Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 190933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #450 : 23 Ocak 2024, 21:15:17 »
Bazı silahlar ekol gerektirir su üstü saldırı silahı da böyledir. Ya Amerika ya Rusya ya Fransız ekolünü tercih ederler uzun yıllarda bu bağlılık devam eder. Bu yüzden çok önemli bir haber. Aynı sayıda SOM satsak bu kadar güzel haber olmazdı benim için
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #451 : 23 Ocak 2024, 21:49:04 »
O zaman Türk ekolü geliyor diyebiliriz, Amerikan, Fransız, Rus, İsrail, Alman veya İngiliz ekollerinden sonra

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #452 : 23 Ocak 2024, 22:34:38 »
Kesinlikle Türk ekolü geliyor inşallah. Bunun için bu saydığın ülkeler ile yarışı kazanmakta tek kriter değil bizim itilmiş kakılmışlar aleminde güven duyulabilecek yaslanılabilecek ülke olma doğal avantajımız var. Fransa'nın yarısı kadarla bekli de Fransa ile de yarışabilme imkanımız var. Birde ben ekol ülkeleri kendimce şöyle görüyorum. Amarika Rusya Çin Fransa olarak sınırlıyorum. İsrail Almanya İngiltere bence ekol olma vasfına ulaşamadılar. Bunlar hem ortak projeler nedeniyle hem ihracat politikaları nedeniyle hem de üretim politikaları nedeni ile ekol ülke olmaya tam oturmuyorlar. İsrail mesela helikopteri gemisi denizaltısı uçağı yok nasıl ekol ülke olsun ancak çok kritik bazı ihtiyaçları sağlar mesela bize popeye verdi Azerbaycan da füzeler vardı ama iki ülkede arsenalimizi İsrail tabanlı yapmayı düşünmedik bile. İngiltere'de muğlak bir durum ama bence oda ekol ülke değil ama tartışılabilir tabi. Aşırı liberal karakteri nedeni ile böyle faşist şeylere Fransa gibi çok önem vermiyor bu yüzden olamıyorlar. Türkiye ise özellikle İslam coğrafyasında ve gelişmemiş itilmiş kakılmış dünyada ürün gamının eksiksiz ve sunduğu çözümlerin kalitesi nedeniyle bugün tam değil ama gelecekte böyle giderse ekol ülke olacak. Gemisinden tankına tüfeğine elektroniğe bize güven duyarak yaslanabilecekler. Bu gerçek bir ihtiyaçtır ülkeler bunu hisseder ölçer tartar karar verirler. Mesela Suudi Arabistan istediğimiz kadar kötü ilişkimiz olsun Fransa'ya değil bize güvenileceğini bilir. Ve bu gerçektir de yanılmazlar zaten bilirler onlar aptal değiller.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2024, 22:35:46 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #453 : 23 Ocak 2024, 23:42:43 »
Mesela Suudi Arabistan istediğimiz kadar kötü ilişkimiz olsun Fransa'ya değil bize güvenileceğini bilir. Ve bu gerçektir de yanılmazlar zaten bilirler onlar aptal değiller.

Büyük harflerle yazıyorum burasını, SUUDİ SÜLALESİNİN TÜM FERTLERİ TARİHTEN SİLİNMEDEN, iki ülke ilişkileri Bangladeş veya Endonezya gibi olmaz. Bence, bizimle samimi olarak dostluk geliştirmek, bu sülalenin varoluş nedenine aykırıdır. Hayal görmemek gerekir.

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #454 : 23 Ocak 2024, 23:48:40 »
Bir ara Kral Selman Amerika ile ilişkiler bozulduğunda arkasında İstanbulun fotoğrafı ile poz verip paylaşmıştı. Güya sen yoksan Türkiye var diye. Sonra Trump geldi. Prens ABD'ye 300 milyar dolarlık silah siparişi geçti. Meşhur küreye el basıp göbek attılar.

Benim anladığım biz Suudi Arabistan için arkalarında hiç kimse olmayacaksa önemli, birileri varsa herhangi bir önemi olmayan sıradan bir ülkeyiz.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #455 : 23 Ocak 2024, 23:51:55 »
Büyük harflerle yazıyorum burasını, SUUDİ SÜLALESİNİN TÜM FERTLERİ TARİHTEN SİLİNMEDEN, iki ülke ilişkileri Bangladeş veya Endonezya gibi olmaz. Bence, bizimle samimi olarak dostluk geliştirmek, bu sülalenin varoluş nedenine aykırıdır. Hayal görmemek gerekir.

Sultan 2.Mahmut bunların büyük dedelerini Suudları boyunlarından zincirleyip payitahtta gezdirdikten sonra kellelerini almıştı, bunların bize karşı öfkesi hiçbir zaman geçmez kimse hayal görmesin(iyi de yapmış).

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #456 : 23 Ocak 2024, 23:57:11 »
Suudi Arabistan, Kral Faysal döneminde Türkiye yanlısı çizgisini net bir şekilde ortaya koymuştu. Adamı yakın akrabaları yok etti. Sonrası Kral Selman dönemi zaten.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #457 : 24 Ocak 2024, 00:19:38 »
Haklısınız ama kendi içlerinde doğru kararı verdiklerinde Türkiye ye güvenebileceklerini biliyor olacaklar. Bu sevmekle nefretle alakalı bir şey çok değil. Kardeşinle kavgalı olursun çekişme olur mal paylaşamama sorunu olur görüşmezsin ama elin yabancısı ile mevzu olunca kardeş kardeşi atmış yar başında tutmuş olur. Suudiler bizimle kardeş iddiası çok abartılı gelebilir akşama kadar tartışırız ama biz kader birliği etmiş ülkeleriz.

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #458 : 24 Ocak 2024, 00:30:29 »
Endonezya'ya Atmaca satışı konusunda bir noktaya dikkat çekmek isterim.

Güneydoğu Asya'da Çin ile arası sürekli papaz olan, bazen ABD'ye yaslanan bazen de Çin ile arayı bulmaya çalışan bazı ülkeler var. Bu ülkelere ASEAN ülkeleri deniyor. ASEAN'ın üyeleri Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur'un yanı sıra Brunei, Vietnam, Laos, Kamboçya ve Myanmar'dan oluşuyor.

Bu ülkelerden Myanmar, Laos, Kamboçya ve Singapur'u büyük oranda Çin'in yanında olmalarından dolayı bir kenara bırakacak olursak, bizim silah sanayimiz ASEAN'ın diğer üyeleri için bulunmaz nimet.

Zira bu ülkelerin Çin ile Güney Çin Denizi'nde hak iddaası tartışmaları yıllardır sürüyor. Çin, Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'i üzerinde hak iddia ediyor. O olanı çevreleyen meşhur 9 çizgili bir haritaları da var.

Güney Çin Denizi, malumunuz doğal gaz, hidrokarbon yatakları ve petrol konusunda devasa rezervlere sahip. Çin son yıllarda Güney Çin Denizi üzerinde hak iddia ettiği alanlarda deniz platformlarıyla sondaj ve petrol gaz üretimine başladı.  ABD bu konuda Çin'i caydırmaktan uzak ve giderek güçlenen bir Çin ordusu var. En azından nicelik olarak.

Çin ile Endonezya, Malezya, Filipinler de zaman zaman çatışmanın eşiğine geliyor. Benim düşüncem ABD'ye tam olarak güvenemeyen, denizini ve deniz kaynaklarını elinden almaya çalışan Çin ile bir çatışmayı göze alamayan ülkeler ise Türkiye'yi iki büyük güce bağlı kalmamanın anahtarı olarak görüyor.

Filipinler'e atak satışı, Malezya'yla gemi anlaşması, Endonezya'ya anka siha ve atmaca satışı Güneydoğu Asya pazarı konusunda gelecek daha iyi günlerin habercisi. Bu arada Osmanlı'nın Portekizliler'e karşı destek olması zamanında geçmişte Endonezya'ya (o gün için Açe Sultanlığı) asker gönderdiğini bir not olarak düşmekte yarar var. Orada şehit düşen Mehmmetçiklerin mezarları bulunuyor.

Konuya ilişkin haber https://www.aa.com.tr/tr/dunya/osmanli-hatirasi-belgeler-endonezyada-ozenle-korunuyor/909955

"Açe Sultanı, Osmanlı Padişahı II. Selim'den yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine 600 kişiden oluşan deniz gücü, Açe'ye gönderildi. Portekizlileri yenen Osmanlı ordusundan bazıları, kendilerine tahsis edilen Bitai köyüne yerleşti."

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #459 : 24 Ocak 2024, 01:13:17 »
bir beğeni ateşledim tujue arkadaşlarda ateşleyecek ben yılın üyesiyim