Gönderen Konu: Boeing 737 AEW&C  (Okunma sayısı 4186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Boeing 737 AEW&C
« : 06 Mayıs 2010, 13:29:10 »
Boeing 737 AEW&C

Avustralya İlk İki AEW&C Uçağını Kabul Etti

5 Mayıs 2010’sa Newcastle Williamtown’daki Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait üste Avustralya savunma ve bilim bakanı Greg Combet’in de katıldığı törenle ilk iki hava erken uyarı ve kontrol [Airborne Early Warning and Control - AEW&C] uçağı kabul edildi.

Törende konuşan Bakan Conbert; “Bu gözetleme uçakları Avustralya’nın havadan gözetleme yeteneğini önemli ölçüde artıracak. Bu uçaklar 400.000 kilometre kareden fazla bir alanı gözetleme yeteneğine sahipler ki bu alan Tazmanya’Nın b katı büyüklüğündedir.” Dedi

Boeing AEW & C programı başkan yardımcısı Maureen Dougherty “Operasyonel eğitime ve kullanıma hazır olan Boeing 737 AEW&C sisitemi öenmli bir kilometre taşıdır. Avustralya  bu sistemin ilk müşterisidir” dedi.

Avustralya’nın yanı sıra Boeing, Türkiye ve Güney Kore için de 737 AEW&C sistemi üretmektedir. Avustralya’nın 6 uçağı kapsayan Wedgetail projesi 4 milyar Avustralya dolarının üzerinde bir maliyete sahiptir. İlk iki wedgtail uçağa ek olarak üç uçağın da bu yıl sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

DEFENCETURK.COM
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 13:43:58 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2010, 00:17:11 »
Darısı başımıza. Bizim uçaklarımızda inşallah en kısa sürede göreve başlarlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2010, 13:03:09 »
İki uçak tam kapasite ile hazır değiller ve ancak iki yıl içinde hazır olacaklar,Avustralya iki uçağı eğitim amaçlı olarak teslim almış.Yani hala daha görev amaçlı kullanılma durumları yok ya da kısıtlı bu uçakların.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2010, 14:46:19 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İngiliz E-7’leri ikinci el 737NG’lerden yapılacak
« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2019, 19:42:18 »
İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde uzun yıllardır hizmette olan E-3 tipi Havadan İhbar Kontrol uçaklarının E-7’lerle değiştirileceğini açıklamıştı. Kullanıcıları arasında Türkiye, Avustralya ve Güney Kore’nin de bulunduğu E-7’de ise Boeing 737-700 uçaklarının gövdesi ile 800 serisinin kanatları kullanılıyor.

Boeing’in de 737NG olarak adlandırılan bu serinin imalatını tamamladığı için Kraliyet Hava Kuvvetleri Boeing ile ortak olarak ikinci el 737NG üzerinden bu projeyi gerçekleştirecek.

Gövde saati düşük olarak alınacak uçaklar, gerekli modifikasyon ve güçlendirmenin ardından üzerine Northrop Grumman imalatı radar ve kabin içine de özel sistemler ile konsol yüklenecek.

5 UÇAK İÇİN 2 MİLYAR DOLAR

Geçtiğimiz mart ayında yapılan anlaşmaya göre KRaliyet Hava Kuvvetleri envanterine 5 uçak girecek. Projenin toplam büyüklüğü ise 2 milyar dolar. Uçakların modifikasyonu, Cambridge’teki Marshall Aerospace and Defence Group tarafından yapılacak.

‘Green’ olarak yani kabini döşenmemiş ve boyasız imalat hattından çıkacak uçaklar, İngiliz şirket tarafından HİK platformu haline getirilecek. İlk uçağın 2023’te teslim edilmesi hedefleniyor. Bu çalışmalar, Marshall Aerospace’e 200 kişilik istihdam sağlayacak.

http://www.kokpit.aero/ingiltere-ikinci-el-737ng-e-7

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Güney Kore’den AEW&C için 1.32 milyar dolar bütçe
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2020, 23:25:29 »
Güney Kore Silah Tedarik Ajansı, hava gözetim yeteneklerini artırma çabalarının bir parçası olarak Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı (AEW&C) tedarik edecek.

Bu kapsamda Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) tarafından gelecek yıl, 1.32 milyar ABD Doları bütçe ile 2027 yılına kadar yurtdışından AEW&C uçaklarının tedarik edilmesini kapsayan bir proje başlatılacak. Halihazırda Güney Kore Silahlı Kuvvetleri envanterinde dört adet Boeing 737 AEW&C uçağı bulunuyor. Ordu, iki adet AEW&C uçağı daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

Bir DAPA yetkilisi, “Proje, komşu ülkeler tarafından artan güvenlik tehditlerine daha iyi karşı koymayı ve olası gözetim eksikliklerini en aza indirmeyi amaçlıyor.” dedi.

https://www.savunmasanayist.com/guney-Koreden-aewc-icin-1-32-milyar-dolar-butce/