Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 151074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +27/-2
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #380 : 19 Mayıs 2017, 15:22:43 »

TSK nın resmi youtube hesabında bile uçak gemisi demiş sanırın orduda bu konuda ikiye ayrıldı  :D

Hayır bu algı yönetimi, LPD doklu çıkartma gemisi diye halka reklam yapılırsa kimse anlamaz. Ama insanlardaki  "ooo Amerika nın uçak gemisi var bizde yok" klişesini böyle yenebilir tsk. Ki bana göre de böyle yapması daha doğru.
Bu yönden düşününce mantıklı
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +13/-38
« Yanıtla #381 : 19 Mayıs 2017, 17:10:22 »
TSK resmi youtube sayfası filan degil her TSK yazan sayfayı resmi saymadan önce bir bakın arasturias iyice...

Emeklı general bu geminin yapilmamasi gerektiginide söyleyebilir skijump ı da gereksiz bulabilir..proje hakkında da en ağır eleştirileride yapabilir aynen her vatandaşın yapabilme hakkı olduğu gibi.Bunun ulkenin gelismesini istememek alakası filan yok neticede yapılan herşeyin bir maliyetı var ve çok daha önemli ihtiyaçlarımızı olabilir...

Ben şahsen bu geminin çok gerekli olduğunu ve seçilen geminin doğru olduğunu düşünüyorum.Eğer F35 leri gemiye kondurursak bana göre bu gemi ucak gemisidir zaten önceki mesajlarıma bilenler uçak gemisi olduğu konusunda cok sayida mesajımi görebilir .Ama emekli genereal farklı düşünüyor saygı duyarım farklı dusunceler elestiriler artı bir degerdir hakaret etmeye hakkım yok.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2017, 17:14:03 Gönderen: chngr »

Çevrimdışı Raptor44

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +27/-2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #382 : 19 Mayıs 2017, 17:20:33 »
TSK resmi youtube sayfası filan degil her TSK yazan sayfayı resmi saymadan önce bir bakın arasturias iyice...
Kusura bakmayınyın şimdi farkettim takip ettiğim başka bir kanal ad değiştirmiş bende karıştırmışım resmisinide takip ettiğimden ötürü

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +22/-11
« Yanıtla #383 : 19 Mayıs 2017, 17:38:50 »
Ben pek takılmıyorum bu uçak gemisi mi LHD mi mevzuuna ama başka ülkeler de üzerinden uçak kaldırdıkları LHD'lere LHD demeye devam ediyorlar. Aircraft carrier dedikleri başka bir şey.Uçak gemisinin yapamayıpta LHD'nin yapabildiği şeyler var.Belli ki o ski jump orada duruyorsa eğer bu geminin uçaklarla da işi gücü olacak.

Belki de "Uçak gemisi" teriminin azametinden LHD kavramını fazla küçümsüyoruz ama kendileri öyle çok basit şeyler değil.

Ayrıca sağdaki gibi bir uçak gemisindense soldaki gibi bir LHD'yi tercih ederim.Safkan bir uçak gemisinden çok , TCG Anadolu gibi çok amaçlı bir gemi bize daha uygun.

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +2/-3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #384 : 19 Mayıs 2017, 17:51:15 »
Olurmu serkan kardes ,biz ordan f-35 kaldirirsak gemimiz saf kan LHDolmaktan cikar mazallah ,sonra emekli tumgeneral turker erturk laflarini neresine sokar dimi ama😉gemi bizim olduktan sonra istedigimizi kaldiririz sorun yok..Lakin onceki sayfalardada dedim yine diyorum bu gemi yapilis ve gorev amaci amfibik cikarma gemisidir.ammaaaaa isin ilginc yani geminin bir pisti ve 12 f-35 ucagi ucurma kabiliyeti vardir.şimdi o emekli bunak general ne söylerse söylesin önemli degil ,onemli olan ben bu gemiyi platformu hangi amacla kullanacagimdir.12 -15 ucak yukleyip hint okyanusuna acilsam gecenin bir yarisi 2 f-35 kaldirip somalide bir el-kaide kampini bombalasam zaten ucaklar hayalet kimin haberi olur,yada iranda bir kampi vursam misal murat karayilanin saklandigi bir kampi kimin haberi olur,misal somalide askeri üssümuz var bir saldiri yapildi oraya acil ucak destegine ihtiyac var acikta bekleyen bu gemiden 5 dk sonra ucak destegi gelir istedigin yeri bombalar.turkiyeden geldigini dusun bu ucaklarin 2-3 saati bulur varmalari belkide dahla fazla ustelik bircok ulke hava sahasindan gecmek icin yalvarman gerekicek.bunun gibi bir cok senaryo yazilabilir.eeeeee noldu simdi hani bu saf kan amfibi gemisiydi noldu ....ordan kalkan ucaklar yuzlerce askerini kurtardi emekli turker erturk

Üzerinde 12 f-35 olunca uçak gemisi mi oluyor. Milgeme de helikopter gemisi mi diyorsun. Önce haddini bil sonra bombalarsın karayılanın kampını.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +11/-7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #385 : 19 Mayıs 2017, 18:21:31 »
uçak gemisi ile lhd arasında tercih yapın dense aklı başındaki tüm askeri erkan lhd der.çok fonksiyonlu çıkarma gemisi maliyeti düşük asker barındır tank barındır füze barındır uçak barındır hepsini efektif kullan ee uçak gemisini kim ne yapsın abd bile 12. lhd sinin yapımına başladı 14 milyar $ son uçak gemisine harcamaktansa 14 tane lhd yaparım dedi ki son uçak gemisinden sonra abd işi bu noktaya çevirecektir.özellikle yurt dışı operasyon ihtiyacı olan ülkeler için bulunmaz nimet

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +4/-3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #386 : 20 Mayıs 2017, 16:26:03 »
    Bu gemi donanmanın ne işine yarayacak?? Kime karşı kullanılacak? Yunanistan demeyin, bir savaş durumunda Ege'ye açılsa tüm Yunan hava kuvvetleri tepesine çullanır.Kıbrıs derseniz zaten kaç tümen asker var, ada burnumuzun dibinde. Eeee ne işe yarayacak???

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +22/-11
« Yanıtla #387 : 20 Mayıs 2017, 16:34:51 »
    Bu gemi donanmanın ne işine yarayacak?? Kime karşı kullanılacak? Yunanistan demeyin, bir savaş durumunda Ege'ye açılsa tüm Yunan hava kuvvetleri tepesine çullanır.Kıbrıs derseniz zaten kaç tümen asker var, ada burnumuzun dibinde. Eeee ne işe yarayacak???

Hocam bu bakış açısına göre LST'ler ve diğer çıkarma gemileri de anlamsız hale gelir. Bu gemiyi hava savunma şemsiyesi altında olmadan bir yere göndermezler sanırım.

Birde şu açıdan bakalım.Bir savaş durumunda Yunan hava kuvvetlerini ve deniz kuvvetlerini etkisiz hale getirip, çıkarma harekatı gerçekleştirdiğimizde bu gemiye ihtiyacımız olmayacak mı?Hem kuvveti kıyıya çıkarma hemde çıkardıktan sonra destekleme kabiliyetimiz bu gemiyle ciddi anlamda artacak.

Çevrimdışı Raptor44

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +27/-2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #388 : 20 Mayıs 2017, 17:11:39 »
bu gemi ne işe yarıçağını söylim kıtalarası harekat kabiliyetmizi ciddi oranda arttırıcak bir bölgeye asker gönderidiğinde ilk kıyı başını tutmak için cıkıcak birliklerin kendi imkanlarıyla koruyucak hava harekatı yapıcak  insani yardım ve tahliye faaliyetlerinde kullnılıcak bu gemiyi korumak için çevresinde bir filo olacak i sınıfı gemiler donanmaya katıldığında bir tanesi muhakkak bu gemiye eşlik eder bu arada

Çevrimdışı The.Turk

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +13/-1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #389 : 20 Mayıs 2017, 17:32:44 »
Neden bizim insanimiz savasi hep kendi topraginda kabul etme veya yunan'in tek dusman oldugu fikrinde takili ? Buyuk devletlerin hepsi dusmani ile anavatandan uzakta savasir. Ne malum, belki birgun bizim de bu sekilde davranacagimiz gunler gelir? Firat kalkani gibi mesela.

Katar ussu acildi,Somali yakinda acilir. Bu deniz asiri uslerimize daha kapsamli sevkiyat veya insani yardim gorevleri var daha sayilabilecek. Bayrak gemimizin bu gemi olacagi ve uluslararasi limanlarda bayrak gosterecegi gunleri umutla bekliyorum sahsen.

TURK ve ISLAM, ET ve TIRNAK GIBIDIR,AYRILAMAZ...