Gönderen Konu: Türkiye Azerbaycan Savunma Sanayii İlişkileri  (Okunma sayısı 109237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mukon

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Türkiye Azerbaycan Savunma Sanayii İlişkileri
« Yanıtla #40 : 25 Kasım 2010, 17:06:39 »
Azerbaycan IHA almaya karar verirken Izrailin teklifi daha iyi idi.Ve bu konuda cok deneyimliler.
Turkiyenin F-35 den vaz gecip JF-17 almasi gibi bir sey olur bu.Sebepse yari paristan urunu olmasi.
Israilden LORA sistemi aldik.Turkiyede boyle bir sey uretildiyinden haberim yok.
Tank modernizasyonuna gelince ise Turkiye kendi tanklarini modernize etmek icin Israille anlasdi.Dolayisiyla savas durumunda oldugumuzuda hesaba katarsak bence bu konuda cok daha yetenekli olan Israilin secilmesi normal.
(1.zirh konusu)
Guney afrikada zirhli arac aldik.Ve bunlar kendilerini kanitlamis araclar.
Turkiye ise kendi zirhli araclarini daha yeni uretmeye basladi.
Ucak alimi-Ukraynadan 50 adet mig-29 almisdir.Burda aciklamaya gerek yok.
 Yani bende elbetde ki bunlarin hepsinin Turkiyeden alinmasini isterdim.
 Ancak Turkiye bu konularda daha yeni kalkinmaya basladi.
Ve su anda Azerbaycanin almaya karar verdiyi urunler Turkiyede uretiliyor ve bu konularda yeterinde deneyimli sirketler var.Bunlari Azerbaycan gidip bir baskasindan alsa idi iste bu anormal bir durum olurdu.

çok güzel açıklamısıınız sayın QRI bazen düşünmeden yorumlar yapılabiliyor.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #41 : 26 Kasım 2010, 21:21:16 »
Türkiye yeni kalkınmaya başladı.....vay be.. Kalkınmış ukrayna mig 29 üretmiş.....kalkınmış guney afrika....nediyim

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #42 : 26 Kasım 2010, 21:28:13 »
slm bu konuda fazla tartismak istemiyorum.ama su aciklamayi yapmakta yarar var.evt Turkiye kendi tank ihalesini israile verdi ama kac sene onceydi?m-60 tank ihalesi peki leopard 1 atis kontrol sistemlerini kim yapti yakin zamanda volkan 1 ile?yine volkan 2 sistemini leopard 2 icin gelistiren kim?yine Turkiye iha larini israailden aldi ama siparislerini vereli kac sene oldu?ozamanki kabiliyetlerimizle simdi ki kabiliyetlerimiz ayni degil saygilar..... vesselam
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #43 : 26 Kasım 2010, 23:02:30 »
Yok.Siz beni tam olarak anlamadini.Ben zaten Azerbaycanin tum secimlerinin dogru oldugunu soylemedim.
Sadece tum secimlerinde haksiz olamdigini anlatmaya calisdim.
Kalkinmaya gelince ise geride kalmis bir ulke demedim.Kalkinma derke savunma sanayide Almanya,Israil gibi ulkelerle yarisa bilecek urunler uretmesini nazarda tutdum.
Azerbaycan kendi tank modernizasyonlarini zirh agirliklimolarak yaptigi icin israili secti.
Azerbaycanin israilden aldigi ihalar 1-2 yil once operosyonel hale gecti.1yil once alindiginida dusunursek 2-3 yil once.
Anka gibi dunya piyasasinda kendine kolaylikla yer edine bilecek bir sistem daha yeni uretildi ve henuz operasyonel gorevde diyil.
Insallay daha buyuk IHA ihtiyacimiz icin alinir.
Ukrayna konusunda ise yukarda aciklamadim ama o ucaklar sovyetlerden kalma ve Azerbaycanin durumunu su an icin kolaylastiracak ucaklar.Ve bu Ukraynanin kalkinmis odugunu gostermiyor.Turkiye ucak uretmadiki biz alalim.F-16 ala bilirdik TAI de uretilmis ,eger oyle bir sey olurdusa.Ama bize f-16 yi satan kim? ve bunun masrafi mig-29 un kac kati olur?
Guney Afrika bu konuda kalkinmis bir ulke olarak anilmasada zirhli arac konusunda yeterince yetenekliler.
Ve Azerbaycan bu araclarin alimini 2-3 yil once kararlasdirdi.Turkiyenin uretmeye basladigi araclar ise henuz Turkiyenin kendi ordusunda bile kullanima girmedi.
Yani demek istediyim zaman konusunu dikkata ararsaniz hicde tam olarak haksiz oldugumuz dusunulemez.
 Su anda aldigi sistemler ise Turkiyede uretiliyor.Ve bu sifarislerinde Turkiyeye verilmesinden dogal bir sey yok.
Turkiye kaydedeyer kendi askeri projelerini 2000 lerden itibaren baslatdi.Kendine bu sahada yer etmesi biraz zaman alacaktir.
Ve umud ediyorum ardi gelir.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #44 : 26 Kasım 2010, 23:07:42 »
peki kardesim aldiginiz mig 29 ikinci el mi ?ve fiyatlari neydi ?bizleri bilgilendirirseniz seviniriz ...saygilar
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #45 : 26 Kasım 2010, 23:08:43 »
birde qri kardesim su pakistandan alacaginiz ucaklarin fiyatlari belli mi?
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #46 : 26 Kasım 2010, 23:17:57 »
Kesin olarak bilmiyorum ancak duydugum kadariyla MIG-29 lar 8-10-12mln$ alindi.Durumuna gore.Ben ikinci al diye biliyorum.
Alinmadan oncede modernizasyona tabii tutulmuslar.
JF-17 lerin bazi kaynaklarda Cinden alinacagi soyleniliyor.Acil alim olursa.Aksi takdirde Paristandan alinacak gibi.
Fiyati resmi olmayan bilgilerde 17 mln$ geciyor.
Bunlar duyduklarim.Net bilgiler diyil.

Ve birde ekleyim .Su ana kadar aldiklarimizin bazilarini bekleyerek Turkiyeden ala bilirdik.urune gore 3--4,5-6 yil gecikme ile.
Ancak Kafkasya karisik bir yer.Gecikmeler buyuk problemler yarata bilirdi.
Kuzey komsumuz sapik guney komsumuz sapik.Ermenistani saymasak bile.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2010, 23:26:51 Gönderen: QRI »

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #47 : 26 Kasım 2010, 23:32:38 »
tsk bilgiler icin.peki gorev ilgisayari gibi konularda bilgi var mi ?yani azerbeycan baska sistemleri entegre edebilirmi izinsiz?
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #48 : 27 Kasım 2010, 10:50:48 »
Türkiyenin F-16 üretimi sadece montajdan ibaret kendi F-16 mızı bile dışardan alıyoruz biz de sadece modernizasyon falan yapılabilir. Azerbaycan bizle yapsaydı alımı modernizasyonu falan biz yapardık İHA da yapardık tanklarıda modernize ederdi ama kaç yıl sürerdi kimbilir? 2-3 yıl önce anka ortalardqa yoktu, tank modernizasyonunda herhangi bir zırh çalışmamızda yok. Verilseydi üretim için proje çalışması ar-ge v.s. uzun bir süreç.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #49 : 27 Kasım 2010, 12:57:57 »
Gorev bilgisayari konusunda birilerinin bize yasak koya bileceyini sanmiyorum.Eyer boyle bir karar alirlarsa buyuk bir ihtimal volkan-1 i secerler diye dusunuyorum.Ancak bizimkilerin henuz boyle bir projesi oldugunu sanmiyorum.
 Azerbaycan  t-129  helekopterleri ile ilgilendiyini duymusdum.
Bizde su anda 40-60 arasi Mi-24 Super Hind var diye biliyorum.O yuzden T-129 larin kac sayida ve ne zaman alinacagini soylemek zor.
 O zellikle gurcistan vakasindan sonda Azerbaycan silah alimlarini cok hizlansdirdi.
 Ve Israille yapilan askeri anlasmalar hemde politik nitelik tasiyor.Irana karsi.Cunki ermenileri bize karsi destekleyen ikinci guc(Rusyadan sonra) Irandir.ermenilerin cogu dogal qaz,petrol ve qida ihtiyacini Iran karsiliyor.Ve Gurcistan uzerinden ermenilere gonderilemeyen bazi silahlarda Iran uzarinden gidiyor.