Gönderen Konu: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)  (Okunma sayısı 189059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Atmaca...
« Yanıtla #120 : 05 Ocak 2016, 18:01:50 »

Çevrimdışı mehmetumut4

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Gemisavar Füze Projesi (ATMACA)
« Yanıtla #121 : 02 Şubat 2016, 16:10:08 »
Menzili hakkında kesin birşey varmı?

Turkish Military

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #122 : 09 Haziran 2016, 11:39:40 »
Atmaca içinde bir teslimat gecikmesi var,sanırım kuvvet veri linki adaptasyonu tamamlanmış olarak teslim almak istemiş füzeleri,en azından ben öyle anladım.

S&H yeni sayıdan,

ATMACA Satıhtan Satıha Güdümlü Mermi Programı takviminde yaklaşık iki yıllık bir gecikme söz konusu.Edindiğimiz bilgiye göre TR40 Turbojet Motoru ile güçlendirilecek ATMACA Güdümlü Mermileri ile test atışları 2o17 içinde gerçekleştirilecek ve 2o18’de füzenin üretimine başlanılacak. İlk teslimatların da yine 2o18 içinde yapılması planlanmıştır.KEMENT Projesi’nin KEMENT-A Fazı altında geliştirilecek Atmaca Veri Terminali [AVT] ile Füzeye çift yönlü, kriptolu data link/veri bağı kabiliyeti kazandırılacaktır.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 35
« Yanıtla #123 : 09 Haziran 2016, 16:07:30 »
Atmaca'nın menzili ne kadar idi ?

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #124 : 09 Haziran 2016, 17:54:06 »
Bunu biz tam bilemeyiz ama bir yerlerden 250+ hatırlıyorum.
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 12 Ekim 2016, 19:55:42 »
 Yerli ATMACA dünyanın en iyisi olacak
12.10.2016 HABER7 / FUAT ÖNER

"Yerli ve Milli" üretimi destekleyerek atağa kalkan Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine onlarca yerli silah, Silahlı İHA, Taarruz Helikopteri ATAK dahil bir çok projeyi envanterine dahil ederken, dünyanın en gelişmiş gemisavarı olacak ATMACA'nın çalışmaları sürüyor.
...
ATMACA gemisavar füzesiyle ilgili çalışmalar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM)'da uzun süren çalışmalarının sonucunda 2009 yılında ROKETSAN ile sözleşmenin imzalanmasının ardından başladı.

Dünyanın en gelişmiş gemisavar füzelerinden biri olacak olan ATAMCA rakipleri Exocet ve Harpoon füzelerinden daha üstün özelliklere sahip.

ATMACA füzesi denizde asgari 200 km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek ve Data-link donanımına da sahip olacak. Bunun beraber ATMACA seyir halindeyken uzaktan hedef güncellemesine izin verecek. Atmaca'nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

Deniz Kuvvetleri için çok kritik bir öneme sahip olan ATMACA'nın yıl sonuna kadar TSK'nın envanterine girmesi bekleniyor.

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2165973-yerli-atmaca-dunyanin-en-iyisi-olacak

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #126 : 13 Ekim 2016, 09:20:38 »
ıl sonuna kadar kullanıma girecek olan füzenin herhangi bir fotoğrafı var mı acaba?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #127 : 11 Temmuz 2018, 11:41:30 »
Atmaca içinde bir teslimat gecikmesi var,sanırım kuvvet veri linki adaptasyonu tamamlanmış olarak teslim almak istemiş füzeleri,en azından ben öyle anladım.

S&H yeni sayıdan,

ATMACA Satıhtan Satıha Güdümlü Mermi Programı takviminde yaklaşık iki yıllık bir gecikme söz konusu.Edindiğimiz bilgiye göre TR40 Turbojet Motoru ile güçlendirilecek ATMACA Güdümlü Mermileri ile test atışları 2o17 içinde gerçekleştirilecek ve 2o18’de füzenin üretimine başlanılacak. İlk teslimatların da yine 2o18 içinde yapılması planlanmıştır.KEMENT Projesi’nin KEMENT-A Fazı altında geliştirilecek Atmaca Veri Terminali [AVT] ile Füzeye çift yönlü, kriptolu data link/veri bağı kabiliyeti kazandırılacaktır.

Pek 2018'e yetisecek gibi durmuyor, ATMACA projesi cok sessiz gidiyor.

Bu arada SOM icin NSM fuzesi gibi gemi konuslu bir turevi dusunuluyor mu acaba?

SOM ve ATMACA'nin bulunmasi avantaj olabilir sonucta. NSM'deki gibi IIR gudumlu fuze passif yaklasmasi nedeniyle neredeyse gorunmez olarak bir gemiyi gavil avlayabiliyor, aktif radar gudumlu fuzelerin sinyali algilanabiliyor ancak kar, yagmur ve sisli havada daha iyi performans gosteriyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #128 : 31 Ekim 2018, 09:33:10 »

Kh-35 Seyir füzesi Ka-52 üzerinde. Acaba biz de SOM'u savaş uçakları dışında farklı hava platformları ile fırlatmayı düşünüyor muyuz?

Aynı soruyu Atmaca için sorayım. Atmacayı mevcut deniz karakol uçaklarımızdan, helikopterlerimizden, savaş uçaklarımız ve insansız araçlarımızdan fırlatabilecek miyiz?
Forumda dile getirdiğimiz kıyı savunma sistemi için, kara tabanlı sistem yerine veya ona ek olarak hava araçlarından da ateşleyebilmemiz çok iyi olmaz mı? Kara tabanlı sisteme göre daha geniz alana müdahale edebilme olanağımız olur! Özellikle Ege ve Akdeniz'de sular ısınıyorken bunu ciddi anlamda değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hannibal

• DefenceTurk
  • *
  • -6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #129 : 31 Ekim 2018, 09:59:36 »
Kaç tane Atmaca envantere alınacak ilk önce bunu bilmemiz gerekir, çünkü sipariş bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda verilmişti, hava platformlarından atılmak için SOM seçeneği var. Ayrıca günün birinde Penguen muadili bir şeyler ile sürpriz yapılabilir.