Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 190864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

  • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 1577
  • 211
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #730 : 26 Şubat 2020, 20:50:26 »
Aslında illa F-35'e ihtiyacımız yok. Elimizde şöyle birşey olacak ;

Özellikleri ;

Ivchenko-Progress AI-25TL motoru, 1t faydalı yük, 5.5t MTOW, 12km max irtifa ve 5 saat havada kalış süresi, 900 km/s hız, 1500 km civarı harekaat yarıçapı(tahminim).

Aesa radarı olacak, Hava hava füzeleri, Som serisi, Kuzgun serisi, Hgk, Kgk, Neb Vb. kullanabilecek.  Eğer bu uçak stealth olursa ve gövde içi silah istasyonuna'da sahip olursa, biz F-35b'nin yerini bırakın çok daha iyi bir çözüm elde etmiş olabiliriz.

Mesele bu uçağı anadoluya indirmek ve kaldırmak. Bu yapılabilir. Evet savaş uçakları'nın kalkması için manyetik katapult sistemi lazım ve bunun için nükleer reaktör gereklidir.

Ancak ;

Nükleer enerji olmadan öncede Akıncı ve Baykar'ın Jet motorlu siha'sı ile benzer itki'de ve ağırlıkta uçakları halatlı daha basit bir katapult sistemi ile Tcg Anadolu boyutlarında gemilerden kaldırabiliyorlar bknz ;

Error 404 (Not Found)!!1

Ayrıca Ucav'larında çok kısa mesafelerinden yakalama kancası ve kablolar vasıtasıyla inebilmesi mümkün.

Error 404 (Not Found)!!1


------------------------------------------

Eğer bu gerçekleşirse Anadoluya hem daha fazla savaş uçağını çok daha ucuz maliyetlere koyabiliriz. Belki ileride daha küçük boyutlu ve az maliyetli Siha Taşıyıcı Gemiler bile ortaya çıkabilir.

Sn Battlestar,
Hintli Vikramaditya gemisinde (STOBAR) yani”short take-off ve kanca” var.  ‘hal tejas’ uçağı kendi gücü ile 125 m den skilift destekli kalkıyor . Kanca ile de 87 metrede iniş yapıyor. Bu uçak ağırlık olarak hürjet benzeri ve motor olarak biraz daha zayıf.  Hürjet’e ej200 TVC motor takılırsa çok rahat TCG Anadolu dan iner kalkar. Yeterki gerekli denize uyumluluk ve yapısal güçlendirme yapılsın.

Baykar’ın Mius yazısını incelerseniz; “yüksek manevra kabiliyetli jet savaş uçağı yapacağız” diyor. İyi de 2 saniye üzerindeki sinyal gecikme problemi ne olacak?


Tejas'ın kalkış videosuna bakmadım. Ama önemli olan hangi görev yüküyle yakıtının ne kadarını kullanarak kalktı menzilini ne kadar daralttı vs. Bu konular önemli.
SAVAŞ VAR DENİLDİĞİNDE BİZ;