Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 333907 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #710 : 02 Ocak 2020, 22:57:44 »
Maalesef ki şu hava savunma açığımız, her yerde ve zamanda karşımıza çıkıyor. Şu meseleyi kökünden çözemedik gitti! Şimdi Siper sisteminin olgunlaşmasını bekliyoruz. Proje ne zaman biter, ne zaman olgunlaşır, ne zaman envantere girer, ne zaman seri üretime geçer? falan... bunlar can sıkan konular. Çünkü milli menfaatler icabı harekete geçmemiz gerekiyor ve bir takım can alıcı sistem açıklarımız var. Bu işlerin zamanında kökten halledilmesi gerekiyordu.

Ne yazık ki hava savunma kabiliyetimizi NATO' ya emanet etmişiz. Halbuki, Soğuk Savaş biter bitmez yeni duruma uygun pozisyon almak gerekirdi. Amerika' yla bu kadar içli dışlı olursanız; milli olan her projeyi baltalarlar, her vatanseveri kodese tıkmaya çalışırlar... başaramadılar mı! Eşref Bitlis paşa örneğinde olduğu şekliyle; gerekirse uçağını düşürtüler... olmadı mı? arabasının altına bomba düzeneği yerleştirirler. Memlekette ne yazık ki Amerikancı alçak çok! Zaten milli literatürümüzde Amerikancı demek, alçak demektir! Eskiden bu tip adamlara Mandacı diyorlardı. Rahmet olsun, Büyük Atatürk bu tip Amerikan Mandacılarıyla çok mücadele etmiştir. Ve Erzurum Kongresi kararlarıyla '' Manda ve himayen' ni kabul edilemeyeceğini' işbu millete kabul ettirdi.

Bakınız taaa nereden nereye...! Yok Erzurum Kongresi' ymiş, yok Mandacılık mış... Ne alakası var yahu! -demeyin. Çok alakası var. O dönem ki zihniyet bozukluğu, bizleri teee buralara kadar getirdi. Çünkü zihniyeti bozuk insanlar yıllarca işbu memleketi yönetti.

Hocam zaten Türkiye tarihine total olarak bir baktığınızda 15-20 senede bir ülkede o ana kadar yapılan emek vrilen çoğu şeyi yıkan ve ülkeye fren yaptıran bir isyan, darbe , büyük iç karışıklık vb. bir olay olduğunu görürsünüz.

Ülkeyi askerler veya askeri kökenli siyasetciler yönetirken darbe olması beklenmeyeceğinden bakınız 1925 şeyh sait isyanı, 1938 Dersim İsyanı askerlerin eğemenliğinden sonra 1960 darbesi hemen sonra 1980 darbesi , 18 sene sonra 1997 28 şubat  muhtırası, 2016 Fetö hain darbe girişimi.

Gördüğünüz gibi bu devamlı uzayan saçı arada kesmek veya 3'e vurdurmak veya hızlanan bir arabayı durmadan frenle yavaşlatmak gibi.Ülke olarak başarı düzenli uzun süreli planlamayla gelir. Ancak siz devamlı böyle keser ve alt üst ederseniz bir gelişim kaydedilmez.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #711 : 02 Ocak 2020, 23:22:08 »
Öyle bir Jeopolitik coğrafyayı işgal ediyoruz ki, bu bölgeyi kontrol eden güç; Balkanlardan, Ortalık Asya' ya kadar bütün bir coğrafyayı kontrol edebiliyor. O nedenle Anadolu' yu kontrol eden gücün kendine yeter güç olması arzu edilmez. Zaten bi' imparatorluk geleneğimiz var... Diğer ülkeler için korkutucu, endişe verici bir süreç olurdu. Düşünebiliyor musunuz; 5+1 Türk Cumhuriyet (+1' i Kıbrıs Cumhuriyeti oluyor) ve şu kadar milyon Türk nüfus bölgesi, dost ve akraba ülkeler potansiyelimiz var. Pakistan' dan tutun da Arnavutluğa kadar... İran Türkleri, Irak Türkleri, Suriye Türkleri... Diğer kardeş ve dost ülkeler, Kafkas halkları... Türkiye' ye hasmane tutum sergilemesi beklenmeyecek Arap halkları... Tunus' u, Cezayir' i, Libya' sı falan... Etki alanımızı düşünebiliyor musunuz!

Birde Yunanistan' ı düşünelim. Sipsivri bir devlet! Kıbrıs Rum'undan başka hangi dayanağı var? Ona rağmen Türkiye gibi dev bir ülkeye horozlana biliyor! O yüzden diyoruz ya; bunlar çıldırmış, kafayı yemiş, kudurmuş diye! Boyundan büyük işlere kalkışıyorlar. Tabii olarak Avrupalı' nın Antik Yunan' a olan hayranlığı söz konusu... Fakat Antik Yunan' ın işbu dallamalarla hiç bir alakası yok.  Adamlar neredeyse kadim Luvî kültürüne sahip çıkıcak! Yahu sen Truva' ya karşı savaşmadın mı?

Bu Yunanlar harbiden çok terbiyesiz adamlar ya! Hak etmedikleri şekilde itibar görüyorlar ve tarihte bizim aleyhimize inanılmaz şekilde toprak kazançları oldu. Ve artık şu adalar meselesinin Türkiye lehine yeniden düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum. Kardeşim, sen Lozan antlaşmasında ki yükümlülüklerini yerine getirmedin. Sana silahsızlandırılmak koşuluyla teslim edilmişti. Adaları silahlandırdığına göre mevcuttaki şartlar değişti... Şimdi hani sana güle güle! Burnumun dibinde bana karşı silah gösteremezsin!  diyeceğimiz günlerin geleceğini umuyorum. 
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2020, 23:23:47 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #712 : 02 Ocak 2020, 23:49:49 »
Öyle bir Jeopolitik coğrafyayı işgal ediyoruz ki, bu bölgeyi kontrol eden güç; Balkanlardan, Ortalık Asya' ya kadar bütün bir coğrafyayı kontrol edebiliyor. O nedenle Anadolu' yu kontrol eden gücün kendine yeter güç olması arzu edilmez. Zaten bi' imparatorluk geleneğimiz var... Diğer ülkeler için korkutucu, endişe verici bir süreç olurdu. Düşünebiliyor musunuz; 5+1 Türk Cumhuriyet (+1' i Kıbrıs Cumhuriyeti oluyor) ve şu kadar milyon Türk nüfus bölgesi, dost ve akraba ülkeler potansiyelimiz var. Pakistan' dan tutun da Arnavutluğa kadar... İran Türkleri, Irak Türkleri, Suriye Türkleri... Diğer kardeş ve dost ülkeler, Kafkas halkları... Türkiye' ye hasmane tutum sergilemesi beklenmeyecek Arap halkları... Tunus' u, Cezayir' i, Libya' sı falan... Etki alanımızı düşünebiliyor musunuz!

Birde Yunanistan' ı düşünelim. Sipsivri bir devlet! Kıbrıs Rum'undan başka hangi dayanağı var? Ona rağmen Türkiye gibi dev bir ülkeye horozlana biliyor! O yüzden diyoruz ya; bunlar çıldırmış, kafayı yemiş, kudurmuş diye! Boyundan büyük işlere kalkışıyorlar. Tabii olarak Avrupalı' nın Antik Yunan' a olan hayranlığı söz konusu... Fakat Antik Yunan' ın işbu dallamalarla hiç bir alakası yok.  Adamlar neredeyse kadim Luvî kültürüne sahip çıkıcak! Yahu sen Truva' ya karşı savaşmadın mı?

Bu Yunanlar harbiden çok terbiyesiz adamlar ya! Hak etmedikleri şekilde itibar görüyorlar ve tarihte bizim aleyhimize inanılmaz şekilde toprak kazançları oldu. Ve artık şu adalar meselesinin Türkiye lehine yeniden düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum. Kardeşim, sen Lozan antlaşmasında ki yükümlülüklerini yerine getirmedin. Sana silahsızlandırılmak koşuluyla teslim edilmişti. Adaları silahlandırdığına göre mevcuttaki şartlar değişti... Şimdi hani sana güle güle! Burnumun dibinde bana karşı silah gösteremezsin!  diyeceğimiz günlerin geleceğini umuyorum.

Yunanlının tek sermayesi Antik Yunan. Bunun sebebi'de Hristiyanlıktan sonraki Avrupa ve Amerikayı bir arada tutan ortak değerlerin ilk kaynağı olması. Ayrıca Amerika gibi antik dönemde bir karşılığı olmayan devletlerin veya o dönem asıl ataları aşırı barbar olan britanyalar , fransızlar ve germenlerin kendi soylarının kökenini dayandırdıkları kaynak olması. Bütün şımarıklıkları bundan kaynaklı geliyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #713 : 03 Ocak 2020, 00:13:52 »
Bana sakın kızmayın ama başından beri bu LPD projesine en azından TSK donanması bu seviyedeyken karşıyım... Tamam bu gemi lazım buna itirazım yok ama bir savaş zamanı bu gemiyi nasıl koruyacağız?

Bu gemi açık denizlere harekat ve ikmal için üretilecek.Diğer sulardaki üslere ikmal veya harekat için... Tamam güzel de bu seyir sırasında bu gemiyi kim koruyacak? Açık deniz hava savunma kabiliyeti sadece Gabya'lar var ki onlarında yaşı-sayısı belli...

Anadolu LPD olası bir çatışmada düşmanın 1 numaralı hedefi olacak, Adı üstünde Amiral gemisi... Elinde sayısı "şu an için sınırlı hava savunma kapasitesine sahip" gemisi olan bir ülke için bence 3.4. sırada bir ihtiyaç...

Donanmamızın ; TF-2000'ler  ile  etkin hava savunma sistemleriyle donatılmış Milgem'lere kavuşmadan LPD üretmesi bariz bir risk bence... Yine de siz üstadların görüşlerine de saygılıyım...

+1
Haklısın.

Konu LPD'den ayrılmış yine.

Bu amiral gemisini eldeki gemilerimizle belirli bir seviyeye kadar koruyabiliriz. Siper sisteminin devreye girmesi ve mevcut gemilerimize entegrasyonu öyle hemen olacak bir iş değil! Esasen genelde yarım yaptığımız diğer işler gibi, yine yumurtanın kapıya gelmesini beklemişe benziyoruz. Eğer bu gemi üzerine F-35 uçaklarını koyabilmiş olsaydık, gemiyi korumak hava savunma sistemi kullanarak savunmaktan daha etkili, daha caydrıcı olacaktı. Bizimkiler sanıyorum buna güvendi. Ancak biz bu konuda da zamanında uyarıda bulunmuştuk, herkes uçak gemisi havası yaşarken...

Bu gemi ile birlikte TF2000 ve hatta füze sistemleri eşgüdümlü olarak geliştirilmeliydi. Belki amaç da zaten buydu. Ancak halen ciddi aksaklıklar var. Sürekli bir ateş çemberinin içerisinde bulunmamıza ve her an kıyametin kopacağını bilmemize rağmen planlamayı halen yapamıyoruz. Önce tankı yapıyoruz mesela, sonra ona motor geliştirmeye çalışıyoruz. Bu LPD işi de aynı.

En kısa sürede çözüm bulunmasını umut ediyorum. Hiçbirşey yapamazsak, güvertesine bir S400 sistemi kuralım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #714 : 03 Ocak 2020, 00:49:26 »
Bana sakın kızmayın ama başından beri bu LPD projesine en azından TSK donanması bu seviyedeyken karşıyım... Tamam bu gemi lazım buna itirazım yok ama bir savaş zamanı bu gemiyi nasıl koruyacağız?

Bu gemi açık denizlere harekat ve ikmal için üretilecek.Diğer sulardaki üslere ikmal veya harekat için... Tamam güzel de bu seyir sırasında bu gemiyi kim koruyacak? Açık deniz hava savunma kabiliyeti sadece Gabya'lar var ki onlarında yaşı-sayısı belli...

Anadolu LPD olası bir çatışmada düşmanın 1 numaralı hedefi olacak, Adı üstünde Amiral gemisi... Elinde sayısı "şu an için sınırlı hava savunma kapasitesine sahip" gemisi olan bir ülke için bence 3.4. sırada bir ihtiyaç...

Donanmamızın ; TF-2000'ler  ile  etkin hava savunma sistemleriyle donatılmış Milgem'lere kavuşmadan LPD üretmesi bariz bir risk bence... Yine de siz üstadların görüşlerine de saygılıyım...

+1
Haklısın.

Konu LPD'den ayrılmış yine.

Bu amiral gemisini eldeki gemilerimizle belirli bir seviyeye kadar koruyabiliriz. Siper sisteminin devreye girmesi ve mevcut gemilerimize entegrasyonu öyle hemen olacak bir iş değil! Esasen genelde yarım yaptığımız diğer işler gibi, yine yumurtanın kapıya gelmesini beklemişe benziyoruz. Eğer bu gemi üzerine F-35 uçaklarını koyabilmiş olsaydık, gemiyi korumak hava savunma sistemi kullanarak savunmaktan daha etkili, daha caydrıcı olacaktı. Bizimkiler sanıyorum buna güvendi. Ancak biz bu konuda da zamanında uyarıda bulunmuştuk, herkes uçak gemisi havası yaşarken...

Bu gemi ile birlikte TF2000 ve hatta füze sistemleri eşgüdümlü olarak geliştirilmeliydi. Belki amaç da zaten buydu. Ancak halen ciddi aksaklıklar var. Sürekli bir ateş çemberinin içerisinde bulunmamıza ve her an kıyametin kopacağını bilmemize rağmen planlamayı halen yapamıyoruz. Önce tankı yapıyoruz mesela, sonra ona motor geliştirmeye çalışıyoruz. Bu LPD işi de aynı.

En kısa sürede çözüm bulunmasını umut ediyorum. Hiçbirşey yapamazsak, güvertesine bir S400 sistemi kuralım.

Hocam bence asıl sorun plansızlık değil çünkü zaten ilk tf-2000 2026-2027'de aktif olacak o zamana siper çoktan hazır olur. Keza Anadolu aktif olduğunda da F-35'ler gelmeye başlamış olacaktı. İ sınıfı'da genel maksat fırkateyni ihtiyacını karşılayacaktı. Mesela Smart-s mk2'de kağıt üstünde güzel ve işlevsel bir radardı İ sınıfları için.

Ancak bizim sorun şu; bizde değişen şartlara göre hızlı ve mantıklı stop-gap çözümler geliştirme yok. Adama diyorsunki (ki bunu bir çok forumda en çok deneyimleyen benim) F-35'ler yok Anadolu ne olacak diyorsun , iha koyarız diyor. Filo çok eskidi diyorsun İ sınıfı yapıyoruz diyor, Filolarını koruyacak hava savunma fırkateynin yok diyorsun Tf-2000 yapıcağız diyor. Yav dedikleri en az 6-7 sene . Bu sürede ne yapacağız ? adamlar 4 senede ülke işgal ediyorlar.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #715 : 04 Ocak 2020, 17:46:03 »
Ben en başından beri şeyi savunuyorum. LPD yapılması yerine ki Anadolu yaklaşık olarak 1 Milyar olması lazım 1 Milyar ile en azından i sınıfının sayısını artırabilirdik veya i sınıfını daha da geliştirip sayısını artırırdık vb.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #716 : 04 Ocak 2020, 18:27:10 »
F-35 olmayan bir LPD ne işe yarar ki zaten. Mısırın var işte üstelik 2 tane hiç ciddiye alan var mı ?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #717 : 04 Ocak 2020, 19:48:14 »
Ben en başından beri şeyi savunuyorum. LPD yapılması yerine ki Anadolu yaklaşık olarak 1 Milyar olması lazım 1 Milyar ile en azından i sınıfının sayısını artırabilirdik veya i sınıfını daha da geliştirip sayısını artırırdık vb.
Denizaşırı güç projeksiyonu için gerekli bu çeşit gemiler. Ama bu gemi bize lüks.
Maliyeti Sn Demir’in söylediğine göre 650 milyon Euro (720 milyon dolar) . Üzerine konacak uçar kaçarla birlikte 1 milyarı aşar.
1. Özel ısıya dayanıklı F35 için üst kaplaması ve Ski pisti yapıldı bu gemiye. F35 gelmeyeceğine göre boşa yapıldı ikiside. Sadece helikopter gemisi bu gemi şimdi.
2. İçinde ve üzerinde taşıyacağı tank, zırhlı ve diğer yüzer platformlardan çıkarma gemileri dışında hiç bir platform hazır değil henüz. T129 Atak , Gökbey, Chinook, t70 blackhawk gibi helikopterler bu gemiye uymaz. Deniz şartlarına, tuzlu suya  dayanıklı özel helikopterler lazım bu gemiye. S60 Seahawk gibi.
3. Gemiyi koruyacak hiçbir platform hazır değil. Siper/Hisar-U donanımlı İ sınıfı ve tf2000 lazım bunu korumak için. Tabii en iyi koruyan f35 olacaktı.
4. En az 1 adet Reis sınıfı denizaltı ve Milgem korvetle tuzla sınıfı asw kabiliyetli gemi lazım korumak için.
5. Bunun yerine 3 tane Bayraktar/Sancaktar tipi LST yapsak daha verimli olurdu. Libya ve Ege’de daha çok işe yarardı.
6. Bunu korumak için donanmanın sayılı kaynağını bir noktaya , bunun etrafına bağlayacaksınız hedef gösterir gibi.
Değer miydi?
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2020, 19:51:01 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #718 : 04 Ocak 2020, 20:25:44 »
Denizaşırı güç projeksiyonu için gerekli bu çeşit gemiler. Ama bu gemi bize lüks.
Maliyeti Sn Demir’in söylediğine göre 650 milyon Euro (720 milyon dolar) . Üzerine konacak uçar kaçarla birlikte 1 milyarı aşar.
1. Özel ısıya dayanıklı F35 için üst kaplaması ve Ski pisti yapıldı bu gemiye. F35 gelmeyeceğine göre boşa yapıldı ikiside. Sadece helikopter gemisi bu gemi şimdi.
2. İçinde ve üzerinde taşıyacağı tank, zırhlı ve diğer yüzer platformlardan çıkarma gemileri dışında hiç bir platform hazır değil henüz. T129 Atak , Gökbey, Chinook, t70 blackhawk gibi helikopterler bu gemiye uymaz. Deniz şartlarına, tuzlu suya  dayanıklı özel helikopterler lazım bu gemiye. S60 Seahawk gibi.
3. Gemiyi koruyacak hiçbir platform hazır değil. Siper/Hisar-U donanımlı İ sınıfı ve tf2000 lazım bunu korumak için. Tabii en iyi koruyan f35 olacaktı.
4. En az 1 adet Reis sınıfı denizaltı ve Milgem korvetle tuzla sınıfı asw kabiliyetli gemi lazım korumak için.
5. Bunun yerine 3 tane Bayraktar/Sancaktar tipi LST yapsak daha verimli olurdu. Libya ve Ege’de daha çok işe yarardı.
6. Bunu korumak için donanmanın sayılı kaynağını bir noktaya , bunun etrafına bağlayacaksınız hedef gösterir gibi.
Değer miydi?

Hocam bahsettiğiniz şeyler sadece lhd'ye özel alınan şeyler değil. Zaten envanterde olan ve olacak şeyler yani lcac gibi şeyler değil. Ve bu gemiye özel alınmayacaklar alınacaklar ve envanterden özel görevlendirilecekler. F-35 B almasak A alacaz zaten ha keza diğerleride.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #719 : 04 Ocak 2020, 22:24:28 »

Helikopter projesi kapsamında tedarik edilecek 6 seahawk helisi deniz şartlarına uygun şekilde teslim edilecek.

Defaatle TCG Anadolu nun görev tanımlamasını okuyunuz. Proje LPD den LHD ye devşirilirken, pist bile kuvvetlendirilirken F-35 devamlı opsiyon olarak düşünüldü. Bu geminin nihayi görevi Uçak taşımak değil. Olsa bal üstü kaymak olurdu. Ama değil.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..