Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 333875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #470 : 25 Mart 2019, 19:43:41 »
Teşekkürler Sn Battlestar

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #471 : 25 Mart 2019, 20:44:13 »
BATLESTAR Hocam, 2030, 2040 yılı için nasıl bir donanma hayal ediyorsunuz ? Genel olarak ortaya koyabilirmisiniz ? Bu konuda çok araştırıyorsunuz fikirlerinizi merak ettim.

Standart planlamaya göre ;

2040

2x Anadolu Lhd

4+2- Tf-2000 (İlk 4 modernizesiz gabya yerine)
4 Tf-1000 (Barbaros Sınıfı Yerine)
8 İ sınıfı (4 yavuz ve 4 modernizeli gabya yerine)
4 Milgem (6 Burak Sınıfı Yerine)

6 Reis Sınıfı (Atılay Sınıfı Yerine)
4 STM TS-1700 Aip (Preveze Sınıfı Yerine)
4 Milden (Gür Sınıfı Yerine)

Bu platformların hepsi 2040'a biter mi bilmem ama eğer donanma daha agresif ve güvenli biçimde risksiz bir yenilenmeye giderse böyle olacak. Bu hesapta 16 Fırkateyn 6 Korvet olan standart sayı 18 Fırkateyn 4 Korvetle korunuyor 14 Denizaltı'da. Ancak ben mevcut siyasi durumlardan ve gemileri dış alımdan çok daha ucuza maal edip yerli üreteceğimizden en az iki tipte de +4 adetlik bir genişleme bekliyorum.

Platform olarakta Tf-2000 ile Tf-1000 aynı platform olabilir. Ama Tf-100'ün görev yapacağı dönemde Lazerler elektromanyetik toplar sıradan olacak ve gemide olması gerekiyor. E büyükte bir güç lazım. Nükleer reaktör gerekebilir. Tasarım değişmek zorunda kalabilir. İ sınıfının ilk dört gemi smart-s (ama yarı ömür modernizasyonunda çafrad) son 4 gemide direk çafradla gelebilir.  E tabi F-35 olmazsa 40 uçaklık konvansiyonel bir stobar'da gündeme gelebilir.

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #472 : 25 Mart 2019, 21:12:48 »
anadolunun aynı gövdesinin simetriğini yanına koyacaksınız üstteki ada iki gövdenin ortasına yerleştirilecek kadar gövdede genişletme çalışmaları yapılacak.boy 50 m uzatılacak.alın işte size çok fonksiyonlu katamaran gövdeli uçak gemisi ve çıkarma gemisi

Gemi inşa mühendisleri daha iyi bilir ama astarı yüzünden pahalıya gelebilecek bir şey bu. Omurga, iskelet yapısı açısından statik hesapları yeniden yapılacak; kaynak kesim vs ve bizim için geminin daha geniş olması değil de daha çok pist uzunluğu için boyunun uzaması gerekir.

Biz bu gemiyi yaparken zaten uçak gemisi değil de helikopterli merkezi bir çıkarma platformu olarak düşündük. Sonradan nasıl bir gazla girdiysek uçak gemisi olsun diye.

kardeş sen dizaynı ona göre yapmazsan zaten bu gövdenin aynısını yapıp birleştiremezsin.öncelikle katamaranlar için gövde aksı ve iskeleti çok önemli.yoksa 2 tane anadoluyu yapıp yanyana koyduğunda ilk 3. seviye fırtınada gemi ortadan ayrılır gider
« Son Düzenleme: 25 Mart 2019, 21:17:48 Gönderen: selcukkocak78 »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #473 : 25 Mart 2019, 21:21:11 »
benim katamaran tarzı huan carlos tipi uçak gemisi fikrime göre en 70+m boy 280+ m civarı deplasman 60.000 ton vls hss sitemleri artı çafrad türü radar sistemiyle komle bir savaş canavarı olması vardı.tabiki bu sistem katamarana göre dizayn edilmesi gerekiyor ve ona göre de pistinin güçlendirilmesi gerekiyor.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #474 : 25 Mart 2019, 21:30:39 »

nükleerde belirli bir mesafeyi almış olsa idik şöyle birşey düşleyebilirdik sanırım 2040larda.... Ben bu geminin artık bir hayal olmaktan çıktıgını düşünüyorum. DARPA gibi bir şirket lazım bize... Böyle bizim aselsana yaptıgımız gibi 10 yıllık isi 3 yılda bitirin diye baskının olmadıgı , mühendislerin projeyi yetiştirebilmek için kafayı sıyırdıgı yerden bahsetmiyorum. 2050lerin gemisi budur. ahh ahh :))

ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #475 : 25 Mart 2019, 21:42:11 »
benim katamaran tarzı huan carlos tipi uçak gemisi fikrime göre en 70+m boy 280+ m civarı deplasman 60.000 ton vls hss sitemleri artı çafrad türü radar sistemiyle komle bir savaş canavarı olması vardı.tabiki bu sistem katamarana göre dizayn edilmesi gerekiyor ve ona göre de pistinin güçlendirilmesi gerekiyor.

Hocam katamaran gövdeye felan gerek yok .

Böyle bir iniş  ve kalkış rampası için

Pist'e şöyle bir yanal destek üstüne bir eklenti yapıp geminin formu hiç değiştirmeye gerek kalmadan basit bir çözüm üretebiliriz. Boy olarakta sadece birazcık rampaya eğim vermek yeterli gibi.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #476 : 25 Mart 2019, 21:56:52 »
Mugen, yakıt sarfiyatı çok olmaz mı? Ben hep 50 liralık mazot alan adamım pek anlamam da 😂

Sayın selcukkocak78 katamaran yelkenliyi ben de çok severim ve deniz otobüsü gibi taşıtlarda temas yüzeyini azalttığı için hız kaybını önlüyor olabilir ama o alttaki hacmi boş bırakmak yerine bir çok şey için kullanılabilir. Önceliğimiz hacim bence.

Tabi halen görev tanımını oturtamadığımız bir durum var ortada sanki. İnsan düşünüyor hangi operasyonu yapacaktık da uçak gemimiz yok diye ortada kaldı 🤔 Neyse

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #477 : 25 Mart 2019, 22:22:10 »

Pist'e şöyle bir yanal destek üstüne bir eklenti yapıp geminin formu hiç değiştirmeye gerek kalmadan basit bir çözüm üretebiliriz. Boy olarakta sadece birazcık rampaya eğim vermek yeterli gibi.

kardeş bana görede bu olur fakat biz daha bu tarz birşey yapamıyoruz ama anadoluyu yaptık biraz daha uğraşarak dediğim şeyide yapabiliriz

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #478 : 25 Mart 2019, 22:39:21 »

kardeş bana görede bu olur fakat biz daha bu tarz birşey yapamıyoruz ama anadoluyu yaptık biraz daha uğraşarak dediğim şeyide yapabiliriz

Yapabiliriz. Navantia ile birlikte tasarımı evriltebiliriz. Kendi başımıza bile evriltiriz. Kolay. Ama şu an gemiyi yapmaktan daha zor olan gemiyi doldurmak. Şu an gemiyi yapsak bile ne koyarız belli değil. F-18 mi ? Su-27 mi ? Tf-x mi ? Ondan başka Awacs bir helikopter ihtiyacımızda var.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #479 : 30 Mart 2019, 13:59:22 »
Çok basit bir fikir ama TCG Anadolu gövdesinin 100den fazla parçadan oluştugunu biliyoruz.Tüm gövde parçalarını tek bir işletmede yapmak yerine ,bu 100+ gövde parçasını 100den fazla işletmeye versek. Hem diğer kobilerinde ekmek yemesini sağlayıp hemde anayüklenici tersanenin iş yogunlugunu azaltmış olmaz mıyız ? Hem kobiler yeni bir sektöre hizmet vermeye başlar , tasarımda ,üretimde, işlemede yeni nesil teknolojiler -deneyimler kazanırlar hemde bilinçli bir deniz sanayiimiz gelişmez mi ?
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.