Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 333892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #500 : 31 Mart 2019, 23:00:36 »
Arkadaşlar bir gemi yaptık diye ölene kadar kullanacağız bakışıyla bakmayalım. Artık bu alanda eski Türkiye değiliz. Envanter güzel sayılara ulaştığında Milgemleri 2. el olarak bir ülkeye satıp İ sınıfını ASW görevine atayıp 4 senelik yeni bir sınıf veya Tf-100 sayısını 8'e çıkartabiliriz.

Diğer yandan lazer ciws ve Elektromanyetik top için Tf-100'ü bekleyelim.
hocam bu tür konulardaki bilginizi hayranlıkla takip ediyorum ama TF100 imkansız yani konuşulmaya başlanması bile 2040ları bulur. Biz çok yavaşız gemi konularında..
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #501 : 31 Mart 2019, 23:11:41 »
Arkadaşlar bir gemi yaptık diye ölene kadar kullanacağız bakışıyla bakmayalım. Artık bu alanda eski Türkiye değiliz. Envanter güzel sayılara ulaştığında Milgemleri 2. el olarak bir ülkeye satıp İ sınıfını ASW görevine atayıp 4 senelik yeni bir sınıf veya Tf-100 sayısını 8'e çıkartabiliriz.

Diğer yandan lazer ciws ve Elektromanyetik top için Tf-100'ü bekleyelim.
Bu dediğin mantıklı ama zaman çok uzun. Ilk TF-100 ne zaman kimbilir. Bizim için madem bu gemi tasarım süreci uzun sürüyor madem başka ülkeden destek alabiliriz. TF-X'de olduğu gibi. Ispanyollar benim hep aklımda. Birde ben şunu merak ediyorum. TF-2000 ile TF-100 aynı anda başlayamaz mıyız ? Askeri tersane TF-2000'e odaklansın. Başka bir ülke ile sivil tersanede çok amaçlı frkateyn üretelim. illede tasarım bizim olması gerekmiyor. Çafrad, Gezgin, Atmaca, Genesis koyalım bizim oldu zaten.

Hocam Tf-1000'ün yerine yapılacağı barbaros sınıfı daha yarı ömür modernizesine yeni girecek hocam.

Bana göre şu anki planlama şu İstanbuldaki tersanede i sınıfı bittikten sonra bir kaç tersaneye havale edilecek ve İ sınıfı boşalan yerine Tf-2000'in ilk gemisi boş kalan diğer havuzada Barbaros sınıfı yarı ömür modernizasyonuna ayrılabilir. Tf-2000 ilk gemi bittikten sonrada İstanbul tershanesi tamamen Tf-2000'e dönebilir. Tabi O zamanki tershane altyapımıza göre Tf-100'de planlanacaktır.

Navantia konusuna gelirsek, hocam size daha önce bir kaç kezde açıkladığım gibi, bizim gemi üretimiyle ilgili bir sorunumuz yok. Sivil ve askeri daha büyük gemileri yaptık. Entegrasyon zaten firmalarca yapılıyor tersane ile alakası yok. Eğer biz bu tf-2000'in tüm alt sistemlerini dışardan alabilsek ve/veya almak istesek şu an bu gemi yapılıyor olurdu. Keza milgem altay gibi başka bir firmaya verilirdi. Oluşan boşluk Tf-2000 ile doldurulurdu. Ama senin ana radarın geminin kalbi henüz yokken, ana füzen belli değil veya geliştiriliyor. E bunlar yokken bu gemiyi yapmak afaki olacaktır.

Durum bundan ibaret.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #502 : 01 Nisan 2019, 13:21:29 »
İ sınıfı ile TF-100'ün farkı ne?  Ebat,tonaj,sistem,silah çeşitliliği açısından kabaca karşılaştırabilir misiniz?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #503 : 01 Nisan 2019, 13:34:22 »
İ sınıfı ile TF-100'ün farkı ne?  Ebat,tonaj,sistem,silah çeşitliliği açısından kabaca karşılaştırabilir misiniz?

Artık benim bile kafam karıştı.  ::)
Kafası karışmayan bir arkadaş şunların özelliklerini karşılaştırabileceğimiz bir tablo yapabilir mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #504 : 01 Nisan 2019, 14:49:42 »
milgem 99 m vls yok 8 anti gemi füze lançeri
i sınıfı   109 m 16 vls hücreli 8-16 anti gemi füze lançeri
tf 100   121 m 32 vls hücreli 16 anti gemi lançeri
tf 200   127-130 m 32 vls hücreli 16 anti gemi füzesi
tf 2000 145 m 48-64 vls hücreli 16 anti gemi füze lançeri

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #505 : 01 Nisan 2019, 14:52:40 »
kuvvet gidişata bakarak tf 200 ü iptal etti gibi birşey.tf 2000 hem muhrip hem savunma amaçlıda olsa genellikle hava savunma görevinde kullanılacak olup muharip görevleri tf 100 ve i sınıfına yükleyecekler ama durum değişkenlik gösterirse tf 200 bile yeniden gündeme gelir. yani tf 100 tf 200 boyutlarında yapılabilir.gidişata göre karar verilecek galiba

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #506 : 01 Nisan 2019, 14:56:05 »
bu arada i sınıfı dahil tüm gemilerde genesis advent savaş yönetim sistemi ve çafrad radar sistemleri kullanılacak.ama gemi küçüldükçe çafrad lite türevleri kullanılabilir
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2019, 14:58:00 Gönderen: selcukkocak78 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #507 : 01 Nisan 2019, 15:04:23 »

Şu an için Tf-100 denilen proje halihazırda donanmamızın en iyi gemileri olan barbaros sınıfı savaş gemilerinin yerini alması beklenen gemi sınıfıdır.

Milgem'in ilk gemisi üretilirken ilk başlarda Tf-100 projesi gündeme geldiğinde aslında ASUW fırkateyni olarak düşünülen bir projeydi. Ancak Milgem'in başarıyla tamamlanması ve ortaya İ sınıfı gibi başarılı bir fiyat/performansa sahip Asw/Asuw gemisi konsepti ortaya çıkınca planlamada değişiklik oldu. Tabi mevcut siyasi planlama ve teknolojik gelişme Tf-100 projesinde değişime yol açtı.

Bana göre iki ihtimal var ;

Kötü İhtimal ;

Tf-2000 gemisindeki uzun menzilli hava savunma füzelerinin yerine 32 gezgin taşıyan belki 2x 127 mm taşıyan 16x atmaca gibi yüksek bir anti gemi füzesi yüküne sahip güçlü bir gemi olabilir. Belki Çafrad'ın daha sınırlı bir versiyonu olabilir . Her şartta güçlü bir gemi olur.

İyi ihtimal :

Elektro manyetik top sistemleri  büyük bir oranda iyi yerlere gelirse ve Lazer ciws sistemleri mantıklı yerlere gelirse bu gemi bu sistemlere yine 32 gezgin yüküyle sahip olabilir. Tabi böyle bir ihtimal'de geminin büyük bir enerji ihtiyacı olacaktır buda denklemlere mini nükleer reaktörü sokar. Geminin büyümesi gerekebilir bu şartlarda. Belki Tf-2000 konsepti uzatılır. Ancak Stm'nin Tf-4500 modelinin 7000 tonluk modelinin değiştirilmiş bir versiyonu kullanılabilir. Kaldı ki Stm tüm yerli gemi tasarım süreçlerinde bir şekilde rol alan bir firma. Tabi ortaya böyle bir gemi çıkması maliyeti yüksek olacağı anlamına gelecektir. Ancak İ sınıfı ve Tf-2000 ile ASW/ASUW/AAW ihtiyaçlarını karşılamış bir TDK böyle ikonik bir proje ister mi ? Olabilir.

bu arada i sınıfı dahil tüm gemilerde genesis advent savaş yönetim sistemi ve çafrad radar sistemleri kullanılacak.ama gemi küçüldükçe çafrad lite türevleri kullanılabilir

İ sınıfında Çafrad kullanılacağına dair kaynak var mı hocam ? Tf-200'ü de ilk kez duydum ona dair bir kaynakta varsa atabilirmisiniz ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #508 : 01 Nisan 2019, 15:45:37 »
milgem 99 m vls yok 8 anti gemi füze lançeri
i sınıfı   109 m 16 vls hücreli 8-16 anti gemi füze lançeri
tf 100   121 m 32 vls hücreli 16 anti gemi lançeri
tf 200   127-130 m 32 vls hücreli 16 anti gemi füzesi
tf 2000 145 m 48-64 vls hücreli 16 anti gemi füze lançeri

Eğer TF-200 ile  STM'nin 40 knot hızlı TF-4500 'ünü  kastetmiyorsanız elimizde  6 gemi tipi  olur...

Benim asıl merakım donanmanın öngörüsü. Acaba 20-30 yıl sonraki öngörüleri , kuvvet yapılanması ne şekilde düşünülüyor? Benim sayfalardır savunduğum düşüncem ;
Milgem Korvet + TF-100 (Çok amaçlı  fırkateyn )+ TF-2000 (fırkateyn-muhrip karışımı hava savunma gemisi) .Bu üçü bize 50 yıl yeterdi.

İ sınıfı yapılınca öngörüm boşa çıktı  , İ sınıfından  daha  ağır  tonajlı  TF-100  fırkateyn  işi  bence  tamamen  yattı......

Bana göre Donanmamız 50 yıl ;  Milgem korvet + İ sınıfı + Ömrü uzatılmış  Barbaros + TF-2000  ile su üstü  yapılanmayı oturtacak....

Bir süre sonra da  eskiyen Barbaros sınıfı emekli edilip TF-2000 platformu , donanmanın tüm farklı görevleri için (elektromanyetik top , Görüş ötesi saldırı,hava savunma  vb) donatılacak....
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2019, 15:53:18 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #509 : 01 Nisan 2019, 16:44:27 »
milgem bence fazla üretilmeyecektir.milgem yerine i sınıfını düşünün.kuvvet i sınıfını korvet yerine ikame edebilir.once korvet türü bir gemi yapabilirmiyizle başlayan bu süreç yapılabilirlik açısından i sınıfına evrilince kuvvet hem muhrip hem savunmacı bir silaha daha fazla pozitif bakmaya başladı zannımca.milgemlerse testpad niyetine denizlerde gezerek ihracat şansı kovalarlar.ama asıl savaş gücü i sınıfı tf 2000 ve bunların arasını dolduracak bir model.tf 200 ağır muhrip niyetine planlandı fakat maliyet ve yapılabilirlik açısından rafa kaldırıldı gibi.ama stm nin çözümüde olabilir stealth fırkateyn -destroyer kırması bir gemi fiyat performans kriterlerini sağlayabilir.tf 100 bence iptal edilmedi kuvvet daha uygun fiyat dolayısıyla tf 100 imalatına karar verecektir bence.fuarlarda bile konuşuluyordu bu tarz şeyler.