Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 333851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #740 : 14 Mayıs 2020, 19:11:18 »
1.sorum?

Kalkar , eğer yakalama halat sistemi olsa iner de ancak tek pist üzerine kurulu olan bir gemi olmadığından gemilerin iniş kalkışı problem olur ve birde mancınık sistemi olmadığından gemilerin menzili ve yükleri çok sınırlı kalır.  Kısaca verimsiz. olur.

Belki ama belki ilerde mmu geldiğinde nükleer olmayan bir mancınık sistemi kurabilirsek (zor bir iş), ve ek pist eklersek birde yakalama kanca sistemi eklersek mmu indirir kaldırırız. Ama siha indirip kaldırmak daha mantıklı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #741 : 14 Mayıs 2020, 19:22:51 »
Anladım...Stol mümkün ama hem ekstra yatırım gerekir hem de verimli olmaz diyorsunuz...

Ancak siz şu aşamada mümkün değil deseniz de ben Hürjet üzerinde tüm teknolojik hakimiyeti kurduğumuzda mutlaka Vtol bir Hürjet (tipi değişebilir) göreceğimize eminim...
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2020, 19:23:55 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #742 : 14 Mayıs 2020, 19:34:10 »
Anladım...Stol mümkün ama hem ekstra yatırım gerekir hem de verimli olmaz diyorsunuz...

Ancak siz şu aşamada mümkün değil deseniz de ben Hürjet üzerinde tüm teknolojik hakimiyeti kurduğumuzda mutlaka Vtol bir Hürjet (tipi değişebilir) göreceğimize eminim...

Sanmıyorum. Çin'in stealth bir vstol projesi var. Ona yönelinebilir.

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #743 : 14 Mayıs 2020, 20:00:22 »
Anadolu'dan uçak uçurma fantazisini zaruri bir ihtiyaç gibi lanse etme modası ne zaman sona erecek acaba. Böyle bir ihtiyaç varsa 2. veya 3. gemi olarak light uçak gemisi olarak tasarlarlar (öyle bir bütçe varsa tabi). Anadolu da görev tanımındaki işi yapar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #744 : 14 Mayıs 2020, 21:26:45 »
Anadolu'dan uçak uçurma fantazisini zaruri bir ihtiyaç gibi lanse etme modası ne zaman sona erecek acaba. Böyle bir ihtiyaç varsa 2. veya 3. gemi olarak light uçak gemisi olarak tasarlarlar (öyle bir bütçe varsa tabi). Anadolu da görev tanımındaki işi yapar.

Çünkü gemi dünyanın en iyi lhd'lerinden ve halihazırda böyle bir gemi yapmışken bu başarılırsa büyük bir güç çarpanı ve prestij olacak. Bunu en çok isteyen ve körükleyende iktidar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #745 : 14 Mayıs 2020, 23:12:03 »
Bu arada İngiltere bu Falkland savaşını nasıl kazandı acaba? Arjantine 480 km. , İngiltereye 12000 km uzaklıkta bu adalar...

2 uçak gemisi ile işi nasıl bitirdi acaba... Arjantin' in hatası neydi?
Biz de uçak gemisi sahibiyiz o yüzden sordum :D
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2020, 23:13:01 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #746 : 15 Mayıs 2020, 00:31:34 »
TCG Anadolu ‘dan VSTOL ya da VTOL uçak kaldırmaya hiç gerek yok. Hürjet gibi bir uçağı yapısal olarak güçlendirip, “Denize Uyumlu” hale getirebilirsek ; sonra da motor olarak ej200’ün TVC kabiliyetli 23100lbf’lik motorunu takarsak; gemiyede sıkı bir yakalama kancası koyarsak bu iş olur.
Bakınız Hint gemisi Vikramaditya’dan Hal-Tejas uçağı Katapult’suz 120 m den Ski-jump ile kalkış yapıp 87 m’ de kanca ile durabiliyor. Bu uçakta kullanılan motor, GE-f404 motoru. Yani gücü daha düşük bir motor. Ama uçağın delta kanat yapısı daha iyi “lift” veriyor. Biz de daha güçlü motorla ve TVC ile  bu işi başarırız derim.
Harrier işine gelince ; kullanılmış ta olsa bu uçaklar TCG Anadolu ‘ya mutlaka bir avantaj sağlar. Ama bakım ve idame masrafı ve kullanım zorluğu açısından çok zor uçaklar. Kendi teknolojimiz ile yaptığımız, iyisini kötüsünü bildiğimiz Hürjet her zaman birinci sırada  gelir.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #747 : 15 Mayıs 2020, 01:32:31 »
Bu arada İngiltere bu Falkland savaşını nasıl kazandı acaba? Arjantine 480 km. , İngiltereye 12000 km uzaklıkta bu adalar...

2 uçak gemisi ile işi nasıl bitirdi acaba... Arjantin' in hatası neydi?
Biz de uçak gemisi sahibiyiz o yüzden sordum :D

Bu konuyu zamanında araştırmıştım. İletiyi görünce, arşivden çıkartıp tekrar okudum, şunlar yazıyor;

1- Arjantin, zamanlama hatası yaptı: Falkland adalarının Arjantin'e uzaklığı 400 mil, en yakın İngiliz toprağı Asansiyon adalarına uzaklığı 3.750 mil olmasına rağmen Arjantin'in yaptığı zamanlama hatası nedeniyle İngilizler gerekli sevkıyatı yapmayı başardılar. Şöyle ki, Arjantin ilk hamleyi fırtına mevsimine denk getirmiş olsaydı, İngilizlerin denizaşırı güç sevkıyatında büyük sıkıntılar yaşayacaktı. Bu sayede adalarda tahkimat yapma, pozisyon alma, güç toplama imkanına kavuşacaklardı. Yapmadılar ve bu sayede İngilizler Falkland adalarını kuşatarak ada ile ana karanın bağlantısını kesti. Yeterli destekten mahrum kalan Arjantin askerleri bir çıkartma harekatı sonucunda teslim oldu.

2- Askerlerin eğitim durumu: İngilizler, Arjantin askerlerine nazaran daha profesyonel ve donanımlıydı. Subay ve kurmay kadrosu daha eğitimli ve deneyimliydi. Ayrıca psikolojik üstünlükleri vardı. Arjantin askerleri adeta bir polis teşkilatı hüviyetindeydi. Psikolojik olarak harbe hazır değillerdi; özellikle komuta, kontrol, iletişim alanlarında zayıftılar.

3- İnisiyatifi ele geçirme: Arjantinliler pasif savunma yaptıkları için inisiyatifi İngilizlere kaptırdı. Yazdığına göre; siperlere mevzi alıp İngilizlerin saldırmasını beklemişler! Doğal olarak bu pasif savunma İngilizlere hem harekat kabiliyeti hem de inisiyatifi ele geçirme fırsatı verdi. Halbuki savaşın başında her iki tarafta inisiyatifi ele geçirmek için hamleler yapmıştı. İngilizler fırtınalı havada Falkland adalarına asker çıkarınca İnisiyatifi ele geçirmiş oldular. Arjantinliler ise siperlerde kös kös bekledi!

4- Harrier Uçakları: Harrier uçakları hız ve taşıma kapasitesi olarak zayıf olmasına rağmen 23 Arjantin uçağı düşürdü. Buna mukabil hiç kayıp vermediler. Hava hava savaşlarını yukarıdan Sidewinder füzeleriyle hücum ederek kazandılar. Harrier' ler kara hedeflerine karşı da başarılı oldu. İngilizler 5 gün içinde 30 uçakla 300 sorti yaparken; Arjantinliler en az 2-3 katı uçakla 180 sorti yapabildiler. İngilizler daha eğitimliydi... 

Genel hatlarıyla tarafların durumu bu şekildeydi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #748 : 15 Mayıs 2020, 04:19:23 »
Teşekkürler

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185