Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 334064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #610 : 16 Ağustos 2019, 17:27:27 »
Suriyelilere harcanan milyar dolar kısmında %100 haklısın detayı evet siyaset olacak
ama sizde söylediniz gitti 40 milyar dolar
katar ile ilgili çok sey yazarım da sadece değil milyar dolar 1 cent göndermez diyim bitsin
katar 2017 de Türkiye de ki 20 milyar dolarlık varlığının 5 milyarını 2018 de Türkiye'den çekti borsadan
konuşma ile yazılı anlatım aynı etki ve anlamda olmuyor
sizi yerli veya milli düşmanı olarak gördüğümde yok tekraren içini boşaltanlara serzenişte bulunun
fazla heyecanlı agresif ve tez canlı bir üslubun var
Valla ben çok değerli BATTLESTAR gibi konuları teknik derin analizlerle yada sayın @Partikül gibi dedekorkut masalları tadında anlatamıyorum. Benim olayım basitliktir. Bir konuyu karşı tarafa en basit şekilde nasıl anlatabilirim ben onun derdindeyim. Yanlış mı yanlış. Lakin anlatma şeklimin yanlış olması konunun yanlış oldugu anlamına gelmiyor. Şahsen ben gemilerimizi yeterli bulmuyorum. İnşaa edilen gemilerde piyango gibi 1 yıl sonrada bitebilir 10 yıl sonrada bir istikrar yok. O kadar yanlış şeyler varki. üst üste biniyor. Gemi inşaa süreçlerimizin uzunlugu ,  Suriyede Amerikayla yapılan anlaşmanın sakatlıgı  , Altayın hala üretime geçememesi  , S400 - F35 - falcao falan derken kafa kalmıyor. Kusura bakma

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #611 : 16 Ağustos 2019, 20:17:24 »
Arkadaşlar şimdi neden bilmem kaç tane gemiyi aynı anda üretmiyoruz ? Üretemiyoruz vs. İşte o kadar silah üretiyoruz neden koymuyoruz hala İ sınıfını yapamadık vs. diyoruz.

Şimdi bunun bazı nedenleri var. En belirgini ve göze çarpanı bana göre bizim gemi inşaa piyasasındaki savaş gemisi yapabilecek ve üretebilecek nitelikte mühendis, teknisyen ve personel azlığıdır. Sınırlı sayıdaki personel ki bunun çoğuda zaten armerkom ve askeri tersane personeli daha önceleri bu alanda tecrübe alması için eğitilmiş kişiler dışında fazla bir personel yok.

O yüzden sınırlı personel mevcut projeler arasında dönüp duruyor. Eğer yurtdışından yeterli personel devşirirsek ve Savunma sanayii Üniversitesi gibi projelerde ilerlersek orta vadede üretim hacmimizi arttırabiliriz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #612 : 16 Ağustos 2019, 21:20:10 »
Arkadaşlar şimdi neden bilmem kaç tane gemiyi aynı anda üretmiyoruz ? Üretemiyoruz vs. İşte o kadar silah üretiyoruz neden koymuyoruz hala İ sınıfını yapamadık vs. diyoruz.

Şimdi bunun bazı nedenleri var. En belirgini ve göze çarpanı bana göre bizim gemi inşaa piyasasındaki savaş gemisi yapabilecek ve üretebilecek nitelikte mühendis, teknisyen ve personel azlığıdır. Sınırlı sayıdaki personel ki bunun çoğuda zaten armerkom ve askeri tersane personeli daha önceleri bu alanda tecrübe alması için eğitilmiş kişiler dışında fazla bir personel yok.

O yüzden sınırlı personel mevcut projeler arasında dönüp duruyor. Eğer yurtdışından yeterli personel devşirirsek ve Savunma sanayii Üniversitesi gibi projelerde ilerlersek orta vadede üretim hacmimizi arttırabiliriz.

Sn BATTLESTAR; Eleman acigi konusunda hakli olabilirsiniz . Kanimca bu basli basina bir eksiklik ve plansizligimizi gostermiyormu ?

Normalde TDZKK ihtiyaclarinin bir kismini yurt icerisinde ozel tersanelde yapimina karar vermeden once. TDZK basta milli egtim bakanligini bakanligin ise yurt dahilindeki ilgili unversitelerinde  askeri gemi insa teknikleri konusunda egitim verebilme,  yetisen nitelikli muhendislerin yurt icerisindeki  tersanelerimizde kullanilmak gerekli calismalari yillar oncesi baslatmasi ve takibini de yapmasi gerekiyordu kanisindayim. " TDZK egitim takibi yapmaz diye birsey de olamaz kanisindayim neticede dolayli yoldan kendisini baglayici olabilecek her tur riski onceden takip ve uyarmak da gorevi kanisindayim"

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #613 : 16 Ağustos 2019, 21:34:55 »

Sn BATTLESTAR; Eleman acigi konusunda hakli olabilirsiniz . Kanimca bu basli basina bir eksiklik ve plansizligimizi gostermiyormu ?

Normalde TDZKK ihtiyaclarinin bir kismini yurt icerisinde ozel tersanelde yapimina karar vermeden once. TDZK basta milli egtim bakanligini bakanligin ise yurt dahilindeki ilgili unversitelerinde  askeri gemi insa teknikleri konusunda egitim verebilme,  yetisen nitelikli muhendislerin yurt icerisindeki  tersanelerimizde kullanilmak gerekli calismalari yillar oncesi baslatmasi ve takibini de yapmasi gerekiyordu kanisindayim. " TDZK egitim takibi yapmaz diye birsey de olamaz kanisindayim neticede dolayli yoldan kendisini baglayici olabilecek her tur riski onceden takip ve uyarmak da gorevi kanisindayim"

Bu bir eksiklik ve plansızlık değil. Sen daha bir kaç seneye kadar sınırlı kapasite ve yabancı şirket desteği ile kendini kanıtlamış platformları modernize veya montaj yapıyordun. Bilmem kaç yılda 4 milgem yaptın diye bir anda İngiltere Fransa gibi donanmayı komple yenileyemezsin. Bu tarz şeyler biraz zamanla birikim ve tecrübeyle taban oluşumuyla olur ona da tabi bir süreç var.

Eyvallah kocaman kocaman tankerler üretiyoruz ama o tankerlerle savaş gemileri bir değil . Onlara bir demek Tır'la Tankı karşılaştırmak gibi birşey.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #614 : 16 Ağustos 2019, 22:19:57 »

Bu bir eksiklik ve plansızlık değil. Sen daha bir kaç seneye kadar sınırlı kapasite ve yabancı şirket desteği ile kendini kanıtlamış platformları modernize veya montaj yapıyordun. Bilmem kaç yılda 4 milgem yaptın diye bir anda İngiltere Fransa gibi donanmayı komple yenileyemezsin. Bu tarz şeyler biraz zamanla birikim ve tecrübeyle taban oluşumuyla olur ona da tabi bir süreç var.

Eyvallah kocaman kocaman tankerler üretiyoruz ama o tankerlerle savaş gemileri bir değil . Onlara bir demek Tır'la Tankı karşılaştırmak gibi birşey.

Genelde yorumlarima vermis oldugunuz cevaplarda ikna olurm.Bu defa sanki pek ikna olmadim ;) saglik olsun.

Ben halen bir eksiklik ve planlama hatasi oldugu kanisindayim. Askeri gemi uretimine baslangic tarihimiz pek yeni sayilmaz evet zikretmis oldugunuz ulkelere gore cok yeni bu dogru. Turkiyenin askeri gemi insa kapasitesini veya uretim hizini ben herhangi bir ulke ile karsilastirmadim.  Ama sunu halen iddia etmekteyim  TDZK nin belli bir program dahilinde sarkmalar olsada kac yeni gemiye ihtiyaci onceden bilinmekte ve buna gore kaynak planlanmakta olmali . Bu plan stratejik bir plandir cunku o kuvettin alt yapisi ve ilerisi ile direk ilgilidir . Sayet planlanan bu gemiler haricten direk alim olarak yapilmayacaksa ve TDZK kendi tersanelerinde tumunun yapim imkani yoksa elbette bu gemilerin bir kisminin yurdumuzdaki ozel tersanelde yapilmasi gerekligi ortaya cikar. Iste  bu nedenden dolayi gerekli egtimlerin saglanmasi ve kalifiye eleman ihtiyacinin karsilanmasi icin onceden adimlarin atilmasi sart olur kanisindayim. "yani bir is yapilmaya karar verilmeden once o konu ile ilgili tum birimlerin yeterliliginin kontrolu sart aksi halde eleman eksikligi ,tersane kapasite yetmezligi.... vs vs gibi bizleri yavlastan faktorler ortaya cikar. 
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2019, 08:40:32 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #615 : 17 Ağustos 2019, 07:11:29 »
Üretimdeki yavaşlığın personel sayısı olduğu kadar bütçe ile de yakından ilgisi olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar TSK tedariğinin %50'si (kesin bilmiyorum tahmini) hibe ve ikinci el silahlardan oluşuyordu. Şuan birçok kalemi kendimiz sıfırdan yapıyoruz. Buda muhtemelen maliyetleri ciddi ölçüde arttırıyor. Düşünsenize uzun zamandır ABD'nin Türkiye'ye hibe birşey verdiğini duydunuz mu? (Bunu iyi birşey olduğu için söylemiyorum) Bakın yunanistana abd gemi hibe etti helikopter hibe etti vs diye haberler çıkıyor..
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #616 : 17 Ağustos 2019, 09:03:17 »
Bence en büyük sıkıntı savunma sanayi projelerinin siyasi propaganda malzemesi haline getirilmesi. Yoksa gerekirse sigaraya bir zam devlete ayda 6 milyar Tl ek gelir kazandırıyor. Bir Tf2000 parası.
Bence en önemli sorun bu. Kimse bunu konuşmuyor. Ben daha öncede yazdım ama görmemezlikten gelindi. Doğrudur burası siyasi tartışma platformu değil sonuçta. Fakat en büyük sorun bu ne yazıkki.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2019, 09:11:06 Gönderen: Cetin »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #617 : 27 Ağustos 2019, 21:16:27 »

Dostlar uçuk bir öneriyle size geleceğim. Madem Anadolu ve Trakyayı yapacağız. Ayrıca bunları genelde çıkartma aracı olarak kullanacağız. Neden fotodaki ön asansörle ciwsin arasındaki ölü noktaya 48 lik bir vls yerleştirip radarı çafrad-s veya smart-l gibi bir radarlar değiştirip gemiyi çıkartmalarda diğer gemilere hava savunma ve kara saldırı amaçlı destek verecek rusların aircraft carrier cruiser formatında bir gemiye çevirmiyoruz.  Yine gövde içine konuşlu atmaca veya tehlikeli süratli botlara karşı temren olabilir sonuçta kıyıya yakın görev yapacak.

Hem kendini korumuş olur hemde 232 metrelik yayla gibi gemiyi her yönden sömürürüz. Tam bir işgal makinesi olur. Zaten savaş gemisi gibi bir çok tertibatı ve savaş yönetim odası olacak bir gemi.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #618 : 27 Ağustos 2019, 21:28:22 »

Dostlar uçuk bir öneriyle size geleceğim. Madem Anadolu ve Trakyayı yapacağız. Ayrıca bunları genelde çıkartma aracı olarak kullanacağız. Neden fotodaki ön asansörle ciwsin arasındaki ölü noktaya 48 lik bir vls yerleştirip radarı çafrad-s veya smart-l gibi bir radarlar değiştirip gemiyi çıkartmalarda diğer gemilere hava savunma ve kara saldırı amaçlı destek verecek rusların aircraft carrier cruiser formatında bir gemiye çevirmiyoruz.  Yine gövde içine konuşlu atmaca veya tehlikeli süratli botlara karşı temren olabilir sonuçta kıyıya yakın görev yapacak.

Hem kendini korumuş olur hemde 232 metrelik yayla gibi gemiyi her yönden sömürürüz. Tam bir işgal makinesi olur. Zaten savaş gemisi gibi bir çok tertibatı ve savaş yönetim odası olacak bir gemi.
Görev tanımı farklı diye Ada sınıfına vls , İ sınıfına Çafradı çok gören zihniyet lhdye onları koyar mı ? Birde o dediğiniz  şey birazda ispanyaya baglı sonucta ürün onlara ait. Ayrıca az bir bilgim varsa o dediğiniz şeyler Türkiyede inşaayı en az 1-2 yıl erteletecek şeyler mazallah durun yeni icatlar cıkarmayın gemi lazım , taksitleri var daha.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2019, 21:29:15 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #619 : 28 Ağustos 2019, 18:14:52 »

Bende bunu daha önce söylemiştim :) Yalnız Çanakkale'de uçak gemisi yapılabilecek büyüklükte bir kuru havuz inşaatı var belki trakya bildiğimiz anlamda bir uçak gemisi olarak inşa edilir.
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2019, 18:47:36 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com