Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 189393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #270 : 27 Eylül 2020, 15:11:10 »
çünkü rakip devletler senin silahlarının menzillerine göre taktik belirliyor.nereye svunma sistemi kuracaklar hangi yeri nasıl savunacaklar açıklanan menzillere göre stratejik çalışmalar gerektirmekte.bizimkilerde aynen öyle yaparlar.iran füze menzilleri yunan scalpleri gibi silahlara göre taktik savunma planları yaparlar.ondan dolayı menzillerimiz gizlidir ve kısa açıklanır

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #271 : 27 Eylül 2020, 16:39:23 »
Sn merzifonlu,
Çeşitlilik her zaman iyidir. Bu bir neden olabilir. Ama kullanılır mı? Kullanılmalı mıdır?
Atmaca’yı vurmak trg300 ya da Bora’yı vurmaktan kolaydır. Biri 4+ mach hızda (süpersonik), öbürü 6-7 mach hızda hipersonik iki füze. Atmaca 0.85 mach hızda.
Bugünkü modern deniz  kuvvetlerinde kullanılan öz savunmalara karşı planlanmış bir füze atmaca. Denizdeki “değerli” ve hareketli hedefleri vurmak için tasarlanmış. Kara hedeflerine kullanmak yazık değil mi?
Sn Skywolf’a katılıyorum. Kesinlikle karadan denize atılabiliyor olması lazım.

Füzenin zor vurulması için illa aşırı hızlı olması gerekmiyor. Bir füze terminal aşamada tahmin edilemez sakınma manevraları yapıyorsa, o füze de zor vurulur.

Bu bağlamda, gemiler kadar değerli olan ve gemiler gibi iyi korunan karargah, radar istasyonu, uzun menzilli HSS yerleşkesi vs gibi karasal hedefler için düşünülebilir.

Tekrar söylüyorum, kesin böyledir demiyorum, sadece akıl yürütme benimkisi...

Not: Kesinlikle karadan deniz hedeflerine atılıyordur, tersini düşünmek saçma olur.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2020, 11:59:54 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #272 : 28 Eylül 2020, 19:06:26 »
   30 metre uzunluğunda füze de yapsak resmi açıklamalarda o 280 km menzil daha uzun süre değişmeyecek ta ki en ufak bir olayda hemen ambargo yediğimiz bir takım kritik alt sistemlerde tamamen yerlileşme sağlanana kadar.Ancak bu işlerden biraz anlayanlar o 280 km lik menzilin sembolik bir rakam olduğunu da bilecek😉

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #273 : 28 Eylül 2020, 19:38:32 »
299 km. yapsınlar bari , iyice kudursun ambargocu Batı..😎😎😎

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #274 : 28 Eylül 2020, 21:28:25 »

;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #275 : 28 Eylül 2020, 21:34:48 »
Sn serkan1976,
Zaten kural 300km ve 500kg üstü füzelerin teknolojisinin ve kendisinin satılmaması.
299 dememek için 280 diyorlar. Bora nın patlayıcı miktarıda 480 kg.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2020, 21:53:53 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #276 : 28 Eylül 2020, 21:47:10 »
Bizim 500-600+ Km üstü füzemizin olduğunu biliyorum ama kanıtlayamam.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #277 : 28 Eylül 2020, 21:52:43 »
Sn merzifonlu,
Çeşitlilik her zaman iyidir. Bu bir neden olabilir. Ama kullanılır mı? Kullanılmalı mıdır?
Atmaca’yı vurmak trg300 ya da Bora’yı vurmaktan kolaydır. Biri 4+ mach hızda (süpersonik), öbürü 6-7 mach hızda hipersonik iki füze. Atmaca 0.85 mach hızda.
Bugünkü modern deniz  kuvvetlerinde kullanılan öz savunmalara karşı planlanmış bir füze atmaca. Denizdeki “değerli” ve hareketli hedefleri vurmak için tasarlanmış. Kara hedeflerine kullanmak yazık değil mi?
Sn Skywolf’a katılıyorum. Kesinlikle karadan denize atılabiliyor olması lazım.

Füzenin zor vurulması için illa aşırı hızlı olması gerekmiyor. Bir füze terminal aşamada tahmin edilemez sakınma manevraları yapıyorsa, o füze de zor vurulur.

Bu bağlamda, gemiler kadar değerli olan ve gemiler gibi iyi korunan karargah, radar istasyonu, uzun menzilli HSS yerleşkesi vs gibi karasal hedefler için düşünülebilir.

Tekrar söylüyorum, kesin böyledir demiyorum, sadece akıl yürütme benimkisi...

Not: Kesinlikle karadan deniz hedeflerine atılıyordur, tersini düşünmek saçma olur.
Sn Merzifonlu,
Atmaca, zaten hedefe yaklaşırken değişik manevralar yapıyor. Hatta yeri geldiğinde yükselip tepeden de dalabiliyor. Bence bir PHALANX cwis sisteminin ya da bir ESSM füzesinin arama ve takip algoritmasını yanıltacak manevralardır bunlar. Çünkü gemi radarları bu füzeyi çarpmadan 90 saniye önce görüyor. Bu da yeterli reaksiyon zamanı veriyor öz savunma sistemlerine. Bunları alt edecek manevralar yapması yakışır.
Benim sorduğum , karadan karaya atıldığında ; arayıcı başlığının değişmesi gerekir. Som’un üzerindekine benzer bir arayıcı başlığı olması ve benzer terminal manevra kabiliyeti verilmesi gerekir. Som füzesinin radara görünmeme özelliği bu füzede yok. Değermi diye sormuştum. Ama şu da var KKK’nın elinde bunlar varsa düşman bunu bilecek ve ona göre de ek bir savunma stratejisi geliştirmek zorunda kalacaktır. Bilmiyorsa da sürpriz bir silah olur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #278 : 28 Eylül 2020, 22:09:17 »
Sn serkan1976,
Zaten kural 300km ve 500kg üstü füzelerin teknolojisinin ve kendisinin satılmaması.
299 dememek için 280 diyorlar. Bora nın patlayıcı miktarıda 480 kg.
Ben de onu diyorum ya 300>299... 300 olmadığı sürece sorun yok ki...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Alıntı
youtu.be/8Vd2bm1Aznw
Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesinin, yeni bir test atışı daha gerçekleştirildi.

ATMACA, elektronik harp icra edilen ortamda görev yapabilme kapasitesini doğruladı.

Savunma Sanayii Başkanı
@IsmailDemirSSB: "Bu test, ATMACA'nın sondan bir önceki testiydi."

ATMACA Projesi'nde seri üretime hazırlanılıyor | SavunmaSanayiST
savunmasanayist.com

ATMACA Gemisavar Füzesi'nde ve SOM Seyir Füzesi'nde kullanılacak yerli KTJ-3200 Turbojet Motoru'nun testleri tamamlandı.

- ATMACA Projesi'nde seri üretime hazırlanılıyor.

https://savunmasanayist.com/atmacanin-yerli-motorunun-testleri-tamamlandi/

https://mobile.twitter.com/miguyan2000/status/1311048811184377863
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2020, 16:18:25 Gönderen: カメせ »