Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 334011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #440 : 12 Mart 2019, 15:08:24 »
Sky Jumpıma dokunma lütfen. Ne olur ne olmaz kalsın yerinde . Çürümezde kokmasda.
« Son Düzenleme: 12 Mart 2019, 15:11:30 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #441 : 12 Mart 2019, 15:11:46 »
Bizim zaten ilk başta tedariğini planladığımız sadece helikopterlerin iniş kalkış yapabildiği bir lhd idi diye hatırlıyorum. Sonra proje gelişti bugüne geldi. Bu gemi sadece helikopter taşısa bile birçok işimizi görecektir. Türkiye'yi hepten gözden çıkarmadılar ise F35 ambargosunun ise çok sürdürülebilir birşey olduğunu düşünmüyorum. Gecikmeli de olsa biz o uçakları alırız gibime geliyor. Aksi taktirde Türkiye S400'ün yanına birde Rus uçaklarını eklemeye başlayabilir. Benim merak ettiğim diğer bir konu tamam f35'imiz yok f16 vb uçaklar için TCG Anadolu yetersiz. Peki İHA? bu geminin pisti İHA ların uçabilmesi için yeterli mi? Yada yeterli olacak bir İHA üretebilir miyiz? Tamam bir F35'in yerini tutmayacaktır fakat hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum.
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #442 : 12 Mart 2019, 21:18:12 »
Bunu anlayamıyoruz işte Rus ve ya Çin uçaklarını kullanmamız imkansız bizim için teknolojik ve lojistik anlamda tüm sıkıntıları bir kenara bıraksak bile gerek Su-35’in, gerek Su-57’nin, gerekse J-31’in haiz olduğu kabiliyetlere bakarak bu uçakların F-35’e gerçek anlamda bir alternatif olmadığını da rahatlıkla kavrayabiliriz.Birde Rusya ve ya Çin ellerindeki son teknolojiyi bize rahatlıkla verirlermi o bile soru işareti
« Son Düzenleme: 12 Mart 2019, 21:22:52 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #443 : 12 Mart 2019, 22:04:43 »
Bunu anlayamıyoruz işte Rus ve ya Çin uçaklarını kullanmamız imkansız bizim için teknolojik ve lojistik anlamda tüm sıkıntıları bir kenara bıraksak bile gerek Su-35’in, gerek Su-57’nin, gerekse J-31’in haiz olduğu kabiliyetlere bakarak bu uçakların F-35’e gerçek anlamda bir alternatif olmadığını da rahatlıkla kavrayabiliriz.Birde Rusya ve ya Çin ellerindeki son teknolojiyi bize rahatlıkla verirlermi o bile soru işareti

İyide hocam ben Rus uçağı almaktan bahsetmedimki stobar'ı genelde ruslar kulandığından mig-29 itki-ağırlık oranından bir örnek verdim. Böyle bir gemi yaparsak tabikide çift motorlu bir batı uçağı veya TFX kullanacağız tabikide .
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #444 : 12 Mart 2019, 22:20:14 »

İyide hocam ben Rus uçağı almaktan bahsetmedimki stobar'ı genelde ruslar kulandığından mig-29 itki-ağırlık oranından bir örnek verdim. Böyle bir gemi yaparsak tabikide çift motorlu bir batı uçağı veya TFX kullanacağız tabikide .

Hocam ben size yazmadım zaten F-35 olmazsa şu olur bu olur diye hayal kuran arkadaşları gerçekliğe biraz daha yaklaştırmak için yazdım. F-35 konusunda maalesef bir alternatifmiz yok. SKYWOLF hocamın temennisi umarım gerçek olur. Hem S-400'ü hem F-35'i alırız umarım.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #445 : 12 Mart 2019, 23:32:39 »

Gerçekten bazen anlamakta zorlanıyorum. Henüz askeri anlamda sadece kağıt üzerindeki verilerden yola çıkarak "F35'den başka alternatif yok olmazsa ölürüz biteriz" demeyin yapmayın gözünüzü seveyim. Realist olun biz F35'i kime karşı kullanacağız? Yunan'a mı? İsrail'e mi? ABD bu ülkelere karşı kullanmamıza izin verecek mi? Cevap Hayır ise F35'imizin olması ne ifade eder. Uçan teneke.. Sen hala F16'ların hava hava füzelerini alabilmek için ABD'nin kongre onayını alan bir ülkesin ABD istemezse uçağa koyacak füzen dahi yok.. Bu gerçekleri görmemiz lazım. Bizim için en ideal uçak üzerinde en çok söz hakkına sahip olabildiğimiz uçaktır. Dost düşman tanımını yapabiliyor muyuz? İstediğimiz füzeyi entegre edebiliyor muyuz? Kendi teknolojimizi entegre edebiliyor muyuz vs.. önemli olanlar bunlar.. Uçağın adına üreticisine maksimum kabiliyetlerine takılmayın ne kadar kullanabileceğimize odaklanın.

Ben F35 almayalım da demiyorum. Fakat ambargo gelirse hava filomuzu bir şekilde yenileme durumu da söz konusu olacaksa elin mahkum ya kendin yapacaksın yada farklı tedarikçilerden en uygun uçağı alacaksın.
« Son Düzenleme: 12 Mart 2019, 23:45:21 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #446 : 13 Mart 2019, 00:44:52 »

Gerçekten bazen anlamakta zorlanıyorum. Henüz askeri anlamda sadece kağıt üzerindeki verilerden yola çıkarak "F35'den başka alternatif yok olmazsa ölürüz biteriz" demeyin yapmayın gözünüzü seveyim. Realist olun biz F35'i kime karşı kullanacağız? Yunan'a mı? İsrail'e mi? ABD bu ülkelere karşı kullanmamıza izin verecek mi? Cevap Hayır ise F35'imizin olması ne ifade eder. Uçan teneke.. Sen hala F16'ların hava hava füzelerini alabilmek için ABD'nin kongre onayını alan bir ülkesin ABD istemezse uçağa koyacak füzen dahi yok.. Bu gerçekleri görmemiz lazım. Bizim için en ideal uçak üzerinde en çok söz hakkına sahip olabildiğimiz uçaktır. Dost düşman tanımını yapabiliyor muyuz? İstediğimiz füzeyi entegre edebiliyor muyuz? Kendi teknolojimizi entegre edebiliyor muyuz vs.. önemli olanlar bunlar.. Uçağın adına üreticisine maksimum kabiliyetlerine takılmayın ne kadar kullanabileceğimize odaklanın.

Ben F35 almayalım da demiyorum. Fakat ambargo gelirse hava filomuzu bir şekilde yenileme durumu da söz konusu olacaksa elin mahkum ya kendin yapacaksın yada farklı tedarikçilerden en uygun uçağı alacaksın.
.

Sayın forumdaşım F-35 alamazsak ölürüz biteriz diye yazmadım ben. Alamazsak elimizdeki F-16'larımızla ve F-4'lerimizle devam edeceğiz yapacak birşey yok.Yakın destek olarakta Hürjeti kullanırız. TCG Anadolu'da helikopter gemisi olarak yoluna devam eder dünyanın sonu değil bu tabiki. Fakat şöyle birşey var altyapımız ve sistemlerimiz batı ve NATO sistemleri olduğu için Rus ve Çin uçakları için uygun değiller. Uygun hale getirmekte çok büyük bir zaman ve para yükü altına girmemiz demek. Bunun altından kalkamayız maalesef. Hadi aldık diyelim bu uçaklar F-35'ler kadar kabiliyetli değiller. F-35'lerin pahalı olmalarına rağmen ne kadar sofistike uçaklar olduklarını hepimiz biliyoruz.Bunun için şu an F-35 harici geçerli bir alternatifimiz bulunmuyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 00:46:12 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #447 : 13 Mart 2019, 12:31:29 »
F-16 ve F-4 ler ile devam edemezsin F-35 alamazsan.

F-16 ve diğer kullandığın ürünlerin ömür yenileme parçalarını sana Amerika FMS yolu ile gönderiyor.F-35 teslimatının durdurulmasının yanı sıra F-16 ve diğer Abd MŞLİ ürünlerin yedek parça-ömür uzatım konularınıda kapsıyor.

F-16 larını F-4 lerini ve Blackhawk gibi sayısız askeri havacılık teknolojilerini ancak 1 sene uçurabilirsin yedek parçasız.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 12:32:01 Gönderen: Master »

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #448 : 13 Mart 2019, 12:50:49 »
Konu biraz ambargo konusuna doğru evrilmiş durumda, belkide ayrı bir başlık altında tartışılmalı.. Konuya dönecek olursak, biz bu ambargoyu en az hasarla nasıl atlatabiliriz. Gelecek bu ambargo sadece bizi mi etkileyecek ABD'ye karşı biz ne yapacağız ya da ne yapabiliriz? Müşterek NATO harekaatlarından parça yetersizliğini sebep göstererek çekilebilir miyiz? Kürecik radar istasyonunu ve İncirliği kapatacak iradeyi gösterecek miyiz? Uçak alamıyoruz diyerek daha fazla s-400 siparişi verilebilir mi? vs vs
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #449 : 13 Mart 2019, 13:10:14 »
TCG Anadolu silahlandırılamaz mı? Dikey fırlatma sistemi, Çafrad, hava savunma füzeleri, korkut-d vb sistemler entegre edilemez mi? Bu sistemler abd uçak gemilerinde bulunuyor. Neden TCG Anadolu'da da bulunmasın ya da neden düşünmüyoruz?
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com