Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 335853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #980 : 18 Eylül 2022, 16:59:45 »
Valla benim bildiğim örnek ABD de uçak gemileri denizalti,frikateyn vs den oluşan  8 -10 gemilik carrier group halinde dolaşıyor..kendi başına departman yani hava savunmasından denizaltisina füzesinden deniz piyadesine..:)

Hadi 10 gemi çok olsun ama en azından bir denizalti, HSS si sağlam olan bir iki gemi yanına koymak lazım..Hadi şimdilik uçak yok denize uyumlu çağdaş saldırı helikopterleri vs
.
Evet. Doğru.
Bu gemi de mutlaka ; en az 1 x İ-Sınıfı , 1 x Gabya (veya büyük ihtimalle modernizeli Barbaros) , 1 x Ada Korvet(ASW kabiliyetli) , 1 x Reis Sınıfı, 1 x U209 (modernizeli) ile dolaşacaktır. Bu da kendisi dahil 6 gemilik bir gurup yapar.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #981 : 18 Eylül 2022, 18:06:48 »
Bu gemi iki işe yarayacak. a) Barış döneminde bayrak gösterme işlevi. b) Devlet hazinesinden yasal şekilde para tırtıklama işlevi. :)

Fiiliyatta savaşta pek bir işe yarayacağını sanmıyorum. Hele ki Akdeniz ve Karadeniz gibi görece ufak denizlerde. ABD mesela, 500-600 km menzilli ve GPS+hibrit arayıcı başlıklı güdümlü topçu roketi yaptı. Rahatça 200-300 adet roketi sırf böyle bir gemiye ayırabilir. Benzer kabiliyeti diğerleri de geliştirecektir.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2022, 03:46:37 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #982 : 18 Eylül 2022, 20:04:26 »
Bize uçak gemisi en çok neden lazım şöyleyim. Hava sahası iddiamızdan it dalaşı yaptığımız uçak uçurma kararlılığımız bizim için çok yorucu oluyor. Anadolu'dan havalanıp Girit de hava sahası iddiamızı gösteriyoruz onlarda müdahale için havalanıp bir dakikada bize müdahale ediyorlar. Uçak gemimiz olursa Girit in oraya koyarız birde belki kuzeye Midilli batısına öbürünü koyarız günde bir kaç uçak havalanır iki tur atar gemiye iner böylece Yunanlıların adalardan gelen doğal konforuna ulaşırız bizde bu iddialaşmada. Öbür türlü biz 500 km gidiyoruz onlar havalanıp bize müdahale ediyor
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2022, 20:07:32 Gönderen: re »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #983 : 18 Eylül 2022, 20:08:31 »
LPD hava savunma sistemi olmazi gerekir

yoksa  bir savas genizi lpd eslik edebilir

bundan sonra ucak gemisi gelebilir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #984 : 18 Eylül 2022, 21:06:09 »
2 TF-2000 , 2 İ sınıfı , 2 Ada sınıfı ,2 Denizaltı olmadan bunun sefere çıkarırsan sonu Moskva kruvazörü gibi olur...
Ama barış zamanı bununla iyi liman ziyareti yapılır...

Benim vizyonumuz dar , pek göremiyorum... Libya'ya bir operasyona göndersek bu gemi uluslararası bir çatışmada Libya'ya varabilir mi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #985 : 19 Eylül 2022, 00:08:45 »
2 TF-2000 , 2 İ sınıfı , 2 Ada sınıfı ,2 Denizaltı olmadan bunun sefere çıkarırsan sonu Moskva kruvazörü gibi olur...
Ama barış zamanı bununla iyi liman ziyareti yapılır...

Benim vizyonumuz dar , pek göremiyorum... Libya'ya bir operasyona göndersek bu gemi uluslararası bir çatışmada Libya'ya varabilir mi?
TF-2000 varmı ki? Henüz daha başlanmadı bile üretimine. TCG Anadolu’nun refakatçisi olabilecek gemiler elimizde olanlar. Onlarda;  I Sınıfı, Barbaros Sınıfı, Gabya Sınıfı ve Ada Sınıfı.
TF-2000 İnşallah yapılmaz. Çok pahalı ve bize şu anda gereksiz bir gemi. TF-100 (4500tonluk hava savunma fırkateyni) 4 adet olarak bize yeter. Denizaşırı topraklarımızı korumaya gidecek değiliz. Güç projeksiyonu için de önce ekonomik olarak biraz palazlanmamız lazım. 750-800 milyar dolarlık ekonomiyle güç projeksiyonu olmaz. Kişi başı yıllık gelir 25000 dolara, GDP 2 trilyon dolara dayanır, o zaman güç projeksiyonu da , tf2000’de, Uçak gemisi de konuşulabilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #986 : 19 Eylül 2022, 08:54:26 »
Sayın Yaşar ben de onun için kinaye yapıyorum ya...

TF-2000 yapamayan , hava savunma gemisi olmayan onu da geçtim 4000-5000 ton aralığında fırkateyni olmayan  bir ülke uçak gemisi(!)yapmamalıydı zaten...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #987 : 19 Eylül 2022, 11:58:10 »
Sayın Yaşar ben de onun için kinaye yapıyorum ya...

TF-2000 yapamayan , hava savunma gemisi olmayan onu da geçtim 4000-5000 ton aralığında fırkateyni olmayan  bir ülke uçak gemisi(!)yapmamalıydı zaten...
Aynı fikirdeyiz o zaman! Ben kinayeyi anlayamamışım! Pardon.

Konuyla ilgili ; Şu anda ilki yapılmakta olan Ada Sınıfı korvetten türetme 12 adet Hisar Sınıfı OPV (Açık Deniz Karakol Gemileri) platformları en faydalı gemiler olacak. Tanesi 110 milyon dolardan, modüler yapısıyla istenildiğinde değişik silah yükü taşıma kabiliyetli bu gemilerle ULAQ/SİDA sürüleri savaş alanına sürüldüğünde bu gemilerin kıymeti ortaya çıkacak. Hem üzerinden helikopter kaldırarak hemde anti gemi füzeleriyle - bilhassa Çakır gibi sürü düzeninde saldırı yapacak füzelerle - esaslı bir güç projeksiyonu sağlayacak.

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #988 : 19 Eylül 2022, 12:39:47 »
Yunanistan'ın bütün cephesi batıya dönük. Libya açıklarında dolanan bir filo canlarını yeterince sıkacaktır. Arkasında düşmanı hisseden önündekiyle savaşamaz. Cengiz Han'ın sözü bu. Ayrıca bir öğrenme ve atlama taşı olacaktır deniz havacılığını öğrenmemiz için. Önceliği ayrı konu ama bizim için yararlı olmayacağı söylenemez.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #989 : 19 Eylül 2022, 16:31:04 »
Yunanistan'ın bütün cephesi batıya dönük. Libya açıklarında dolanan bir filo canlarını yeterince sıkacaktır. Arkasında düşmanı hisseden önündekiyle savaşamaz. Cengiz Han'ın sözü bu. Ayrıca bir öğrenme ve atlama taşı olacaktır deniz havacılığını öğrenmemiz için. Önceliği ayrı konu ama bizim için yararlı olmayacağı söylenemez.

Yararlı olmaz demedik ki önceliği olmayan-lüx bir platform dedik...Tabi ki yararlı olacaktır...
Hani şu strateji oyunlarında pervaneli uçak alma aşamasını geçmeden jet uçağı alma kilidi açılmıyor ya onun gibi...