Gönderen Konu: SU-57 (T-50) PAK-FA  (Okunma sayısı 96385 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: SU-57 (T-50) PAK-FA
« Yanıtla #270 : 11 Temmuz 2021, 11:25:30 »
Şu uçağa nasıl 5. Nesil diyorlar aklım almıyor.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #271 : 11 Temmuz 2021, 21:03:31 »
 Öyle deme. Skywolf hocamızın gözü var onda  ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #272 : 11 Temmuz 2021, 21:10:37 »
Şu uçağa nasıl 5. Nesil diyorlar aklım almıyor.

5. nesil savaş uçağı özellikleri taşıdığı için.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #273 : 11 Temmuz 2021, 22:23:52 »
En son Hakan Kılıç,  Su-57'nin perçinlerinin göründüğü resmi sitesine koyup " kimse bana Su-57 , 5.nesil demesin" demişti...

Havacılık otoriteleri Su-57'nin şu an için 5.nesil olmadığı konusunda hemfikir gibi.
Yeni motor vs ileride belki 5.nesil olur.
Çin uçaklarına bile J-20 vb. böyle katı eleştiriler yok 5.nesil iddialarına karşı.
Yani Havacılık otoriteleri Çin J-20 serisi uçaklarının 5.nesil olarak çoğu konuda Su-57'den daha ileride olduklarını söylüyor.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #274 : 11 Temmuz 2021, 22:42:42 »
En son Hakan Kılıç,  Su-57'nin perçinlerinin göründüğü resmi sitesine koyup " kimse bana Su-57 , 5.nesil demesin" demişti...

Havacılık otoriteleri Su-57'nin şu an için 5.nesil olmadığı konusunda hemfikir gibi.
Çin uçaklarına bile J-20 vb. böyle katı eleştiriler yok 5.nesil iddialarına karşı.
Yani Havacılık otoriteleri Çin J-20 serisi uçaklarının 5.nesil olarak çoğu konuda Su-57'den daha ileride olduklarını söylüyor.

Zaten öyle J-20 > Su-57. Çinliler Ruslardan iyi uçak yapmaya başladılar.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #275 : 12 Temmuz 2021, 00:38:10 »

9 Eylül Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu idaresi bölümünü bitirip kendisini Savunma Sanayii uzmanı zanneden adamın teki Hakan Kılıç dediğiniz zat. Teknik tarafı sıfır.
F35’lerinde F22’lerinde üzerinde aynı vidalar var. Evet VİDA. (Cross Tapping Screw) tam teknik adı ile. Perçin değil. Prototiplerde bu vidalar çıplak bırakılır eğer uçak “stealth” testine maruz kalmayacaksa. Seri üretimde üzerleri doldurulur ve özel bir Stealth boya ile kaplanır. Bu vida deliklerinin, eğer doldurmazlarsa, uçağın yakıt sarfiyatını ve maximum hızını nasıl ters bir şekilde etkileyeceğini her mühendis bilir. İlk linkin içerisinde aşağıda uçuş sonrası koruyucu kaplama boyası dökülmüş F22 resmî var. O “vida” lar ortaya çıkmış.
Boş ve bilmeden konuşulmuş bir laf o.
Alttaki ikinci linkteki su 57 resminde o vidalar kaplanmış. (Yurt dışından resim yüklemede zorluk çekiyorum. Linki açmanız lazım)

https://min.news/en/military/eb4ddd172692c76cd3e1047f0b953c94.html

https://www.diecastaircraftforum.com/attachments/forum47/324732d1566800523-af1-su-57-03.jpg
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2021, 00:53:12 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #276 : 12 Temmuz 2021, 01:10:37 »
SU57 uçağı, hızıyla, üzerindeki sensörleriyle, radarlarıyla, IRST sistemiyle, içeride ve dışarıda taşıyabildiği yüksek yararlı yük kabiliyeti ile, yüksek irtifasıyla, 1.8 mach’lık super cruise kabiliyetiyle, manevra kabiliyeti ile F22’den geri kalan bir uçak değil. Hatta belki daha üstün tarafları bile var. Stealth performansı Çin uçağından dahi kötü. Orası doğru. Çin uçağınında düzgün bir motoru yok daha. Hala Rus motoru kullanıyorlar. Su 57’ye İzdeliye30 motoru entegre olsun bu uçak tam bir canavar olacak.
Bence Stealth işi 5-10 seneye kalmaz çözülür. Stealth dediğimiz uçakları uzaydan, yerdeki çapraz radar ağlarıyla, uzun dalga boylu özel radarlarla falan bir şekilde tesbit etmeye başladıklarında SU 57 gibi uçaklar çok lazım olur.
Rusların aletleri ABD ninki gibi sofistike olmayabilir ama aynı işi görebilecek evsaftadırlar. (ABD milyonlarca dolar harcayıp uzayda yazabilen tükenmez kalem yapar, Ruslar kurşun kalemle işi çözerler)
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2021, 01:13:04 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #277 : 12 Temmuz 2021, 01:27:29 »
(ABD milyonlarca dolar harcayıp uzayda yazabilen tükenmez kalem yapar, Ruslar kurşun kalemle işi çözerler)

Aslında sonradan Ruslar da ABD tükenmez kalemlerini ithal etmişlerdir. Kurşun kalemden kopan grafit uçların, olmadık yerlere girip, yangına veya kısa devreye yol açmalarından korktukları için!

https://www.kozmikanafor.com/uzay-kalemi-vs-kursun-kalem/

Onun haricinde aynı fikirdeyim. Ya, boş verin elalemin uçağını. Biz kendi uçaklarımızı adam gibi doğrultalım hele de, sonra milletle kendimizi kıyaslayalım. Daha anlamlı olur.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #278 : 12 Temmuz 2021, 02:43:42 »
(ABD milyonlarca dolar harcayıp uzayda yazabilen tükenmez kalem yapar, Ruslar kurşun kalemle işi çözerler)

Aslında sonradan Ruslar da ABD tükenmez kalemlerini ithal etmişlerdir. Kurşun kalemden kopan grafit uçların, olmadık yerlere girip, yangına veya kısa devreye yol açmalarından korktukları için!

https://www.kozmikanafor.com/uzay-kalemi-vs-kursun-kalem/

Onun haricinde aynı fikirdeyim. Ya, boş verin elalemin uçağını. Biz kendi uçaklarımızı adam gibi doğrultalım hele de, sonra milletle kendimizi kıyaslayalım. Daha anlamlı olur.
Kalem bilgisi için teşekkürler Sn Merzifonlu.
Doğru söylüyorsunuz. Hava kuvvetlerinin belini doğrultacak MMU ve bir öncesinde de moral verecek Hürjet. Dört gözle bunları bekliyoruz. Bakalım şapkadan nasıl bir tavşan çıkacak.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #279 : 12 Temmuz 2021, 08:01:33 »

9 Eylül Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu idaresi bölümünü bitirip kendisini Savunma Sanayii uzmanı zanneden adamın teki Hakan Kılıç dediğiniz zat. Teknik tarafı sıfır.
F35’lerinde F22’lerinde üzerinde aynı vidalar var. Evet VİDA. (Cross Tapping Screw) tam teknik adı ile. Perçin değil. Prototiplerde bu vidalar çıplak bırakılır eğer uçak “stealth” testine maruz kalmayacaksa. Seri üretimde üzerleri doldurulur ve özel bir Stealth boya ile kaplanır. Bu vida deliklerinin, eğer doldurmazlarsa, uçağın yakıt sarfiyatını ve maximum hızını nasıl ters bir şekilde etkileyeceğini her mühendis bilir. İlk linkin içerisinde aşağıda uçuş sonrası koruyucu kaplama boyası dökülmüş F22 resmî var. O “vida” lar ortaya çıkmış.
Boş ve bilmeden konuşulmuş bir laf o.
Alttaki ikinci linkteki su 57 resminde o vidalar kaplanmış. (Yurt dışından resim yüklemede zorluk çekiyorum. Linki açmanız lazım)

https://min.news/en/military/eb4ddd172692c76cd3e1047f0b953c94.html

https://www.diecastaircraftforum.com/attachments/forum47/324732d1566800523-af1-su-57-03.jpg

+1
Cuk diye oturmuş bilgi.
Bilenle bilmeyen bir olur mu?

Bazı arkadaşlar nedense konulara tarafsız yaklaşamıyorlar. Mesela konu Ruslar olduğunda Serkan yerin dibine sokuyor. Teknik olarak hangi özelliklere sahip olduğunu araştırmaya bile gerek duymadan. 5. Nesil Savaş Uçağı özelliklerini biliyor musunuz? Daha önce de sormuştum bunu ben. Aslında biliyor olsanız da sizin için fark etmiyor. Etiket elinizde yapıştırmak için hazır ne de olsa!

Ben Rus askeri araçlarının tasarımlarına bayılıyorum. Bunu her zaman dile getiririm. Kendilerine has bir yapıları var. Görünümleri bence  estetik. Pek çoğu artık demode olmuş olsalar da tarafsız bir gözle baktığımda çoğunun tasarım amaçlarına ulaştığını görebiliyorum. Birileri gibi sırf karalamak için çocuklar gibi sidik yarışı içerisinde sokmak gibi bir derdim olmadı hiç. Sadece Rus yapımı sistemleri değil, tüm askeri sistemleri! Teknik özellikleri nelerdir, hangi amaçla yapılmışlar, karşılarına etkin bir rakip çıkana kadar ne kadar başarılı olmuşlar vs. Aksi olsa ne F-15'i de severdim ne de Rafale'yi, ne de diğerlerini...

Uzun lafın kısası Su-57 beşinci nesil bir savaş uçağıdır. Yaşar'ın dediği gibi İzdeliye 30'la tam bir canavar olacak.
Teknik olarak böyle...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com