Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 334085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #430 : 06 Mart 2019, 19:17:09 »
Dolar'a sen bağlı isen bütün ihracatın ithalatın bu para üzerinden ise cari açığın 56 milyar dolar ise kullandığın cep telefonu-bilgisayardan işletim sistemine kadar Amerikanın ürettiği malları kullanıyor isen,Yediğin Faas-Food zincileri Amerikanın şirketleri ise.İçtiğin kolanın mşsi Amerika ise Kıçına giydiğin don ve kotun mşsi Amerika ise çok böbürlendiğin Ordunun  %65 malzeme tedariği bu ülkeye bağlı ise kusura bakmayında gayet güzel siz Amerikanın mandası hakimiyeti altındasınız bu kadar basit ve net neden isyan ediyorsunuz anlamıyorum açıkcası.

İlerlemenin en güzel yolu gerçeği kabul etmektir.Gerçeği kabul etmediğiniz sürece ilerleyemezsiniz.Şu an Amerikanın minik istediğinde kullandığı istediğinde ezdiği bir ülke Türkiye.

Ha bunu toplum ve siyasiler olarak biz yaptık sonuçta birilerinin kucağına oturmamız gerekiyordu.Soğuk savaşta Rusların boğaz inadı yüzünden bizde Amerikanın kucağına oturduk.Biz bunun için önce Kore savaşına gittik taşeron ordu olduk.Sonra Nato görevi altında Afganistana gittik yine taşeron olduk.Bosna savaşı resmen siz kenarda durun karışmayın dediler orda da taşeron olduk.Daha saymam gerekiyorsa sayarım.

Güzel bir söz vardır kendini bilmek gerçeği bilmektir.

Biz gerçekleri anladığımız zaman güçlü bir devlet olacağız.

Ha bu nesil olurmu olmaz zaten okumaktan ziyade asarız keseriz heyyt süper gücüz türkten korkun zırvaları ile yetişiyor.

Belki akıllı bir nesil ortaya çıkar 200 sene sonra.

-1

Başta bahsettikleriniz eskiye bakarak doğru. Polat Alemdar’ın filminde bahsı geçen Amerikan Komutanın dediği gibi “ giydiğinizin donunun lastiği bile Amerikan malı” .

Tamam gerçekleri kabullenmeyi devam edelim donlarımızı okyanus ötesindeki bize giydirmeye devam etsin. Mustafa Kemal Atatürk bazı gerçekleri kabullenseydi bu mevcut olan vatanımızın haritası bugünkünden farklı olurdu.

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #431 : 07 Mart 2019, 10:36:38 »
Eski ile yeni arasında neler değişti şöyle bir bakalım.

Askeri projelerde çalışan Mühendislerimiz Balyoz davası ile tasfiye edilir iken Roketsan-Havelsan-TAI gibi kurumların içerisine yandaş personel koyup proje yöneticileri haline getirip iş yaptırmaz hale getirir isen.Sırf seçim çalışmasına buraya dikkat!!!! LPD gibi bir geminin üretim sürecini kısaltmaya çalışırsan  eski ile yeni arasında evet fark var ama negatif fark olduğunu görebilirsin.

Projeler güvenilir ellerde olsa herkesden önce ben gider o kurumlarda bedava çalışırım.Sen askeri kuruluşlara deneyimi olmayan onlarca özel üniversiteden para karşılığı geçmiş mühendisleri toplarsan  kıdemli mühendisleri o firmadan kaçırırsın.Kaçanıda Thales gibi kuruluşlar havada kapar.Neden çünkü adamlar akıllı yetişmiş personelin değerini kıymetini biliyor.Seni yöneten yöneticiye sen kariyeri ile saygı duyuyorsun geldiği üniversite veya siyasi noktada değil.

Bu projeler önemli projeler lakin bu devlet projesi olmalı birilerinin maşası değil.

Bunun yanında herşeyi karşılayamadığın hiç bir askeri-sivil ilişkide hemen büyüdüm serpildim artık alayına meydan okurum demeyeceksin.

Dersen bugün F-35 ler gibi sadece resimlerde görebileceğin teknolojileri kendi bünyene katamazsın.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #432 : 08 Mart 2019, 12:58:20 »
Eski ile yeni arasında neler değişti şöyle bir bakalım.

Askeri projelerde çalışan Mühendislerimiz Balyoz davası ile tasfiye edilir iken Roketsan-Havelsan-TAI gibi kurumların içerisine yandaş personel koyup proje yöneticileri haline getirip iş yaptırmaz hale getirir isen.Sırf seçim çalışmasına buraya dikkat!!!! LPD gibi bir geminin üretim sürecini kısaltmaya çalışırsan  eski ile yeni arasında evet fark var ama negatif fark olduğunu görebilirsin.

Projeler güvenilir ellerde olsa herkesden önce ben gider o kurumlarda bedava çalışırım.Sen askeri kuruluşlara deneyimi olmayan onlarca özel üniversiteden para karşılığı geçmiş mühendisleri toplarsan  kıdemli mühendisleri o firmadan kaçırırsın.Kaçanıda Thales gibi kuruluşlar havada kapar.Neden çünkü adamlar akıllı yetişmiş personelin değerini kıymetini biliyor.Seni yöneten yöneticiye sen kariyeri ile saygı duyuyorsun geldiği üniversite veya siyasi noktada değil.

Bu projeler önemli projeler lakin bu devlet projesi olmalı birilerinin maşası değil.

Bunun yanında herşeyi karşılayamadığın hiç bir askeri-sivil ilişkide hemen büyüdüm serpildim artık alayına meydan okurum demeyeceksin.

Dersen bugün F-35 ler gibi sadece resimlerde görebileceğin teknolojileri kendi bünyene katamazsın.

-1

İşin gücün siyaset yapmak her başlıkta aynı benzer probaganda amaçlı yorumları yapıyorsun bu arkadaşı uyaracak yetkili yok mu? Sana cevap vermek başlık konusundan sapmaya neden olacak.. Başlıkları bu şekilde bulandırmayın.. Bir heves yeni bir gelişme var içerik girilmiş diye geliyoruz kişisel taraflı şahsi yorumlarla karşılaşıyoruz.

« Son Düzenleme: 08 Mart 2019, 13:23:30 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #433 : 08 Mart 2019, 14:09:57 »
Neden gerçeklerden rahatsız oldunuz ?

Sözlerim hoşunuza gitmeyebilir burasının büyük ölçüde mevcut siyasi yapının hakimiyetinde olduğunu biliyorum ama bazen gerçekler acıdır.

Zaten o yüzden biraz arı kovanına çomak sokuyorum.Amacın sizleri rahatsız etmek zaten.

Rahatsız olun ki rahatı olmayanların neden rahatı olmadığını anlayabilin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #434 : 08 Mart 2019, 15:58:28 »
Neden gerçeklerden rahatsız oldunuz ?

Sözlerim hoşunuza gitmeyebilir burasının büyük ölçüde mevcut siyasi yapının hakimiyetinde olduğunu biliyorum ama bazen gerçekler acıdır.

Zaten o yüzden biraz arı kovanına çomak sokuyorum.Amacın sizleri rahatsız etmek zaten.

Rahatsız olun ki rahatı olmayanların neden rahatı olmadığını anlayabilin.

Yanlış biliyorsunuz!

Bu sitenin kurucusu ve sahibiyim. Hiç bir siyasi yapının hakimiyetinde değiliz! Kimsenin maşası değiliz!  Bir savunma sanayi ve stratejik değerlendirmeler forum sitesi olarak siyasi konuların tartışılmasını da hoş görmüyoruz. Ancak konuların gidişine göre tartışmalar siyasi kavgalara dönüşebiliyor. Eh ne de olsa bizde siyasi görüş, futbol takımı desteklemek gibi fanatiklik gerektirdiği için, herkes diğerlerini kendisi gibi görüyor. İşine geleni pohpohlarken, işine gelmeyeni etiketlemeye bayılıyor millet!

İşte efendim siyaset hayatın bir gerçeği. Hayatın içerisinden çıkaramazsınız, şöyledir böyledir diyerek aklınca buralarda kendi siyasi fanatizminin reklamını yapmaya gelenler oluyor bazen. Kibarca uğurluyoruz kendilerini...

Sokakta, durakta, kahvede her yerde, herkes her konuda uzman. Hepsi profesör maşallah. Hem de her konuda! Ne kültürlü ve bilgili bir milletimiz var!

Ama neredeyse hiç kimse, hiç-bir-şey-bil-mi-yor! Kimse, yapmak zorunda olduğu işini dahi düzgün yapamıyor! Başkalarına b.. atmaya bayılıyor (sözüm meclisten dışarı)...

Genel durumu bırakıp tekrar foruma dönecek olursak, bu kadar fanatizm yükü bir toplumda, birbirine zıt görüşteki insanları, ortak ilgileri olan forum içeriğindeki savunma sanayi ve stratejleri konusunda güzel ve faydalı tartışmalar yapmaları için bir arada tutmaya çalışıyoruz.

Kısacası falan üyenin A partisinden olması, filanın C partisine destek vermesi, ötekinin Z partisinin fanatiği olması vs bizi hiiiç ilgilendirmiyor. Bu konuları sosyal medyada veya siyasi forumlarda tartışabilirler. Ama Altay'ın motoru ne olacak? MMU uçağının bilinmeyen özellikleri ne olacak? Atak-2 ne kadar yük taşıyacak? TF serisi gemilerin gelişimi ne olacak? Suriye konusunda neler yapılabilir? ABD ile olan gerilimin savunma sanayimize etkisi ne olabilir? Terör nasıl ortadan kaldırılabilir? vs vs konularında düşüncesi olan, merak duyan herkes burada aklındakileri paylaşabilir. Ortaya belki de kimsenin aklına gelmeyen müthiş çözümler koyabilir! Gelişime katkı sağlayabilmek amacımız!

Ha bu arada, bunun için kimseden destek de almıyoruz. Kimse bize para falan da vermiyor. Aksine biz cebimizden harcıyoruz!

Bugün hava çok güzel. Forumdaki tartışmaların da böyle güzel olması dileğiyle...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #436 : 12 Mart 2019, 09:53:34 »
Arkadaşlar her yerde TCG Anadolu'dan sonra TCG Trakya'nın inşa edileceği yazıyor. Bu durumun resmiyeti nedir? Atılmış bir imza vs var mı?
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #437 : 12 Mart 2019, 10:04:24 »
Arkadaşlar her yerde TCG Anadolu'dan sonra TCG Trakya'nın inşa edileceği yazıyor. Bu durumun resmiyeti nedir? Atılmış bir imza vs var mı?
Trakya yerine daha öncel projeler var kanaatindeyim. Şuan Trakya gereksiz olacaktır ki inşa ve op. Olması 2030lari bulacaktır traktanin.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #438 : 12 Mart 2019, 10:20:49 »
Trakya yerine daha öncel projeler var kanaatindeyim. Şuan Trakya gereksiz olacaktır ki inşa ve op. Olması 2030lari bulacaktır traktanin.

Bencede özellikle bu f35 konusunda bir ambargo olacaksa kaynaklarımızı kritik parça ve ürünlerde yerlileştirme için kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.
Ertuğrul Müyesseroğlu
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #439 : 12 Mart 2019, 13:36:35 »
F-35 olmazsa trakya projesine kesinlikle başlanmaması lazım. Bu durumda bizim Anadolu Lhd'sini F-35'e ayrılmış hava gücü alanını trakyanın taşıması beklenen helikopterlere ayırmalıyız. Hatta değerlendirebileceksek Ski-Jump'ı bile sökebiliriz. Trakya yerine Anadolu gemisi üzerinden geliştirilecek stobar bir 40 uçaklık uçak gemisi geliştirilebilir ve teoride bu platform gayette ucuz olabilir.

Nasıl ?

Anadolu 2 ana yükleme alanına sahip . Bunlardan birisi hava araçları ve hafif kargo alanı , diğeri de tank ve amfibik araç park alanı .

Anadolu üst garajı muhtemelen sadece üst garajın yarısı kadar bir alanda 20 f-35 veya 10 f-35/ 10 helikopter taşıyabiliyor.  Eğer alt garajdaki yüzen havuzuda iptal edersek bu araç teoride 80 f-35 sığar ama üst katın tamamı 20 f-35'i tüm ihtiyaçlarıyla alıyor desek bile 2 katla toplamda bu gemi 35-40 Savaş uçağı taşıyabilecek kapasiteye sahip.

Tabi olay burayla bitmiyor. F-35B şu an operasyonel olan tek stovl uçak. Bizde F-35 alamazsak mecburen konvansiyonel bir uçak lazım . Bunuda o gemiden kaldırıp indirmek için Stobar veya Catobar sistem lazım . Catobar maliyetleri ve zorluğuyla zor bir sistem. Ama Stobar olabilir.Normal şartlarda çift motorlu mig-29 gibi itki-ağırlık oranına sahip bir uçak  belirli bir derecede rampa sağlanırsa 180 metre'den kalkabiliyor. Ancak tabi iniş yapmada ve kalkışa hazırlanmak için gemiye yanan ufak bir genişleme alanı eklemek gerekiyor tam olarak vikramadityadaki gibi ;

Buda kolaylıkla tamiratla veya direk sıfırdan gemi üretiminde yapılabilir bir durum . Zaten pist 14 derece yapılıp uzatılınca geminin norma boyu da burundan uzayacak. Bence gereken şartlar sağlanabilir.

Tabi burada bitmiyor böyle bir gemiye birde awacs uçağı lazım. Ancak catobar olmadığından turboprop bir uçak zor olacağından gerçi amerikalılar hintlilere stobar vikramaditya için hawkeye önermişler ama yinede ;

Bu sorunun ka-31 gibi bir çözüm yöntemiyle 10-12 tonluk genel maksat helikopterine entegre bir radar sistemiyle çözülebilir.

İngilizlerin Aw-101 platformu üzerine Merlin Crowsnest isimli bir çalışmaları var ama üstündeki radarın kapsamı hakkında pek bilgim yok .

Sonuç olarak Tcg Anadolu muhtemel maliyeti 1 milyar dolar civarı. Tasarımdan yüzer havuz çıkarıldığında ve bazı çıkartma araçlarıyla ilgili maliyet gerektiren şeyler bu maliyet düşer. Ancak gövde ve pistte ski-jumptaki tasarım değişiklikleri alt hangara eklenecek  yeni asansör ve halat yakalama sistemi biraz maliyeti arttıracaktır ama ben bunun maliyetinin gemiyi 1.5- 1.75 milyar civarlarına çıkartacağını düşünüyorum.

Bence karşılanabilecek bir maliyet. Tabi stobar'ın bazı dezavantajları var catobar'a göre uçaklar tam yükte kalkamıyor.Bu daha sınırlı silah yükü ve daha az menzil demek. Ancak biz bu dezavantajı f-35c ilede yaşayacaktık. Hava-hava ve anti gemi konfigürasyonunda sorun olmayacağından bence sıkıntı yok. Ancak hava-yer görevlerinde daha sdb temelli saldırı yapılabilir.

Bu arada eğer amfibik taşıt istenirse o ihtiyaçta döner kanat kabiliyetli adik lstleri ile karşılanabilir ;

Nerdeyse yarı maliyete 6 helikopter 18-20 tank 2 lcm taşıyabiliyor.

İlk uçak gemisi yapıldıktan sonra ikincisine başlanırken Anadolu f-35 alabilen bir ülkeye satılıp Sedef Uçak Gemisi( Juan Carlos Temelli)- Adik Lst İkilisine gidilebilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;