ve büyük derin su petrol rezervlerini korumayı hedeflemektedir.Program kapsamında, Fransa ile Brezilya; ülkenin ilk nükleer güçlü saldırı denizaltısı ile dört konvansiyonel denizaltı inşa edecekler ve Güney Amerika santralı için nükleer olmayan bileşenler geliştirmeye çalışacaklar.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Brezilya'nın barış için kararlı olduğunu vurguladı. Rousseff "Biz, bu tesisler ile sahip olacağımız nükleer denizaltılar sayesinde seçkin ülkeler kulübüne gireceğimizi  söyleyebiliriz: Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin," dedi. Brezilya zaten nükleer yakıt üretimi için gerekli uranyum zenginleştirme teknolojisine sahip olmak ve nükleer güçle çalışan denizaltı için kullanmak istiyor.

Savunma bakanlığı nükleer güçle çalışan denizaltının 2023 yılında hizmete gireceğini, dört geleneksel Scorpene sınıf denizaltının ilkinin ise 2017 yılında Brezilya Donanması'na teslim olacağını açıkladı.

75 metre uzunluğundaki (246 ft) Scorpene; anti-denizaltı savaşı, özel harekat ve istihbarat toplama dahil çeşitli görevlerr için Fransa'nın DCNS deniz savunma firması tarafından inşa edilmiş bir dizel-elektrik saldırı denizaltısıdır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Brezilya'nın Üçüncü Konvansiyonel Scorpene Denizaltısının Yapımına Başlandı

Brezilyalı devlet firması Nuclebrás Equipamentos PESADOS (NUCLEP), üçüncü Riachuelo sınıf dizel-elektrik saldırı denizaltının (değiştirilmiş Scorpène 2000) inşası için ilk adımı attı. 13 Ocak'ta Rio de Janeiro eyaletindeki Itaguaí'da üçüncü denizaltı Tonelero'nun ilk çelik kesim işlemi gerçekleştirildi.

Fransız DCNS ve Brezilyalı Odebrecht Savunma e Teknoloji'nin bir ortak girişimi Itaguaí Construções Navais, Brezilyalı Donanması için dört Riachuelo sınıfı denizaltı inşa ediyor. Bunlar; Riachuelo (S 40), Humaitá (S 41), Tonelero (S 42), ve Angostura (S 43). Bu konvansiyonel denizlatıların yanında aynı zamanda bir nükleer denizaltı (SNBR) Almirante Álvaro Alberto da (SN 10) inşa edilecek.. Denizaltıların sırasıyla, 2018, 2019, 2020, 2022, ve 2025 yılında operasyonel hizmete girmesi bekleniyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Hindistan'ın Scorpene Denizaltısı Denemelerde
« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2015, 20:10:04 »
Hindistan'ın Scorpene Denizaltısı  Denemelerde

Hindistan'ın denizaltı gücü Rusya'dan aldığı 9 Kilo sınıfı denizaltı, Alman firması HDW tasarımı 4 denizaltı ile 2012'den beri Rusya'dan kiraladığı bir Akula sınıfı nükleer güçlü denizaltıdan oluşuyor. Bunların dışında ayrıca ülkenin ilk yerli nükleer güçlü denizaltısı INS Arihant da çeşitli deniz denemelerini gerçekleştiriyor.

Fransız firması DCNS, Hindistanlı ortağı Mumbai merkezli MAZAGAON Dock Limited ile Hindistan için 6 Scorpene sınıfı denizaltı inşa ediyor. Bu denizaltıların ilki olan INS Kalvari, geçtiğimiz Nisan ayında suya indirilmişti. Denizaltı şu an deniz denemelerinde. Önümüzdeki yıl Eylül ayında resmi görevine başlayacak.

Project 75 programı kapsamında üretilen bu denizaltılardan kalan beşi de 2020 yılına kadar inşa edilerek Hint Donanmasında göreve başlayacaklar. İlk dört denizaltı konvansiyonel olmakla birlikte son iki denizaltının su altında daha uzun süre kalmayaı sağlayan havadan bağımsız güç (AIP) sistemi donatılması bekleniyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
INS Calvary Deniz Demelerinde
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2016, 12:49:59 »
INS Calvary Deniz Demelerinde

DCNS'nin Hint Donanması için Hindistan'da inşa edilen 6 Scorpene-sınıfı denizaltıların ilki olan INS Calvary, Mumbai kıyılarında deniz denemelerinde. Denizaltılar, teknoloji transferi anlaşması ile Hindistan'da Mazagon dock Shipbuilders Ltd. tarafından inşa ediliyorlar.

Scorpene sınıfı dizel-elektrik denizaltılr 1725 ton deplasmana sahipler. 202 feet uzunluğundaki denizaltı olan 20 knot maksimum batık hızla ilerleyebilir ve 50 gün denizde kalabilir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
Ynt: Scorpene Sınıfı Denizaltılar
« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2018, 22:55:34 »
Hindistan`da inşaa edilmekte olan üçüncü Scorpene sınıfı denizaltısı suya indirilme töreni. Toplam 6 adet sipariş edilmişti 3.2 milyar dolar tutarında kontrat imzalanarak Fransız DCNS şirketiyle, sonra ek olarak 413 milyon dolara yedek parça alımı için kontrat imzalamışlardı. İlk denizaltı Hint donanmasına teslim edildi, ikincisi teslim edilmek üzere.

! No longer available

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Ynt: Scorpene Sınıfı Denizaltılar
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2018, 00:05:50 »
Denizaltının üstünde durduğu şey nedir
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
'Karanj', MDL Tersanesinde Suya İndirildi
« Yanıtla #9 : 06 Şubat 2018, 21:56:45 »
Hindistan'ın Üçüncü Scorpene Denizaltısı 'Karanj', MDL Tersanesinde Suya İndirildi

Hint Deniz Kuvvetleri için Mazagon Dock Shipbuilders Limited tarafından inşa edilen üçüncü Scorpene sınıfı denizaltı  31 Ocak 2018'de denize indirildi. Denizaltıya 'Karanj' adı verildi. Gerçekleştirilen törende denizaltı, duba çıkışı için Mumbai Liman Güvenine çekildi. Karanj,  donanmada hizmete başlamadan önce şim dihem limanda hem de denizde titiz denemeler ve testlerden geçecek.

Altı Scorpene deniz altı gemisinin yapımı ve transferi için yapılan sözleşme, Fransa'nın 'Ortak Çalışan' olarak M/s Deniz Grubu'na (eski adıyla DCNS) ve MDL tarafından imzalandı.

CNS Amiral Sunil Lanba, Karanj'ın, ilk iki denizaltı için benimsenen eğitim ve öğretim felsefesinden belirgin bir ayrılma olduğunu belirtti ve üçüncü denizaltıdan sonra Donanmanın eğitimde kendine tamamen yeteceğini söyledi. Eski Karanj'ın 1969'dan 2003'e kadar 34 yıldır ulusa hizmet ettiğini ve 1971 savaşına katıldığını da belirtti.

Scorpene sınıfı denizaltıların inşası için kullanılan en son teknoloji, gelişmiş akustik ses azaltma teknikleri, düşük ses seviyeleri, hidro dinamik olarak optimize edilmiş şekil ve hassas güdümlü silahlar kullanarak düşmana felce uğratan bir saldırı başlatma gibi üstün özelliklerin sağlanmasını sağladı. Saldırı, hem sualtında hem de yüzeye çıkarken, torpidolar ve tüpten ateşlenen anti-gemi füzeleri ile başlatılabilir. Bu güçlü platformun gizliliği, çeşitli izlere verilen özel önemle arttırılmıştır. Bu gizli özellikler, çoğu denizaltıyla eşleşmeyen bir zarar görmezlik sağlar.

Scorpene denizaltıları, Yüzey Savaşı, Anti-Denizaltı savaşı, istihbarat toplama, mayın döşeme, alan gözetimi gibi çok çeşitli görev türlerini üstlenebilir.

Geçen yıl, 14 Aralık 2017'de INS Kalvari, ilk Scorpene sınıfı denizaltı Hint Deniz Kuvvetlerinde hizmete girdi. Ocak 2017'de suya indirilen ikinci Scorpene sınıfı denizaltı olan Khanderi şu anda deniz denemelerinin titiz aşamalarını sürdürüyor ve kısa süre içinde teslim edilmesi planlanıyor.

DefenceTurk.com