Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 334063 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #880 : 20 Ocak 2021, 18:48:06 »
Ben aciksa konuya kotumser olarak bakmamayi tercih ediyorum. Neden derseniz birdefa gemi uretilmis belirli bir sure sonra da hizmete girecek bu yuzden sunun yerine soyle yapabilirdik demek icin artik cok gec oldugu kadar efendim uzerine veya yaninda olmasi gerekenlerde zaten yok bu yuzden yuzer buyuk hedef olur demek bize birsey kazandirmaz. Kanimca yapilmasi gereken gemideki can alici eksiklikler nelerdir saptayip, eldeki malzeme veya tedarik edilebilecek donanim ile bu eksikliklerin zaman kaybedilmeden giderilmesi yonunde calisilmasinin cok daha verimli olacagidir.
Bu öneriden yola çıkarak eklemek gerekirse;
1. Acilen gemide, en az iki ayrı noktaya Gökdeniz ve hisar O+ yerleştirilmesi
2. Gökbey helikopterinin asker taşıyacak versiyonunun denize uyumlu hale getirilmesi
3. Üretmekte olduğumuz Atak 2 helikopterinin denize uygun versiyonlarına öncelik verilmesi
4. Mius projesinin mutlaka bu gemiden kalkabilecek ve inebilecek bir uçak olarak tasarlanması
5. En az iki ayrı noktaya sungur füzesi bataryası yerleştirilmesi
6. 10 tonluk çok maksatlı helikopter projesinde navalize üretimin de planlanması

Bilhassa mius projesi saldırı amaçlı olduğu kadar, taşıyacağı hava hava ve hava yer mühimmatlarıyla geminin öz savunmasına büyük katkıda bulunacaktır.

Not Ekleme/çıkarma yapmak serbesttir
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2021, 18:49:47 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #881 : 20 Ocak 2021, 20:23:04 »
+1 olmakla birlikte Mius bu gemiden kalkar kalkmasına da indirmek için Abd'lileri bile bulamadığı bir çözüm ; nasıl derler Temel Kotil'in "inovatif-dahiyane bir çözüm" bulmak lazım...

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #882 : 20 Ocak 2021, 21:02:45 »
İngilizlerden Rolls-Royce Pegasus Motorunun lisansını alsak; o motoru UCAV' a uyarlayacak şekilde ölçeklendirsek... kısa mesafe kalkış, dikine iniş standartlarında - örneğin 1-2 tonluk UCAV' lar yapsak... hem o zamana kadar yapay zeka uygulamalarını da gelişir!  ne güzel olurdu:)
İngilizler harrier jump-jet üretimini durdurmuştu. RR artık Pegasus motorunu yapmıyor. Ama satarmı? Bence gel beraber lisansla üretelim desek , hayır demez. Güzel fikir.
+1

hocam yıllar önce böyle bir hamle vardı ama birkaç milyar dolar ve bazı kıstlamalar istiyolar diye haber vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #883 : 20 Ocak 2021, 21:08:26 »

O zaman evveliyatında projeye doklu çıkarma gemisi adı yerine uçak gemisi adını verirlerdi. F-35B alabileceğimizi düşünerek sonradan karar değiştirdiler. Proje üzerinde tadilat yaptılar. Bunu da herkes biliyor zaten.

Hemen her konuda olduğu gibi bu işi de siyasi şov amaçlı kullandılar. Ülkemizdeki siyaset anlayışı bu çünkü.

1990 ların başında S&H dergisinde Metin okçu veya Bora kutluhan'ın kaleme aldığı "açık denizlere doğru" diye bir makale okumuştum. Dnzk ait su üssü unsurlar ile uluslar arası denizlerde ve okyanuslarda bayrak gösterecek, operasyon yapabilecek ve gerektiğinde yeterli kuvveti aktarıp hava desteği sağlayacak yapıdan bahsediyordu. Bu kabiliyette bir Hucum/Uçak gemisi etrafında şekilleneceği yazılıydı.

Tabi o yıllarda hayal bile edilemeyecek konulardı. Ben şahsen heyecanlanmıştım. Proje LPD, LHD ve en son LHA ya evrilse de bir yerlerde hep Uçak gemisi sevda ve isteğimiz vardı.

Aslında ABD ile pürüzler yaşanmasa CVN79 class olmasa da hafif bir uçak gemimiz olacaktı. Yine de ben kuvvetin HARRİER ile pahalı ve vasat bir ara çözüm sağlayacağını düşünüyorum.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #884 : 21 Ocak 2021, 07:54:01 »

O zaman evveliyatında projeye doklu çıkarma gemisi adı yerine uçak gemisi adını verirlerdi. F-35B alabileceğimizi düşünerek sonradan karar değiştirdiler. Proje üzerinde tadilat yaptılar. Bunu da herkes biliyor zaten.

Hemen her konuda olduğu gibi bu işi de siyasi şov amaçlı kullandılar. Ülkemizdeki siyaset anlayışı bu çünkü.

1990 ların başında S&H dergisinde Metin okçu veya Bora kutluhan'ın kaleme aldığı "açık denizlere doğru" diye bir makale okumuştum. Dnzk ait su üssü unsurlar ile uluslar arası denizlerde ve okyanuslarda bayrak gösterecek, operasyon yapabilecek ve gerektiğinde yeterli kuvveti aktarıp hava desteği sağlayacak yapıdan bahsediyordu. Bu kabiliyette bir Hucum/Uçak gemisi etrafında şekilleneceği yazılıydı.

Tabi o yıllarda hayal bile edilemeyecek konulardı. Ben şahsen heyecanlanmıştım. Proje LPD, LHD ve en son LHA ya evrilse de bir yerlerde hep Uçak gemisi sevda ve isteğimiz vardı.

Aslında ABD ile pürüzler yaşanmasa CVN79 class olmasa da hafif bir uçak gemimiz olacaktı. Yine de ben kuvvetin HARRİER ile pahalı ve vasat bir ara çözüm sağlayacağını düşünüyorum.

Uçak gemisi sevdamız vardı da projemiz yoktu. Bu proje de uçak gemisi sevdasıyla başlamadı. Sonradan olasılıklar dahilinde o yöne evrildi. O aşamada siyasi şov malzemesi haline geldi. Sonrasında o olasılıklar yok denecek kadar düşük seviyeye düştü. Olay bundan ibaret.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #885 : 22 Ocak 2021, 10:25:16 »
Tolga Özbek F-35 olmazsa Harrier alınmalı mı? konusuna son noktayı koymuş.

<a href="http://youtu.be/xdNCYwpAkk4" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/xdNCYwpAkk4</a>

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimiçi fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #887 : 28 Mart 2021, 11:52:22 »

Twitter hesabı @millisavunma1 tarafından photoshop kullanılarak hazırlanmış. Güzel bir çalışma olmuş. Bizim kuvvette zaten TCG Anadolu'yu böyle bir gemiye dönüştürmeyi planlıyor.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #888 : 06 Nisan 2021, 01:43:54 »

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com