Gönderen Konu: Türkiye Azerbaycan Savunma Sanayii İlişkileri  (Okunma sayısı 109241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MKE JNG 90 Azerbaycanda
« Yanıtla #11 : 19 Mayıs 2010, 22:43:41 »
azerilerde varsa bizde niye kimse kullanmıyorki acep?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
MKE JNG 90 Azerbaycanda
« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2010, 18:07:03 »
Bizde de kullanılıyor.Jandarma özel harekat timleri kullanıyor,zaten silahın adı oradan geliyor JNG-90 Jandarma GK'nın talebi doğrultusunda geliştirilmiş bir silah.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MKE JNG 90 Azerbaycanda
« Yanıtla #13 : 21 Mayıs 2010, 07:43:21 »
Bizde de kullanılıyor.Jandarma özel harekat timleri kullanıyor,zaten silahın adı oradan geliyor JNG-90 Jandarma GK'nın talebi doğrultusunda geliştirilmiş bir silah.

adının nereden geldiği doğru ama j.ö.h. lerde yok kullanılmıyor. o konuda yanlışınız var.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MKE JNG 90 Azerbaycanda
« Yanıtla #14 : 21 Mayıs 2010, 07:45:19 »
'equrisi' kullanılıyor j.ö.h. lerde, buna da benziyor. onla karıştırmış olmayasınız.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Azerbaycan TAİ'den Turna hedef uçağı alacak.
« Yanıtla #15 : 06 Ağustos 2010, 21:14:26 »
Friday, August 6, 2010
BAKU - RIA Novosti
Azerbaijan will buy Turna unmanned aerial vehicles, UAVs, for training and target practice from Turkey, the Baku based ARA news agency reported on Friday, according to Russian news agency RIA Novosti.

"Negotiations on a deal are underway with Turkey," Turkish military sources were quoted as saying.

They also said a group of Azerbaijani servicemen had been trained in Turkey in how to use, operate and service the aircraft.

Turna aircraft are manufactured by Turkish Aerospace Industries, Inc., TAI.

Turna UAVs have been used for training Turkish air defense units since 2001.

http://hurriyetdailynews.com/n.php?n=azerbaijan-to-buy-training-drones-from-turkey-2010-08-06

« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2010, 21:51:52 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #16 : 07 Ağustos 2010, 01:14:15 »
Biz bunları yine eğitim için hedef olarak mı kulanıyoruz?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #17 : 07 Ağustos 2010, 09:16:02 »
Biz bunları yine eğitim için hedef olarak mı kulanıyoruz?

Evet.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ~~İsmaiL~~

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #18 : 07 Ağustos 2010, 11:12:27 »
Yani bu turnaları stinger ve uçaksavar toplarının personelinin eğitmek için  havada hedef olarak kullanıp havada imhamı ediyoruz

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #19 : 07 Ağustos 2010, 11:33:33 »

TURNA Hedef Uçak Sistemleri, 1995 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımı ve ürünleridir.

2001 yılından Hv.K.K. ve K.K.K. envanterine giren TURNA, bu tarihten itibaren aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

TURNA Hedef Uçak Sistemleri, hava tehdidine karşı savunma kabiliyetlerini koruyup geliştirme amacıyla eğitim platformu olarak kullanılabilmektedir. Müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimaride olan TURNA Hedef Uçak Sistemi; düşman uçak ve füzelerini simule edebilme, yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hızı, kolay kullanımı, düşük görev riski, modülerliği ve maliyet etkinliği ile operasyonel ortamlarda gerçekleştirilen atışlı görevlerde etkinliğini ispatlamıştır.

Özellikler:

-          Fırlatıcı ile kalkış, paraşüt ile karaya veya denize iniş,

-          Donanma gemilerinden kalkış ve görev yapabilme,

-          İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı,

-          Katlanabilir ve çekilebilir fırlatıcı içinde üç adet demonte uçak taşıyabilme,

-          MIL-STD-810F ve MIL-STD-461 askeri standartlarda sertifiyeli,

-          NATO NSN standartlarında kodlanmış,

Kumanda ve Navigasyon:

-          Kalkış ve iniş dahil tam otopilotlu görev,

-          Otopilot sistemi ile; konum, hız ve irtifa stabilizasyonu,

-          GPS destekli otopilot sistemi ile yön ve rota tutma,

-          255 görev noktasına kadar önceden programlı görev noktası tanımlama, uçuş anında değiştirebilme,

-          Hata koruma işlemi ile; önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş,

-          EMI/EMC korumalı iklimlendirilmiş mobil/sabit Yer Kontrol İstasyonu ile Görev Planlama ve Kontrol,

-          Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme,

-          Sayısal harita otomatik tanıma.

Faydalı yükler:

-          Skor Kaydedici Sistem ve 150m iple ardından çekilen manş ile optik, radarlı veya manuel uçaksavar topları ile yapılan eğitimlerde atışların eş zamanlı olarak doğruluğunun ve skorunun gösterilmesi,

-          Pasif Radar İz Artırıcı ile radarlı güdümlü hava savunma silahları atış eğitimi,

-          Isı kaynağı ile; termal güdümlü füzelerle atış eğitimi.

http://www.tai.com.tr/prog.aspx?contentDefID=7&page=___Programlar__NONE_____Entegre%20U%C3%A7ak%20Sistemleri__PROGRAM__1___Tasar%C4%B1m%20Programlar%C4%B1__NONE_____%C4%B0HA%20Programlar%C4%B1__NONE_____Hedef%20U%C3%A7ak__NONE_____Turna/G%20%C3%96zg%C3%BCn%20Hedef%20U%C3%A7ak%20Sistemi__PROGRAM__7

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com