Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 337498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #1240 : 19 Aralık 2023, 17:55:07 »
Hocam pas geçmekten kastım, bu uçakların düşük yakıt yüküyle kalkış yapmasına atıf yapmaktı. STOBAR ucuz, lakin verimsiz bir şey.
Her sistemin kendine dönük artısı ve eksisi var.
ABD, EMALS ile en gelişmiş sistemi uyguluyor. Ama çok pahalı.
İngilizler her iki gemiye de STOVL sistemini adapte etmişler. Ama bu gemilerde katapult için güverte altında hem EMALS hem de hidrolik altyapı mevcut. Yarın Typhoon’ları gemiden kaldıralım derlerse bu da mümkün. Çift paralel pist var bu gemilerde.
Fransızlar paraya kıyıp EMALS koymuşlar.
Çinliler, Ruslar ve Hintliler STOBAR yolunu seçmişler. Bu en ucuz yol. Ama daha yavaş.
F35B’niz varsa bütün helikopter gemileri uçak gemisi olur. Uçak Adet sıkıntısı rahatsız etmiyorsa.

Sn yaşar yanlış biliyor olabilirim ama fransızlar eski tip buharlı katapult kullanıyor olması lazım,Yani bunu emalsla'mı değistirmişler
Evet! Haklısınız Sn Denizci16.
Charles DeGaulle, ABD yapımı buharlı katapulta sahip. Aklımda yanlış kalmış. Hatta ABD’li bir subay devamlı gemide bu buharlı katapulttan sorumlu olunca ve 1.3 milyar dolarlık fiyatı hatırlayınca yanlış yakıştırma yapmışım. Yeni yapmakta oldukları 300m boyunda 80m enindeki 75000 tonluk uçak gemisine EMALS takıyorlar ABD’den alıp.

Bu arada incelerken öğrendim. Çin’in en yeni Fujian gemisinde EMALS koyma testleri varmış.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 17:59:03 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1241 : 19 Aralık 2023, 17:57:55 »
Bu uçak gemisi tartışması bana "Ayranı yok içmeye, taht-ı revan ile gider s...maya" atasözünü hatırlattı. Uçak yok, HSS sistemleri yok, helikopter yok, denizaltı yok, gemi yok, yok oğlu yok. Ama uçak gemisi lazım. Yersen!
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 18:01:05 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1242 : 19 Aralık 2023, 18:02:41 »
Bu uçak gemisi tartışması bana "Ayranı yok içmeye, taht-ı revan ile gider s...maya" atasözünü hatırlattı. Uçak yok, HSS sistemleri yok, helikopter yok, denizaltı yok, gemi yok, yok oğlu yok. Ama uçak gemisi lazım. Yersen!
+1

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1243 : 19 Aralık 2023, 18:20:42 »
Uçak gemisi tartışması 90'lı yıllardan beri tartışılıyor. Bundan sonra da tartışılacaktır, bu yüzden forumda bu konuya özel başlık açılmalı ve ilgili iletiler oraya taşınmalı. Başlıkta uçak gemisi gerekli, gereksiz, kararsızım anketi de olmalı ayrıca.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1244 : 19 Aralık 2023, 18:22:30 »

Birileri için verdiği reklam gücü ve reklam değeri daha önemli. Harp sahasında ki planlama vs çok da önemli değil. En büyüğünü biz yaptık en büyük gemiyi denize salıyoruz. Dünyadaki büyük ülkelerin kullandığı gemiyi biz de yaptık prestiji ve reklam yüzü önemli. Bu büyük ürün sevdası bana bir tanıdık kişiyi hatırlattı ama , hadi hayırlısı.

Şu enerjimizi ve mühendislik kabiliyetimizi denizlerin derin avcısı olan Denizaltılara harcasak keşke. Denizaltı teknolojisinde ki elde edeceğimiz teknolojik gelişmede çok çok önemli. Neyse biz Milden hayalinden devam. Milden’de de hiç ses soluk çıkmıyor. En son İspanya gündeme geldi önce S80 ile sonra ortak bir yeni platform yapılacak diye haberler  geldi vs. Ama Milden’in kendi özelinde bir sessizlik var. Reis’in 2. Sınıfı olan Hızır Reis’ten de hiçbir haber yok. ( Ya da ben görmedim.)Şimdiye denize inip testlere başlaması lazım dı. Piri Reis’de envantere girmesi gerekiyordu.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1245 : 19 Aralık 2023, 19:11:36 »
https://www.youtube.com/watch?v=1JjinzrVbmQ&t=2s
sy.temel kotil beye göndermiş olduğum ve kaan savaş uçağında kullanmalarını önemle tavsiye ettiğim motoru vieosu bu motorla 5-6 mach ses hızında sürekli uçabilirsiniz ve bu motorla 100 bin libreye kadar metarlojik yapı ile sıcak soğuk çalışabilme kabiliyetine sahip bir motor yine beni hor görebilir şidettli bir şekilde eleştirebilirsiniz.
bu motorun havada ihtiyaç duyduğu jeneratörüde geliştirdim.
bu arada emekli asker Eray GÜÇLÜER GENERALİMİZ GEÇENLERDE CNN DE LPD DE ORTADA ÇİZGİ OLAN YERE elektromanyetik fırlatma sistemi yerleştirileceğine dair yorum yaptı.
1m3 lük hacimde jeneratör teorik olarak 5mw elektrik üretmekte ve bu enerjiyi 28 bin yıl verebilmekte.
bu arada pc im arızalı şu ana kadar çoktan kapanması lazımda kapanmadı....cevap veremeyebilirim....

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1246 : 19 Aralık 2023, 19:16:36 »
jeneatörü sadece araştırma merkez komtanlığı ankarada ilgili kişilere presantasyonu verildi projemi hiç bir platformda paylaşmamaktayım sadece msb de paylaştım paylaştığım kişiler fizik ve kimya mühendisleriydi ve ağızları açık kaldı projeyi duyunca...

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1247 : 19 Aralık 2023, 19:45:40 »
Sen bunları ciddi yazıyorsun. Her şey ekstradan komik oluyor hocam  ;D

Not: böyle dönemsel olarak ortaya çıkan troll hesapları forumdan birisi açıyor
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 20:03:04 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1248 : 19 Aralık 2023, 20:36:21 »
inanıp inanmamak size kalmış siz rededince güneş yok olmuyor ayrıca trol de im.
Siz inandığınızda b,r şey kaanmayacağım gibi inanmadığınızdada birşey kaybetmeyeceğim ister inan ister inanma.
Lakin insanlarda bu beğenmediği fikir ve söylemleri aşağılama egosunu bir türlü anlamıyorum.
Bu türkiyede ralli yarışması düzenlendiği günde TÜBİTAK GEBZE yerleşkesine bu proje için gittiğimde ordaki konuya sonradan giren makine mühendisi seni seatledeki uçak fabrikasının kapısından içeri almazlar diye söylemişti bende ordaki müdür ve makamına saygısızlık olmasın diye cevap vermemiştim sanki adama beni seatleye gönderin demişim
Şuna üzülüyorum:
HAYATINDA BİR BALTAYA SAP OLAMAMIŞ İNSANLARIN BİR BALTAYA SAP OLMAYA ÇALIŞANLARI HOR GÖRMESİ VE AŞAĞILAMASININ nasıl bir karakter yapısına sahip ki dolaylıda olsa kendisi aşağılamasını anlayamıyorum ve üzülüyorum....

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1249 : 19 Aralık 2023, 21:06:12 »
VTOL  uçak  yapmak  1 değil 11  averaj kazandırır;  çünkü  helikopter pisti olan tüm gemilerde  kullanılır.
daha büyük gemiden de,  pistten de,  halat filan  işlerinden de kurtarır.

bu arada

https://www.trthaber.com/haber/gundem/bakan-fidandan-new-yorkta-diplomasi-trafigi-796871.html

umarım  tez zamanda gemilerde de görürüz.