Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 336033 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #900 : 29 Mayıs 2021, 14:57:32 »
Bir soru;
 Kanca sistemine çalışılıyormuş! Uçak inişe geçti ve kancayı yakalayamadı , pas geçti burundaki rampaya çarpabilir mi? Pist oldukça kısa bir pist.... umarım lojik bir tanımlaması vardır...
Pist üzerine enine 4, en az 3 sıra kablo konur. Uçaktaki kanca bunlardan birini yakalamak zorundadır. Hepsini de kaçırdı diyelim. Uçak,fren yapmamış olacağı için ve yüksek hızla hareket ettiği için tekerler gemiye değer ve uçak ski lift’ten rahatlıkla tekrar kalkar. Pilotların çabuk reaksiyonu için bu proses bol bol çalışılır. Hatta yer konuşlu ski lift iniş kalkış eğitimleri alırlar, gemiye geçmeden.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2021, 15:00:04 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #901 : 29 Mayıs 2021, 15:27:55 »
Ben Hürjet'in ebatlarıyla olsun , görev tanımıyla olsun (aşırı silah yükü olmayan yakın destek uçağı) uçak gemisine konuşlanacak bir uçağa devşirilebileceğini düşünüyorum...Tabi asla bir VTOL olmaz o başka bir iş...

TCG Anadolu da LPD olduğundan pistin Hürjet için düzenlenmesi ayrı bir zorluk barındırıyor...

Ama ileride alınması düşünülen uçak gemisi için 1 numaralı uçak adayımız Hürjet olacaktır...Douglas A-4 Skyhawk uçağına benzetiyorum ben Hürjet'i....

Adim yine dayakci Hüsnü olarak gececek.

A-4 Skyhawk ve Hürjet arasinda 67 sene fark oldugunu biliyormuydun?

Daha ne deyim....

Aviyonik, yazilim, ........

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #902 : 29 Mayıs 2021, 18:37:30 »
Ne alaka !

Ben aynı nesil mi dedim? Avionikleri , yazılımları aynı mı dedim?

Hafif saldırı uçağı ikisi de ... Ebatları da benzerlik gösteriyor... Hürjet de A4 gibi "HAFİF SALDIRI UÇAĞI" olarak konuşlandırılabilir uçak gemilerinde... Navalize edilirse neden olmasın...

Prof. Dr. Temel KOTİL : “Hürjet'in TCG Anadolu gemisinde yer alması için bir kanca sistemi üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz. "
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2021, 18:44:28 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #903 : 03 Haziran 2021, 12:40:49 »
TUFAN hem uçak hem uydu atabilecek @aselsan - https://www.bundlehaber.com/detay/078691bd-fe1e-404d-b161-41385ddcc942?l=1

Demek ki fırlatmada yada uçurmada sıkıntı yok.

Evet iniş nasıl olacek. İllede tel.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #904 : 03 Haziran 2021, 13:02:52 »
Bu elektromanyetik fırlatma sistemi , ABD'nin yeni uçak gemilerinde kullandığı sistemle benzer mi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #905 : 03 Haziran 2021, 13:40:16 »
Bu elektromanyetik fırlatma sistemi , ABD'nin yeni uçak gemilerinde kullandığı sistemle benzer mi?
Limon, greyfurt, mandalina, portakal; hepsinin başlangıç noktası TURUNÇ.
Bu da öyle ; çalışma prensibi aynı ama uygulama da büyük farklılıklar var.
1. Uzaya uydu atabilmek için, en az 28000km/saat hızla (23 mach) atmosferi terkedecek bir uydudan bahsediyoruz. Yani uydunun, Eiektro Manyetik Fırlatma sisteminden çıkış hızının, çok daha yüksek olması gerekiyor. Bir nükleer santralin tüm enerjisini, kısa bir süre için bu sisteme aktarması ile belki becerilebilir. Tabii bu ani sadmeye dayanacak uyduyu ve elektronik devreleri üretebilmek te ayrı bir konu!
2. EMT ya da Rail Gun teknolojisinde ise birkaç kg’lık (hatta 750gramlık) bir mermiyi 9-10 mach hızla 8-10 metrelik namludan atıyorsunuz.
3. Uçak gemilerinde ise 10-15 tonluk koca bir uçağı 0’dan 165knot hıza ulaştırıyorsunuz. Namlunuzun boyu neredeyse uçağın kalkış için katettiği mesafe kadar.
Sonunda hepsi aynı teknoloji!!😀
Tabanca da mermiyi, barutu sıkıştırarak atıyor. Menzili 5-10 m.
Tüfekte mermiyi, barutu sıkıştırarak atıyor. Menzili 500-1500m
155mm obüste mermiyi, barutu sıkıştırarak atıyor. Menzili 40-70km
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2021, 13:48:51 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #906 : 03 Haziran 2021, 15:53:55 »
Anladım Sn. Yaşar , o halde havai fişekleri ateşlemeye lüzum yok  :D :D :D

Bizimkiler anladığım kadarıyla sizin " 2. maddede " bahsettiğiniz mevzu üzerinde çalışıyorlar şimdilik...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #907 : 03 Haziran 2021, 18:19:09 »
Anladım Sn. Yaşar , o halde havai fişekleri ateşlemeye lüzum yok  :D :D :D

Bizimkiler anladığım kadarıyla sizin " 2. maddede " bahsettiğiniz mevzu üzerinde çalışıyorlar şimdilik...
Aynen Sn serkan1976!
Uçak Gemisi için kullanılanını da geliştirmek mümkün. Ama oldukça pahalı bir sistem. Ama aynı gemiye hem hafif hemde ağır uçakları indirmek istiyorsanız EM durdurucu gerekiyor.
Ama Rail Gun işinde ASELSAN’la bayağı yol almış durumdayız. Burada önemli olan, mühimmat teknolojisi. BAE Systems bu konuda çok ileri. Bir kooperasyon düşünülmesi gerekir.
Bilhassa HVP (Hyper Velocity Projectile) konusunda çok ileriler. Öyle ki, normal barutla ateşlenen 127mm ve 155mm toplarda, bu özel mermiler kullanıldığında, namlu çıkış hızı 7+ Mach’ı geçiyor ve mermi 80-90 km mesafelere kadar güdümlü olarak gidebiliyor.

https://www.baesystems.com/en/product/hyper-velocity-projectile-hvp

Bu mermiler EMT lerde de kullanılabiliyor. O zaman menziller 150-200 km lere çıkıyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #908 : 03 Haziran 2021, 18:43:01 »
Peki bu sistemlerin dezavantajı nedir? 

Elektromanyetik fırlatma için güç kaynağı mı büyük olmalı  , böyle bir şeyler okumuştum galiba...

Mesela bu Tufan  sistemi için ne kadar büyük , hacim olarak büyük  bir güç kaynağına ihtiyaç var...

Taretli zırhlı aracın üzerine koyup kullanılamıyor herhalde....

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #909 : 03 Haziran 2021, 19:20:44 »
@serkan1976;

Askeri açıdan ilk sorun, ateş eden bataryanın derhal açığa çıkması. Sonra o kadar da mobil sistemler değiller. Örneğin, tuzlu su ortamında nasıl idame ettirilir? O da pek belli değil şimdilik. Henüz "çiğ" bir teknoloji, oturması zaman alacak.

Bu şüphelere rağmen, üzerinde çalışılması elzem bir teknoloji, boş bırakılacak bir alan değil. Askeri uygulamalarından vaz geçilse dahi, bu konu üzerinde çalışan uluslar, örneğin güç elektroniği alanında, değerli tecrübeler edinirler. Bu sayede sivil sanayide rekabet güçleri artacaktır.