Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 333840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #820 : 02 Ekim 2020, 10:50:10 »
Rusya'nın 20 bin tankı var %80'i T-90 altı külüstürler. Hava kuvvetlerinin %80'i Su-24-25 gibi bizim F-4 gibi külüstürler. 1 milyon ordusu var %70'i zorunlu asker. Ve bu ordu hantal olmayacakta ne olacak. Ordunun %70'i ermenistan ve Rejimin kullandığı silah sistemleri. Tamamen nükleer kabiliyeti nedeniyle dokunulmaz bir ülke. S400, Su-35 gibi sofistike silahlar ile kısmen bir caydırıcılığı var. Ama bu silahlar ordunun sadece %30'luk kısmını içeriyor. Bunu bend emiyorum Rusya kendisi diyor. Ordunun modernizasyonu için 500 milyar dolar 10 yıllık yatırım yapacaklardı. Kırım hadisesinden sonra o projelerin çoğu iptal oldu. Rusya küresel bir güç olamaz bölgesel bir güç. 1 tane uçak gemisi vardı onuda bakıma aldılar. Uçak gemisi olmayan bir ordu hiçbir zaman küresel bir güç olamaz bu imkânsız. Bölgesinde Gürcistan gibi, Ukrayna gibi ülkelere işte kaplan kesiliyor. Israil olunca bakıyor sadece.

Türkiye'nin durumuna gelirsek o kadar da kötü durumda değiliz ama yapılacak çok iş var. En büyük sorunumuz cari açıktı artık özrünü çözdük 180 milyar dolar ihracat yapmışız geçen yıl 210 milyar dolar ithalat var. Ya i -20 milyar dolar açık vermişiz ki öncesinde 40-45 milyar dolar idi. Dolara çok bağımlıydık ve bu açığı kapatamazsak sürekli ülke çökecek, firmalar batacak gibi senaryolar çiziliyordu. Artık -20'lere düştü ve turizm ile artı dahi veriyoruz. Geçen yıl artı ile kapatmışız. Tabi bu soru çözülürken artık yeni bir sorun var oda işsizlik. Karşımızda yeni problem işsizlik gibi görünüyor.

Teknoloji için Ar-Ge faliyetleri çok arttı örneğin Tusaş, 1.5 milyar Ar-Ge ayırdı. Bütün firmalar Ar-Ge seferberliği başlattı diyebiliriz. Togg gibi gelecekte elektirikli araç trenini kaçırmayacağız. Yakın zamanda petrolün devre dışı kalmasıyla ve dogâlgazın bulunmasıyla enerjide tam bağımsız olacağız. Bunlar için zaman lazım. Şu yatırımlar meyvesini vermeye başlasın Türkiye bir sıçrama yaşayacak. Bunlar kuluçka dönemimiz yeni bir kelebek doğacak. Ülkeyi kim yönetirse yönetsin önemli değil süreç başlamıştır.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2020, 10:55:42 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #821 : 02 Ekim 2020, 10:51:06 »
Siyaset yapmayı sevmem ama atılan mesajlara cevap vermek istiyorum 2002 den önce türkiye ne üretiyordu veya sağlık alanında nasıldı veya tarımda nasıldı enerjide doğalgaz dan elektrik üretimi %80 civarlarındaydı pkk ile başa edemiyen bir türkiye her gün  şehit veren bir türkiye abd nederse tamam efendim diyen bir türkiye  2 adet taaruz helikopteri dilenen bir türkiye   israilden heron alıp kullanamayan türkiye kendi uçagını tankını israile modernize ettiren bir türkiye gemi yapamayan türkiye kendi mühimmatlarını üretemmeyen bir türkiye kendi piyade tüfeğini üretemeyen bir türkiye kendi hava savunma füzesini üretemeyen türkiye kendi lazer silahını üretemeyen türkiye koralı olmayan bir türkiye istihbarat uydusu olmayan bir türkiye ve daha niceleri sayamayacağım bir sürü proje niye bukadar haksızlık yapılıyor anlamıyorum her şey çok güzel demiyorum ama eskiye göre her şey çok güzel bu kadar kısa zamanda bu kadar iş yapılması takdir edilmesi gerekiyor yaşı 25 in altında olanlar bu yazıları yazıyorsa anlarım ama 35 ve 40 yaş üstü olanlar eski durumu çok iyi biliyorlar. Bence bu kazanımlarımızı elin yunanlı sipikerleri anladı ama içimizdeki insanlar anlayamadı ben ona üzülüyorum. Bu hızla giderse biz daha çok şey yapacağız ama bu hız kesilirse türkiye ondan sonra çöküşe geçecektir
Hocam söylediklerinizin çoğu olumlu ve doğru icraatlar.
Madem bu kadar samimisiniz , biraz da olumsuz icraatlarından bahseder misiniz?

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #822 : 02 Ekim 2020, 11:22:09 »
Kuresel guc olmak için yapılan ozelestiriyi bile birilerine laf söylüyor diye savunmaya kalkan bir kitle var , bunları sana tanrıyı göstereyim diye uzaya götürüp boşluğa bırakacaksın...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #823 : 02 Ekim 2020, 12:34:39 »
Yapilmasi gerekenleri , iyilestirilmesi gerekenleri konusmak, yapilanlari gozden gelmek ya da kotulemek degildir..

Kendini dev aynasinda gormek de olumcul hatadir, asagilik duygusuna kapilip her olayda geri basmakta olumcul hatadir..

Egri oturup dogru konusalim..Super guc olmak ancak onumuzdeki 100 yil dogru adimlar atilabilirse belki ulasilabilecek bir hayaldir..

Bunu gerceklestirmeden once gercek anlamda bolgeyi her anlamda tasarlayabilen, sadece oyun bozan degil oyun kurabilen bir ulke olmak lazim...

Bunun icin ekonomiden askeriyeden diplomasiye herseyin sinif atlamasi lazim..Buna kim ne kadar katki yaparsa tesekkur edilir..

10 tane haksiz elestiri oluyorsa bile, 1 tane hakli cikma ihtimaline karsi hepsini tarafsiz sekilde dinlemek lazim, cunku o 1 tanesi hayati olabilir ve duzeltilmesi gerekebilir..Hemen art niyet aramamak lazim..

Insalik hali, herkes herseyi ongoremez, hesaplayamaz, gozden kacirabilir. Iki insan ayni olaya bakip, birbiriyle uzaktan yakindan alakasi olmayan sekilde yorumlayip, okuyabilir..Bunlar dogal seylerdir..

Bunlari anlarsak, hepbirlikte daha cok ilerleme kaydederiz..

Dipnot: Siyaset konusunda genel bir gozlemim var , o da hangi ulke olursa olsun, hangi parti olursa olsun, hicbir muhalefet cikip da "hukumet cok sahane is yapti" demez, tam tersine nereden azcik acik bulursa oraya yuklenir, elestirir. Muhalefetin temel gorevi budur, tabii her turlu kural-kanuna uyarak ve dozu ayarlayarak..Yani beklenti, yapilan her ise "aferin, soyleyecek hicbir seyimiz yok, bizde aynisini yapardik" denmesiyse, daha cok beklenir, isin dogasina aykiridir..

« Son Düzenleme: 02 Ekim 2020, 12:49:09 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #824 : 02 Ekim 2020, 12:48:17 »
Siyaset yapmayı sevmem ama atılan mesajlara cevap vermek istiyorum 2002 den önce türkiye ne üretiyordu veya sağlık alanında nasıldı veya tarımda nasıldı enerjide doğalgaz dan elektrik üretimi %80 civarlarındaydı pkk ile başa edemiyen bir türkiye her gün  şehit veren bir türkiye abd nederse tamam efendim diyen bir türkiye  2 adet taaruz helikopteri dilenen bir türkiye   israilden heron alıp kullanamayan türkiye kendi uçagını tankını israile modernize ettiren bir türkiye gemi yapamayan türkiye kendi mühimmatlarını üretemmeyen bir türkiye kendi piyade tüfeğini üretemeyen bir türkiye kendi hava savunma füzesini üretemeyen türkiye kendi lazer silahını üretemeyen türkiye koralı olmayan bir türkiye istihbarat uydusu olmayan bir türkiye ve daha niceleri sayamayacağım bir sürü proje niye bukadar haksızlık yapılıyor anlamıyorum her şey çok güzel demiyorum ama eskiye göre her şey çok güzel bu kadar kısa zamanda bu kadar iş yapılması takdir edilmesi gerekiyor yaşı 25 in altında olanlar bu yazıları yazıyorsa anlarım ama 35 ve 40 yaş üstü olanlar eski durumu çok iyi biliyorlar. Bence bu kazanımlarımızı elin yunanlı sipikerleri anladı ama içimizdeki insanlar anlayamadı ben ona üzülüyorum. Bu hızla giderse biz daha çok şey yapacağız ama bu hız kesilirse türkiye ondan sonra çöküşe geçecektir

Açıkçası o dönemleri çok iyi hatırlıyorum. Sanıyorum uzun bir süre olduğu için yanlış hatırlıyorsnuz. Enerji üretimiz linyit santralleri ve hidroelektrik santrallerle gerçekleştiriliyordu. Doğalgaz çevrim santrallerinin çoğu 2000 yılı sonrası yapıldı. Mesela pkk neredeyse hiç eyleme yapamıyordu. Lideri imralıda, diğerleri birbirine girmiş şekilde çözülme içerisindeydi. Çözüm süreci ile yeniden toparlandı vs bunlar say say bitmez.

Ancak şu şöyleydi, bu böyleydi diye gerçeği değiştirmeye çalışmak yerine bugün neden olması gerekenler böyle ona bakalım da düzene koyalım bence. Halen çok büyük eksiklerimiz ve hatalarımız var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #825 : 02 Ekim 2020, 13:04:01 »
Bunu kabullendigimiz zaman daha kolay ve dogru yol aliriz hep birlikte.

BEN,BİZ, SİZ = HEPİMİZ  ;)

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #826 : 02 Ekim 2020, 13:47:37 »

2002 öncesi ülke savunmasını putlara emanet ettiğimiz için derdimiz üretmek değildi. Amerikanın dediğini yapan ve onun koyduğu politikayı takip etmek zorunda olan, kendi kabuğundan sıyrılamamış zavallı bir ülkeydik.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #827 : 02 Ekim 2020, 13:56:56 »
Yav arkadaş konuya bakıyorum tartıştığınız konuya bakıyorum. Lütfen
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #828 : 02 Ekim 2020, 14:10:35 »

2002 öncesi ülke savunmasını putlara emanet ettiğimiz için derdimiz üretmek değildi. Amerikanın dediğini yapan ve onun koyduğu politikayı takip etmek zorunda olan, kendi kabuğundan sıyrılamamış zavallı bir ülkeydik.

Putlar derken?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #829 : 02 Ekim 2020, 14:33:00 »
Bizim süper güç olacağımızı Abd Çin Fransa Rusya israil Yunanistan Almanya bildiği için zaten bu kadar üzerimize geliyorlar Türkiye türkiyeden ibaret değildir. Bu saydığım ülkelerin Romanya da Bulgaristanda Yunanistanda Kosovada Sırbistanda Bosnada makedonyada arnavutlukta Rusyada ukraynada çin de azerbeycanda kazakistanda özbekistanda türkmenistanda çeçenistanda tataristanda moldavyada abazyada Pakistanda Hindistanda ırakta suriyede lübnanda filistinda mısırda libyada cezayirde fasta somalide katarda bir karşılıkları yok ama Türkiyenin var bu yüzden abd ve israil fransa almanya çinden çok bizimle ugraşıyorlar çünkü Türkiye gerekli adımları Siyasette ekonomide savunma sanayide atarsa bu nufuslarının karşılığını buralardan alacaktır ve dogası gereği süper güç olacaktır burda yazmamın sebebi egomu tatmin etmek değil sadece birilerine bir şeyler öğretmek ve birşeyler öğrenmektir Biz 100 yıldır uyutulan bir deviz ne zaman uyanmak istesek başımızdakileri bir şekilde yok etmişler. Ancak uyanırsak birdaha bizi durduramayacaklarını biliyorlar iktidarın yanlışları yokmu var bir çok örnek verebilirim tank motoru konusunda hata yaptılar elektronik kompenent üretim konusunda hatalar yaptılar eğitim konusunda hataları var ancak bu iktidar güllük gülüstanlık bir devlet almadı ve başlarınada bir çok bela geldi ama bir çok şeyide doğru yaptılar bu iktidardan önce bir çok konuda ürimimiz olmayan hatta adından bile haberdar olmadığımız şeyler üretildi kullanıldı ama gidilecek çok yolumuz var bir ürün en az 10 senede ürün haline getirilebiliyor abd f35 kaç senedir çalışıyor yani biz hemen herşey olsun diyoruz öyle bir dünya yok Ama biz güçümüzün farkında olursak toplumuda buyönde bilinçlendirebilirsek ancak o zaman hdeflerimize ulaşabiliriz yoksa bir 100 yıldaha uyutuluruz türkiye türkiyeden ibaret değil dir bunuda en iyi abd biliyor.