Gönderen Konu: SU-57 (T-50) PAK-FA  (Okunma sayısı 96376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: SU-57 (T-50) PAK-FA
« Yanıtla #280 : 12 Temmuz 2021, 09:46:14 »
O zaman Rus sistemleri hakkındaki bu iddialar ya psikolojik harp ya da şehir efsanesi...

Suriye hava sahasını Batı uçakları delik deşik eder ;
" Efendim Rusya-İsrail Antlaşması var yoksa S-400'ler onları mahveder" diyorsunuz...

Heryerde bizim pır pır Tb2'ler Rus HSS'leri darmadağın eder;
Efendim elektronik harp uyguluyoruz vs. onun için etkili yoksa Rus HSS'leri onları mahveder" diyorsunuz

Bir tane S-400,S-300 vs. Rus HSS vuruş görüntüsü yokbir sürü bahane cevap...

Şimdi de Su-57 motoru yenilenince canavar olacakmış.Evet belki Su-57 iyi bir uçak olacak da önceki Rus yalanları beni ihtiyatlı olmaya zorluyor...

Bu forumda Hürjet için Batı bağımlılığından kurtulmak için mutlaka Rus veya Çin motoru alalım diyen de benim. Ruslara karşı bir önyargım yok ama Batı sistemleri kesinlikle daha kaliteli , önce Batı sistemlerine yönelmeliyiz diyen biriyim sadece...

Batı silah sistemleri > Rus silah sistemleri

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 12 Temmuz 2021, 11:20:16 »
Silah sistemi ne olursa olsun, dogrudan karsilastirmak zor cunku her iki tarafta esit sartlarda karsilastirilmalarini istemez..

Sebebi de basit, biri digerinden cok ustun cikarsa pazarlarini kaybetme ihtimalleri dogar..

Ayrica, disariya sattiklari ile kendilerine tuttuklari modeller arasinda da epey fark olacaktir, onun icin 3. ulkelerde yapilan savaslarda bile karsilastirmak dogru olmayabilir..

Dogrudan karsilastirmanin anlami olur mu o da ayri..

Belirtilgidi gibi karsilastirmaya kalktigimiz silahlar ayni amac icin mi yapilmis vs?

Bu ucaklarin "gorunmezlik" disinda baska amaclari yok mu yani o vida bu vida o boya bakiyoruz?

Cografyalari, savunma doktrinleri, dunya gorusleri bile cok farkli olan ulkelerin ayni birebir ayni sey icin silah tasarlama ihtimalleri ne kadar?

Savaslari sadece silahlarin kazandigi pek az gorulmustur..

"O mu bu mu daha iyi" tipi teorik tartismalar yaniltici olabilir...hepsinin artisi eksisi mutlaka olacaktir, onemli olan bunlarin farkinda olup eksileri idare ederken artilari en etkili sekilde kullanabilmektir..Kullanma kilavuzuna bakmakla, sahada kullanmak arasinda cok fark var..TB2ler bulunmaz hint kumasi oldugu icin basarili degil, biz ne zaman, nasil, nerede ve ne tarz destekle kullanilacagini bildigimiz icin etkili..

Hele ki ne F-35 ne SU-57 bize gelecegine gore, biz MMU'yu bizim isterlerimizin buyuk cogunlugunu karsilayacak sekilde yapalim, gerisi hikaye derim..

« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2021, 11:23:03 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #282 : 12 Temmuz 2021, 12:33:03 »
En son Hakan Kılıç,  Su-57'nin perçinlerinin göründüğü resmi sitesine koyup " kimse bana Su-57 , 5.nesil demesin" demişti...

Havacılık otoriteleri Su-57'nin şu an için 5.nesil olmadığı konusunda hemfikir gibi.
Yeni motor vs ileride belki 5.nesil olur.
Çin uçaklarına bile J-20 vb. böyle katı eleştiriler yok 5.nesil iddialarına karşı.
Yani Havacılık otoriteleri Çin J-20 serisi uçaklarının 5.nesil olarak çoğu konuda Su-57'den daha ileride olduklarını söylüyor.

Aklıma bir anekdot geldi.

Mısırlı bir general 6. Gün savaşından sonra Sovyet askeri Ateşesi ne” sizin silahlarınız batılı sistemlere karşı zayıf ve etkisiz kaldı”.

Ataşe: vietnamlılar bizim silah sistemleri ile süper gücü peki nasıl dize getirdi? Kabahati tedarikçi de değil kullanan da arayın.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #283 : 12 Temmuz 2021, 13:25:58 »
Adamlar 1 günde 400 Arap uçağı vurdu... Bu sadece Arapların beceriksizliğiyle açıklanamaz.
Açıklamaya çalışırsanız her savaşta tokat yemeye devam edersiniz nitekim yemeye de devam ediyorlar Rus sistemleri...
Savaş kazanmak sadece silah sistemleriyle tabiki belirleyici olmaz. Ör: Vietnam

Ama cevap vermek için cevap da vermemek lazım. Batı sistemleri , Doğu sistemlerine göre mutlak daha üstün sistemlerdir.

Doğu politika bu dengeyi nükleer silah, nitelik yerine nicelik üstünlüğüyle kapatır.

2. Dünya Savaşı 1 Panter karşısına 4 T-62 ile savaş kazandılar. Bugün ise ben Ruslar'ın artık bu niceliğe ulaşacaklarını düşünmüyorum. 
Çünkü  bir Mig-15 yapmakla Su-35 yapma hızı aynı değil...O günler geri kaldı.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #284 : 12 Temmuz 2021, 13:27:50 »
En son Hakan Kılıç,  Su-57'nin perçinlerinin göründüğü resmi sitesine koyup " kimse bana Su-57 , 5.nesil demesin" demişti...

Havacılık otoriteleri Su-57'nin şu an için 5.nesil olmadığı konusunda hemfikir gibi.
Yeni motor vs ileride belki 5.nesil olur.
Çin uçaklarına bile J-20 vb. böyle katı eleştiriler yok 5.nesil iddialarına karşı.
Yani Havacılık otoriteleri Çin J-20 serisi uçaklarının 5.nesil olarak çoğu konuda Su-57'den daha ileride olduklarını söylüyor.

Aklıma bir anekdot geldi.

Mısırlı bir general 6. Gün savaşından sonra Sovyet askeri Ateşesi ne” sizin silahlarınız batılı sistemlere karşı zayıf ve etkisiz kaldı”.

Ataşe: vietnamlılar bizim silah sistemleri ile süper gücü peki nasıl dize getirdi? Kabahati tedarikçi de değil kullanan da arayın.

Sadece ABD'yi degil, once Fransizlari sutladilar...bunu da unutmamak lazim..

Tabii insani bedeli cok agir oldu Vietnam icin o ayri..

Neyse konuyu cok dagitmayalim...

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #285 : 12 Temmuz 2021, 15:24:09 »
Adamlar 1 günde 400 Arap uçağı vurdu... Bu sadece Arapların beceriksizliğiyle açıklanamaz.

O iş de şöyle oldu; daha öncesinde MOSSAD, Mısır Hava Kuvvetlerine ait ne kadar pilot varsa, isim isim adreslerini tespit etmiş. Baskın öncesi yapılan operasyonlarda, Mısırlı pilotlar adreslerinde tek tek gafil avlanmış. İsrail uçakları Mısır Hava Kuvvetlerini yerde keklik gibi avlarken, zaten Mısır Hava Kuvvetlerinin elinde jet pilotu kalmamıştı. Yani İsrail Hava Kuvvetleri, pilotsuz uçakları vurmuş oldu.

Bu savaştan çıkarılan dersler sonucunda Türk Hava Kuvvetleri Lojman sistemine geçmiş. Stratejik değeri olan kıymetli adamlar, öyle keyfine göre falanca mahallenin filanca sokağında oturamazlar mış... Bu bilgiyi, askerdeyken -kulakları çınlasın- bizim Astsubay Başçavuş anlatmıştı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #286 : 12 Temmuz 2021, 15:46:25 »

O iş de şöyle oldu; daha öncesinde MOSSAD, Mısır Hava Kuvvetlerine ait ne kadar pilot varsa, isim isim adreslerini tespit etmiş. Baskın öncesi yapılan operasyonlarda, Mısırlı pilotlar adreslerinde tek tek gafil avlanmış. İsrail uçakları Mısır Hava Kuvvetlerini yerde keklik gibi avlarken, zaten Mısır Hava Kuvvetlerinin elinde jet pilotu kalmamıştı. Yani İsrail Hava Kuvvetleri, pilotsuz uçakları vurmuş oldu.

Bu savaştan çıkarılan dersler sonucunda Türk Hava Kuvvetleri Lojman sistemine geçmiş. Stratejik değeri olan kıymetli adamlar, öyle keyfine göre falanca mahallenin filanca sokağında oturamazlar mış... Bu bilgiyi, askerdeyken -kulakları çınlasın- bizim Astsubay Başçavuş anlatmıştı.

Bu pilot detayını ilkdefa duydum... O kadar kaynak okudum ilk defa bu bilgiyi duyuyorum...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #287 : 12 Temmuz 2021, 17:33:22 »

Bu bir sehir efsanesi .   " dogru degil"

Oncelikle  Israil hava kuvvetleri savasin ilk gunlerinde agir kayip lara ugratildi.  Israil hava kuvetlerini acitan Misir hava kuvvetleri degil, Misirin Sina yarim adasina yerlestirmis oldugu S2 SAM bataryalari idi.

S2 SAM lar Israil hava kuvetlerinin canini cok acitti ta ki . IDF komandolari tarfindan Sinada  bulunan S2  bataryalarinin konrtolunde kullanilan bir radarin elegecirilip Israile helikopterle tasinmasi sonrasina kadar.

Misir hava kuvetlerinin imhasi ise savasin ilk saatlerinde Israil hava kuvetlerince yerde vurulup imha edilmesinden ibaret. Misir hava kuvvetleri ucaklari  uslerinde ucaklar acikta  diziler halinde gafil avlanmasindan ibaret  pilotsuz kalinmasindan dolayi degil.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #288 : 12 Temmuz 2021, 18:18:35 »
Bu bir sehir efsanesi .   " dogru degil"

Sayın hocam, bunlar ''şehir efsanesi'' diyerek hemen kestirip atmayalım... Kaynağımı açıkladım zaten -ki akla yatkın geliyor. MOSSAD ajanları, savaş öncesinde Mısırlı pilotların adreslerini isim isim tespit ederek operasyon yapmış diyorum. Buradan alınan dersler ışığında, THK Askeri Lojman düzenine geçmiş.

Ha..! belki pilotların tamamını etkisiz hale getirmemiştir de %40' ını etkisiz hale getirmiştir. O kadarını bilemem... Fakat bu bilginin doğru bilgi olduğundan eminim. O dönemi yaşamış eski topraklar, emekli generaller falan bu işleri iyi bilir. Ayrıca bu kadar detay bilgi her yerde yazmaz. Benim içi önemli olan nokta neresi biliyor musunuz; alınan dersler ışığında THK' nin askeri lojman düzenine geçmiş olması. Demek ki öncesinde LOJMAN uygulaması yokmuş. Eski askerlerden tanıdık birileri olsa da sorsak. Eski topraklardan Erdoğan Karakuş paşaya bi' mail atalım ve işin aslını öğrenelim derim:)

Askerde duyduğum bu bilgi o kadar beynime kazınmış ki, hiç aklımdan çıkmadı. Lojman deyip geçmemek lazım... Lojman iyidir:)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 12 Temmuz 2021, 18:54:54 »
Mirage 3 efsanesini unutmamak lazım.

İsrail 30 mm lik toplarla donattığı bu uçaklarla , Arap hava kuvvetlerine özellikle baskınla büyük kayıp verdirdi...

Mısır'ı Batı'sından vurmak da muazzam bir taktik zeka