Gönderen Konu: Türkiye Azerbaycan Savunma Sanayii İlişkileri  (Okunma sayısı 109951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kasabalı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Azerbaycan, Türkiye iki savunma işbirliği fırsatları yarattı
« Yanıtla #150 : 23 Temmuz 2011, 01:41:37 »
Sanırım biz Azerbayca'nın İstiqlal keskin nişancı tüfeğinin 12,7'lik olanıydı galiba, lisans altında üretcektik bence Azerbayca'nı Milgeme dahil etmeli Azerbaycana bu gemileri ucuza vermeliyiz hatta ortak deniz topuda olabilir birbirimize destek olalım diymi ama :)

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #151 : 23 Temmuz 2011, 12:39:03 »
Tüfek tank gibi yada diger kara araçları satarız ama Azerbaycan'a milgem satamayız pek bir karı olmaz  o ülke açısından bize para kazandırır ama onlar boşuna para harcamış olur.Hazara denizine sadece açılan bir ülke bir tarafta iran bir tarafta rusya hangisini atak yapıcak.Yaparsa Türkmenistan'a yapar onada bunlar gerek yok.Daha küçük gemiler olan botlar ve teknekleri satmak daha mantıklı olur.

Çevrimdışı Kasabalı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #152 : 28 Temmuz 2011, 03:58:51 »
Tüfek tank gibi yada diger kara araçları satarız ama Azerbaycan'a milgem satamayız pek bir karı olmaz  o ülke açısından bize para kazandırır ama onlar boşuna para harcamış olur.Hazara denizine sadece açılan bir ülke bir tarafta iran bir tarafta Rusya hangisini atak yapıcak.Yaparsa Türkmenistan'a yapar onada bunlar gerek yok.Daha küçük gemiler olan botlar ve teknekleri satmak daha mantıklı olur.

Orası öylede bir gün tv'de takılırken Azerbaycan ordusunun geçiş törenini görmüştüm 2. el korvetlerle hava atıyolardı bir zamanlar bizimde yaptığımız gibi :)
O yüzden öyle dedim.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #153 : 28 Temmuz 2011, 10:49:12 »
milgem yani  ada sınıfı korvet  2000 tonluk bir  dev , sıradan korvetlere göre   hem tonajı  hemde boyu büyük ,  ayrıca  ada sınıfının radarı sonarı  haberleşme sistemleri  elektronik  harp dediğimiz sistemi  öz savunması  üzerindeki diğer silahları  bir korvetten çok  fırkateyn  sınıfı  gemilerin  özelliklerine  eş değer o yüzden hazar denizinde dengelerin ciddi  şekilde değişmesine  yol açar.
ikinci olarak  bu  korveti  azerilere satamayız  ancak  azerbaycanda  üretilmesi için ortak olabiliriz  yoksa  türkiyede üretip  2000 tonluk gemiyi  hazardenizine taşımak  imkansız   en fazla  parça parça  taşınırki  oda  yine azerbaycanda  geminin toplanması  için  bir  liman ve  büyük bir ekip ister , hazardenizinin  okyanuslarla bağlantısı yok  yani gemiyi yüzdürerek  hazar denizine  girdiremeyiz.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #154 : 28 Temmuz 2011, 15:13:16 »
Nedir bu aceleniz arkadaslar anlamiyorum ya hemen daha kendi envarterimize girmemis bir gemi icin Azerbaycan´a yok Pakistan´a verelim falan biz ABD falanmiyiz boyle cok teknolojik bir ulkemiyizki her yaptigimiz seyi baska ulkelerede veriyoruz bunlari kardesimiz diye bagislamak degilde bunu uluslararasi pazara nasil sokar nasil para kazaniriz diye dusunmemiz gerekiyor unutmayin TF-2000 bambaska birsey olacak ama onada ilgi para gerekiyor.
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #155 : 28 Temmuz 2011, 20:46:09 »
Nedir bu aceleniz arkadaslar anlamiyorum ya hemen daha kendi envarterimize girmemis bir gemi icin Azerbaycan´a yok Pakistan´a verelim falan biz ABD falanmiyiz boyle cok teknolojik bir ulkemiyizki her yaptigimiz seyi baska ulkelerede veriyoruz bunlari kardesimiz diye bagislamak degilde bunu uluslararasi pazara nasil sokar nasil para kazaniriz diye dusunmemiz gerekiyor unutmayin TF-2000 bambaska birsey olacak ama onada ilgi para gerekiyor.

Bedava vermekten bahseden kim zaten!

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #156 : 28 Temmuz 2011, 21:59:07 »
Bedava demiyorum teknoloji transferinden bahsediyorum arkadaslarin bazilari diyo gemi yaptik hemen verelim fuze yaptik hemen verelim neden teknoloji transferi verelim bu sistemler kolay yapilmiyor ben kim olursa olsun teknoloji transferi yapilmasina karsiyim tabi bazi sistemler olabilir ancak bu gibi kritik sistemlerin paylasilmasini dogru bulmuyorum ancak Azerbaycan kardes ulke tabiki yardimi destegi birakmamak lazim bunuda belirtmek istiyorum.

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #157 : 28 Temmuz 2011, 22:34:34 »
Peki o zaman şöyle sorayım; teknoloji transferi edelim diyen kim?

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #158 : 29 Temmuz 2011, 10:40:31 »
Bedava demiyorum teknoloji transferinden bahsediyorum arkadaslarin bazilari diyo gemi yaptik hemen verelim fuze yaptik hemen verelim neden teknoloji transferi verelim bu sistemler kolay yapilmiyor ben kim olursa olsun teknoloji transferi yapilmasina karsiyim tabi bazi sistemler olabilir ancak bu gibi kritik sistemlerin paylasilmasini dogru bulmuyorum ancak Azerbaycan kardes ulke tabiki yardimi destegi birakmamak lazim bunuda belirtmek istiyorum.
silah  satıldığında teknoloji transferi  yapılmış sayılmaz  , en basitinden bir  piyade tüfeğinin kopyalanması bile  ciddi  bir  altyapı ister  kaldıki  bir altayın kopyalanması  mümkün  değil ,   bunun için 3~5 tane  firmanın çallışması yeterli olmaz  , bizim en  basit  silahımız için bile  birçok firma ortak çalışıyor  en basitinden bir  roketsan bir aselsan  gibi  devlerin olmadığı ülkelerde  ileri düzeyde  silah teknolojisi transferi yapmak  mümkün  olmaz  , sen transfer etsende  diğer ülke bu  transferi kaldırabilecek  alt yapıya  sahip değilse  o transferden hiçbir  fayda sağlayamaz   , altay için aklımda kaldığı kadarıyla mke , roketsan , aselsan  , otokar  ve  birkaçtane daha alt yüklenizi  firma birlikte  çalışıyor  ve  bir tankı ortaya çıkarmak için 5~6 yıllık ortak  çalışma  yürütüyorlar  buda yetmiyor  Koreden  birçok  dev  firmayla  bağlantılı olarak  çalışıyorlar  , yani  azerbaycana  ileri düzeyde  teknoloji transferi mümkün değil.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #159 : 29 Temmuz 2011, 13:52:47 »
Peki o zaman şöyle sorayım; teknoloji transferi edelim diyen kim?
Siz benim demek istedigimi anlamadiniz bazi arkadaslar diyor ya milgemi verelim anka´yi verelim onu verelim bunu verelim bundan bahsediyorum ben neden verelim diyorum bende satis olabilir ama teknoloji transferi olmamali bence cunku bunlar gercekten kritik teknolojiler.